ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2022

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 02 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

המגמה החיובית בשוק גם בחודש דצמבר 2021

רויאל פלורהולנד מדווחת כי גם חודש דצמבר 2021, חודש החגים, הסתיים במגמה חיובית.

מחזור המכירות של פרחי קטיף טריים בחודש דצמבר 2021 הסתיים בתוצאה הגבוהה ב- 18% מזו של מחזור המכירות לפרחים בחודש דצמבר 2020. אמנם כמות הפרחים שנמכרה בחודש זה הייתה מעט נמוכה מזו של 2020 בשיעור של 2.3%, אולם המחיר הממוצע של כלל הפרחים היה גבוה בשיעור של 50% מזה של ממוצע חודש דצמבר 2020.

גם מכירות העציצים הציגו תוצאות טובות, אם כי בשיעורים מעט פחות טובים מאילו של פרחי הקטיף, 5% גידול במחזור ועליה של 8.3% במחיר הממוצע לעומת השנה שעברה.

בדיקה והשוואה של תוצאות המכירות בחודש דצמבר 2021 מול מה שהכותב מכנה "חודש דצמבר הנורמלי האחרון" – שהיה חודש דצמבר 2019 ואשר מכיל נתונים מהימים שלפני עידן הקורונה, מראה כי כמעט ואין הבדל בין נתוני 2021 ונתוני 2019.

הענף שעבר משבר דרמטי באביב 2020, קיבל פיצוי משמעותי ממצב השוק שהיה שבמשך השנה. תוצאות מכירה מעולות בקיץ 2020, וקיפאון עם ירידה קלה באספקה במהלך חודשי החורף ב-2020/2021. ואולם, כאשר אנו מתבוננים על תמונת השנה 2021 כולה, הרי שהתוצאות הן חיוביות כולל חודש דצמבר שסיים את השנה עם תוצאות מאד טובות.

כולנו תקווה שמצב שוק זה יימשך.

המקור: 04-01-2022 Flora Daily

תעריפי רויאל פלורהולנד לשנת 2022

בידיעון 52 פרסמנו את תקציר החלטות מועצת החברים בישיבתם מיום 09/12/2021. בין הסיכומים היה גם אישור לתעריפים לשנת 2022 הן לחברי הקואופרטיב והן לספקים.

על מנת לחדד את הצגת התעריפים, אנו שבים ומצרפים אותם לידיעון הנוכחי.

בשני הקבצים המצורפים תוכלו למצוא את:

א. לתעריפי 2022 למגדל חבר יש להקיש כאן.

ב. לתעריפי 2022 למגדל ספק (שאינו חבר) יש להקיש כאן.

מה השתנה?

א. עלויות עגלה ויחידת מכירה הועלו בהתאם לעליית המדד. תוספת של 3% לעומת תעריפי 2021.
ב. העלות לעגלה היא כעת 11.25 אירו לעגלה. העלות ליחידת מכירה היא כעת 1.73 אירו ליחידה.

מה לא השתנה?

עמלת המכירה בשעון.

נמסר ע"י ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 1 (3-7 בינואר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

חדש - חדש - חדש - חדש - חדש
עשרת הגידולים המובילים מישראל במכרזה.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

קשיים במסלולי האספקה של תוצרת טרייה לבריטניה

בתאריך 01/01/2022 נכנסו לתוקף חוקים חדשים הנוגעים לייבוא של תוצרת חקלאית טרייה מאירופה ומדינות השוק המשותף לבריטניה.

בידיעון 38 הוצגו בפירוט דרישות מערכת הגנת הצומח באשר לכניסה של צמחי נוי מיבשת אירופה וממדינות השוק המשותף לבריטניה. הדרישה הייתה לבדיקה בפועל של המשלוחים כמו גם צורך בהצגת תעודת הבריאות. לצמחי עציץ החל מתאריך 01/01/2022, בעוד שלפרחי קטיף נדחה הצורך הנ"ל מתאריך 01/01/2022 לתאריך 01/07/2022.

השבוע החלו הבדיקות, והחברות בתחום מדווחות על קשיים. סך הייבוא של תוצרת טרייה ממדינות אירופה לבריטניה עומד על 314 מיליארד דולר בשנה. מאחר ובריטניה התנתקה מהשוק המשותף במה שמכונה ברקזיט Brexit, הרי כעת נדרשים היצואנים באירופה השולחים משלוחים לבריטניה לספק את מסמכי המכס מראש, כמו גם הוכחה כי את המשלוח ניתן אכן חוקית לייצוא לבריטניה.

להתנתקות של בריטניה מהגוש המסחרי הגדול בעולם שהוא השוק המשותף האירופאי ישנן כבר השלכות בפועל. על היצואנים למלא ניירת רבה ולשלם עלויות שלא היו בעבר על מנת לחצות את גבול הכניסה למדינה.

ממשאל שנעשה בין החברות עולה כי 45% מהחברות העוסקות במשלוחים לבריטניה מדווחות על התגברות הקשיים בעשיית עסקים ומשלוחים. חברות מתחום אספקת המזון הטרי ומוצרי חקלאות טריים מדווחות כי הן חוששות אף מהיווצרות של חוסר מסוים במזון עקב התקנות החדשות בכניסה למדינה. "התקנות הנוגעות לביקורת של מוצרי הייבוא מהחי והצומח ממדינות השוק המשותף לבריטניה יגרמו לעיכובים גדולים בשרשרת האספקה בעיקר בנמלי הכניסה למדינה – קשיים שחברות ההובלה לא יהיו ערוכים לקראתם".

החשש הוא כי החברות לא נערכו בזמן לקראת הכלת התקנות החדשות, ונראה גם שחלק מהתקנות לא הובנו על ידי כולם. התקנות דורשות כי היצואנים יסיימו את כל עבודת הניירת לכול הפחות 4 שעות לפני הגעת המוצרים לנמל הכניסה לבריטניה או שהם יעמדו מול הסכנה של שליחה חזרה לאירופה. לצמחי הנוי ישנה גם התקנה ולפיה יש להציג תעודת מקור מהארץ בה יוצרו הצמחים, כמו גם אפשרות של בדיקה פיזית ממש של המשלוח.

המקור: 04-01-2022 Flora Daily

מה מתחדש בנושא קיימות לשנת 2022 אצל בעלי חנויות הפרחים?

קיימות בענף צמחי הנוי היא נושא העובר תהליכי שינוי. ואולם, הולכת ומתרחבת התפיסה כי ככול שיגדל השימוש בזנים נוספים של פרחי קטיף בשימוש הפלוריסטים- נושא הקיימות רק ילך ויתפתח.

הגדלת השימוש בזנים נוספים של פרחים, צבעים שונים ומיני ירוקים – יביא בוודאות לידי כך שנושא הקיימות אצל בעלי חנויות הפרחים והמעצבים ילך ויתרחב. עסקי החנויות אינם מסתכמים עוד רק בהמתנה לפרחים מייבוא או מייצור מקומי. יותר ויותר בעלי חנויות במסחר הפרחים מבקשים להקטין ולמנוע שימוש בכימיקלים או בפלסטיק המזהם את העולם.

אנו רואים יותר ויותר שימוש חוזר בקרטונים, באריזות ובמיכלים לשימוש רב פעמי, ובעצם בכול דבר שיכול לסייע בהקטנת הזיהום הסביבתי. תחום המסחר בפרחים מתרחב בעולם וכך גדל גם רצונם של הפלוריסטים להרחבת סל הפתרונות מתוך כוונה להגיע לעולם נקי יותר. הפתרונות יכולים להיות פתרונות של התעדה (דוגמת תעודת ה GlobalGap המוכרת לנו) או מעבר לרכישת פרחים מיצרנים מקומיים על מנת למנוע את טביעת האצבע הפחמנית עקב הובלה מזהמת ועדיין ניתן לעשות בתחום זה והרבה לכול אורכה של שרשרת האספקה, בין אם זה הקטנת פליטת פחמן דו חמצני 2CO במהלך גידול הפרחים בחממה ובין אם זה בקצה השני של שרשרת האספקה בחנות הפרחים שם יכול המעצב לתרום אף הוא.

לאורך יותר מידי זמן נשמעו התשובות של "כך עשו תמיד" כהתחמקות מהשקעה בתחום הקיימות. הן בבתי הספר למעצבים והן בחנויות הפרחים נמשך יותר מידי זמן הקיבעון ולפיו המשיכו לעשות שימוש מיותר וללא צורך באריזות רבות מן הנדרש, שימוש עודף בתומכים עשויים מפלסטיק שלא ניתנים למחזור, ספוגים שבסיסם עשוי מפלסטיק או פרחים מלאכותיים אשר לאחר השימוש התעופפו וזיהמו שטחים נרחבים של כדור הארץ שלנו, וזה משום האמונה ש"זה מה שמצפה הלקוח לקבל".

מרבית הפלוריסטים הגיעו לענף עקב היותו מקושר לטבע וליופיו. זו היא גם הסיבה שיותר ויותר מהם מחפשים להרחיב כעת בפתחה של שנת 2022 את תחום הקיימות בעסקי הפרחים שלהם.

מה צופה המאמר לקראת 2022? חברה הולנדית בשם Sideau הצליחה לפתח עוד בשנת 2018 ספוג לעיצוב ולשימוש סדרי הפרחים שהוא 100% ביולוגי, נטול פלסטיק, ידידותי לסביבה, ומשמש אלטרנטיבה מוחלטת לספוג הקיים כיום בשימוש סדרי הפרחים ובעלי החנויות. הספוג הביולוגי נותן את אותן היכולות של הספוג הקיים אשר היה בנוי על תזקיקי נפט שהם בעצם מוצרי פלסטיק. לעומת זאת, הספוג הביולוגי מיוצר מאבקת אבן הבזלת שהוא סלע וולקני, מה שניתן לכנות "צמר סלעים". בנוסף, מתכננת החברה הנ"ל מוצרים ביולוגיים נוספים לשימוש הפלוריסטים ולהרחבת תחום הקיימות בענף.

מידי שנה משתמש ענף צמחי הנוי בכ- 100,000 טון של פלסטיק לאורך שרשרת האספקה. מתוך כמות זו רק כמות מזערית עוברת מחזור. אריזות פלסטיק, שקיות צלופן, עציצי פלסטיק, מדבקות פלסטיק ועוד – הענף למעשה "מוצף" בחומרים מלאכותיים המזהמים את העולם, ועדיין לא הוזכרו הפרחים המושמדים עקב פחת או תנאי הובלה לא תקינים.

המקור: THURS 03-01-2022

האם זעם העובדים יביא לשינוי בתנאי ההעסקה בארצות הברית?

לא מעט נכתב בחודשים האחרונים על המחסור בעובדים מיומנים בענפים רבים, בהם ענפי הצומח והחקלאות במדינות רבות, כחלק מההשפעות השליליות של מגפת הקורונה.

כתבה שפורסמה ביום 05/01/2022 ב- HortiDaily מעלה את השאלה האם הגל שהיינו עדים לו בתקופת המגפה של זעם העובדים בארצות הברית יביא אתו שינוי משמעותי בתנאי ההעסקה. במהלך שנת המגפה 2021, פתחו קבוצות עובדים רבות בארצות הברית במאבק על זכויותיהם. שביתות פרצו בחברות ענק כמו יצרנית המזון המהיר קלוגס, יצרנית הציוד החקלאי ג'והן דיר, אוניברסיטת קולומביה ומספר רב של בתי חולים, ואלה הן רק דוגמאות.

במקביל, קבוצות עובדים שאינם מאורגנים, זועמים על תנאי העסקתם פשוט עזבו את מקומות העבודה בהם הועסקו: מפעלים, חממות, סופרמרקטים ומסעדות מזון מהיר. בממוצע, למעלה מ- 4 מיליון עובדים עזבו מדי חודש את מקום עבודתם במחאה על תנאי העסקתם.

מיליוני עובדים כועסים על כך שאינם זוכים לשכר הולם על סיכון חייהם כאשר התמידו להגיע לעבודה במהלך המגפה, כועסים על כך שנאלצו לעבוד 70 ולעיתים גם 80 שעות בשבוע, כועסים על כך שקיבלו שכר מגוחך בעוד המנהלים נהנים משכר גבוה, כועסים על כי לא קיבלו תמורה לימי מחלה וזה בפועל כאשר חלו. הכתבה מעלה את השאלה "האם תהליכים אילו יביאו את שוק העבודה בארצות הברית לשינויים ארוכי טווח ומרחיקי לכת או שיהיה זה פשוט גל בבריכה שידעך די מהר"?

תשובה ברורה לשאלה זו יכולה הייתה להינתן במידה והיה ברור כי הזעם והאנרגיה מתהליך זה יהיה מוסת לתנועת שינוי משמעותית וארוכת טווח, אבל נכון לעכשיו, נראה כי מנהיגי העובדים בארצות הברית עושים מעט מאד בכיוון זה.

מדוע אין נעשה מאמץ להפוך האנרגיה הזו של זעם העובדים לתנועה משמעותית שתשפר את תנאיהם?
כותב המאמר מסכם: למנהיגי העובדים אין את היכולות לבניית שוק העבודה מחדש. מזה עשורים שהעובדים בארצות הברית נמצאים במגננה, מגננה כנגד ארגוני ענק בעלי עצמה כלכלית אדירה, מגננה במאבקים עם עורכי דין של משרדי ענק המייצגים את המעסיקים והחלטות בתי משפט כנגדם. נראה כי על רקע זה מרבית מנהיגי העובדים כיום אינם "חולמים בגדול" או חולמים "מחוץ לקופסא" כיצד ניתן היה לארגן קבוצות גדולות ומשמעותיות של העובדים להתארגנות מסוג חדש ולאפשר להם מעבר לתנאי עבודה משופרים.

המקור: 05-01-2021 Floraldaily

בוטל אירוע פתיחת עונת הצבעונים באמסטרדם

מידי שנה, באמצע חודש ינואר, הופך כיכר הדאם שבאמסטרדם ליום אחד לגן פורח, מורכב מהמוני פרחי צבעונים, גן פורח המסמל את תחילת עונת הצבעונים ההולנדיים. בשל ההתפשטות המהירה של זן האומיקרון והסגר בו שרויה הולנד עד לתאריך 14/01/2022 בוטלו אירועי יום הצבעונים אשר תוכננו השנה ליום 15/01/2022.

בשנה רגילה ובמצב נורמלי, בכול יום שבת השלישי בחודש ינואר של כל שנה, הייתה כיכר הדאם שבלב אמסטרדם הופכת לגינת צבעונים ענקית, והתושבים וכמובן אורחים היו מוזמנים להגיע לכיכר ולקטוף בעצמם את פרחי הצבעוניים חינם אין כסף. מטרת האירוע הייתה כמובן קידום מכירות לפרח, כמו מתן דגש לכך שהולנד היא יצואנית מספר אחד בעולם הן של פקעות והן של פרחים קטופים של צבעונים. רק בשנת 2017 יוצרו בהולנד בלבד 2.4 מיליארד פרחי צבעונים ו- 2.3 מיליארד פקעות נשלחו לייצוא.

אגודת משווקי הצבעונים ההולנדית,TPN, המאגדת כ- 500 מגדלים ומשווקים כבר הודיעה כי הם בודקים מועד חלופי ליום הצבעונים במהלך אביב 2022.

מוסיף נשיא האגודה, מר אריאן סמיט Arjan Smit, "עקב בעיית דרישות הבריאות לבדיקות כמו גם אי הוודאות אנו נחגוג את תחילת העונה בדרכים אחרות, אך לא פחות מאתגרות. אמסטרדם הייתה ותישאר האתר המועדף עלינו בקידום המכירות כך שנוכל להמשיך ולשיר את השיר המוכר "צבעונים מאמסטרדם".

קידום המכירות יעשה תחת הסיסמא "שתף בשמחה" בהשתתפות ידוען הולנדי בן 75. הבחירה הייתה של דמות ידועה ואהובה על כלל קבוצות הלקוחות, צעירים ומבוגרים, מכול המגדרים וכן מכלל הקבוצות האתניות בהולנד, בדיוק כמו שפרח הצבעוני אהוב על כולם.

המקור: 31/12/2021 AIPH

היום הפתוח בערבה נדחה

האירוע השנתי הגדול, היום הפתוח בערבה שהיה מתכונן להתקיים בסוף חודש ינואר 2022 נדחה.

התאריכים החדשים הם: 23-24 בפברואר 2022.

נמסר ע"י ירון כוכבי