ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 45 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

ברכת מנכ"ל רויאל פלורהולנד בפתיחת היריד השנתי באלסמיר

לאחר שנה בה לא התקיים היריד השנתי של רויאל פלורהולנד באלסמיר, הוא נפתח השנה והתקיים בין התאריכים 03-05/11/2021.

להלן תקציר דבריו של מנכ"ל הבורסה, מר סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde, עם פתיחת היריד: " מעולם לא המתנתי בצורה כה קצרת רוח לפתיחתו של היריד באלסמיר כמו בשנה זו. היריד באלסמיר אינו "סתם" יריד. זה הוא המקום בו נפגשים מגדלים, קניינים, ספקי שירותים, נציגי התקשורת ועובדי המכרזה לשיחות אילו עם אילו.
עם כניסתי לאולם היריד הרגשתי את האנרגיה החזקה שבאוויר. חוסר היכולת לתקשר בקשר אישי ב 18 החודשים האחרונים הוחלף בהתלהבות לקראת המפגשים האישיים המחודשים.

בפגישתי עם העיתונות לשיחה בפתיחת היריד, ציינתי לפניהם כי שבוע המכירות שלפני השבוע בו מתקיים היריד הגיע מחזור המכירות של רויאל פלורהולנד לזה שהיה במהלך שנת 2019 כולה. באם לא ייקרה מה שהוא חריג, הרי היקף המכירות של המכרזה יגיע בסוף 2021 למחזור של 5.0 מיליארד €, מחזור שיא. זו היא בשורה נפלאה למגדלים וייתכן שאף היא תורמת לאווירה החיובית ביריד.

ברור לי שהתמונה החיובית אינה משקפת את שקורה אצל כלל המגדלים. ידוע לי כי יש לא מעטים שעדיין סובלים מפגעי המגפה והשפעותיה. מגדלים אחרים נפגעו מהשפעת העלייה של מחירי האנרגיה, וזה למרות רמת המחירים הגבוהה בשוק, כמו גם למגדלים באפריקה שנפגעו מחוסר יכולת להשגת לוגיסטיקה מסודרת לשווקים וגם זו שהייתה הייתה כרוכה בעליית מחירי ההובלה האווירית".

בהמשך הוענק פרס החדשנות למגדלים כאשר הדגש השנה היה על מגדלים השקיעו בנושא הקיימות.
במקום הראשון בפרס החדשנות זכה מגדל הולנדי, יצרן של סחלב – פלאנופסיס המחמם את בתי הצמיחה במים גאותרמיים (הנשאבים מהאדמה) כאשר את האנרגיה לשאיבת המים הוא מפיק מלוחות סולריים המותקנים בחווה.
אכן אנרגיה ירוקה כהגדרתה.

המקור: RFH News 05-11-2021

בנין ההנהלה המחודש באלסמיר קיבל ציון "טוב מאד" מארגון ההסמכה העולמי לבניה ומבנים

בימים אלו עוסק העולם באינטנסיביות בנושאים של קיימות, סביבה ירוקה ושמירה על הסביבה. בנין ההנהלה המחודש של רויאל פלורהולנד באלסמיר, ה"פלורהדום" Floradome קיבל עם חנוכתו ציון "טוב מאד" מארגון ההסמכה העולמי לבניה ירוקה ומבנים ירוקים BREEAM.

הנהלת רויאל פלורהולנד שותפה למאמץ העולמי שצוין לעייל. בעת שיפוץ וחידוש מבנה ההנהלה באלסמיר נעשה שימוש מינימלי באנרגיה, שימוש חוזר בחומרי בניה ופלסטיק ושימוש רב בחדשנות ירוקה כמוטו מוביל.
שימוש ושמור של מרבית השלד החיצוני של הבניין הישן, הוביל לחיסכון של 62% בפליטת פחמן דו חמצני CO2, וזה בהשוואה למצב בו היה נבנה מבנה חדש לחלוטין. אחוז זה הוא שווה ערך לפליטה של 1,300 טון פחמן דו חמצני לאטמוספירה, פליטה שהיא המקור העיקרי להתחממות כדור הארץ.
רשתות דיג ישנות, בקבוקי פלסטיק משומשים, מכנסי ג'ינס ישנים ופלסטיק משומש שימשו ליצירה מחודשת של השטיחים החדשים בבניין, לצנרת ולווילונות.
השימוש באנרגיה בבניין המחודש היא מינימלית. אנרגיה מתחדשת מתקבלת משימוש בפאנלים סולריים שהותקנו במקום ואין כל שימוש באנרגיה ממקור של מאובנים (נפט או פחם).
דוגמא נוספת – שימוש בכילות להצללה מפני קרינת שמש ישירה לחיסכון בקירור, אך הצללה שמאפשרת גידול של פרחים או עציצים למרות ההצללה.
קירות אולם הכניסה לבניין אף הם מיוחדים במינם. הקירות נבנו מחלקי עגלות מכרזה ישנות, פרופילים ומדפים.
כמו כן נעשה שימוש בדליים המשמשים לפרחים בתצוגה שבאולם הקבלה.

נראה שאין דרך מושלמת מזו לקבלת המבקרים המגיעים לבניין הבורסה המחודש.

המקור: RFH News 02-11-2021

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 44 (1-5 בנובמבר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ספרד – מכירת הפרחים ליום כל הקדושים מהווה 15-20 אחוז מהמכירות השנתיות

בספרד, ובעצם בכול העולם הקתולי, הנחת פרחים על קברי קרובים הינה למעשה סמל וזיכרון לכיבוד זכרם של המתים. על פי נתונים שפורסמו בעיתון Floral Daily , מכירות הפרחים לחג זה בספרד מהוות 15 עד 20 אחוז מסך מכירות הפרחים בשנה.

הזנים המובילים במכירה הם חרציות וורדים, אבל גם לציפורן ושושן יש ביקוש גבוה בקרב הלקוחות הרוכשים פרחים במיוחד לאירוע זה. ניתן לראות הבדל בביקוש בין אותם רוכשים הקונים פרחים במיוחד למועד זה, אצלם כאמור הזנים המובילים הם אלו שצוינו לעייל. ולעומתם מסתבר, כי קרובי משפחה הנוהגים לפקוד את בתי הקברות לאורך השנה כולה, ולא רק בחג זה, יעדיפו זני פרחים אחרים כמו גם סחלבים ואנטוריום. אם בעבר, נהגו מרבית הקונים לקנות אגד פרחים הומוגני כדי להניחו על המצבה, הרי היום ניתן לראות גידול גם בהזמנות לסידורי פרחים דקורטיביים נמסר עוד בכתבה.

פרחים הם הדרך המושלמת להצגת הרגשות שלנו לאילו אותם אנו אוהבים. לכן אין זה מפתיע שאנו מוצאים פרחים וצמחי נוי בכול אחת מהנקודות החשובות בחיים. "מתן פרחים או צמחים מהווים דרך חזקה מאד להביע את הרגשות שלנו כלפי מקבל המתנה" נכתב עוד במאמר.

חג "כל הקדושים" נחוג מידי שנה בראשון לנובמבר. החג נחוג לראשונה במאה ה- 9 לספירה, ונקבע בלוח השנה כחג נוצרי על ידי האפיפיור גרגור ה- 3. האפיפיור למעשה קיבע חג שהיה נהוג לחגוג אותו מאות שנים קודם לכן לכיבוד זכרם של הקדושים הנוצרים המעונים. לא ברור מתי התחיל המנהג להביא פרחים לבתי הקברות, אולם בשנת 2013 פורסם מחקר של קבוצת ארכיאולוגים בין לאומית שמצאו סימנים של צמחים ריחניים ופרחים צבעוניים בקברים עתיקים מלפני 11,000 עד 13,000 שנים ודווקא בישראל. במחקר שפרסמה אותה קבוצה הודגש הנושא ולפיו פרחים מהווים מקור חיצוני להדגשת קשר רגשי בין בני אדם.

בכמה חברות בעולם פרחים משמשים גם לקשר עם עולמות אחרים.

המקור: Floral Daily 28-10-2021

זעזועים וסגירת חוות לגידול פרחים בקניה

ענף גידול הפרחים בקניה חווה בימים אילו משבר עם סגירתם של מספר חוות לגידול פרחים במדינה. בענף זה שהוא אחד מהצינורות החשובים להכנסת מטבע זר לקניה, נצפו לאחרונה חוות שנסגרו כמו גם חוות נוספות שהקטינו את פעולתן.

בין הסיבות – עלייה משמעותית בהוצאות לקניית חומרי גלם לגידול, עליה בשכר העבודה, הכפלה במיסוי המוטל על החוות, עליית מחירים שאינה מספיקה לכיסוי ההוצאות וכמובן התייקרות משמעותית בעלויות הלוגיסטיות. מגפת הקורונה במהלך השנה וחצי האחרונה החמירה עוד יותר את המצב.

כדי לנסות ולהתמודד עם המצב, צמצמו חוות רבות את הפעילות שלהם.

לדברי יושב ראש המועצה הקנייתית לפרחים, מר קלמנט טולזי. Clement Tulezi, חוסר סיוע מהממשלה דוחק מגדלים רבים עם גבם אל הקיר. לדבריו, ענף ייצוא הפרחים בקניה הוא השלישי בגודלו מבין הענפים להכנסת מטבע זר למדינה, ענף שמעסיק אלפי עובדים באופן ישיר ובאופן עקיף בתעשייה זו ואינו נהנה מהסיוע הממשלתי כנדרש.

"ענפים אחרים כמו תה, סוכר ואף קפה נהנים מהקלות שנותנת הממשלה, בשעה שענף ייצוא הפרחים המכניס מידי שנה מיליארדי שילינגים לקניה אינו מקבל הקלות", מוסיף ראש המועצה הקנייתית.

המקור: Floral Daily 25-10-2021

מה הן המגמות בתחום פרחי הקטיף לחתונות בעולם?

ערכו הכולל של שוק החתונות בעולם הוערך בשנת 2019 בסך של 300 מיליארד דולר. בשנת 2020 הייתה כמובן עצירה. לאן ממשיכים מכאן?

ביום 26/10/2021 נערך לראשונה סמינר עולמי מקוון בנושא חתונות. הסמינר נערך בחסות AIPH - ארגון מגדלי הפרחים וצמחי הנוי העולמי. ברקע הדוברים, צילומים מתוך וילה מוסקוני שבאיטליה, כאשר השוק האיטלקי משמש לדוברים השונים כמודל.

הערכה ראשונית העולה מהדוברים היא כי התקציב המופנה לרכישת פרחים לחתונות ילך ויגדל. את המגמה ניתן היה כבר לזהות מנתוני ההוצאה לפרחים בחתונות בשנים האחרונות, מגמה שהראתה כי ההוצאה הולכת וגדלה. העצירה של החתונות בשנת 2020 בגין מגפת הקורונה והחשש מהעתיד הייתה הבסיס לסמינר זה.

"אנו רואים כי יותר ויותר מגיעה הכלה כאשר היא יודעת בבירור מה היא רוצה בתצוגה, בצבעים ובסוגי הפרחים" אומר בסמינר נציג הפלוריסטים באיטליה. תקציב חתונה כולל, בממוצע שנתי, באיטליה עומד על כ- 100,000 דולר. ההוצאה על פרחים מתוך סכום זה יכולה לעמוד על מינימום של 3,000 דולר לחתונה, אבל נצפו גם חתונות בהן עמד תקציב הפרחים על כמה מאות אלפי דולרים, ועד לסכום שיא של חצי מילון דולר.

המגמה בעתיד אותו צופים המומחים – ניגודיות. ניגודיות בין צבעים עזים לצבעים רכים. ובכול מקרה, המשך המגמה של גידול בביקוש. ייתרה מזו, על פי משתתפי הסמינר, הן החתן והן הכלה מחפשים זנים שאינם מוכרים ברכישות היום יום. הביקוש הוא לפרחי "נישה" – זנים מיוחדים שאינם נקנים בשוטף.

נציג חברת היצוא ההולנדית OZ Export, מר Haasnoot , מנהל העסקים החדש בחברה, מציין כי הם מודעים למגמה זו של ביקוש לזנים מיוחדים ונערכים לכך מראש. הצורך לספק פרחים מיוחדים אילו, עם לוח זמנים מאד קשוח, מחייב לעיתים שילובים עם חברות נוספות וזה על מנת לעמוד בהזמנות, במיוחד בתקופה מאתגרת כמו כעת בזמן המגפה העולמית עם בעיות הלוגיסטיקה שנוצרו.

בשנת 2016 פורסם מאמר ב- Florist Media אודות מגמה של "חתונות ללא פרחים". בסמינר הנוכחי מודה כותבת המאמר הנ"ל כי מגמה זו לא תפסה ולא התפשטה בעולם. הכיוון כיום הוא בהחלט הפוך מכפי שצוין במאמר זה. נחזור ונדגיש, הנתונים מראים כי המגמה הינה בפירוש של גידול בתקציב הרכישה של פרחי קטיף טריים לחתונות. ישנם כמובן גם הזוגות שנושא הקיימות חשוב להם במיוחד, אך גם להם קיים כבר היום מגוון שיכול בהחלט לספק את הצורך של אספקת פרחים לאירוע תוך שמירה על הקיימות, אפיק שבהחלט התפתח וממשיך להתפתח מאז שנת 2016.

כמו שנאמר אצלנו "ניפגש רק בשמחות".

המקורות: 26-10-2021 AIPH + Floral daily