ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2022

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 03 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

סיכום שנתי משותף של הרבו-בנק ורויאל פלורהולנד

עם סיומה של שנת 2021 מפרסם בנק הרבו-בנק בהולנד את הנקודות העיקריות לתפיסתו במסחר בפרחי קטיף וצמחי בית בשנה שהסתיימה. המחקר נעשה בשיתוף רויאל פלורהולנד.

בנק הרבו-בנק Rabo-Bank , הבנק ההולנדי שהוא העיקרי בעסקי המגזר החקלאי במדינה, מסמן מספר מגמות עיקריות בענף צמחי הנוי בסיומה של 2021, ואילו הן: הספקים העיקריים של פרחי קטיף וצמחי בית בעולם שמרו על יציבות מסוימת באספקה, המכירות המקוונות ממשיכות לתפוס חלק הולך וגדל במסחר, כמו גם הדרישה ההולכת וגדלה לנושא קיימות.

  • נתוני המסחר של לפני כ- 5 שנים, הראו כי הספקים העיקריים של פרחי קטיף מחוץ להולנד היו קולומביה, אקוודור, קניה ואתיופיה. ניתוח של תמונת האספקה 5 שנים מאוחר יותר מראה כי 4 מדינות אילו נותרו הספקיות העיקריות גם בשנה שהסתיימה. בעוד שקולומביה ואקוודור מייצאות את מרבית הפרחים לשווקים בצפון אמריקה, הרי עבור קניה ואתיופיה אירופה היא השוק העיקרי. הולנד הייתה ונותרה המרכז העולמי הגדול ביותר למסחר בצמחי נוי והספק העיקרי למדינות אירופה האחרות. ייצוא פקעות פרחים מהולנד הוא היה ונותר הגדול בעולם.
  • מגפת הקורונה ייצרה מגבלות משמעותיות בלוגיסטיקה והביאה לידי שינוי בהתנהגות הצרכנים מאז 2020. מחקר שנעשה ב- 4 מדינות אירופאיות גדולות (בריטניה, הולנד, גרמניה וצרפת) הראה גידול בקניה המקוונת של משקי הבית, כאשר בריטניה היא הבולטת ביותר בתחום. גידול בקניה מקוונת נצפתה עוד לפני פרוץ המגפה, אולם במהלכה הפך הגידול למשמעותי.
  • בעשור הקודם, עקב עליה של מחירי ההובלה האווירית, ניתן היה לראות גידול בנושא הובלה ימית של פרחי קטיף טריים. גידול זה היה כאמור עקב ההתייקרות של מחירי התובלה האווירית, אולם גם בגין הדרישה להקטנת "טביעת הרגל הפחמנית" הנובעת מהזיהום הגדל עקב הובלת הפרחים בטיסות. כאשר פרצה המגיפה, קטנה זמינות הטיסות עקב ביטולן של טיסות נוסעים רבות ועקב כך הקטנת הנפח הזמין למטען. כל זה הביא על פי הפרסום לגידול בהובלה הימית של 40% בין השנים 2015 ל- 2020.
  • השווקים דורשים יותר ויותר הקפדה על נושא הקיימות בשרשרת האספקה. לדרישה שותפים קניינים גדולים של צמחי נוי, ארגוני יצרנים, חברות העוסקות במסחר מקוון בצמחי נוי ועוד. קבוצה זו של העוסקים בשרשרת האספקה שמה לה למטרה להגיע ל- 90% מהאספקה של צמחי נוי המקיימים את דרישות הקיימות, אך בסוף 2020 עמדו רק חלקית ביעד זה. ואולם, נושא הקיימות היה וממשיך להיות נקודה מרכזית בדרישת השווקים.

לקריאת המאמר המלא בשפה האנגלית, יש להקיש כאן.

המקור: 13-01-2022 RFH News

מכרזת ריין-מאס שבגרמניה מדווחת על סיכום שנה חיובי

הנהלת מכרזת ריין-מאס שבגרמניה מסכמת את שנת 2021 בצורה חיובית. סך המכירות בשנה זו הגיעו למחזור שיא של 457 מיליון אירו, גידול של 18% בהשוואה למחזור המכירות בשנה הקודמת. הסקירה נמסרה על ידי 2 המנהלים של הבורסה,Cees Hoekstra (שמאלי בתמונה) ו-Günther Esser (ימני בתמונה).

המכרזה הגרמנית, שכמדיניות שומרת על מכירות באמצעות השעון ככלי מרכזי בעסקים מדווחת כי שנת 2021 הייתה גם מאד מוצלחת במכירות בשעון. מכירות השעון היו בשנה החולפת גבוהים ב- 40 מיליון € מבשנה הקודמת.

המכירות באמצעים הדיגיטליים שמאפשרת המכרזה: קניה מרחוק, קניה באתר או קניה מוקדמת הגיעו להיקף של 39% מכלל העסקים והראו גם הם גידול במחזורי המכירה.

מהי התחזית לשנת 2022? הנהלת המכרזה מאמינה כי הביקוש הטוב לפרחים שאפיין את 2021 יימשך אל תוך השנה החדשה. גם שירות המכירות של המכרזה, העוסק בעסקאות ישירות הגיע למחזורי שיא בשנה זו.

המכרזה מדווחת גם על מספר פעילויות נוספות שנעשות עם תחילתה של השנה החדשה. עם דגש על נושא הקיימות החלה המכרזה בתהליך של החלפת נורות החשמל הישנות בנורות LED חדשות. נורות אילו אינן רק חסכוניות יותר בצריכת החשמל, אלא מצוידות גם בחיישנים אשר מכבים אותן כאשר אור היום בחדר מתגבר לרמה המאפשרת עבודה ללא אור מלאכותי. במידה והניסיון ישיג תוצאה חיובית יוחלפו כלל הנורות בכול אתר המכרזה.

תחום נוסף שההנהלה מבקשת לעדכן את המשתמשים, בימים הקרובים מתחיל פרויקט של חיטוי וניקוי אתרי העבודה השונים.

המקור: 07-01-2022 Aktuelles VRM

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 2 (10-14 בינואר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

חדש - חדש - חדש - חדש - חדש
עשרת הגידולים המובילים מישראל במכרזה.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מה הצפי בענף הפרחים מיום הוולנטיין 2022

במאמר שפורסם בעיתון מגדלי הפרחים הבין לאומי, AIPH, מציגים אנשי המסחר בפרחים כמו גם מגדלי פרחים בארצות הברית מה לדעתם ניתן לצפות מיום הוולנטיין 2022, מה הם היתרונות ומה הם החסרונות מריכוז מאמץ המכירות ליום זה. כל מי שיש לו חלק ממערך שיווק של פרחי קטיף, בוודאי מודע לחשיבות המכירות לקראת יום הוולנטיין. אין זה סוד כי המכירות ליום הוולנטיין וליום האם הם ימי מכירת הפרחים החשובים ביותר בארצות הברית. על פי נתונים של ארגון היצרנים הרי מכירות הפרחים הטריים בלבד ליום הוולנטיין עומדים על סדר גודל של 1.9 מיליארד דולר – וזה כאמור רק בארצות הברית.

מאחר ועל פי נתונים אילו ברורה חשיבות המכירות לחג בענף ואולי ולמרות זאת, מבקש הכותב להציג יתרונות מול חסרונות בריכוז כזה של עסקים לנקודת זמן זו.

בין הנקודות השליליות הכותב מציין כי מרבית הפרחים הנמכרים בחג בארצות הברית אינם מיוצרים בארצות הברית עצמה, אלא מיובאים מחוצה למדינה, בעיקר מקולומביה ואקוודור. הצורך בתכנון והיערכות מראש היא בעייתית. הוסף לכך קשיים התפעוליים שרק התגברו בשנות המגפה ואתה נמצא בנקודת סיכון. התכנון יכול להיעשות חודשים מראש, אולם המשלוחים חייבים להיות בדייקנות שכן המסלול הארוך מהמגדל ליבואן, לסיטונאי, לקמעונאי ולצרכן הסופי חייב להיות בדיוק במועד, תוך שמירה קפדנית על טריות ואיכות הפרח.

מצד שני, הנקודה החיובית העיקרית היא כמובן הביקוש המשמעותי ליום הוולנטיין. מיליוני אמריקאים נוהגים לקנות זרי פרחים ביום זה. הכותב מציג נתון ולפיו 250 מיליון וורדים מגודלים במיוחד ליום זה. בשנת 2019 28% מהאמריקאים הבוגרים רכשו זרי פרחים ביום הוולנטיין. בין אם זה ורד אדום, ורד בצבע אחר או פרח אחר, יום זה הוא היום בו כל חוליה בשרשרת האספקה חייבת להגיע למיטב הביצועים בעסקאות.

ושוב לקשיים – לרוע המזל ענף הפרחים עדיין סובל מהשפעות המגפה. קשיים תפעוליים באספקה, חוסר בעובדים מיומנים, מגדלים שמקטינים את הייצור, חלקם אף סוגרים משקים לחלוטין, ומזג אוויר בעייתי בארצות הייצור, קולומביה ואקוודור. לזני פרחים מסוימים ביקוש גבוה מצד אחד ומחסור באספקה מצד שני. מחסור בכמויות וקשיים תפעוליים הם צוואר בקבוק משמעותי בהיערכות ליום זה. איחור של יום, ומועד יום האהבה כבר חלף.

מסכם הכותב – בין אם היו לך בשנה האחרונה עסקים מוצלחים ובין אם היו לך עסקים פחות מוצלחים ביום זה, דבר אחד וודאי, המכירות ביום הזה נותנות את "הטון" למכירות בהמשך השנה. על פי המכירות ביום זה יכולים המגדלים להבין עד כמה הסיטונאים זקוקים להם, ומהצד השני הסיטונאים יכולים להבין מה קורה אצל בעלי החנויות, רשתות השיווק, הסדרים והמעצבים.
מאחר וכול התהליך לקראת החג מתחיל חדשים מראש, הרי שניתן ללמוד על בסיס יום הוולנטיין כיצד לנהוג ולמה ניתן לצפות עם יתר אירועי הפרחים הגדולים הצפויים להגיע בהמשך השנה, יום האם, חג הפסחא ועוד, וכמובן ניתן להפיק לקחים לשנה הבאה.

המקור: 31/12/2021 AIPH

משמעות הפרחים השונים בתרבות סין

מזה מאות רבות של שנים שהפרחים השונים מהווים נדבך משמעותי ביותר בתרבות סין. הפרחים מופיעים אין סוף פעמים בציורים הסיניים, בקטעי שירה ובספרות, ובתרבות סין בכלל. הפרחים שימשו לאורך הדורות במהלך טקסים למיניהם להבעת רגשות מסוגים שונים. "אם היית פלוריסט בתקופה הקדומה בסין ללא ספק היו נוהגים כלפיך בכבוד גדול" מתארת הסופרת הלן לי Helen Lee בספר חדש שיצא עתה לאור.

הפרח שזכה להערכה הגבוהה ביותר היה פרח האדמונית, שהיה נהוג אף לכנותו "מלך הפרחים", שכן המנהג היה לקשט בפרח זה את ארמונו של קיסר סין. פרח החרצית זכה לתואר "פרח הזהב" שכן איתו נהגו לקשט חגיגות בפסטיבלים שונים ובמהלך טקסי שתיית תה. לפרחים היה תפקיד חשוב גם ב"פנג שו" feng shui, תהליך בו נהוג למצב ולהעמיד את כלי הבית השונים בכיוון שיאפשר התמזגות ראויה עם העולם והטבע שמסביבנו.

השימוש בפרחים לקישוט, למתן מתנה או לשימושים שונים של תקשורת בין בני אדם משמשת כמובן גם היום בתרבות הסינית. ייתכן כי הפרשנות כיום למשמעותם של הפרחים אולי קצת יותר מתונה, אולם המשמעות נותרה כפי שהייתה בעבר. פרחים טריים, סידורי פרחים או צמחים חיים מוסיפים יופי, שלווה ואנרגיה חיובית ברחבי הבית ובסביבתנו הקרובה.

פרח החרצית, המסמל שמחה וחיוניות הינו פופולרי מאד בתקופת הסתיו בסין, ונושא משמעויות מיוחדות בעיקר בתקופת ראש השנה הסיני. עוד מימים עברו, קיים המנהג של שתיית משקה אלכוהולי המיוצר מהתססה של עלי כותרת של פרח החרצית. פרח האדמונית מסמל בריאות והצלחה ועדיין נחשב לפרח היפה ביותר בתרבות סין. גם לצבעים משמעות בתרבות הסינית: פרח לבן משמעותו שאתה חושב על מי שהוא. פרח וורוד נותן משמעות רומנטית לנתינה, פרח בצבע צהוב אומר כי אתה מברך את המקבל במזל ובהצלחה והאדום מעיד על תשוקה. הגשה של זר שלם של פרחי אדמוניות בצבע אדום משמעותה "אני אוהב אותך".

בחורף 2022 מתוכננים להיערך בבייג'ין משחקי החורף האולימפיים. ללא ספק גם כאן ישמשו הפרחים כ"שחקן מרכזי", הן בקישוטים השונים, הן בזר הניתן למנצחים על הפודיום או בזרים שיונחו על ראשיהם.

המקור: 07-01-2022 Floral Daily

האם את/ה מדבר/ת עם הצמחים? מתי לאחרונה הקשבת לצמח?

בעוד שחקלאים רבים מאמינים כי כאשר הם מדברים עם הצמחים הם יצליחו לשכנע את הצמחים לגדול מהר יותר ולהתפתח טוב יותר, הרי דווקא חברה ישראלית, חברת סאפ פלאנט SupPlant, עוסקת בצד השני של המטבע - בתרגום של מה שמשמיעים הצמחים לחקלאים.

אילו הצמחים היו יכולים לדבר אתנו, מה הם היו אומרים? האם היו מבקשים יותר השקיה? ואם כן, כמה יותר? מה הצרכים שלהם? האם חם להם יותר מדי או קר להם? איך הם נערכים למשבר האקלים העולמי שלפי דעת המומחים כבר נמצא כאן?

מתוך כוונה לענות על שאלות אילו, פיתחה החברה הישראלית שלעייל חיישנים מבוססי בינה מלאכותית, חיישנים אשר מוצמדים לצמחים עצמם וכן לקרקע בקרבת הצמח. חיישנים אילו מעבירים לחקלאי את המלצות ההשקיה בהתאם לצרכים של הצמח. אגב, טכנולוגיה זו הוכתרה להיות אחת מההמצאות הטובות ביותר של השנה על ידי המגזין TIME.

אומר מנכ"ל החברה, אורי בן נר (בתמונה), דור רביעי לחקלאים בצפון ישראל "אנו מניחים כאן לצמח להשקות את עצמו, פשוטו כמשמעו. אני יודע שזה נשמע כמו הזיה, אבל זו היא עובדה מוגמרת". ועוד הוא מוסיף, "היכולת להשקיה בהתאם לצרכי הצמח היא בעלת חשיבות מיוחדת בימים אילו של שינויי אקלים עולמי. ביכולתנו להביא לחיסכון במים ובעלויות השקיה מצד אחד ומצד שני מאפשרת הטכנולוגיה הגדלה של היבולים".

אורי בן נר, שסבו בן ה- 91 עדיין פעיל במשק חוזר ומדגיש את החשיבות של ההתמודדות עם שינויי האקלים שהעולם חווה בזמנים אילו. "בעבר, ידעו החקלאים להתמודד עם גל חום שהיה מגיע אחת ל- 10 שנים. אולם היום, לצערנו נאלצים החקלאים להתמודד לעיתים עם 3 גלי חום בעונה אחת".

הרעיון ניבחן במשך שנתיים וחצי על ידי צוות חוקרים אשר תירגמו את הנתונים החקלאיים לאלוגריתם מתמטי. נתוני הבסיס נאספו הן מחלקים שונים בצמח כמו גם מסביבות שונות של קרקע, והמידע הניתן לחקלאי פשוט וקל להבנה גם סבו בן ה- 91 של המנכ"ל מצליח להתמודד עם הנתונים ללא כל בעיה.

בהתאם לתכניות החברה עד לסוף 2022 היא מבקשת להגיע ל- 2 מיליון משתמשים בארצות אפריקה ואסיה, מקומות הסובלים בצורה קשה ממחסור במים. כבר כיום נמצאת הטכנולוגיה בשימוש במקסיקו, דרום אפריקה ובימים אילו נחתם הסכם גם עם איחוד האמירויות.

המקור: 07-01-2022 Horti Daily