ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 52 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

ברכת הנהלת מכרזת רויאל פלורהולנד לשנה האזרחית 2022

סופה של שנת 2021 קרב. שנה שהייתה מוצלחת מבחינה עסקית. צרכני פרחי הקטיף וצמחי הנוי הוקירו את המוצרים שלכם יותר מאי פעם. הייתה זו שנה שבה נעשו צעדים משמעותיים לקראת הגברת נושא הקיימות עבור המגדלים, הלקוחות וכמו גם עבור חברות נוספות המעורבות בענף צמחי הנוי היפה שאנו עוסקים בו. אנו מאחלים לכולנו כי בשנה החדשה, שנת 2022 שעומדת בפתח נמשיך להתמקד בתוצאות הטובות שהשגנו ביחד. אנו מודים לכם על שיתוף הפעולה והעבודה המשותפת ומאחלים לכם ולכול היקרים לכם שנה אזרחית טובה.

הנהלת רויאל פלורהולנד

החלטות שנתקבלו במסגרת אספת החברים ביום 09/12/2021

ביום 09/12/2021 נערכה אספת החברים השנתית של רויאל פלורהולנד ואלה הן עיקרי ההחלטות שנתקבלו באספה זו.

תעריפי המכרזה לשנת 2022:

  • אין שינויים משמעותיים בתעריפים לחברים, אולם נוספו מספר מרכיבים שמשמעותם היערכות לעתיד.
  • מדיניות המכרזה הינה לחזק את מעמד החברים. *יינתנו הנחות לחברים המספקים פרחים לקבוצה קבועה ומוגבלת של לקוחות.
  • התעריפים לספקים שאינם חברים יתייקרו.
  • התעריפים השוטפים לחברים יתייקרו בגובה המדד, שיעור של 3%. תהיה גם התייקרות דומה לעלויות הלוגיסטיות של שימוש בעגלות ומכלים.

לתעריפי 2022 לחברים יש להקיש כאן.
לתעריפי 2022 לספקים יש להקיש כאן.
לתעריפי 2022 ריין מאס יש להקיש כאן.

אישור ההשקעות באתר אלסמיר מזרח: אספת החברים אשרה את הצעת ההנהלה להשקעות באתר אלסמיר מזרח. המדובר הוא בהשקעה בבניית אתרים לפעילות המכרזה ולפעילות הקניינים בשטח של 135,000 מ"ר. ההשקעה בשטח זה ובסדר גודל שכזה מהווה תוספת משמעותית של 20% לשטח העומד לרשות מגדלים וקניינים באתר המכרזה באלסמיר. מידע נוסף יתפרסם במהלך חצי השנה הראשונה של 2022.

עמלת מועצת הפרחים ההולנדית BBH: כפי שכבר פרסמנו בידיעון 51, ההנהלה ביחד עם מועצת החברים החליטו כי גבית העמלה לקידום מכירות עבור מועצת הפרחים ההולנדית תיפסק בסוף 2023. כיום נעשית הגביה באופן יחסי למכירה ברויאל פלורהולנד. הן ההנהלה והן אספת החברים החליטו להפסיק גביה זו המעמידה את רויאל פלורהולנד במצב נחות מול המתחרים בגין עומס הוצאות המוטל על חברי הקואופרטיב.

אישור חברים חדשים במועצת החברים: תוצאות ההצבעה למועצת החברים הוכרזו בהמשך אותו היום. אושרו שישה חברים חדשים למועצה וכן חמישה חברים שמועמדותם אושרה מחדש למשך ארבע שנים וחבר אחד שחברותו אושרה לשנתיים נוספות.
ידידינו אבנר שיר אושר כחבר בוועדת המינויים.

איחולי הצלחה וברכות מכולנו!

בהמשך הערב נפרדה המכרזה מהחברים הפורשים בברכות ובמתן אותות כבוד.

לצפייה במצגת עם עיקרי ההחלטות (בהולנדית עם תרגום לאנגלית), יש להקיש כאן.

מידע נוסף ניתן לקבל אצל נציג רויאל פלורהולנד בישראל, ירון כוכבי.

המקור: 16-12-2021 RFH News

עדכונים בנושא הסגר בהולנד

בידיעון 51 פרסמנו את הידיעה הראשונית שהתקבלה בנושא הסגר שהטילה ממשלת הולנד.

לאור הטלת הסגר הוציאה רויאל פלורהולנד עדכון משלה:

הודעת ממשלת הולנד הינה על הטלת סגר במדינה החל מיום ראשון 19/12/2021 ועד ליום שישי 14/01/2022. על פי החלטת הממשלה, כל החנויות שאינן חיוניות ייסגרו. לרוע המזל הגדרה זו כוללת את חנויות הפרחים ואת מרכזי הגינון. מכירת מוצרי נוי תישאר אפשרית רק בהזמנה מקוונת, או כמופיע בלשון ההודעה "הקש ואסוף". אין יותר חובת איסוף המוצר תוך פרק זמן של 4 שעות ממתן ההזמנה. המכירה של עצי חג מולד העומדים מחוץ לחנות יכולה להמשך.

כפי שפרסמנו, המכרזה מניחה כי המכירות תימשכנה ללא הפרעה שכן מרבית המכירה לחג המולד כבר הסתיימה לפני הטלת הסגר. ההנחה היא גם כי המדינות אליהן מתבצע עיקר הייצוא מהולנד לא הטילו סגר מהודק כמו בהולנד עצמה, כך שנראה שהייצוא ההולנדי יימשך באופן רציף. יש לקוות כי הנזק עקב הסגר בהולנד יהיה מוגבל.

ההנהלה עדכנה את המגדלים ההולנדים כי נכון לעכשיו עדיין לא ברור אם הממשלה תתגייס לסיוע למגדלים כמו בתחילת המגפה. בכול מקרה ההמלצה למגדלים ההולנדים הינה לבצע רישומים מסודרים ולתעד את הנזקים שייגרמו כתוצאה מהסגר, אם יהיה כאלה.

המקור: 19-12-2021 RFH News

הערכות עסקית לסוף השנה 2021

סוף השנה 2021 מתקרב וכרגיל רויאל פלורהולנד מוציאה סיכומים לספקים:

חשבון שנתי אישי לשנת 2021 יישלח לחברים ביום שישי 31/12/2021.

תשלום בשבוע חג המולד – החשבונית תשלח ביום רביעי כמקובל.

תשלום בשבוע ראש השנה האזרחית – הסיכום השבועי יופק ביום שישי כמקובל.

גם חשבונית המכירה האחרונה לשנת 2021 תישלח ביום שישי 31/12/2021. תשלום החשבונית אחרונה לשנת 2021 יהיה ביום שלישי 04/01/2022.

בשאלות בנושאים כספיים הנוגעים לסוף השנה ניתן לפנות למרכז שירות הלקוחות של רויאל פלורהולנד דרך קישור זה.

המקור: 19-12-2021 RFH News

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 51 (20-24 בדצמבר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

נתוני שיא לייצוא צמחי הנוי מהולנד בשנת 2021

נתוני הייצוא של צמחי הנוי – פרחים ועציצים - מהולנד מעולם לא היו כה גבוהים. הנתונים אמנם עדיין אינם סופיים לשנת 2021, ואולם גם על פי מה שהצטבר עד עתה, הייצוא מהולנד של פרחי קטיף טריים וצמחים יגיע לשיא של 7.2 מיליארד €.

היצואנים בהחלט מרוצים. הם מודעים לכך כי במקביל ישנן גם עליות של עלויות שונות בשיווק, מחסור בפרחים מזנים מסוימים, מחסור בעובדים בכול שלבי שרשרת השיווק, מחסור בנהגים ולמרות זאת האווירה חיובית.

מזה 25 שנה שהגידול בייצוא של פרחים ועציצים מהולנד בהשוואה לשנה הקודמת לא היה כה גבוה. בשנת 2021 מסתמן כי הגידול בייצוא עומד על 15% שהם כ- 1 מיליארד € בהשוואה לשנת 2019! אמנם יש עוד מספר ימים לסיום השנה אולם לא נראה כי יתרחש דבר מה דרמטי דוגמת גל קור קיצוני שיביא לשינוי בנתונים אילו.

אגב – זקני הולנד יודעי לספר כי בשנת 2012 הביא גל קור קיצוני לנפילה של 14% בייצוא במהלך חודש אחד, שהפך את כל התמונה השנתית על פניה.

פירוט נוסף מראה כי הגידול בייצוא הפרחים בשנת 2021 עמד על 26% בעוד שהגידול בייצוא עציצים וצמחים עמד על 18%.
מוסיף מנכ"ל ארגון היצואנים ההולנדי, מתיאס מסקן Matthijs Mesken "האווירה חיובית. אנו מודעים לעליה בהוצאות ההובלה, עליה בעלויות בקרת הצמחים בגין הברקזיט במשלוחים לאנגליה, עליה בעלויות הייצור עקב משבר האנרגיה ועלויות הגז אשר יכולים לדחוף את מחירי המכירה עוד כלפי מעלה.
האם הלקוחות ימשיכו לשלם מחירים כאלה גבוהים עבור המוצרים היפים שלנו? נכון להיום נראה כי הלקוחות מקבלים את רמות המחיר הנוכחי ואנו מקווים שכך יימשך".

המקור: 15-12-2021 Bloemisterij

גידול בביקוש לפרחי מאכל

טעמו של המאכל חשוב ביותר, אבל גם המראה שלו חשוב. על פי דיווחים מספרד הביקוש לפרחי מאכל מרקיע שחקים.

שנת 2020 הייתה שנה נוראה למגדלי פרחי המאכל בספרד, אולם בימים אילו מדווחים העוסקים בענף בספרד על ביקוש גבוה במיוחד לפרחי מאכל, בעיקר עקב עונת החגים הקרבה, חג המולד וראש השנה האזרחית.

מגדלת פרחי מאכל הגברת קררה Carrera, מספרת כי הביקוש לפרחי מאכל השנה הגיע כעת לקראת החגים הביא למחזור מכירות של 500,000 € שהוא זהה לזה שהיה להם בשנת 2019. בכוונתה להכפיל את שטחי הגידול בשנה הקרובה שכן היא מאמינה שהביקוש למוצר זה יכפיל את עצמו ואף יותר.

יצרן נוסף של פרחי מאכל קסטילו Castillo, מדווח גם הוא על ביקוש חסר תקדים שהחל עוד בתחילת חודש נובמבר השנה. פרחי המאכל שהוא מייצר נמכרים למסעדות באזורי מדריד, קורדובה ועוד. "צריכת פרחי המאכל בספרד אינה אירוע חולף כי אם טרנד שיישאר אתנו לטווח הארוך, ההזמנות אינן פוסקות מלהגיע והביקוש עולה על ההיצע".

העלייה בביקוש בספרד מוסברת הן על ידי הגידול בטרנד אשר מכונה בספרד "בישול ביתי" והן בעקבות תכנית הטלוויזיה של מאסטר-שף בספרד שבמשך חמש השנים האחרונות מדגישה את השימוש בפרחי מאכל במאכלים השונים המוצגים במסגרת התכנית.
"טעמו של המאכל חשוב, אך המראה חשוב לא פחות" מדגישים בענף. למעלה מ- 50 זנים שונים של פרחי מאכל נמצאים בסל המוצע ללקוחות.

הכתבה מציינת גם כי גידול דומה בביקוש נצפה גם במדינות שכנות כמו צרפת ואיטליה. הביקוש גם אינו ממוקד אך ורק במסעדות, אלא התרחב גם לאירועים של חתונות, אירועים דתיים ואפילו ביקוש לקראת הוולנטיין.

המקור: 16-12-2021 Daily Floral