ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2022

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 18 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

ועדות הגידול מבקשות את מעורבות המגדלים/ות

אם את/ה מגדל/ת צמחי פקעת או פרחים עונתיים (קבוצות מוצר אלה כוללות את מרבית זני הפרחים המיוצאים מישראל)? ועדות הגידול של פרחי פקעת ושל פרחים עונתיים מבקשות את מעורבותך באישור תוכניות שתי הועדות לקידום מכירות בין השנים 2023 עד 2025.

המדובר בתוכנית המשך לקידום מכירות בשם "365 ימים של פרחים" או באנגלית "365 daysof flowers". במסגרת התוכנית יבוצעו פעילויות רבות של קידום מכירות במספר מדינות במערב אירופה שהן השוק המרכזי לפרחים אילו.
מדינות המטרה לפעילות: גרמניה, צרפת, בריטניה, בלגיה וכמובן הולנד.
הפעילות מתמשכת על פני מספר שנים וכעת נדרש אישור לחידוש הפעילות.

את תמצית תכנית הפעילות ניתן לראות דרך קישור זה (באנגלית).

הועדות מציעות שתי דרכים בהן ניתן להשתתף ולהיות מעורב בתכנון ובהצבעה:

  1. ביום 12/05/2022, החל משעה 17:00 שעון הולנד ייערך מפגש למגדלי/ות פרחי פקעת ופרחים עונתיים בקוקנהוף Keukenhof שבהולנד להצגת התוכנית. המעוניינים/ות להגיע יכולים/ות להירשם מראש דרך קישור זה. ניתן יהיה להצביע במקום.
  2. הצבעה דיגיטלית מרחוק. בימים אילו יקבלו כל המגדלים/ות דוא"ל ובו הסבר על דרך ההצבעה עם קישור להצבעה עצמה. ניתן יהיה להצביע מיד לאחר קבלת הדוא"ל.

הסבר מפורט על תוכן ההצבעה ניתן למצוא דרך קישור זה (באנגלית).

זו היא הזדמנות למעורבות ולשותפות. את/ה מוזמן/ת להצביע ולהשפיע!!!

עם שאלות בנושא ניתן לפנות לירון כוכבי.

המקור: יושבי ראש הוועדות Hendric van der Krogt / John van der Slot

רויאל פלורהולנד קשובה הן למגדלים והן לקניינים

במסגרת הבמה אותה מעמיד הידיעון בשפה ההולנדית לחברי הנהלת התאגיד, התקיימה השבוע שיחה עם קלאודיה הולזל Claudia Hölzel, הממונה על הקשרים עם המגדלים. הנושא – איך לערב יותר הן את הקניינים והן את המגדלים בתהליכי התכנון השונים בתאגיד.

בידיעונים קודמים, במסגרת שיחות עם מנכ"ל רויאל פלורהולנד ועם סמנכ"ל הכספים, ציינו השניים כי המכרזה מאד מעוניינת לשתף את הקניינים והמגדלים במהלכים אותה מתכנן התאגיד לעתיד. "אנו בסופו של דבר ספקי שירות ללקוחות שלנו, ורוצים לשמוע מה מטריד אותם והיכן הם מציעים לשפר" אומרת קלאודיה.

במסגרת הפעילות השוטפת, קיימות ברויאל פלורהולנד 27 ועדות שונות של חברים. "אנו יודעים כי קיימת שונות בין סוגי המוצרים השונים, כול קבוצת מוצר והצרכים שלה, ולכן המספר של 27 ועדות אינו נראה לנו גדול מידי או חריג" מציינת קלאודיה.

הנושאים השונים שמעלים חברי הועדות נרשמים, נבחנים לעומק מטופלים על ידי חברי ההנהלה, כול אחד בתחומו. מידי רבעון, נערך במרכז שבאחריותה מעקב אחרי ההתקדמות במתן תשובות לנושאים שהעלו החברים, כולל בתחומים של אריזות, עגלות מכרזה או נושאים שונים הקשורים בשעון.

קלאודיה מבקשת לציין 2 נושאים כדוגמה:
א. השעון הארצי- ההחלטה להפעלת השעון הארצי התקבלה, ולמרות זאת ועדת מעקב בה שותפים מגדלים וקניינים מלווה בצמוד את תהליך ההקמה, המהלכים השונים וצעדי ההתקדמות נבחנים על ידי החברים. ההערות שמשמיעים חברי הצוות בהחלט נלקחות בחשבון וחלקן מיושמות.
ב. נושא הנאמנות- נושא הנאמנות וההתמדה במשלוחים הועלה מספר רב של פעמים על ידי המגדלים. הצעה שהעלו המגדלים לתת העדפה בכניסה לשעון למגדלים המופיעים בהתמדה וברצף נבחנה, ובעקבות בקשות הועדה, נבחנת כעת ההצעה בשעון הוורדים כבר לאורך מספר חודשים. ונראה כי ההצעה עומדת להיות מיושמת עם תום תקופת הניסיון.

מסיימת קלאודיה "לכול אחד בתאגיד יש את הקול שלו. חברים, חברי ועדות, חברים במועצה, צוות העובדים – אנו מאזינים לכולם. ההערות שלהם נושאות פרי. כך אנו בונים עתיד טוב יותר לתאגיד".

המקור: 21-04-2022 RFH News

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

מצורפים עשרת הגידולים המובילים מישראל ועקומת המחירים השבועיים של רויאל פלורהולנד, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות. 

המקור: מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

"אנו צריכים יותר פרחים" תכנית לקידום המכירות

מועצת הפרחים ההולנדית ה – Flower Council Holland, יוצאת עם תכנית קידום מכירות לפרחי קטיף בחודש מאי הקרוב.

במועצת הפרחים ההולנדית נערכים לקמפיין קידום המכירות לפרחי קטיף המשמעותי של השנה. השנה יודגש במסגרת פעילות קידום המכירות הנושא של שמחת החיים הפשוטה, וכמה יכולים פרחים טריים לתרום להשגת מטרה זו.

כמו בעבר, הקמפיין תחת הכותרת של "אנו צריכים יותר פרחים" או במינוח באנגלית "We Need More Flowers", יערך במדינות הסמוכות – גרמניה, צרפת, בריטניה וכמובן בהולנד.

הקמפיין יכלול פרסום בן 20 שניות שיעלה ברשתות הטלוויזיה, בווידאו המשודר און-ליין וכן ברשתות החברתיות השונות. ניתן יהיה כמובן גם לראות את הסרטון באתר של מועצת הפרחים ההולנדית.

בנוסף, לקראת מועד תחילת הפעילות, יוכנו גם אביזרי פרסום נוספים אשר ישמשו לצורך הדגשת הפעילות המתוכננת בחודש מאי הקרוב אז צפוי הקמפיין "לעלות לאוויר".

המקור: 19-04-2022 Flower Council Holland

הברקזיט ממשיך לעורר דאגה בקרב חקלאי בריטניה

מהלך ההתנתקות של בריטניה מהשוק האירופאי המשותף – הברקזיט, Brexit, ממשיך לעורר דאגות בקרב המגזר החקלאי בבריטניה. במחקר שנערך בקרב חקלאים בבריטניה, עם תחילת הירידה בהשלכות של מגפת הקורונה, מגלה כי המקור העיקרי לדאגה באשר לעתיד המגזר החקלאי כיום הוא, המשמעויות השונות של ההתנתקות של בריטניה מהשוק המשותף.

אמנם, 35% מהנשאלים אמרו כי המגפה עדיין גורמת לדאגה רבה באשר לעתיד המשקים, בעיקר בגלל החוסר בעובדי חקלאות מיומנים כמו גם העיכובים בשרשרת האספקה של חומרים הנדרשים לגידול כמו דשנים וכימיקלים, אולם רוב מוחלט, מעל 50% מהחקלאים רואים בברקזיט גורם עיקרי לדאגה באשר לעתיד שלהם והיכולת להמשיך ולהפעיל את המשק החקלאי.

נקודות נוספות שעלו במחקר:

  • 51% מקרב החקלאים ראו השפעה מזערית של מגפת הקורונה על פעילות המשק.
  • הייתה ירידה במספר החקלאים שטענו שלמגפה הייתה השפעה שלילית על פעילות המשקים.
  • היה גידול במספר החקלאים שדיווחו כי למגפה הייתה השפעה חיובית על פעילות המשק, גידול עד כדי קרוב להכפלה במספרם.
  • מספר הנשאלים שענו כי הם צופים השלכות שליליות על המשקים בגין הברקזיט היה כאמור למעלה ממחצית הנשאלים. זאת הכפלה של מספר החקלאים המודאגים מנושא זה מול המשאל הקודם שנערך בשנת 2020.
  • במשאל עלתה שוב הדאגה מבעיות בתזרים התשלומים ממדינות מזרח אירופה המעורבות במלחמה וכן צפי לבעיות באספקה מחומרים שונים הנדרשים לעיבוד החקלאי ושמקורם במזרח אירופה.
  • נקודה משמעותית במחקר – אי הוודאות באשר לעתיד השווקים לתוצרת חקלאית הן בבריטניה והן בשוק המשותף כסיבה חשובה לדאגה.

המקור: 12-04-2022 Horti Daily

קריאה להיערכות והכנות למכירות ליום האם

אין ויכוח על חשיבות מכירות הפרחים ליום האם במערב אירופה וארצות הברית. יום האם חל ביום ראשון השני של חודש מאי בכול שנה, והשנה יחול ביום ראשון 08/05/2022.

זה הוא יום המכירות השני בחשיבותו בענף הנוי, והוא מגיע ברשימה כשני לאחר יום הוולנטיין (אם כי מניסיון העבר, היו אפילו פעמים בהם עלו המכירות של פרחים טריים ליום האם על אילו של הוולנטיין).

על פי נתוני השוק בארצות הברית (שם נחגג יום האם באותו התאריך כמו בהולנד ובמרבית מערב אירופה), הרי מכירות יום האם מהוות 26% מסך המכירות השנתי בכמויות, ושל 24% מהמכירות לשנה במונחים של דולרים, כאשר 80% ,שהם רוב מוחלט מהמכירות ליום האם, הן מכירות של פרחי קטיף ולא של עציצים או צמחים.

נתונים אילו הביאו את העיתון FloralDaily לפרסם "קול קורא", להיערכות במועד ליום האם הקרוב. בין אם מדובר במגדל/ת פרחים, סיטונאי/ת או פלוריסט/ית בעל/ת חנות פרחים, יש להיערך מראש ואין לדחות את פעילות ההתארגנות לרגע האחרון.

בין ההצעות שמעלה העיתון:
עדכון אתר האינטרנט – בין אם מדובר בעמוד מיוחד ליום האם ובין אם מדובר בפירסום באתר הרגיל – כדאי להוסיף הצעות מיוחדות ליום האם. ריענון של האתר יכול לעשות את ההבדל בין קיטון או גידול במכירות.
פרסום ברשתות חברתיות – כמו פייסבוק או אינסטגרם.
שיחות טלפון ללקוחות – קיימים או לקוחות פוטנציאליים. מתן מידע מסודר מראש בהחלט ייקל וישפר את מצב ההכנות להגדלת העסקים ליום האם.
הערכות תפעולית מתאימה – אין לשכוח כי המגפה העולמית פגעה בשרשרת האספקה של חומרים נדרשים לגידול כמו גם בשרשרת המשלוחים של אספקת הפרחים לחנות או ללקוחות.

המקור: 01-04-2022 New Bloom

הסכם בין ממשלות הולנד וקניה בנושא הובלה ימית לפרחים

ביום 08/04/2022 פרסם עיתון הסיטונאים ההולנדים Bloemisterij, כי נחתם הסכם בין ממשלת הולנד לממשלת קניה באשר להובלה ימית של פרחים וצמחים מקניה.

על פי השרה ההולנדית למסחר ופיתוח וקשרים בין לאומיים "הולנד הינה ממומחית בתחום הלוגיסטיקה וההובלה הימית, במיוחד בהובלה של מוצרים הדורשים קירור".

השרה שריינמאכר Schreinmacher, ביקרה בקניה בשבוע שעבר. אחת המטרות העיקריות של הביקור הייתה לחזק את הקשרים הכלכליים ושיתופי הפעולה בין הולנד וקניה. כדוגמה להסכמים בהם עסקה השרה מביא העיתון את ההסכם להובלה ימית בקירור של פרחים טריים וצמחים על ידי חברות הולנדיות מקניה לאירופה.

מי שירים את הכפפה לפעילות זו הינו התאחדות הולנדית בה חברות מספר חברות הולנדיות והנהלת נמל רוטרדם. התאחדות זו ששמה "הברבור המעופף - The Flying Swans", פעילה כבר היום בהובלה של תוצרת חקלאית טרייה מאפריקה לאירופה, נכון להיום הובלה של פירות מאתיופיה לאירופה.

שגריר הולנד בקניה כמו גם שר החקלאות ההולנדי פעלו רבות בתקופה שקדמה לביקור על מנת לאפשר הסכם זה, ועם חתימתו בירכו עליו.

הובלה ימית של פרחים מקניה לאירופה אינה חדשה עבור מגדלי הפרחים בקניה. הצורך הדחוף שהיה בעלית מדרגה בתחום פעילות זה נובע מהתייקרות תעריפי ההובלה האווירית בעולם כולו כמו גם מהחוסר הקיים בנפחי הובלה אווירית לפרחים. ברור כי הובלה ימית תוזיל מאד את עלות ההובלה וכמו כן תהיה ידידותית יותר לסביבה שכן הובלה ימית מזהמת הרבה פחות מהובלה אווירית.

המקור: 08-04-2022 Bloemisterij