ידיעון פלורהולנד כל השנים

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 01 2022

חדשות רויאל פלורהולנד

ראיון עם מנכל רויאל פלורהולנד

מפעם לפעם מעמיד הידיעון של רויאל פלורהולנד מקום לשיחה עם מקבלי ההחלטות במכרזה – והפעם לסיכום שנת 2021 כמו גם לכוונות ולתכניות לשנת 2022 עם המנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde. הריאיון הארוך עם המנכ"ל פורסם ערב חג המולד בתאריך 22/12/2021, ומפאת אורכו יובא להלן תמצית הנושאים שהועלו בריאיון כפי שהופיעו בנוסח ההולנדי.

"בשבוע האחרון של ערב חג המולד הולנד נמצאת בסגר, בדיוק כפי שהיה ערב חג המולד של שנת 2020. אנו מוצאים עצמנו מוכנים יותר, מכירות הפרחים יציבות, חנויות הפרחים במדינות הסובבות את הולנד נשארות פתוחות. אני מאד מרוצה ממצבנו כתאגיד וכחברה מסחרית. זה הוא מצב בהחלט שונה מזה שהיינו בו בשנת 2020. בשנת 2021 הגענו גם למחזור שיא במכירות ומצבינו בהחלט יציב" דברי המנכ"ל.

המנכ"ל מבקש בתחילת דבריו להתייחס למספר פרסומים שהיו באמצע דצמבר בעיתונות ההולנדית הנוגעים לרויאל פלורהולנד ואשר הציגו לדבריו את המכרזה באור שלילי. המנכ"ל עונה לטענות אחת לאחת מציג את המניעים של המפרסמים שהיו לדבריו משיקולים מסחריים נטו של מתחרים. גם הטענה על כך שרויאל פלורהולנד היא מונופול נבדקה כבר מספר פעמים ונדחתה. העיתונאי שפרסם את הכתבות אף לא טרח לבקש את תגובת המכרזה לפני הפרסומים.

לנושא הדיגיטליזציה המהירה אומר המנכ"ל כי ההתקדמות נעשית בשיתוף פעולה מלא עם המגדלים, הלקוחות וחברות התוכנה. כיום מסכימים רבים כי אין מנוס מהמעבר לעבודה מקוונת. אולי לא כולם מסכימים, אבל הרוב כן. מחזור המכירות בקניה מקוונת באמצעות Floriday כבר עבר את המיליארד €, עם למעלה מ- 1,700 מגדלים המציגים את המוצר שלהם בחנות הדיגיטלית והפכו את Floriday לחנות הרחוב מסוג B2B הגדולה ביותר באירופה.

הקשר עם החברים בשנה האחרונה הוא האינטנסיבי ביותר בהיסטוריה של התאגיד. בולטת במיוחד עבודת הגופים כמו מועצת החברים או יתר הצוותים המייעצים להנהלה. "עבודה משותפת אין פירושה שתמיד מסכימים עם כל מה שנאמר או מועלה בפגישות, אבל בהחלט חשוב שנקשיב אחד לשני" ממשיך המנכ"ל. לדבריו, רויאל פלורהולנד אינה עוד המוסד שהכרנו מן העבר, אלא ספק שירותים היכול לעמוד בדרישות של לקוחותיו בעולם המשתנה של המסחר בצמחי הנוי.

בסיום הריאיון מבקש מר ואן סכילפחארדה להדגיש את מחויבות רויאל פלורהולנד לחברי התאגיד. המצב הפיננסי של המכרזה יציב. שנת 2021 צפויה להסתיים ברווחיות. מצב זה מאפשר להשקיע יותר בעתיד התאגיד וזה כדי להיות מוכנים לשינויים הצפויים. הרבה נעשה בשנת 2021 כמו השקעה במערכת התפעול הפנימית והארצית, השקעות בתחום המחשב, פיתוח והשקעה באתר אלסמיר ועוד.

המקור: 22-12-2021 RFH News

כיצד נערכת רויאל פלורהולנד להתמודדות עם משבר האנרגיה הנוכחי

בשבועות האחרונים עסקנו לא מעט בהתייקרות מחיר הגז לחימום בהולנד והשפעתו על מגזר צמחי הנוי. גם הנהלת רויאל פלורהולנד מבקשת לעדכן החברים כיצד המכרזה נערכת להתמודדות עם המשבר.

בערב חג המולד פרסמה ההנהלה מכתב לחברים. "מחירי הגז מגיעים בימים אילו לשיאים שלא נראו בעבר, ולעליה זו השפעה משמעותית על הסקטור שלנו, סקטור צמחי הנוי. יתרה מכך—נראה כי התייקרות זו וההשפעה שלה על המגזר תמשך לאורך זמן". ההנהלה אף קיימה דיון בשיתוף מועצת החברים ובכתבה זו ברצונם לעדכן את חברי התאגיד בהתפתחויות הצפויות.

כאמור, מתוך הידיעה כי המשבר יימשך לאורך תקופה לא קצרה, הוקם צוות משותף לרויאל פלורהולנד ולמספר גופים הולנדים נוספים כמו ארגון מגדלי החממות, הרבו-בנק (הבנק המשרת את מירב המגזר החקלאי) ארגוני מגדלים והחשוב ביותר, משרד החקלאות ההולנדי. הצוות נפגש לעיתים קרובות מתוך ידיעה שהמשבר לא יסתיים אחרי חורף אחד. הדעה הכללית בצוות היא כי יש להגיע לפתרונות לטווח ארוך, שכן המשך המצב הקיים של מחירי הגז יכול לסכן את עתיד המגזר החקלאי כולו. על הממשלה גם להבטיח את רצף האספקה של הגז ובהמשך גם להגיע לפתרונות אנרגיה אשר יצמצמו את התלות של המגזר החקלאי בגז לחימום.

ברור למשתתפים בצוות כי אין "פתרונות קסם" מידיים, והזמן העובר בהחלט אינו מקל על הבעיה שכן אנו נכנסים יותר ויותר אל מרכז החורף. "למרות שאין כרגע פתרון ותשובות למשבר, הממשלה החדשה אך זה מוקמת, ואין אנו גם יכולים להבטיח כי אכן נגיע לפתרון, אולם אנו מבקשים לעדכן את החברים כי אנו עושים כל מאמץ ביחד עם השותפים לפעילות זו על מנת להגיע לכול האנשים אשר יכולים לסייע ומתוך כוונה להגיע כן לפתרון. למרות שאנו בתקופת החגים, הרי מתוך מודעות לחשיבות הנושא ייעשו גם פגישות נוספות גם בשבוע שבין חג המולד לראש השנה האזרחית החדשה בניסיון למצוא פתרון למשבר" לשון הודעת המכרזה. ההנהלה גם מבטיחה לחזור ולעדכן בימים הקרובים.

המקור: 24-12-2021 RFH News

סיכום נתוני ישראל 2021

א. בשנת 2021 שיווקו מישראל לרויאל פלורהולנד 208 מגדלים, מתוכם 186 חברים ו- 22 במעמד של מגדל ספק.

התפלגות המגדלים לפי פדיון לשנת 2021:

פדיון ב- € מספר מגדלים
מעל מיליון 14
מ- 500,000 עד מיליון 26
מ- 100,000 עד 500,000 71
פחות מ- 100,000 95

ב. המגמה שאפיינה את השנים האחרונות של עליה במכירות הישירות נעצרה בכלל רויאל פלורהולנד ואילו בפרחי ישראל שינתה כיוון וחל גידול בחלק היחסי של השעון לעומת המכירות הישירות

ג. שנת 2021 הייתה אחת השנים הטובות למגדלי ישראל. המחיר הממוצע עלה למעל 30 סנט € לגבעול. הירידה בכמויות שאפיינה את עשרים השנה האחרונות נבלמה ואנחנו עומדים על כמות הדומה לשווק בשנת 2019, מעל 216 מיליון ענפי קטיף. מצד שני סיימנו את השנה עם שערי מטבע נמוכים ביותר, ה- € מסיים את השנה בשער של 3.52 והדולר בשער של 3.11 ועם ייקור של התובלה האווירית בצורה משמעותית, התייקרות של כמעט 20% כתוספת לעומת החורף שעבר וצריך להוסיף בעיה שלא הכרנו מהעבר והיא המחסור בנפח של תובלה האווירית.

ד. קו ההתפלגות השיווקית השבועית משקפת את הממוצע הכלל שנתי, כלומר ה"עונה" היא בחורף . המכירות מגיעות לשיאן בכמויות בשבוע 6 לקראת "יום האהבה" ובמחיר בשבוע 18 לקראת "יום האם" במערב אירופה.

ה. עשרת הגדולים לפי - מחיר - כמות - פדיון. (גידולים להם פחות מ- 3 מגדלים או פחות מ- 100,000 ענפים אינם נכללים)

נמסר ע"י ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 52 (27-31 בדצמבר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ממשלת הולנד מכריזה על סיוע לנפגעי הסגר בענף צמחי הנוי

ביום 18/12/2021 בשעות הערב הטילה ממשלת הולנד סגר הדוק על המדינה (ראה/י עדכונים בידיעונים 51 ו- 52). הסגר הוטל בהתראה קצרה ביותר. הוכרז בערב ועם בוקר בשעה 05:00 ניכנס לתוקף.

בתאריך 23/12/2021 הודיעה הממשלה כי היא תרחיב את היריעה לסיוע לנפגעי הסגר. תכנית הסיוע החדשה נראית נדיבה יותר מאשר תכנית הסיוע הקודמת שניתנה עם תחילת התגברות מגפת הקורונה בהולנד בחודשי האביב בשנת 2020. על פי ההודעה משריינת הממשלה בהולנד 590 מיליון € לסיוע לענף הנוי במדינה.

הזמן הקצר שחלף בין ההכרזה ובין כניסתה לתוקף לא אפשרה לעוסקים בענף להיערך בזמן וכיאות. סיבה זו הייתה אחת המשמעותיות בין יתר הסיבות אשר הביאה את הממשלה להרחיב את חבילת הסיוע.

אם בסבב הקודם היה צורך בהצגת נזק של 30% ברבעון בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2019, הרי הפעם הולכת הממשלה לקראת המגזר והנזק/הירידה בהכנסות המזכים בסיוע הוא בשיעור של 20% בלבד פחות מזה שהיה ברבעון המקביל בשנת 2019.

שיפור נוסף בסיוע הממשלתי – הממשלה תסייע בכיסוי הנזק המוכח בשיעור של 90% מהנזק (הירידה במחזור ההכנסות)בשני רבעונים, האחרון של 2021 והראשון של 2022. בסבב הקודם של הסגר עמד הסיוע הממשלתי רק על 80% מהירידה במחזור ההכנסות.

בנוסף הכריזה ממשלת הולנד גם על סיוע כללי למגפת הקורונה שיעמוד כפי הנראה על שיעור של כ- 4.4 מיליארד €.

בתקווה שגם בממשלת ישראל קוראים כתבה זו.

המקור: 23-12-2021 Bloemisterij

שיפור ברווחיות של ענף הפרחים בשנת 2021

בכתבה שפורסמה בעיתון הפרחים ההולנדי Bloemisterij, צופה העיתון כי ההכנסות במגזר פרחי הקטיף צפויות לגדול בסיכום שנת 2021 בצורה חדה. המחקר שהגיע לנתונים אילו נעשה במחלקה לכלכלה חקלאית באוניברסיטת וכנינגן שבהולנד (Wacheningen).

על פי הכתבה בעיתון, ענף פרחי הקטיף ייהנה בסיכום שנת 2021 מהעלייה הגדולה ביותר ברווחיות במגזר החקלאי כולו ובענף צמחי הנוי בפרט.

על פי הנאמר בכתבה, כנגד כל 100 € הוצאה בענף, היו 122 € הכנסות, הכנסה הגבוהה בממוצע ב- 10 € לכול 100 בהשוואה לשנת 2020.

בענף העציצים תמונה דומה, אם כי מעט פחות – כנגד כל 100 € של הוצאה, הרי לכל חברה בענף זה הייתה הכנסה של 112 € בממוצע, גידול של 4 € מול ההכנסה הממוצעת בשנת 2020.

ברור כי יש הבדלים בין טיפוסי משק שונים, ואכן ניתן היה לראות זאת במחקר. "לאורך כל שנת 2021 ראינו עלייה במחירי המכירה של פרחי קטיף" מציין עורך המחקר הרולד ו.ד מולין Harold v.d Meulen . "במקביל, נאלצו המגדלים של פרחי הקטיף להתמודד עם עליה משמעותית במחירי האנרגיה, הדשנים, חומרי ההזנה ועוד. כתוצאה מעליות אילו היו לא מעט מגדלים שלא נהנו מעליה ברווחיות". בנוסף הוא מדגיש כי "התנאים הנוכחיים בשוק הם מיטביים למגדלי פרחי הקטיף בהולנד. קשיים בהשגת נפחי תובלה בין-לאומית ועליית מחירי התובלה פוגעת ברווחיות של מגדלים המייצאים להולנד, גם אם נזכור שהביקוש לפרחים עלה מהר יותר מההיצע. בשנת 2021 לא היו הפרעות בשוק כמו ב- 2020 עם תחילת המגפה העולמית. נראה כי העלייה במחירי המכירה הביאה להכנסה אשר מכסה גם את הגידול בהוצאות התפעול" מסיים הרולד.

באשר לצמחי הבית, כאן כאמור השיפור ברווחיות מעט נמוך יותר מאשר בפרחי הקטיף, והוא נובע בעיקר מהגידול ברצון הלקוחות ל"סביבה ירוקה" בבית ובמשרד עם הסגרים והעבודה מרחוק בתקופת המגפה.

המקור: 20-12-2021 Bloemisterij

עץ חג המולד מפרחים – רעיון מבריק ובעיקר פורח

רעיון לשינוי מהדרך המסורתית של עץ חג המולד המכוסה בכדורי כסף נוצצים חוטי זהב וכוכבים מבריקים. הצעה המגיעה מצפון קנדה המושלגת בתקווה שגם ככה ניתן יהיה לשמח את סנטה קלאוס לכבוד חג המולד.

יזם קנדי, ג'מס וונג James Wong ייצר לכבוד חג המולד של שנת 2021 עץ שונה מעץ חג המולד המסורתי. בנוהג הוא לתלות על עץ האשוח קישוטים מלאכותיים דוגמת חוטי כסף וזהב, כוכבים נוצצים, כדורים צבעוניים, בובות מסוגים שונים ועוד.

וונג ייצר עץ שהקישוטים המכסים אותו הם פרחים טריים, כשהוא משתמש ב- 500 סוגים שונים של פרחים. על מנת לקבע אותם אל העץ משתמש וונג בתחליף לספוג הרגיל בו משתמשים סדרי הפרחים. את הספוג אותו ייצר הוא מכנה FloraGuppy. התחליף בו משתמש וונג הוא ידידותי לסביבה, הוא גמיש וניתן לעיצוב ביד לאחר ששהה במים חמים ב-58 מעלות, מכיל חורים רבים ואפשר להשתמש בו הן לפרחים טריים, לפרחי משי/נייר, לפרחים מיוחדים וכבדים יותר כמו סחלבים, או כמו במקרה זה לעיצוב עץ חג מולד. בעץ זה השתמש וונג ב- 100 יחידות מהספוג המיוחד שלו על מנת לייצב את הפרחים והמבחנות בהן הוצבו הפרחים על מנת לשמור על טריותם.

"חיפשתי מה שהוא מלא חיים, מעורר ומעודד במיוחד בשנה זו על מנת להאיר את האווירה ומצב הרוח עקב מגפת הקורונה, ומה טוב יותר מאשר השימוש בפרחים טריים. כמו לאנשים רבים בעולם תקופת חג המולד הייתה תמיד תקופה מיוחדת עבורי, וחשבתי לעצמי מה יותר מיוחד מאשר עץ חג מולד המקושט בפרחי קטיף טריים" מסיים וונג.

המקור: 23-12-2021 Floraldaily