ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2022

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 19 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

יום האם 2022 – הביקוש לפרחים וצמחים נשאר יציב

בשבועיים שקדמו ליום האם של שנת 2022 (יום האם חל ביום ראשון 08/05/2022), נפח הפרחים והצמחים שסופק למכירה דרך המכרזה היה מעט יותר גבוה מזה שסופק בתקופה המקבילה בשנת 2021.

זאת בשורה חיובית, שכן למרות משבר האנרגיה, הייתה הספקה יציבה במרבית זני הפרחים והצמחים.
למרות הנ"ל, מציין המאמר כי לדוגמא אספקת הוורדים ההולנדים הייתה נמוכה ב- 18% מזו שסיפקו המגדלים ההולנדים בתקופה המקבילה אשתקד, שכן חלק מהמגדלים השאירו החממות "קרות" (ללא חימום), דבר שהביא למחסור שצוין לעייל.

רמת המחירים הממוצעת בתקופה שקדמה ליום האם הייתה נמוכה ב- 5.5% מזו של 2021, אם כי יש לזכור ש- 2021 הייתה שנה יוצאת דופן ברמת המחירים הגבוהה לאורך השנה כולה. רמת המחירים הממוצעים של התקופה שקדמה ליום האם 2022 הייתה דומה לרמת המחירים שהייתה בתקופה המקבילה של השנים 2019/2020. כותב המאמר מבקש לציין כאן כי יש להדגיש שלמרות ההתייקרויות ברמת המחירים הכללית לצריכה של משקי הבית ולמרות אי הוודאות הכלכלית הנובעת מהמשך המלחמה במזרח אירופה, הרי הביקוש לפרחים נישאר יציב.

בניגוד למכירות ליום הוולנטיין, ליום האם לא ניתן לציין ביקוש של זן או צבע במיוחד. הביקוש היה טוב לכלל זני הפרחים וכולם מצאו את הדרך ללקוחות. ניתן אולי לציין ביקוש מיוחד ללוע הארי, וורדים, ליזיאנטוס ואדמוניות. בין הצמחים בלט הביקוש לסחלבים וניצנית.

המקור: 05-05-2022 RFH News

החלה ההרשמה ליריד הסתיו באלסמיר

בין התאריכים 9 עד 11 לחודש נובמבר 2022 יערך באלסמיר היריד השנתי של רויאל פלורהולנד. זאת הזדמנות מיוחדת למגדלים/ות להציג מוצרים מיוחדים, לפגוש לקוחות קיימים וחדשים ולחזק קשרי מסחר.

בשנים האחרונות השתתפו ביריד זה למעלה מ- 600 מציגים ולמעלה מ- 17,500 מבקרים בתערוכה המיוחדת המשתרעת על שטח של כ- 24,000 מטר מרובע. נתונים אלו עושים את יריד הסתיו באלסמיר הגדול ביותר בתחום של צמחי הנוי באירופה.

השנה יתקיים היריד בימים רביעי, חמישי ושישי, 9-11/11/2022. בתאריכים אילו ניתן להציג את מגוון הפרחים והצמחים לקהל הרחב של לקוחות ובעלי עניין.

ההרשמה החלה, ורויאל פלורהולנד מדווחת כי כבר ישנם נרשמים ראשונים. ההרשמה הינה ראשונית ובה נדרשים המעוניינים להשתתף ביריד למספר נתונים ראשונים באשר לשטח התצוגה בו הם מעוניינים.

ההרשמה המוקדמת אמורה להסתיים ביום שני, 30/05/2022. הנרשמים לאחר תאריך זה ייכנסו לרשימת המתנה.

המקור: 22-04-2022 RFH News

רויאל פלורהולנד מציעה עזרה בתעסוקה

בעקבות המלחמה במזרח אירופה, אין כרגע ייצוא של פרחים וצמחי נוי לכיוון מדינות מזרח אירופה כמו רוסיה, בלארוס ואוקראינה. כתוצאה מכך, חברות אשר עיקר התמחותן והיעדים אליהם שיווקו פרחים היו מדינות אילו, ולכן הן מתמודדות כעת עם פחות צורך בכוח אדם.

רויאל פלורהולנד מבקשת לסייע לחברות אילו בהצעת עזרה בתחום כוח האדם.
הקואופרטיב מציע שתי דרכים אפשריות לסיוע:
א. הקצאת עבודה של המכרזה על מנת שתיעשה על ידי הצוותים של חברות אילו במה שמכונה "Outsourcing" (ביצוע העבודה של המכרזה על ידי גורם חיצוני), במקרה זה צוות החברה שכרגע יש בה עודף כוח אדם.
ב. שכירת הצוותים הפנויים כעובדים לטווח קצר במחלקות השונות של המכרזה, עד לשינוי אפשרי בנסיבות.

אפשריות אילו יאפשרו למעשה שמירה על צוות העובדים עבור חברות אלו כאשר צוות העובדים מצד אחד ימשיך לעסוק בתחום בו הוא מתמחה, ומצד שני ניתן יהיה לחזור במהירות (אם יידרש) למצב הקודם. הצעה זו מסייעת כלכלית לחברות בתקופה זו של הקטנת הפעילות. יש להזכיר כי המכרזה נדרשת לתוספת בכוח האדם מול תקופות השיא של חג הפסחא וימי האם.

הפרויקט הוגדר כ"ניסיון” לתקופה של שישה חודשים והתחיל במכרזה בנאלדוויק. בתחילת חודש מאי ינותחו הנתונים של הניסיון וישמשו להפקת לקחים.

המקור: 24-04-2022 RFH News

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

אנו מביאים את התחזית למבחר ערים באירופה, לשבוע הקרוב.

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

מצורפים עשרת הגידולים המובילים מישראל ועקומת המחירים השבועיים של רויאל פלורהולנד, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות. 

המקור: מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

תוצאות חיוביות מהמכירות לפסחא 2022

מחקר שנעשה על ידי הארגון הבין לאומי לתוצרת חקלאית טרייה IFPA, מדווח במאמר שהתפרסם ב- 28/04/2022 שאחוז גבוה ביותר של העוסקים בענף מכירת צמחי הנוי בארצות הברית מדווחים על שביעות רצון גבוהה מתוצאות המכירה של פרחים לפסחא 2022.

על פי המחקר, 92% מהסיטונאים מדווחים כי המכירות לפסחא 2022 היו סיפור הצלחה בארצות הברית. אגדים וזרים של פרחי קטיף נמכרו בהצלחה יוצאת מהכלל עקב ביקוש ער של הלקוחות. מתוך אותם סיטונאים, 62% מדווחים גם כי מחזור המכירות בחג השנה היה יותר גבוה אצלם מזה של השנה הקודמת.

ואולם, בעוד שמכירות זרי הפרחים היו "סיפור הצלחה", לא ניתן לומר זאת על מכירות הצמחים לחג. 31% מתוך מהסיטונאים שנשאלו, דיווחו כי מכירות הצמחים לא ענו על הציפיות.

במקביל מדווחים סיטונאי הפרחים כי האתגרים העיקריים אתם נאלצו להתמודד במכירות השנה היו המחירים הגבוהים של הפרחים ושרשרת האספקה המאתגרת במדינה ערב החג.

המטרה העיקרית של המחקר הייתה לבחון את האווירה בקרב הסיטונאים בעקבות החג, וכאן ניתן לסכם את התחושות כפי שמסרו 92% מתוך סיטונאי הפרחים: "הציפיות שלנו התממשו בהחלט".

המקור: 28-04-2022 Floral Daily

מחסור קשה בעובדים מקצועיים בחקלאות בבריטניה

דוח שפרסמה ועדה של בית הנבחרים בבריטניה, מצביע על מחסור קשה ביותר בעובדים מיומנים בחקלאות.
הסיבה העיקרית למחסור זה הינה מדיניות הממשלה במסגרת ה"ברקזיוט" Brexit' . מדיניות בה הוחלט בבריטניה על התנתקות מאירופה ומהשוק המשותף. החלטה זו גרמה ליצירת מגבלות מנהלתיות ומשרדנות בכניסה לבריטניה לעובדים ממדינות השוק המשותף, בעיקר ממזרח אירופה אך גם ממדינות נוספות.

המחסור החמיר עוד יותר עם פריצתה של מגפת הקורונה שהשפעתה בבריטניה הייתה בין הקשות ביותר במדינות אירופה.

הדוח מתאר מצבים בהם נותרו בתי צמיחה רבים בבריטניה, הן של פרחים והן של ירקות ללא קטיף או איסוף של התוצרת החקלאית שגודלה בחממות בגין המחסור בעובדים. וחמור לא פחות, חקלאים שפשוט נטשו את בתי הצמיחה ללא זריעה או גידול עקב הידיעה שלא יהיו להם מספיק עובדים לצורך השלמת תהליך הגידול.

החשש המרכזי הוא כי המגזר החקלאי בעיקר של מגדלי פרחים/ירקות, יצטמצם בשנים הקרובות בצורה שלא ניתן יהיה עוד לתקן, צמצום הייצוא מבריטניה, הגדלת הייבוא ואולי גם אפשרויות של מחסור במוצרים חקלאים כולל פרחים וירקות בממלכה.

הדוח ממליץ לצמצם את מגבלות המשרדנות במתן ויזות לקבלת עובדים נוספים לטובת המגזר החקלאי, וכן ממליץ הדוח כי הממשלה תתחיל להתייחס ברצינות גדולה יותר לאיומים על מגדלים כפי שפורט לעייל.
פעולה מיידית של הממשלה בבריטניה לתיקון המצב תמנע בעתיד את האמירה "מה שנעשה - נעשה מעט מדי ומאוחר מדי" מסכם הדוח.

המקור: 08-04-2022 Horti Daily