ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2022

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 17 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

סיכום מפגש בנושא הסמכה לתקני קיימות

ביום 12/04/2022 נערך מפגש מקוון בנושא רישום והסמכה דיגיטלית של מגדלי הפרחים. מטרת המפגש הייתה לקיים הסבר ולענות לשאלות המגדלים בנושאי רישום והסמכה דיגיטלית לתקן קיימות Global G.A.P IDA.

המפגש היה בהשתתפות נציגים של RFH ממגוון תחומים - הנציג הישראלי של רויאל פלורהולנד בארץ, נציגי שיווק, אנשי מכירות, מומחים לסטנדרטים ואיכות. במפגש השתתפו כ- 20 מגדלי פרחים ישראלים המשווקים את תוצרתם באמצעות RFH.

במהלך המפגש הוצגו מצגות שונות על היתרונות וההשפעות של תקן הקיימות על העולם, כולל שמירה על החי והצומח. כמו כן הוסברו למגדלים הדרישות של הלקוחות כי מגדלי הפרחים יהיו מצוידים בתעודות הסמכה, לקוחות הכוללים רשתות סופרמרקטים, גם צרכנים וגם לקוחות סופיים של הפרחים, וכמובן גם דרישות ממשלת הולנד ומדינות האיחוד האירופי בנושא זה.

לקראת סוף המפגש הוסבר והוצג על ידי היועץ המלווה של הפרויקט בארץ רם בן ארי, אופי התקן הפשוט שנכתב עבור מגדלי פרחים, תהליכי הרישום וההסמכה ודרך יישום הדרישות של התקן הזה. יש להדגיש כי דרישות תקן זה פשוטות ומצומצמות מאד בהשוואה לתקני איכות ובטיחות, אותם נדרשים לבצע מגדלי פירות וירקות בארץ ובעולם לטובת יצוא תוצרת חקלאית לאירופה.

לאחר ההסבר המפורט של רם, ניתן למגדלים זמן לשאלות על מנת לסגור את כל הקצוות וליישר קו עם דרישות התקן.
חשוב להבין כי הדרישות שנכתבו עבור תקן זה אינן כוללות בתוכו נושאים כגון: בדיקת עובדים, בדיקת מחסן חומרי הדברה, מגורי עובדים, תאי שירותים בחלקות וכו'.
תקן זה מתמקד בנושא הקיימות בלבד, ובמרכיבים הבאים: השקיה, דישון, ריסוס ואנרגיה.

לסיכום: מפגש חשוב זה היה חיובי מאד, והובהרו הפרטים החסרים הנדרשים למגדלים על מנת שיוכלו להתחיל באופן מעשי ביישום הדרישות כמו גם הדחיפות הקיימת בצורך להתחיל ברישום המשקים. כלל המשתתפים במפגש הבינו כי תקן Global G.A.P IDA הינו תקן פשוט לתפעול ויישום ויקבלו את כל התמיכה הנדרשת מבעלי התפקיד שגויסו לשם כך.

למידע נוסף ניתן לפנות לירון כוכבי, נציג רויאל פלורהולנד בישראל.

המקור: ירון כוכבי 12-04-2022

החמרה בעיצומים על רוסיה פוגעת כעת ישירות בענף הנוי

בתאריך 08/04/2022 הטיל השוק המשותף עיצומים נוספים על המסחר עם רוסיה בהקשר לפלישה הרוסית לאוקראינה.

הפעם, הוטלו עיצומים על שורה ארוכה של מוצרי חקלאות מתחום ענף הנוי.

העיצומים עוצרים מידית ייצוא של פקעות של פרחים, צמחים מסוגים שונים, הן צמחים לחללים סגורים והן צמחים לשטח פתוח ,שתילי עצים וענפי קישוט שהם בעצם ענפים ירוקים, הנכנסים תחת ההגדרה של ""Green Foliage.

יש לציין כי כלל הענפים הירוקים שמייצאת מדינת ישראל נכנסים להגדרה זו, כך שייתכן שתהיה לכך השפעה על שוק הירוקים.

בנוסף, נאסר על משאיות המגיעות מרוסיה או מבלארוס לנוע בתוך שטחי מדינות השוק המשותף.

המקור: 14-04-2022 RFH News

יריד האביב באלסמיר – אופטימיות למרות האתגרים מסביב

ערב "בום המכירות" לקראת הפסחא בשבוע 14, נערך במכרזה באלסמיר יריד האביב.

וכפי שנאמר בכותרת הכתבה, למרות האתגרים שמסביב, הרי בסך הכול מסכמים המארגנים את יריד האביב באופטימיות, ומוצאים לנכון לציין את האווירה החיובית ששררה בין המבקרים.

היריד, שמטרתו העיקרית הייתה לייצור ולהגדיל את הקשרים המסחריים בין המגדלים ובין הקניינים ערב הקניות לחג הפסחא, בהחלט סיפק את הסחורה.

אם לצטט את הכתבה ככתבה וכלשונה, הרי "אנו רואים נקודות אור חיוביות רבות באשר לעתיד השיווק של צמחי נוי". ניתן לכבות כבר את תנורי החימום, האביב בדרך אלינו ויהיה כאן כבר בשבוע הקרוב, אם כי בהחלט מומלץ גם לא לשכוח "להחזיק את האצבעות" כדי שהאביב יגיע בוודאות. ובאשר לאינפלציה ועליית מחירי התשומות- ניתן להתמרמר ככול שרוצים, אולם ברור שאין מה לעשות.

באותה רוח מסכמת הכתבה "להגיד כי האולמות היו עמוסים מאד היא אולי מילה גבוהה מידי, ואולם בהחלט היו האולמות בסך הכול מלאים במבקרים". עיקר התצוגה הייתה בתחום הצמחים, שכן עם תום החורף ותחילת האביב נוהגים הצרכנים באירופה להתחיל ולשקם את הגינות לאחר החורף שחלף.

המקור: 11-04-2022 Floral Daily

מכרזת ריין-מאס מסכמת תחילת שנה עם אופטימיות זהירה

מכרזת ריין-מאס שבגרמניה, מבקשת לעדכן את ציבור מגדלי הפרחים בכמה עובדות מימים אילו על הנעשה במכרזה.

התחלה חיובית לשנת 2022: המכרזה מסכמת את התוצאות של 3 החודשים הראשונים של שנת 2022, ינואר עד מרץ בצורה חיובית. סך המכירות של מוצרים ברבעון הראשון של השנה עמד על 106 מיליון €, דומה לזה שהיה ברבעון הראשון בשנה הקודמת.
שני החודשים הראשונים היו עם נתוני מכירה מעל לחודשיים המקבילים בשנת 2021, ואולם בחודש מרץ התהפכה המגמה. המלחמה במזרח אירופה, עליית מחירי האנרגיה והשינוי בביקוש הביא את המכירות בחודש מרץ לרמה נמוכה מזו שהייתה בשנה הקודמת. מאידך, מזג האוויר הנוח הביא לגידול בביקוש לצמחים, שכן עם תחילת האביב מתפנים כפי שציינו בכתבות דומות לקוחות רבים לחדש את הגינות לאחר החורף.

היערכות למצב שוק 2025: הנהלת המכרזה מבקשת להיערך לעתיד. "אנו רוצים להיות מוכנים לשינויים שיגיעו בעתיד הקרוב, הן לקניינים והן למגדלים. אנו רוצים לייצר שוק משופר עבור הלקוחות עם מבט הצופה לעתיד". התוכנית נכתבת בימים אילו, ובמהלך האביב יוצגו הפרטים לפני המגדלים והקניינים. והכוונה להתחיל בהתארגנות כבר בקיץ הקרוב.

מצב השוק: מספר הלקוחות המאיישים את הטריבונה נישאר יציב. הביקוש והשימוש בקניה הדיגיטליות גדל במהלך הרבעון הראשון של 2022 בכול התחומים של המדיה - קניה מרחוק, קניה מראש ורכישה בחנות וירטואלית של המכרזה.

השקעה באתר עצמו: במהלך החודשים האחרונים, כפי שפרסמנו בעדכון הקודם, הוחלפו כיסויי הרצפה באתר, המסילות של שינוע עגלות הפרחים שופצו, רבים מהמשרדים עברו שיפוץ שכלל השקעה בריהוט ובתאורה מתקדמת, חסכונית וידידותית לסביבה.

המקור: 08-04-2022 VRM Aktuelles

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

מצורפים עשרת הגידולים המובילים מישראל ועקומת המחירים השבועיים של רויאל פלורהולנד, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות. 

המקור: מערכת הידיעון

ימי פרחים במאי 2022

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
מאי      
מאי 1 יום העבודה הבינלאומי בכל העולם
מאי 2 חג עיד אל פיטר העולם המוסלמי
מאי 3 יום החוקה יפן, פולין
מאי 4 יום הזיכרון לחללי מלחה"ע השניה הולנד
מאי 4 יום הזיכרון וערב יום העצמאות ישראל
מאי 5 יום העצמאות ישראל
מאי 5 יום השחרור (מלחה"ע השנייה) דנמרק, הולנד
מאי 5 יום הילד יפן
מאי 8 יום האם אוסטריה, איטליה, ארה"ב, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הולנד, יוון, יפן, סין, סלובקיה, פינלנד, צ'כיה, שוויץ
מאי 8 יום האב רומניה
מאי 9 יום הניצחון במלחמת העולם השניה אוקראינה, יוון, פינלנד,שוויץ, רוסיה
מאי 17 יום העצמאות/יום החוקה נורבגיה
מאי 17 יום גליסיה ספרד
מאי 19 ל"ג בעומר ישראל
מאי 23 יום המלכה ויקטוריה קנדה
מאי 26 יום עליית ישו לשמיים מדינות במערב אירופה
מאי 26 יום האם פולין
מאי 29 יום האם צרפת, שוודיה
מאי 29 יום ירושלים ישראל
מאי 30 יום השכן צרפת
מאי 30 יום הזכרון ארה"ב
יוני      
יוני 1 יום הילד פולין, רומניה
יוני 2 יום הרפובליקה איטליה
יוני 3 קורפוס כריסטי - חג קתולי אוסטריה, גרמניה, ספרד, פולין, פורטוגל, שוויץ
יוני 4 יום הסבתא והסבא הולנד
יוני 5 יום האב + יום החוקה דנמרק
יוני 6 החג הלאומי שוודיה
יוני 7 יום הניתוק משוודיה (1905) נורבגיה

ללוח השנתי 2022 - נא להקיש כאן

המקור: מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

משבר האנרגיה – הקלה אינה נראית באופק

מחקר נוסף על השפעות משבר האנרגיה בעולם בכלל ובהולנד בפרט.
בנק AMRO , הבנק השני בחשיבותו בהולנד מפרסם מחקר על השפעות משבר האנרגיה על המגזרים השונים בהולנד.

על פי המחקר, תוספת העלויות שייאלצו המגזרים השונים בהולנד לשלם בשנת 2022 בגלל התייקרות הגז והחשמל תעמוד על 22 מיליארד €, וזו כאמור רק התוספת.

במחקר ניתח הבנק 20 מגזרים שונים בהולנד, הצורכים כמות גבוהה של אנרגיה, גז וחשמל. על פי המחקר, ענף הנוי נמצא במקום הראשון.

מחירי האנרגיה החלו לעלות עוד בקיץ שעבר, קיץ 2021, ואולם הם זינקו דרמטית עם תחילת המלחמה במזרח אירופה. על פי המחקר, מאחר והרווחיות בענף הנוי אינה גדולה במיוחד (מה שאנו נוהגים לכנות כאן בישראל "חסרה שכבת שומן"), הגידול בעומס ההוצאות התפעוליות בגין התייקרות האנרגיה יוצרת חשש לעתיד העוסקים בתחום. הערכת הבנק היא כי במהלך שנת 2022 יהיו מחירי האנרגיה גבוהים פי 5 (!) מאלו שהיו בשנת 2019.

מתוך 20 המגזרים שנבדקו, המשתמשים ה"כבדים" ביותר באנרגיה הם כאמור בראש ובראשונה מגדלי החממות, אחר כך יצרני הכימיקלים, יצרני חומרי הבניה ויצרני המזון. הבנק מעריך כי הוצאות האנרגיה עומדות על סדר גודל של 30% מתוך המחזור של בעלי החממות. ברור כי לא ניתן לגלגל את מלוא ההתייקרות על הצרכנים, מה גם שבמחירי ענף הנוי אנו חווים ירידת מחירים מאז תחילת הקרבות באוקראינה.

הבנק מסכם את המחקר באומרו כי ברור שתהינה השלכות על רווחיות החקלאים ויכולתם לעמוד בתזרים המזומנים וההתחייבויות שלהם. פתרונות כמו סגירת תנורי חימום או שתילה מאוחרת הינה הקלה זמנית בלבד בסל ההוצאות, ואינה מביאה הקלה משמעותית ויסודית של הבעיה. הערכת הבנק היא כי עומס הוצאות האנרגיה יימשך.

המקור: 01-04-2022 Bloemisterij

ההולנדי המעופף – מערכת מכירות הפרחים הוותיקה עוברת שינוי

"ההולנדי המעופף" הוא שיטת מכירה וותיקה של מכירה בפתח חנות הפרחים ממשאית המכילה מגוון רחב של פרחים טריים וצמחים. פרחים שנקנו במכרזה, מועמסים למשאית אשר נוסעת מחנות לחנות. השוק העיקרי לשיטת מסחר זו היא גרמניה ובעלי חנויות רבים נסמכים על שיטה זו של אספקה.

האם גם ספקים אלו נהנו מהגאות שאפיינה את שוק הפרחים בשנתיים האחרונות? מספר לעיתון מר קייס ואן דרמיר Kees van der Meer, אשר יחד עם שני בניו מקיים קו הפצה שכזה לאזור מינכן ובוואריה שבדרום גרמניה והמשאיות שלהם יוצאות לדרך מידי שבוע.

מה אומר קייס: "הגאות שחזינו בה בשנתיים האחרונות בשוק הפרחים נובעת מהמחירים הגבוהים ליחידה. את מרבית הרווחים צברו רשתות הסופרמרקטים. נכון שהייתה לנו שנה טובה, אולם לא ניתן לומר שהייתה יוצאת מהכלל באופן חריג, ואל נשכח את התייקרות הדלק והתשלום עבור השימוש בכבישים מהירים".

מה השתנה בגישת הלקוחות? הלקוחות של "ההולנדי המעופף" הם בעלי חנויות פרחים, מרכזי גננות ופלוריסטים. אם בעבר נהוג היה להסתכל על המבחר הקיים במשאית ומתוכו לבצע את הרכישה, הרי שהיום יותר ויותר לקוחות עוברים לקנות על בסיס של הזמנות מראש. "גישה זו אילצה גם אותנו לבצע שינוי בשיטת העבודה שלנו, וכיום כאשר המשאית יוצאת לדרך, רוב המלאי מבוסס על הזמנות שנתקבלו מראש. מרבית הלקוחות גם אומרים לנו כי בכוונתם להמשיך בשיטה זו גם בעתיד".

כאמור עיקר המכירות של קייס מתבצעות בדרום גרמניה, בערים אוגוסבורג ומינכן. המכירה נעשית משתי משאיות בבעלות החברה, ומשרתת כ- 70 לקוחות.

קייס ירש העסק מבן משפחה לפני כ- 27 שנים. שני בניו עובדים אתו במכירה. מספר לקוחות בגרמניה מקיימים קשר זה עם החברה למעלה מ- 40 שנה.
כמו בהולנד, גם הלקוחות בגרמניה מדברים על התחרות הקשה מול הרשתות. "אולי בערים ניתן עדיין להרוויח, אולם באזורים הכפריים אנו מתקשים יותר, ומתפרנסים בעיקר מהביקוש לפרחים עבור חתונות ולוויות, ואולם גם כאן חווים המוכרים ירידה בביקוש, שכן יותר ויותר גרמנים עוברים למהלך של שריפת גופת המת, טקס בו הביקוש לפרחים קטן יותר מאשר במהלך טקס קבורה רגיל.

ומה באשר לעתיד? קייס רואה כי הלקוחות נעשים מעט יותר זהירים באשר להוצאה כספית ושומרים יותר על הארנק. להערכתו זה נובע מאי בהירות כלכלית באשר לעתיד. "עד לפני זמן מה המחירים היו בשמיים עד כדי קושי לבצע קניה, ולאחרונה המחירים נמוכים מאד. אני מאמין שהשוק יתפתח בהתאם למצב הכלכלה שמסביב" מסיים קייס.

המקור: 28-03-2022 Floral Daily