ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2022

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 04 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

כיצד נערכת רויאל פלורהולנד לתקופת שיא המכירות בנושא כוח אדם

ענף הנוי על כול חלקיו סובל זה תקופה ארוכה ממחסור קשה בכוח אדם. מאז הקיץ האחרון משקיעה רויאל פלורהולנד מאמצים רבים בשימור והרחבה של מאגר כוח האדם של המכרזה.

ראיון שפורסם בחדשות המכרזה ביום 13/01/2022 עם סמנכ"ל התפעול של המכרזה ליינדרט-יאן פלסיר Leendert-Jan Plaisier הוא מתאר כיצד המכרזה נערכת לימי השיא של העונה שאנו עומדים בפתחם.

"כדי שנוכל לעמוד במטלות התפעוליות שלנו ביצענו מספר מהלכים. לדוגמא – ניוד עובדים מנאלדוויק לאלסמיר שם הדרישה לעובדים גבוהה יותר. חתמנו הסכם להעסקת סטודנטים שהגיעו לאחר מהלך של פרסום משמעותי באמצעי התקשורת השונים במדינה. אין לשכוח כי המצב הנובע בעיקרו ממגפת הקורונה והתייקרות האנרגיה, עדיין אינו יציב וקשה לחזות מה עומד לקרות. המלצה עיקרית גם למגדלים היא להקטין את ה"שיא" של האספקה והמכירות, דבר שהוא טוב גם לנושא ההתמודדות עם המחסור הקיים עדיין בעובדים וגם עם בעיות התפעול".

עונת השיא היא התקופה המתחילה מספר שבועות לפני יום הוולנטיין החל בתאריך 14/02/2022 ועד לאחר יום האם הצרפתי שהשנה יחול בתאריך 29/05/2022. סמנכ"ל התפעול רואה קושי רב בהכנת תחזית מדויקת על מנת לתכנן את העבודה לאורך תקופה זו של שיא העונה. האספקה תהיה תלויה כמובן ברמות מחירי האנרגיה והשפעתם על מחירי השינוע, ההיצע שיהיה בנפחי תובלה זמינים וכמובן מרמת מחירי ה שוק והביקוש לפרחים בהמשך העונה. חשיבות רבה תהיה גם להתנהגותן של המדינות השונות – באיזה מדיניות הן תנהגנה באשר למגפת הקורונה, סגרים, מגבלות וכו'. המכרזה מצדה הגדילה כבר היום את היצע העגלות שתהיינה זמינות לשימוש המגדלים והלקוחות לתקופת השיא שבפתח.

סמנכ"ל התפעול מביט בשביעות רצון על התוצאות התפעוליות שהיו בחדשים האחרונים, בעיקר מאז הקיץ האחרון. בכול אתר מאתרי המכרזה ישנו צוות העוסק בהכשרת הן עובדים חדשים שהתקבלו לעבודה קבועה והן בהכשרת צוות של עובדים זמניים. " לצערנו אנו עדים גם להיעדרות בגין סגרים או בידודים של עובדים, אך אני מאמין שתופעה זו תלך ותקטן בעתיד הקרוב".

ובאשר לנתונים- "ירדנו ממחסור של 100 עובדים ליום ממוצע בחודש נובמבר 2021 לחוסר של 80 עובדים בשבוע האחרון" מציין הסמנכ"ל בגאווה. אכן שיפור משמעותי.

למכרזה תחזית אספקה ופעילות נכונה ל 10 שבועות קדימה מהיום. התחזית מבוססת על הנתונים הידועים כרגע. התחזית גם לוקחת בחשבון מצבת כוח אדם קיים מול נדרש ונכון להיום נראים הפערים זניחים. התחזית מנסה לקחת בחשבון אי וודאות רבה שהמגפה מכניסה אותנו לתוכה, אם כי ברור שאי וודאות זו רק מקשה על המשימה, ואולם הצוות ממשיך לעשות כול מאמץ על מנת להתמודד עם המחסור.

המקור: 13-01-2022 RFH News

גם מכרזת פלנטיון מסכמת את שנת 2021 בצורה חיובית

מכרזת פלנטיון, שאינה חלק ממכרזת רויאל פלורהולנד מסכמת אף היא את שנת 2021 בצורה חיובית. הנהלת המכרזה מבקשת להדגיש בסיכומי השנה שלה בעיקר את הגידול המשמעותי שיש לדבריה בעסקי הקניה המקוונת.

על פי הפרסום של המכרזה, 14.8 מיליון € נמכרו בשנת 2021 בצורה מקוונת, הן על ידי קניה מראש לפני השעון, קניה מרחוק או רכישה של פרחים באתר המכירה של המכרזה. מחזור זה גבוה ב- 81% (זו אינה טעות) ממחזור המכירה המקוון שהיה בפלנטיון בשנת 2020.

סך המכירות בפלנטיון עמדו בשנת 2021 על מחזור של 114.5 מיליון €. חלקה של הקניה המקוונת הגיע ל- 13% מסך מחזור המכירות של המכרזה, והוא בהחלט גבוה יותר מאשר בשנה הקודמת.

גידול זה מהווה בהחלט הצלחה שכן מדיניותה של הנהלת המכרזה הייתה לאפשר גידול הן במכירות בשעון והן גידול במכירות הדיגיטליות, כלומר גידול כולל של אתר המכירות בפלנטיון. ההנהלה גם רואה בצורה חיובית את הגידול במכירות בשעון שכן כאמור המדיניות היא להציע ללקוחות כל צורת מכירה המתאימה להם. אתר המכירה של המכרזה, ה- Web Shop, עדיין עושה את צעדיו הראשונים ומחזור המכירות שלו הסתכם בשנת 2021 במכירות של 1.3 מיליון €.

המקור: 06-01-2022 Plantion

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 3 (17-21 בינואר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

חדש - חדש - חדש - חדש - חדש
עשרת הגידולים המובילים מישראל במכרזה.

מערכת הידיעון

לוח חגי פרחים בעולם - 2022

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
 פברואר      
פברואר 1 יום המשפחה ישראל
פברואר 1 ראש השנה הסיני סין וקהילות סיניות בעולם
פברואר 2 יום יקיצת המרמיטה מבשרת האביב ארה"ב
פברואר 5 יום נסיכת הכתר מארי דנמרק
פברואר 6 יום העם הסאמי נורבגיה
פברואר 11 יום יסוד האומה יפן
פברואר 12 יום הולדת לינקולן ארה"ב
פברואר 14 יום וולנטין נחוג ברוב מדינות העולם
פברואר 15 יום הדגל + יום המשפחה קנדה
פברואר 23 יום מגיני המולדת/ יום הגבר רוסיה
פברואר 23 יום הולדת הקיסר יפן
פברואר 24-28 ימי הקרנבל והטקסים הקשורים אוסטריה, גרמניה, דנמרק, הולנד, יוון, נורבגיה, פורטוגל, פינלנד, צרפת, שוויץ
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2022 - נא להקיש כאן

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

גובר הלחץ בקניה למציאת פתרונות תובלה ליום וולנטיין

בידיעונים קודמים עסקנו מספר פעמים בבעיות התפעול אצל מדינות יצרניות פרחים ברחבי העולם. קניה, בין היצרניות והיצואניות הגדולות בעולם לפרחי קטיף מתמודדת זה זמן רב עם בעיות אלה. כל העוסקים בגידול וייצוא של פרחים טריים בקניה, מצלצלים בפעמוני האזעקה עקב בעיות תפעול קשות מהן סובל הענף מאז פרוץ מגפת הקורונה. עיקרו – עלית מחירים משמעותית של מחירי התובלה האווירית ובמקביל מחסור בנפחי תובלה שאינם מספקים את הצרכים של הענף, ובעיקר חשש מכך שלא יוכלו לממש את פוטנציאל המכירות מיום הוולנטיין הקרוב של שנת 2022.

יושב ראש מועצת הפרחים הקנייתית, קלמנט טולזי Clement Tulezi מתריע על בעיה בהיערכות ענף ייצוא הפרחים בקניה לקראת יום הוולנטיין. הענף כולו נערך לקראת שיא המכירות השנתי הצפוי בחודש פברואר ואולם בעיית התובלה האווירית היא "עקב אכילס" – נקודת החולשה של ייצוא פרחי הקטיף מקניה לרחבי העולם.

"הפתרון היחידי כרגע למחסור בנפחי תובלה הוא לחכור מטוסי מטען להובלת הפרחים מקניה לשווקים, אולם המחירים הנובעים מכך, סדר גודל של 600 שילינג קנייתי ,שהם 5.25 דולר $ לקילו , הם בלתי אפשריים למגדלים ומותירים את העוסקים בענף במין סוג של "מילכוד 22" לדברי היושב ראש.

מחירי הפרחים בשווקים נשמרו ברמה יציבה בתקופה האחרונה, בעוד שמחירי התובלה האווירית שילשו את עצמם. ובעיה לא פחות קשה, הנפח הזמין כיום מקניה לשבוע עומד על 70 טון, בעוד שהנפח הנדרש הינו הרבה מעבר לכך וזה על מנת למלא את צרכי המשלוח של כל הפרחים הנקטפים כעת. "הנפח הקיים והזמין הוא טיפה בים".

מוסיף ואומר מר טולזי "הביקוש לפרחים מקניה בשווקי אירופה נמצא בעליה מתמדת. במידה ולא יימצא פתרון למשלוחי הפרחים כמופיע לעייל, יאלצו מגדלי הפרחים בקניה להשמיד 30% מתוצרתם".

המקור: 13-01-2022 Businessdailyafrica

אופטימיות לקראת השנה החדשה 2022

בניגוד לכול התחזיות, מעט לאחר קריסת השווקים לצמחי הנוי בחודש מרץ 2020, המכירות והביקוש לפרחים וצמחי נוי המריאו לשחקים. מאמר שפרסמו 2 חוקרים מתמחים במחקרים בנושא שוק צמחי הנוי מאוניברסיטת ווכנינגן שבהולנד מצביע על אופטימיות לקראת שנת 2022, וזה בהתבסס על נתוני השנה שהסתיימה, שנת 2021. המאמר פורסם בעיתון סיטונאי הפרחים Bloemisterij.

להלן עיקרי המחקר:

א. מאז תחילת המגפה עברו רבים לעבודה מהבית. עובדים אלו מבקשים ליצור לעצמם סביבת עבודה נינוחה, מוקפים בצמחים או פרחים. לאור ריבוי הווריאנטים והתחזיות להמשך המגפה נראה כי מגמה זו של עבודה מהבית תמשך. מגמה זו להערכת החוקרים תביא להמשך הביקוש המוגבר לפרחים לפחות עד לקיץ הקרוב. הצרכנים יש להניח יוציאו פחות על חופשות או ארוחות מחוץ לבית, דבר שיכול להביא להגדלת הצריכה של משקי הבית על צמחי נוי ופרחים.

ב. חג הפסחא יחול בשנת 2022 כשבועיים מאוחר יותר מכפי שהיה בשנת 2021. לוח זמנים זה יביא להערכת החוקרים שהביקוש לפרחים טריים יימשך לאורך תקופה נוספת, ובעיקר להארכת עונת הביקוש לצבעונים.

ג. החוקרים מבקשים לשים גם הערת אזהרה – כלל העסקים (שאינם צמחי נוי) ימשיכו לסבול בתקופה הקרובה ממגבלות בגלל המשך המגפה, דבר שיכול להביא להקטנה בביקוש לפרחים מענף המסעדות לדוגמא.

ד. הצלחת המכירות מתבססת גם על ההיצע העומד למכירה. בתחום הייבוא עדיין יש לזכור כי אנו נמצאים בתקופה של מחסור בנפחי תובלה בין לאומית. מחסור זה יכול להביא להקטנה בזני פרחים חשובים שעיקר אספקתם מיבוא ואשר עקב חוסר היכולת להביא אותם אל השוק ייווצר בזנים אילו חוסר במכירה.

ה. מחסור מביא לעלית מחירים. עליה מופרזת יכולה להביא לידי כך שצרכנים יינטשו את השוק. נתוני האינפלציה בהולנד הם כאילו שהחוקרים אינם מזהים הקטנה של הביקוש לפרחים וצמחי נוי. במידה ועליית המחירים הכללית תימשך גם אל תוך 2022, לדוגמא עקב התייקרות מחירי הגז כיום, הרי גם כאן לא צופים החוקרים שינוי בהתנהגות הצרכנים. "במידה ומחירי הפרחים לצרכן הסופי יהיו יקרים מידי, אני צופה מעבר לקנית פרחים ברמת מחיר נמוכה יותר. רק אם המעבר לקבוצות זולות יותר יהיה מאסיבי מאד, אזי אני צופה בעיה".

ו. מה תהיה רמת המחירים בקיץ? האם נוכל לצאת לחופשות? מה יהיה מזג האוויר בקיץ הקרוב? מה תהיה השפעתו של חיסון הבוסטר על האוכלוסייה? קיץ 2021 היה קריר יחסית והחופשות היו מוגבלות בגין הנחיות הממשלה. האם זה יחזור על עצמו בקיץ 2022? מוקדם לדעת.

ז. מה יקרה בסתיו 2022? בסתיו הקודם, בשנת 2021 חוותה הולנד 2 גלי קורונה. האם תמונה זו תחזור על עצמה בסתיו 2022 עדיין אין לדעת. ברור כי העבודה מהבית תמשיך לתת את הדחיפה בביקוש לצמחי נוי, ביקוש זה שאנו עדים לו בתקופת המגפה. באשר לקניה המקוונת מעריכים החוקרים כי היא תעלה בשיעור מתון של 5% לשנה. "עדיין לקוחות רבים רוצים לראות הפרח בעיניהם לפני הקניה" מסיים המאמר.

ואנחנו מצטרפים ואומרים "אכן לו יהי".

המקור: 14-01-2022 Bloemisterij

תיק יד עשוי מקקטוס? התעשייה משנה כיוון

בפעם הבאה שאתם נמצאים במחלקת הפירות והירקות בסופרמרקט שלכם, או כאשר אתם בוחרים עציץ עם צמח נאה לקשט את הדירה, חישבו על כך שהמקור ממנו יעשה תיק היד הבא שלכם עשוי להיות מהמקום בו אתם נמצאים כרגע.

יותר ויותר מעצבים משנים כיוון ומבקשים לייצר תיקים ועזרי אופנה נוספים מעור שמקורו בצומח – תפוחי עץ, אננס, מנגו או פטריות, מעובדים למעיין עור שמקורו בצומח.

הרעיון של ייצור תיקים ואביזרי אופנה מהצומח והחלפת המקור שהיה עור של בעלי חיים נשמע אולי לחלק מהקוראים מוזר, אולם יותר ויותר מעצבים בעולם האופנה פונים לכיוון זה שמשמעותו יצירת חלופה לשימוש בבעלי חיים כמקור ליצרני האופנה.
במהלך ייצור עור מבעלי חיים, לדוגמא מפרות, נעשה שימוש רב בצריכת מים, תפישת שטחי קרקע לגידול, ובעיקר שימוש בכימיקלים המזיקים לסביבה. לדוגמא – במהלך עיבוד של 80% מהעור בעולם נעשה שימוש בכרום, מתכת מזיקה שאינה מתכלה או באלדהיד, כימיקל נוסף האסור בשימוש במרבית מדינות העולם. ייצור עור מהצומח אינו משתמש בכול אלה.
תיקים עשויים מקקטוס? אומר יצרן חומר הגלם, אנדראס לופז Andreas Lopez ממקסיקו "הקקטוס הוא הגיבור שלי. במדבר, במקום בו כל יתר הצמחים כשלו, הקקטוס הוא השורד והמנצח". הגידול גם אינו צורך מים, כמובן שאינו צורך כימיקלים והוא גם מנקה פחמן דו-חמצני מהאטמוספרה. לאחר הקטיף עלי הקקטוס נשטפים, מרוסקים נצבעים, מתייבשים ואזי נעשה מהם עיבוד בהתאם לדרישת הלקוחות. התהליך עדיין אינו ביולוגי ב- 100%, אולם היצרנים בהחלט בכיוון. חברה נוספת של אביזרי אופנה, LUXTRA , מייצרת תיקי יד ואביזרי אופנה ממגוון של פירות – מנגו, תפוחי עץ, תירס או עלי אננס, "זה הוא הכיוון בו מעוניינים הלקוחות" מצהירה בעלת החברה.

כיוון נוסף – אביזרי אופנה מתפוחי עץ. מידי שנה נזרקים בעולם 3.7 טריליון תפוחי עץ עקב היותם לא מושלמים לאכילה. חברה איטלקית הממוקמת בסמוך למרכז האופנה האיטלקי במילאנו הופכת תפוחים אלו בעזרת פטנט למיץ, המיץ מיובש ונטחן לאבקה. מהאבקה מיוצרות יריעות המשמשות בהמשך ליצירת אביזרי אופנה.
"לתחושתנו אנו מאמינים כי הדור הצעיר לוקח לידיו את ההנהגה מידיהם של המנהיגים הוותיקים, והכיוון הוא של שמירה הולכת וגדלה על נושא הקיימות בעולם" מצהירים ראשי הענף. כבר כיום ניתן לראות תיקים אילו שמקורם מהצומח בתצוגות אופנה, ברשתות כמו H&M ועוד.

אכן התפתחות מעניינת בענפי הצומח.

המקורות: Flora Daily + LIFESTYLE 12-01-2022