ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 46 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

היריד השנתי באלסמיר התקיים בהצלחה

היריד המסחרי השנתי באלסמיר, שהתקיים השנה בין התאריכים 3 עד 5 לנובמבר הסתיים על פי הנהלת הבורסה בהצלחה. במשך שלושה ימים היה אתר היריד המיקום המרכזי לכלל העוסקים בענף. בשלושת ימי היריד ביקרו במקום 15,000 מבקרים מלמעלה מ 50 מדינות.

למעלה מ 30% מהמבקרים היו מבקרים מארצות מחוץ להולנד. בין קבוצות המבקרים ניתן היה לראות מקבלי החלטות בחברות השונות של יבוא, ייצוא, לוגיסטיקה, רשתות שיווק, מרכזי גינון, בעלי חנויות פרחים, מטפחים, מגדלים, אנשי תקשורת ונציגי חברות נוספים הקשורים לתחום.

כפי שהיה בשנים קודמות, נוצל היריד להצגת חדשנות וחידושים בתחום צמחי הנוי.
ביום רביעי, 04/11/2021 הוענק פרס החדשנות (כפי שדיווחנו בידיעון 45) למגדל Bernhard plant nursery – עבור טיפוח של זן ממשפחת הסחלבים תוך שמירה על קיימות ושימוש באנרגיה ירוקה.
פרס נוסף, "צבעוני הזכוכית" לחדשנות בתחומים של פרחי קטיף / עציצם ירוקים / עציצים פורחים / צמחי גינה –הרעיונות של המועמדים הוצגו בביתן רויאל פלורהולנד בעוד ההכרזה על הזוכה תהיה במועד מאוחר יותר, בתאריך 09/12/2021.

בביתן המכרזה ניתן היה גם לראות תצוגה וגם לקיים שיחות אודות הנושאים המרכזיים בהם עוסקת רויאל פלורהולנד כיום – פלורידיי, שעון ארצי, קיימות וכלל השירותים אותם מספקת הבורסה. כמו כן, ניתן היה לקבל סידור פרחים משני הפלוריסטים היצירתיים המועסקים בסדרת "קרב הפרחים הגדול" המשודרת בנטפליקס.

המפגש המתוכנן הבא: היריד הקרוב בנאלדוויק, 9-10 במרץ 2022.

המקור: RFH News 08-11-2021

שיפור משמעותי בתהליך קבלת לקוחות חדשים לרויאל פלורהולנד

"אנו רוצים לעשות עסקים אך ורק עם לקוחות או ארגונים אמינים ולמנוע עשית עסקים עם אנשים או גופים שאין מקומם בסקטור צמחי הנוי" אומר מנכ"ל רויאל פלורהולנד.

מפעם לפעם מעמיד הידיעון בשפה ההולנדית מקום לחבר הנהלה להצגת נושא מיוחד. הפעם הייתה זו שיחה עם המנכ"ל מר סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde.

את שנאמר בפתיח אומר המנכ"ל, יש לתלות על שלט גדול בכניסה למכרזה. אנו יודעים כי ככל שיהיו יותר מגדלים ויותר קניינים, ייטב לעסקים. בשנת 2020 היו ברויאל פלורהולנד 5,267 ספקים, 3,763 (מתוכם היו חברים) ו-2,421 קניינים. חוזקת הקואופרטיב היא לא מגודל הבניינים אלא מהעסקים שעושים גופים אלו.
בעבר, הכירו המגדלים והקניינים אלו את אלו בשמות ובפנים. אולם עם הגידול בעסקים הבין-לאומיים והמעבר למערכות דיגיטליות, קטנה ההיכרות האישית שהייתה לנו בעבר.

כיום ניתן לבצע קניה בכול מקום בו יש מערכת אינטרנט פועלת. זו היא התפתחות מבורכת, אבל אנו רוצים לדעת עם מי אנו עושים עסקים. כאשר אתה מביט למישהו בעיניים זה הרבה יותר פשוט לעמוד על טיבו מאשר כשהוא במרחקים והתקשורת היא דיגיטלית. אנו רוצים לעשות עסקים רק עם לקוחות או ארגונים אמינים שניתן לסמוך עליהם. אנחנו במכרזה משמשים זירת מסחר טבעית. כול לקוח חדש יתקבל בברכה, אבל אנו חייבים להיות בטוחים במוסר התשלומים שלו, גם ובעיקר כדי להמשיך ולקבל את אמון המגדלים.

מדיניות קבלת לקוחות שלנו הינה "הכר את הלקוח שלך". מדיניות זו אומצה על ידי הבנקים לפני זמן רב והוכיחה את עצמה. המכרזה אינה גוף בנקאי, אבל נרצה לקבל לקוחות חדשים: מגדלים, קניינים וגופים מסחריים, במדיניות שקופה העומדת בדרישות החוק. לכן אנו מבצעים בדיקות עומק וסריקות ללקוחות חדשים. בעתיד ייבדקו גם לקוחות קיימים. הבדיקות יבוצעו במה שהמנכ"ל מכנה "דלת הכניסה למכרזה" קרי כבר בבקשה להצטרף לעבודה עם רויאל פלורהולנד. בעבר לקחה בדיקת האמינות, במיוחד ללקוחות מעבר לים זמן רב. כיום עובדת המכרזה עם סוכנויות ידועות לבדיקת לקוחות בין לאומיות, מה שמקצר את תהליך הבדיקה. אין אנו רוצים לאבד לקוח פוטנציאלי, אבל אנחנו גם לא רוצים לקבל לקוחות עם כוונות זדון. המכרזה גם עובדת עם גופים שמטרתם לאתר ולמנוע מהלכים של הלבנת הון ופשע מאורגן.

" אני מאמין ששיפור התהליכים בבדיקת וקבלת לקוחות חדשים הוא אכן צעד נכון בכיוון הנכון" מסיים המנכ"ל.

המקור: RFH News 25-10-2021

המחסור בעובדים בענף צמחי הנוי – נמשך

ממש בימים אילו נמשך המחסור בעובדים בענפים רבים בהולנד. גם ענף צמחי הנוי ההולנדי על כול חלקיו סובל ממחסור בעובדים. רויאל פלורהולנד מנסה להתמודד עם מחסור זה בשיתוף פעולה עם האיגוד ההולנדי של הסיטונאים בענף – VGB, ובשיתוף של חברות נוספות בענף.

מי מאתנו העלה במחשבתו רק לפני שנה כי מספר המשרות ללא עובדים בענף צמחי הנוי יהיה גבוה לאין שיעור ממספר מבקשי העבודה בתחום? מצב כזה לא היה בהולנד מזה קרוב ל- 50 שנה.

לאחרונה התקיים דיון בנושא המחסור בעובדים בו לקחו חלק אנשי רויאל פלורהולנד, אנשי ה- VGB ונציגים מחמישים חברות מסחריות בתחום צמחי הנוי. בדיון הוצג ניתוח של הצרכים המיוחדים של העבודה בענף צמחי הנוי, אולם מנגד הושם דגש גם על רצונותיהם של המועמדים לעבודה. הדיון הוכיח כי לא רק שרבים בענף סובלים מאותה הבעיה של מחסור בכוח אדם אלא שניתן גם למצוא פתרונות שמבוססים על שיתופי פעולה. לדוגמא – פתרון של הסעות לעבודה באתר המכרזה או עבודה יחד עם מכונים להכשרת עובדים וזאת על מנת לחזק את התדמית של ענף צמחי הנוי אליו מיועדים העובדים להצטרף בעתיד.

מסכם מר קרצ'טינג Mr. Krechting מרויאל פלורהולנד "אני שמח לראות כיצד ניתן להביא ידע מכמה כיוונים בענף למציאת פתרונות במקרה חירום כמו זה. המפגש סיפק לנו הרבה אנרגיה ותקווה למציאת פתרונות בעתיד".

בין הרעיונות אותם עומדים ליישם – הצעת משרה מלאה לעובד, אולם שתהיה מבוססת על עבודה חלקית במכרזה והשלמה אצל אחת מהחברות המסחריות הפועלות במקום. נכון שאין זה פתרון לכולם – אולם תקופה מאתגרת דורשת פתרונות לא שיגרתים. יהיה המשך לדיון.

המקור: RFH News 25-10-2021

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 45 (8-12 בנובמבר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ענף פרחי הקטיף העולמי בהתאוששות ממגפת הקורונה

השפעת המגפה על רבים מענפי הכלכלה העולמית הורגשו היטב בשנתיים האחרונות, וענף פרחי הקטיף לא היה יוצא דופן בפגיעות שספג עקב המגפה.

ארגון היוניון פלייר Union Fleurs – ארגון הסוחרים העולמי בפרחים וצמחי נוי מעריך כי בגלל עצירתם של אירועים רבים בתקופת הסגרים והמגפה, רק בששת השבועות הראשונים של הסגרים בשנת 2020 הפסידה תעשיית הפרחים וצמחי הנוי במדינות השוק המשותף באירופה בלבד 1.2 מיליארד $ בעסקים, נזק שטרם נראה כמותו.

עם כניסתו של העולם לסגרים, נפגעו כמובן עסקי הפרחים במדינות השונות. במחקר שהתפרסם לאחרונה מציג הארגון בכמה מדינות מהמוכרות לנו יותר בתחום המסחר בפרחים – כיצד ניתן לראות התאוששות במדינות אילו.

סין – סין הייתה השוק הראשון שנפגע עקב גילוי המגפה. הממשלה בסין הטילה סגרים והגבלות תנועה חמורות על מנת למנוע הפצת הווירוס. דבר זה הביא לידי צמצום הייצור וצמצום השיווק. בהמשך, הקלה הממשלה על הענף בהקלות מס. ספקים הקפידו לשמור על קשרי עבודה עם הלקוחות גם בתקופת המגפה והסגרים. ואולם בעיקר התרומה לשיפור הגיעה מרגולציה על ידי הממשלה לשמירת מערך העסקים בתחום.

אוסטרליה – עם תחילת המגפה צמצמה הממשלה באוסטרליה מפגשים ל- 10 אנשים. עתיד הענף נראה עגום. ואולם בהמשך עברו יותר ויותר חנויות פרחים לעבודה מקוונת ולהזמנות מרחוק. רשתות הסופרמרקטים אף דיווחו על עליה בשיעור של 15% במכירות הפרחים. סיוע משמעותי התקבל גם מהממשלה האוסטרלית הן בהקלות מס והן במענקים ישירים.

הולנד – עם תחילת המגפה, נפגע ענף פרחי הקטיף בהולנד בצורה קשה. ייצוא הפרחים צנח עם הירידה המשמעותית בביקוש על ידי הלקוחות. הירידה בביקוש הביאה לידי כך ש85% מהאספקה בתחילת המגפה הושמדה. כולנו זוכרים את התמונות מחודש מרץ 2020. בין הפעולות שננקטו – מבצע קידום מכירות נרחב תחת הסיסמא "תנו לתקווה לפרוח" שהביא לידי גידול של 65% בביקוש לפרחים.

אנגליה – המדינה שהייתה מהנפגעות הראשונות במגפה וחוותה סגירת חנויות מוחלטת, כאן נבנתה עיקר ההתאוששות דרך מעבר מסיבי של המסחר בפרחים למכירות מקוונות.

המגפה שהשפיעה באופן משמעותי על ענפי החקלאות הביאה גם לידי פתרונות יצירתיים שאפשרו מהלך של יציאה מהמשבר.

המקור: 01-11-2021 Yes Weekly

טיפים לבעלי חנויות פרחים – עקב המחסור המתמשך בפרחי קטיף

המחסור בפרחי קטיף טריים שהענף חווה בשנת 2021 הוא מחסור חסר תקדים. העיתון Floral Daily שמקורו בהולנד, מנסה לתת מעט טיפים לבעלי החנויות להתמודדות עם מחסור זה.
הכתבה מבקשת להזכיר הסיבות למחסור – הייצור בעולם צנח עקב חששם של מגדלי פרחים רבים מעתיד השוק. המראה של השמדת מיליוני פרחים בתחילת המשבר גרם ליצרנים לחששות כבדים מעתיד השוק והביא להקטנת הייצור המתוכנן.
חוסר בעובדים בגין המגפה והוסף לכך את הסגרים הרבים ברחבי העולם אשר הביאו לקשיים בתנועת העובדים המעטים שהיו. כל אילו ועוד הביאו להקטנת הייצור.
ובנוסף, מזג האוויר באזורי ייצור מרכזיים כמו בדרום אמריקה, מקום בו יש גידול ושיווק משמעותי של פרחים לצפון אמריקה ולאירופה, לא היטיב עם היצרנים. לילות קרים וגשמים שלא פסקו פגעו גם באיכות הפרחים וגרמו אף הם להקטנת ההיצע. ועדיין לא דיברנו על קשיי הלוגיסטיקה של מחסור בנפחי הובלה במשאיות ובמטוסים שהעולם חווה עדיין.

ומצד הביקוש – חזרה לנורמליות בחלקים מהעולם מביאה לגידול משמעותי בביקוש לפרחים טריים. בייחוד בענף החתונות.
על פי נתוני המאמר, בשנת 2020 נערכו בארצות הברית בלבד 1.3 מיליון חתונות. בשנת 2021 יעמוד המספר על 1.93 מיליון וההערכה לשנת 2022 היא ל- 2.47 מיליון חתונות. גידול של 90%! הגידול בביקוש הוא כה משמעותי, מול המחסור, כך שיש קושי רב בהכנת הזמנות בצבעים ספציפיים לבקשת הלקוחות. מחסור חמור במיוחד קיים בצבע הלבן המבוקש כמובן לחתונות אלו.

מה מוצע לבעלי החנויות כדי להתמודד עם מחסור זה?

המאמר מציע כדבר ראשון לשתף את הלקוח במצב העניינים. "כאשר אתה נפגש עם לקוח/ה להכנת חתונה – עדכן אותו במה שקורה בשוק".
טיפ שני – יש לבקש מהלקוחות לבצע ההזמנות מוקדם ככול שניתן. הדבר חשוב במיוחד בהזמנות המתבצעות לחתונות. הקדמה זו תאפשר לפלוריסט לחפש במירב מקורות את הפרחים המבוקשים, או לחילופין תותיר בידיו מספיק זמן לתאם עם הלקוח/ה מוצר חלופי להזמנה אותה לא ניתן לספק.
טיפ נוסף – היה יצירתי. היצירתיות שלך יכולה לשכנע הלקוח שעם תחליפים יקבל יותר ממה שביקש מלכתחילה. הפעל יכולותיך כפלוריסט. פרח ורד יכול להראות כמו אדמונית. צבעוני יכול להראות כמו גרדניה ועוד.

המקור: 27-10-2021 Floral Daily