ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2022

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 20 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

כולם משלבים ידיים בהיערכות לעונת השיא

והפעם הבמה שמעמיד הידיעון לחבר הנהלת רויאל פלורהולנד היא של לנדרט יאן פלאסיר Leendert-Jan Plaisierסמנכ"ל התיפעול של רויאל פלורהולנד.

הימים הם ימי שיא בפעילות המכרזה. יום האם המרכזי מתקיים ב 08/05 וכן מתקיימים במהלך חודש מאי ימי אם נוספים במדינות נוספות, כשהאחרון בהם הוא בצרפת ובשבדיה בתאריך 29/05/2022.

הסמנכ"ל מוצא לנכון לפתוח הריאיון עימו בהתנצלות - " אני בהחלט מבין את התסכול של המגדלים והקניינים. שילוב של אירועים מביא לכך שעדיין אין אנו עומדים ברמת הציפיות של לקוחותינו" הוא אומר.

הסמנכ"ל מבקש להדגיש את הנקודות הבאות:
השפעת משבר האנרגיה: מגדלים רבים סגרו או הקטינו השימוש באנרגיה בחממות. דבר זה הביא לדחייה בהבשלה לשיווק, וייצר עומס חריג על המערכת התפעולית בימי האם.
כמויות שיא בתוך תקופת השיא: התקופה היא כאמור תקופת שיא באספקה. וצוות המכרזה נערך בהתאם. ולמרות זאת, ביום שני, 02/05 כדוגמא ,סיפקו המגדלים 2,500 עגלות מעבר לתכנון. בנאלדוויק לדוגמא סיפקו מגדלי הפרחים 15% מעל לתכנון המקורי, ומגדלי הצמחים סיפקו 27% יותר מהתכנון.
פעילות השעון מתחזקת: אנו רואים לאחרונה התחזקות בקניות בשעון ומעט ירידה במכירה הישירה. הסיבה- אי וודאות במצב השוק. הקניה היא גם ביחידות מכירה קטנות יותר, מה שדורש יותר העברות ויותר פעילות תפעולית מהצוות הקיים.
מחסור בעובדים: לא רק במכרזה, אלא בכלל המגזר החקלאי. נכון לעכשיו חסרים לנו במכרזה 150 עובדי תפעול. אנו מראיינים 40 עובדים חדשים שיידרשו ללימוד והדרכה. אנו גם מוכנים לקליטת פליטים מאוקראינה, גם כאלה שאינם דוברי הולנדית, אנגלית או גרמנית.
אופטימי לעתיד הקרוב: הסמנכ"ל מגלה אופטימיות כי בעתיד הקרוב המשבר בתחום עליו הוא ממונה יחלוף. תוספת כוח האדם שתיאר לעייל אמורה לספק את הפתרון לימים הקשים שחוו הלקוחות לאחרונה.

לסיכום: מבקש לנדרט את הלקוחות לגלות סבלנות ושיתוף פעולה "אנו מניחים שלא כול הבעיות התפעוליות תיפתרנה. אולם אני מתחייב כי נעשה הכול לספק את הפרחים ללקוחות הכי מהר שאפשר וכן אני מתחייב לכול מאמץ להגדלת צוות העובדים".

המקור: 05-05-2022 RFH News

התחזקות במגמה של דרישת קנייני פרחים לתעודת הסמכת איכות

בידיעון מספר 17 פרסמנו את סיכום מפגש המגדלים כאן בישראל עם נציגי רויאל פלורהולנד בנושא חשיבות קבלת תעודת הסמכת איכות המעידה כי המשק עונה על דרישות הקיימות.

נושא זה הועלה כאן בידיעון לא מעט פעמים. זה הוא הכיוון אליו צועד ענף צמחי הנוי ,כאשר הדרישות מצד קנייני הפרחים לכך שלמגדל הפרחים תהיה תעודת הסמכה רק הולכות ומתחזקות מיום ליום בשוק כולו.

לאחרונה , פרסמה קבוצת קנייני פרחים הולנדים חוזר נוסף בנושא.
קבוצת הקניינים כוללת 3 קניינים מהגדולים בענף בהולנד והיא כוללת את OZ, Waterdrinker ואת Hamiplant – קניינים אשר חלקכם עובד איתם ומספק להם פרחים וצמחים כבר היום.

קבוצה זו פרסמה מכתב לספקי הפרחים בו היא מדגישה – ציטוט - "נושא הקיימות והסמכת האיכות הוא נושא הנמצא עמוק בלב כולנו והוא נמצא בליבת העסקים שלנו. בכול יום אנו עובדים ועושים יותר ויותר בכול תחום של שרשרת האספקה של הפרחים בחברות שלנו למען העלאת המודעות לנושא הקיימות בכול תחום העסקים שלנו, וזה על מנת להגיע לעולם נקי יותר, ירוק יותר, עולם אשר בו נשמרת הקיימות".

זו היא דוגמא אחת מיני רבות של דרישות ההולכות ומתגברות מן המגדלים להגיע לסטטוס של קבלת תעודת הסמכת איכות.

פרטים נוספים באשר לקבלת תעודה ניתן לראות כאמור בפרוטוקול הפגישה שפורסם בידיעון 17.

המקור: אפריל 2022 Dutch Plant Group

נמשכת אי הבהירות בנושא התנתקות בריטניה מהשוק המשותף

ביום 28/04/2022 היו אמורות להיכנס לתוקף תקנות חדשות הנוגעות למשלוחי פרחים טריים מאירופה לבריטניה. תקנות אילו דרשו כי כול משלוח של חומר צמחי – פרחים, צמחים, פירות וירקות, ילווה בתעודת בריאות. התקנות גם דרשו לוחות זמנים ברורים וקפדנים באשר להצגת הניירת המלווה את המשלוח.

תקנות אילו הן חלק מהמהלך של היפרדות בריטניה מהשוק המשותף, הברקזיט , Brexit . אנו עסקנו בכך בכמה ידיעונים בעבר, כמו גם בקשיים המלווים את התהליך המורכב של התנתקות בריטניה מהשוק המשותף.

ואכן, ביום 28/04/2022, היום בו היו אמורות התקנות להיכנס לתוקף, הודיעה ממשלת בריטניה על דחיה (שאינה הראשונה) של 15 חודשים בכניסת התקנות החדשות לתוקף. המועד החדש שניתן הוא ה- 01/10/2023.

היצואנים ההולנדים קיבלו בברכה את הדחיה, שכן משמעות התקנות הנ"ל היא הכבדה אדמיניסטרטיבית וגידול בעלויות על משלוחי הפרחים מהולנד לבריטניה. נקודה נוספת, ניתן כעת פרק זמן נוסף אשר יאפשר לחברות הייצוא ההולנדיות להתארגן טוב יותר עם האמרכלות (אדמיניסטרציה) הנדרשת להמשך משלוחי הפרחים לבריטניה, הן בצורה דיגיטלית והן בניירת הנדרשת.

המקור: 28-04-2022 RFH News

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

אנו מביאים את התחזית למבחר ערים באירופה, לשבוע הקרוב.

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

מצורפים עשרת הגידולים המובילים מישראל ועקומת המחירים השבועיים של רויאל פלורהולנד, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות. 

המקור: מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

גידול בייצוא צמחי הנוי מהולנד- בצל חששות מהעתיד

ארגון הסיטונאים ההולנדי, VGB, מסכם את נתוני הייצוא של צמחי הנוי מהולנד ברבעון הראשון לשנת 2022, חודשים ינואר עד מרץ, בצורה חיובית.

סך נתוני הייצוא מהולנד של פרחים וצמחים עמד ברבעון הראשון של השנה על מחזור מכירות של 2.1 מיליארד € נתון המהווה שיא של כול הזמנים ברבעון זה. ייצוא הפרחים היה גבוה ב- 2% מזה שהיה ברבעון המקביל בשנת 2021 ושל של הצמחים היה גבוה ב -4% מזה שהיה ברבעון המקביל בשנת 2021.

"אנו מאד מקווים כי המלחמה האיומה באוקראינה תסתיים במהרה, אבל אנו מודעים לכך שזו היא תקוות שווא" אומר מנכ"ל הארגון, מר מסקן Mesken. "מגדלי ענף הנוי ביצעו לא מעט פעילויות להעלאת המודעות על הנזק שבמלחמה. מצב השוק בהחלט מדאיג, אולם אנו בארגון עדיין סוברים כי הבעיה העיקרית נכון להיום לענף הנוי היא דווקא העלייה הדרמטית במחירי האנרגיה".

ועוד הוא מוסיף "משבר האנרגיה גורם להקטנה באספקת הפרחים לשווקים. הצרכנים מודאגים בגין התגברות האינפלציה במדינות רבות ומחשבים מחדש את מהלך הוצאת הכספים שלהם. אנו מאד מודאגים שכן החודשיים הקרובים, במהלכם חל גם יום האם וגם הגידול החוזר מידי שנה של הביקוש לצמחים בתקופת האביב. חודשיים אלו הם קריטיים למכירות של פרחים טריים וצמחים, ומכאן הדאגה".

המקור: 29-04-2022 Floral Daily

המבקר/ת המיליון בגן הפרחים בקוקנהוף

ביום ראשון ה- 08/05/2022, גן הפרחים בקוקנהוף Keukenhof אירח את המבקר/ת המיליון, וזה כשבוע לפני הנעילה. נתון זה מביא את ממוצע המבקרים היומי לכ- 22,000.

פרחי הצבעונים המאחרים, עדיין נמצאים בפריחה בשטחים הפתוחים של תצוגת הצבעונים ובאולם התצוגה על שם מלך הולנד וילם אלכסנדר, ניתן לראות תערוכה מגוונת של פרחי חרציות.

באשר לתחזית המבקרים לשנה זו, שהייתה הראשונה לאחר שתי שנות מגפת הקורונה, הרי כאן היו ציפיות המארגנים כי מספר המבקרים יהיה בין 700 אלף למיליון לתקופה בה התצוגה תהיה פתוחה.

כעת כאשר שבוע לפני הנעילה מספר המבקרים עבר את המיליון, נראה כי מספר המבקרים באתר חזר לקדמותו, כשהשדות הפורחים והתצוגות של הקוקנהוף מקבלים אותם בברכה.

"אנו שמחים כי הצלחנו להעניק ליותר ממיליון מבקרים יום אביב פורח באתר" אומרים המארגנים. מאחר ונותר עוד שבוע עד לנעילה, נראה כי מספר המבקרים הכולל יעמוד על כ- 75% משנת 2019, השנה שלפני המגפה.

"זהו נתון מעולה לאחר שנתיים של סגר בהן התצוגה לא התקיימה. ברור כי מזג האוויר הנוח השורר בשנה זו בהולנד, כאשר הימים בהירים ומעט קרירים תורם אף הוא לכך שהפרחים נשארים רעננים לאורך זמן" מציינים המארגנים.

המקור: 08-05-2022 PlatformBloem