ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 47 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת – עדכון עסקי לחברי רויאל פלורהולנד

כפי שפרסמנו בידיעון מספר 44 הסתיו הנוכחי אמור היה להיות עמוס באירועים המיועדים לחברי רויאל פלורהולנד.
בעקבות ההתפשטות הנרחבת של מגפת הקורונה בהולנד הנהלת רויאל פלורהולנד פרסמה עדכון לגבי האירועים הצפויים בחודש דצמבר הקרוב:

יום הקואופרטיב – 09/12/2021 - יום המגדלים חברי הקואופרטיב רויאל פלורהולנד - מבוטל !!!

עם התפשטות המגפה והגידול במספר המקרים המאומתים בהולנד, ובהמשך למגבלות שהטילה הממשלה ההולנדית על התכנסויות הוחלט בהנהלת רויאל פלורהולנד לבטל את אירוע יום הקואופרטיב שהיה מתוכנן לתאריך 09/12/2021.
הסיבה העיקרית לביטול היא אי הוודאות באשר לצפוי במדינה מבחינת מגפת הקורונה והנחיות הממשלה באשר להתנהגות הציבור ולהתכנסויות לסוגיהן.
"שום התוועדות בזום לא יכולה להחליף את המפגש האישי בין חברי הקואופרטיב, הקניינים וצוות המכרזה" לשון הודעת ההנהלה.

בשלב זה הדחיה היא לאמצע שנת 2022 ללא תאריך סגור.

את אספת החברים מבקשת המכרזה לקיים כמתוכנן. הן האספה והן בחירת החברים החדשים תתקיים בצורה מקוונת כפי שהיה מתוכנן מלכתחילה. קישור להתחברות למפגש המקוון יישלח בהמשך.
כמו כן נמסר שההכרזה על הזוכה בפרס "צבעוני הזכוכית" שהייתה אמורה להתקיים ביום הקואופרטיב, תתקיים במהלך דצמבר. פרטים נוספים בקרוב.

עדכון חברי המכרזה בארצות מחוץ להולנד יתקיים ביום רביעי 15/12/2021.
כידוע לך רויאל פלורהולנד הופכת בשנים הקרובות משוק פיזי לשוק דיגיטלי. מהלך זה מלווה בבניית פלטפורמות חדשות לכלל נושאי ההזמנות, המשלוחים והתשלומים.
מה משמעות השינויים עבורך?
הנהלת המכרזה תעדכן את חברי הקואופרטיב בסמינר מקוון בנושאים אילו ועוד.
במהלך הסמינר יתאפשר לכול משתתף לשאול שאלות בכל נושא שימצא לנכון.
בנוסף לנ"ל יוצגו לחברים גם התעריפים המתוכננים לשנת 2022.

בכול הנושאים לעייל ניתן יהיה לדון בסמינר המקוון שיתקיים כאמור בתאריך 15/12/2021.
להרשמה לסמינר: יש להקיש כאן.

המקור: RFH News 17-11-2021

המכרזה בריינסבורג – תמשיך לפעול

המכרזה בריינסבורג – המוכרת למגדלים הישראלים גם כמכרזת "פלורה" תמשיך להתקיים כמכרזה עצמאית, במקביל למהלכים של הפיכת רויאל פלורהולנד למכרזה ארצית דיגיטלית.
החלטה זו התקבלה לאחר עבודה משותפת של הנהלת רויאל פלורהולנד עם קבוצת הנציגים של המכרזה בריינסבורג, קבוצה שהייתה מורכבת מ- 20 נציגי המגדלים והקניינים המקומיים. הצורך בהתדיינות עם נציגי ריינסבורג עלה במהלך הדיונים על תהליך הדיגיטליזציה של אתר זה במסגרת המעבר ל"מכרזה ארצית".

הנציגים המקומיים הציגו 4 נושאים מרכזיים ואילו הן ההסכמות שנתקבלו:
המשך קיום המכרזה בריינסבורג – המכרזה כאמור תמשיך להתקיים כמכרזה מקומית. במקביל יימשך המהלך בו החלה הנהלת רויאל פלורהולנד של מעבר ל- 100% מסחר דיגיטלי. לא יהיה מעבר של עגלות פיזי מתחת לתצוגת השעונים. לוח הזמנים העצמאי של ריינסבורג (בשונה מהמכרזה הארצית) יישמר לפחות עד שנת 2023, וזה על מנת לאפשר לקניינים ולמגדלים זמן לימוד. ייתכן ומספר השעונים בתצוגה יצומצם.
שמירה על האפשרות לראות את המוצר מראש – אפשרות זו תשמר. כל המוצרים נשמרים בחדרי הקירור בהתאם לנדרש – צמחי עציץ, ירוקים, פרחי קטיף טריים וכו', כל אחד והטמפרטורה הנדרשת עבורו. הוסכם עם קבוצת הנציגים כי יש מקום להעמיק את הבקרה של המוצרים טרם הקניה, גם על ידי הקניינים המעוניינים לראות המוצרים השכם בבוקר. הייתה גם הסכמה כי בעתיד יפותח ישומון שיאפשר לקניין לדעת היכן בדיוק שוהה המוצר אותו הוא רוכש.
מתן דגש על פרחי "נישה" ומוצרים עונתיים – הנושא מוסכם, אם כי עדיין לא ברור כיצד יטופל על ידי הנהלת המכרזה, והוסכם על חיפוש פתרון משותף. אפשרות אחת שהועלתה היא כי הכרוז, במהלך לוח הזמנים של המכירות יימצא זמן להכרזה מיוחדת על פרחים מיוחדים.
לוח הזמנים לאספקת המוצרים לאחר הקניה – אחד הנושאים המרכזים שהועלו על ידי קבוצת נציגי ריינסבורג - לוח הזמנים לאספקת המוצרים לאחר הקניה לאתר האיסוף של הלקוח. החשש העיקרי היה מעיכובים. הנהלת המכרזה הציגה מחקר בו ניתן לראות כי דווקא המעבר למתן פקודות איסוף דיגיטליות שיפר וקיצר את שרשרת האיסוף. ייתרה מזו – ריינסבורג הייתה ונשארה חוליה חשובה ביותר במערך הלוגיסטי של רויאל פלורהולנד גם כמובן במסגרת " השעון הארצי".

הפתרונות שלעייל הוצגו כאמור על ידי הנהלת רויאל פלורהולנד לנציגי קבוצת ריינסבורג והינם מקובלים עליהם.

המקור: RFH News 12-11-2021

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 46 (15-19 בנובמבר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

זעזועים בענף גידול הפרחים בקניה – עידכון

בידיעון 45, דיווחנו על קשיים בקרב מגדלי הפרחים בקניה. בעיתון FloralDaily מתאריך 27/10 מתפרסמים נתונים נוספים על המשבר.
במהלך שנת 2021 נתקלו מגדלי הפרחים בקניה בשלוש בעיות עיקריות: חוסר בנפחי תובלה אווירית, קשיים בעמידה בדרישות שרותי הגנת הצומח בכניסה לאירופה והמיסים הכבדים המוטלים על המגדלים בקניה עצמה.

נכון להיום, הבעיה העיקרית והקשה ביותר היא השגת נפחי תובלה אווירית מקניה לאירופה. מגפת הקורונה הביאה לביטול טיסות רבות לניירובי בירת קניה, מה שגורם למחסור בנפחי הובלה, ובנוסף כמעט מידי יומיים חווים המגדלים שינויים וביטולים בלוח הטיסות, מה שמקשה מאד על שיווק מסודר. להערכתו של מנכ"ל ארגון המגדלים בקניה מר טולזי Clement Tulezi, המחסור בנפח התובלה השבועי עומד על כ- 1,500 טון. כתוצאה מחוסר זה מושמדים כ- 20 עד 25 אחוז מהפרחים שנקטפו, משום שאין דרך לייצא אותם. הביקוש לפרחים מקניה בשווקים השונים טוב, אולם לא ניתן כאמור להגיע בצורה מסודרת לשווקים אילו. גם מחיר התובלה מתייקר. מגדל קנייתי נאלץ לשלם 2.6 דולר לקילו עבור תובלה אווירית, בעוד שהמחיר מאתיופיה עומד על 1.5 דולר לקילו בלבד, הפרש שמייצר תחרות קשה למגדל הקנייתי.

"איך ניתן יהיה להתמודד עם בעיות אילו לקראת הוולנטיין? הרי לא ניתן להמשיך ולהשמיד 25% מהפרחים לאורך זמן" ממשיך מר טולזי. לדבריו הם מציעים לממשלה להקל על חברות התעופה במספר סעיפים כך שניתן יהיה להוזיל המחיר לקילו.

בעיה נוספת עליה דיווחנו בידיעון הקודם – מיסוי כבד המוטל על המגדלים. מאחר ומגדלי הפרחים בקניה מאורגנים, הרי לדברי מנכ"ל הארגון קל לממשלה להטיל עליהם מיסים, יותר מאשר על כל מגזר ייצוא אחר. בכוונת הארגון להגיע לבית משפט על מנת להגיש תביעה לממשלה להקלות מס. הממשלה בקניה החליטה גם לאחרונה לבצע בדיקות מעמיקות של חומרי דישון הנכנסים למדינה, דבר הגורם לעיכוב בהספקה ולמצב בו נכון להיום 6,000 טון דשנים תקועים בנמלים. מאחר והשימוש בדשן הוא מהלך של עבודה יום-יומית, הרי החוסר כבר גורם לפגיעה ביבול.

בעיה קשה יש לייצוא הקנייתי גם מול שלטונות הגנת הצומח באירופה. היו מספר תפישות במהלך הקיץ האחרון בעיקר בגין ורדים עם עש שאסור בכניסה לאירופה. כאן בכוונת הארגון לשפר את הטיפולים בפרחים שלאחר הקטיף.

"היינו מאד רוצים שהתעשייה תחזור למה שהייתה לפני 2020, ומה שתואר לעייל אינו מסייע" מסיים המנכ"ל.

המקור: FloraDaily 27-10-2021

עומסים כבדים בתנועת המטענים באוויר יוצרים עיכובים בלוחות הזמנים לאספקה

בידיעונים האחרונים עסקנו לא מעט בחוסר הנפחים בתובלה האווירית לצורך שינוע פרחים ומטענים בכלל. במאמר שפורסם לאחרונה בעיתון התעופה Air Cargo News מוצג צד נוסף של הקשיים הלוגיסטיים – הטרמינלים בארה"ב ובאירופה בהם מוטענים ונפרקים המטענים האוויריים.

על פי המדווח בעיתון, במסופים המרכזיים למטען באירופה: פרנקפורט בגרמניה, היתרו בלונדון וסכיפהול בהולנד, נוצרים עיכובים משמעותיים בטעינה ופריקה של מטוסי מטען. חברות השילוח, המטפלות בפריקה וטעינה של מטוסי המטען מדווחות על חוסר בעובדים בגין מגיפת הקורונה העולמית מצד אחד, ומצד שני שיאים בנתוני הביקוש למטען לקראת חודשי נובמבר – דצמבר שהם חודשי הקניה העקריים לקראת חג המולד וראש השנה האזרחית.

ניסיונות של חלק מחברות השילוח להעביר מטענים לשדות נוספים כמו בריסל או ליאז' שבבלגיה (לשם מוטסים מרבית משלוחי הפרחים מישראל למכרזות) נתקלו בבעיות דומות.

יש לזכור כי אירופה חווה גם מחסור בנהגי משאיות לפיזור הפנימי ביבשת לאחר פריקת המטוסים.
העיכובים בפריקת המטוסים יוצרים בעיה קשה נוספת – בנוסף למחסור בנהגים - זמן המתנה ממושך מעבר לתכנון שיכול לעמוד על 5 עד 10 שעות. לעיתים, עיכוב שיביא למה שמכונה "שריפה" של נהגי המשאיות, מאחר והזמן בו רשאי הנהג לנהוג מוגבל בהתאם לחוקי הנהיגה של השוק המשותף. ולכן יותר ויותר נהגים שההמתנה למטען הייתה עבורם מעבר למתוכנן נאלצים להיכנס למנוחה או לחובת החלפה בנהג או משאית אחרת – ושוב עיכובים.

על פי הנאמר בעיתון – התיאור שלעיל קורה בשדות תעופה רבים בארה"ב, אירופה וכן גם באסיה.
פיתרון כרגע אינו נראה באופק.

המקור: 15-11-2021 Air Cargo News

מתקשה להירדם? הגיע הזמן לרתום לעזרה את כוח הפרחים

מלכת מצרים קליאופטרה נהגה לפזר במי האמבטיה בו רחצה עלי כותרת של ורדים. על הרומאים בתקופת האימפריה הרומית אנו יודעים כי נהגו לשים צמחי תבלין במימי המרחצאות בעת העתיקה.

והנה – מגמה חדשה המשמרת מסורת עתיקה – התעוררות לפעילות עם זר של פרחים וצמחי תבלין באמבט או במקלחת.
זה אכן בדיוק כפי שזה נשמע – זרים מעורבים של פרחים טריים, ענפים ירוקים ותבלינים מוצבים בחדר האמבטיה כך שהמים יכולים לזרום דרכם ועליהם ועל ידי כך משחררים הצמחים אל תוך המים הזורמים תמציות של שמנים, ניחוחות של טבע וחומרים מעוררים טבעיים הקיימים בתוך הצמחים.

"פרחים וצמחי תבלין יכולים להיות תורמים משמעותיים להרבה היבטים בריאותיים" אומרת קתרין ניקס (Katherine Nix) פלוריסטית בריטית הנוהגת לעבוד הן עם פרחים טריים והן עם פרחים יבשים.
"אנו יודעים כי לבנדר תורם לאיכות השינה וכי הרוזמרין מרגיע את המוח. פרחי הקמומיל (בבונג) ידועים ביכולתם להוריד מתחים, אך ניתן להשתמש בהם רק כפרח מיובש. ולכן – למרות שאני מעדיפה את השימוש בפרחים טריים, אין זה נורא אם נוסיף מעט צמחים מיובשים לאגד".

על מנת להשיג את המקסימום מהחבילה המרעננת למקלחת, ממליצה הגב' ניקס – "שימו את אגד הפרחים בתוך שקית פלסטיק, ואז עיברו על השקית עם מערוך הלוך ושוב על מנת לסייע בשחרור הניחוחות – וזה לפני הזרמת המים".

בהחלט אפיק שיווק נוסף לפרחי קטיף וענפים ירוקים.

המקור: 10-11-2021 Daily mail U.K