ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2022

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 05 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

עדכון מישיבת מועצת החברים – ינואר 2022

ישיבה ראשונה לשנת 2022 של מועצת החברים התקיימה בצורה מקוונת בימים 20 ו- 21 לחודש ינואר וכללה מפגש בזום של שני חצאי ימים. ולדברי המשתתפים, התקיימה במלוא האנרגיה!

הייתה זו הישיבה הראשונה שניהל היושב ראש הנבחר החדש, פטר סמאק Peter Smak ולדבריו "היה זה מסלול ההמראה מצוין לתפקיד". במהלך המפגש הוצגו החברים החדשים וכמו כן נאספו בקשות של חברי המועצה לנושאי הדיון שהם מבקשים להעלות בהמשך.

ביום הדיונים הראשון, נסקרו הנושאים שטופלו במהלך השנה שהסתיימה, כמו גם אילו להם נדרש המשך דיון וטיפול בשנה החדשה. ברור לחברי המועצה מה היא חשיבותו של שיתוף הפעולה בין העוסקים השונים במלאכה, ואחד הסיכומים הראשונים היה להגביר את ההיכרות ושיתוף הפעולה בין חברי המועצה.
בשנה שהסתיימה הוקדש זמן רב לדיון על הליכים פנימיים, ואילו בשנה הקרובה, מבקשים חברי המועצה להקדיש את מירב הזמן לדיונים לטובת פעילות התאגיד כמו גם נושאים הקשורים לפעילויות לטווח הרחוק.

בהמשך הדיון, אושר האיוש של הוועדות השונות הקיימות במסגרת העבודה של מועצת החברים: וועדת התאגיד, וועדת האסטרטגיה, וועדת הכספים, הוועדה לנושא נאמנות חברי התאגיד וכן אושרה רשימת חברי ועדת המינויים.

ביום הדיונים השני אירחה מועצת החברים את הנהלת רויאל פלורהולנד לעדכונים באשר לפעילויות שמבצעת הנהלת המכרזה. נמסרו עדכונים באשר להתפתחויות השונות של השווקים וכן על ההתקדמות במימוש התכנית האסטרטגית של רויאל פלורהולנד. נושא חשוב במיוחד היה מצב שוק האנרגיה והתייקרות מחירי הגז בתקופה האחרונה. נמסר לחברים עדכון על הפעילות הפוליטית לה שותפה הנהלת המכרזה ביחד עם גופים נוספים במגזר החקלאי בהולנד. נכון להיום אין פתרון מובנה למשבר האנרגיה אך הפעילות לה שותפה גם רויאל פלורהולנד נמשכת.

בהמשך היום נאספו ורוכזו הנושאים השונים שהעלו חברי מועצת החברים ואשר אותם היו מעוניינים להביא לדיון ולבירור במהלך השנה הקרובה.

כאמור, הצעד הראשון לפעילות אל תוך שנת 2022 נעשה, ומועצת החברים תמשיך לפעול "במלוא האנרגיה". במידה ומצב הסגרים והבידודים יאפשר, התכנון הוא שהמפגש בן היומיים של מועצת החברים לקראת סוף חודש מרץ 2022, יהיה שוב מפגש ממשי.

המקור: 25-01-2022 RFH News

היריד שתוכנן לאביב 2022 במכרזת נאלדוויק, בוטל

מזה מספר שנים, רויאל פלורהולנד מקיימת שני ירידים מסחריים בשנה: יריד הסתיו בחודש נובמבר באלסמיר ויריד האביב בחודש מרץ בנאלדוויק. בתחילת השבוע הנוכחי הודיעה הנהלת רויאל פלורהולנד כי היריד בנאלדוויק אשר תוכנן להתקיים בתאריכים 9-10 במרץ 2022 – לא יתקיים.

על הביטול הודיעה הנהלת המכרזה ביום שישי האחרון במסיבת עיתונאים שקיימה וזה לאחר ששקלו בכובד ראש את כל הסיכונים בקיומו של היריד במועד שנקבע. להכנה נכונה של היריד, נדרשת עבודת הכנה מרובה של מספר שבועות מראש. נכון לעכשיו לא ברור בהולנד מתי והאם יתאפשרו אירועים המוניים בגין מגפת הקורונה. "אנו חושבים כי אי הוודאות הקיימת כיום אינה מאפשרת להכין בצורה ראויה יריד יפה ומוצלח כפי שהיה בעבר. זו היא הסיבה העיקרית מדוע הוחלט לצערנו לבטל היריד בנאלדוויק במועד זה" דברי הנהלת רויאל פלורהולנד.

ואולם, אין להרים ידיים. הנהלת רויאל פלורהולנד מודיעה כי היא עסוקה כעת במציאת חלופה בטוחה ליריד זה, אשר תאפשר גם למגדלים וגם לקניינים דרכים חלופיות ליצירת התקשרויות מסחריות, התרשמות מחידושים בענף או ממגמות חדשות ועוד.

הנהלת רויאל פלורהולנד מבטיחה מידע נוסף בתחום בהקדם.

המקור: 18-01-2022 RFH News

תזכורת בנושא מכירה מוקדמת (פריסייל) של פרחים בגרמניה

בידיעון 03 עדכנו את המגדלים לגבי תוצאות המכירות של מכרזת ריין-מאס שבגרמניה לשנת 2021. המכרזה סיכמה את השנה בצורה חיובית, עם שיא מכירות וגידול של 18% בהשוואה לשנת 2020.

בולט במיוחד היה הגידול של המכירות בצורה דיגיטלית לסוגיה השונים – גידול של 39% במכירות ובשימוש שעשו המגדלים והקניינים בקניה מרחוק.

אנו מבקשים להזכיר ולרענן כי מכירת פרחים פריסייל Pre sale במכרזת ריין-מאס אפשרית גם דרך אתר רויאל פלורהולנד, כל תהליכים זהים.

בשאלות ניתן לפנות לירון כוכבי

נמסר ע"י ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

 

בשלב זה לא יפורסמו יותר מחירים וכמויות כוללים של מכרזת רויאל פלורהולנד.

כן יפורסמו עשרת הגידולים המובילים מישראל

 

 

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

נתוני שיא לייצוא הפרחים מהולנד בשנת 2021

ארגון היצואנים ההולנדי, ה- VGB, פרסם את נתוני ייצוא ענף הנוי מהולנד בשנת 2021. לפי נתוני הארגון, הגיע יצוא ענף הנוי מהולנד בשנת 2021 שהסתיימה זה עתה לשיא של כול הזמנים, ייצוא כולל בסך של 7.3 מיליארד €. ייצוא פרחי הקטיף היה גבוה יותר מזה שהיה בשנת 2020 בשיעור של 25% ועמד על 4.4 מיליארד €. ייצוא הצמחים לסוגיהם השונים היה גבוה יותר מזה שהיה בשנת 2020 בשיעור של 17% ועמד על מחזור של 2.9 מיליארד €.

אומר מנכ"ל הארגון, מתיאס מסקן Matthijs Mesken’ "אנו מאד גאים בעובדה שהגענו למחזור שיא כזה בנתוני הייצוא של צמחי הנוי בשנת 2021, אם כי אנו גם מודעים לעובדה כי הגורם המרכזי לנתוני שיא אילו של הייצוא הוא רמת המחירים הגבוהה של הפרחים והצמחים שהייתה בשוק במהלך שנת 2021". באשר לשנה הקרובה, 2022, קיים חשש מסוים.

"אנו פותחים עין על המתיחות המתגברת בין רוסיה ומדינות המערב. אנו עוקבים ומודעים לכול נושא הסגרים והמגבלות האדמיניסטרטיביות שמטילה על העולם מגפת הקורונה. אנו בוחנים גם את המגבלות החדשות אשר חלקן עדיין בהתהוות של משמעות ההתנתקות של בריטניה מאירופה – הברקזיט Brexit. אנו עוקבים אחרי נתוני האספקה של הפרחים לקראת החגים הקרבים עם הביקוש הגבוה, ובעיקר אחרי מחסור בפרחים שאנו מקווים שלא יגדל, גם עקב משבר האנרגיה ועלית מחירי הגז לחימום והידיעה כי מגדלים מסוימים החליטו לא לחמם את בתי הצמיחה לפרחים עקב משבר זה. 2022 תהיה כנראה שנה מרתקת, ואנו כחלק מהעוסקים בענף מביטים קדימה מתוך רצון להמשיך ולשמח את האנשים ברחבי העולם עם המוצר היפהפה שאנו עוסקים בו" הוא מסיים.

את 10 המדינות הגדולות בייצוא הפרחים מהולנד בשנת 2021 ניתן לראות בטבלה המצורפת.

המקור: 14-01-2022 Businessdailyafrica

גידול במספר החברות ההולנדיות שנסגרו במהלך 2021

הגידול בכמות החברות שנסגרו בהשוואה לאילו שנסגרו בשנת 2020 עמד על 52%. המידע נמסר מהמשרד הממונה על רישומי החברות במדינה.
למרות שהנתון המוחלט של מספר החברות שנסגרו אינו מאד גבוה, הרי הגידול במספרן של החברות שנסגרו ב2021 בהשוואה לשנה הקודמת בהחלט מעורר דאגה. אמנם מרבית החברות שנסגרו הן חברות העוסקות במתן שירותים מסוגים שונים לענף החקלאות, ובעיקר לענפי צמחי הנוי בהולנד ולא חברות של יצרנים חקלאים בתחום הירקות והפרחים, ואולם הגידול מעורר דאגה.

פרופסור יוריס קנובן Joris Knoben מאוניברסיטת רדבאונד שבהולנד מסביר כי סוף שנה הוא זמן מועדף על מי שמתכנן פשיטת רגל או סגירה של עסק ולכן יש עליה מסוימת בחודש דצמבר. ברור כי גם מגפת הקורונה והשלכותיה תרמו את שלהם לגידול במספר החברות שנסגרו. ברור גם כי לאי הוודאות שגורמת המגפה, השפעה מיוחדת על המגזר החקלאי עקב חוסר היכולת של היצרנים החקלאיים לחזות את העתיד ולהגיע לתכנון שיעמוד במבחן הזמן, נושא הכרחי במגזר החקלאי.

בגרף המצורף ניתן לראות את ההשוואה בין השנים. הגרף בצבע תכלת מציג את נתוני החברות שנסגרו בענף החקלאות, כאמור בהשוואה בין השנים 2020 ו- 2021.

הנתונים הם מצטברים מחודש לחודש עד לנתון השנתי המוצג מימין.

המקור: 19-01-2022 DailyFloral

השפעת מגפת הקורונה על צריכת צמחי נוי על ידי משקי הבית

מועצת הפרחים ההולנדית, Flower Council Holland ערכה מחקר בנושא השפעת המגפה העולמית על הצריכה של פרחים וצמחים על ידי משקי הבית. המחקר נערך ב– 4 מדינות גדולות במערב אירופה: הולנד, צרפת, גרמניה ובריטניה. המחקר נערך בחודש נובמבר 2021. היה זה מחקר רביעי מסוגו. המחקר הקודם נעשה בחודש יוני 2021, והראשון בסדרה נעשה בחודש אוקטובר 2020.

המסקנה העיקרית העולה מהסבב האחרון של המחקר היא כי הקבוצות השונות בציבור המאופיינות בצריכה מרובה של פרחים/צמחים, מתכננות להגדיל בעתיד את הצריכה של אלה.

השוואת התשובות שניתנו במחקר נובמבר 2021 מול המשאל הקודם מיוני 2021 מעלה כי:

  • פרחים/צמחים נשארו חשובים לצרכנים במהלך הסגרים והעבודה מהבית.
  • במהלך התקופה הצרכנים מקפידים יותר על הפרחים/צמחים בסביבתם הקרובה.
  • רכישה מקוונת של פרחים/צמחים הייתה ונשארה פופולרית.
  • רבים מבין הנשאלים מוטרדים באשר לחוסן הכספי האישי שלהם בעתיד עם הימשכות המגפה ואתה אי הוודאות הכלכלית שהמגפה גורמת.

בין התשובות ניתן לציין כי נקנים יותר פרחים היות ונמצאים יותר בבית. גידול חל אצל הנשאלים שקנו קניה מקוונת פעם ראשונה.
נמצאה הערכה רבה לכך שיותר חנויות פרחים ומרכזי גינון מאפשרים משלוחים עד הבית.
בני ה- 20 וה- 30 מרבים בקניה מקוונת ובכוונתם להגדיל הרכישות בעתיד.

כאשר הוסף לשאלון נושא הביטחון הכלכלי עם התמשכות המגפה, הרי כאן הייתה ירידה קלה (אמנם בשיעורי אחוזים לא משמעותיים), של הכוונה להמשיך ואף להגדיל את צריכת הפרחים/הצמחים.

  • הנשאלים בהולנד אותתו כי במקרה כזה יקטינו את צריכת הפרחים/הצמחים, גם לעצמם וגם כמתנה.
  • הקבוצה המאופיינת כצרכני צמחי נוי "כבדים" ענתה כי לא יהיה שינוי בצריכת הפרחים/הצמחים.
  • הנשאלים בבריטניה ענו כי למרות החשש הכלכלי בכוונתם להגדיל צריכת הפרחים/הצמחים.
  • נשים במחקר ענו כי יקטינו הקניה, הן עבורן והן כמתנות. קבוצת בני ה- 20 וה- 30 ענו כי דווקא יגדילו הקניה הן עבור עצמם והן כמתנות גם בהשוואה לבני גילים אחרים.

התמונה המסכמת העולה מן המחקר היא כי:
מי שקונה פרחים/צמחים בתדירות גבוהה יגדיל את הצריכה.
מי שקונה פרחים/צמחים בתדירות נמוכה יקטין את הצריכה.

מה יעשה שילוב של שתי המגמות? האם תישמר רמת הביקוש שהייתה בשוק במהלך המגפה? התמונה העולה מהמחקר בנובמבר 2021 מעט פחות אופטימית מזו שהייתה ביוני 2021.
גם השפעתו של זן האומיקרון עדיין לא הובהרה במחקרים, אך ברור כי חשיבותם של פרחים וצמחים בעידן מגפת הקורונה נותרה גבוהה.

המקור: 20-01-2022 Flower Council Holland