ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 43 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

פרידה מן הידיעון

בימים אלה חדלתי לערוך את הידיעון למגדלי הפרחים, לאחר כמעט שתים-עשרה שנים. העריכה עברה לידיהם של ירון כוכבי ואבי וילוז'ני.

אני נפרד עכשיו מקוראי הידיעון, ולמעשה מענף הפרחים הישראלי, בו פעלתי מאז 1965(כן, לפני 56 שנים !...) כאשר הקמתי עם שני שותפים את חממת הוורדים הראשונה בעמק יזרעאל. בהמשך גידלתי רוסקוס, הקמתי וניהלתי את 'גוש החממות' של חברי מושב רם-און, ומשם התגלגלתי להקמת אגף הפרחים בחב' 'אגרקסקו', ולייצוג מגדלי הפרחים במכרזת הפרחים באלסמיר.

את התקשורת הכתובה עם ציבור מגדלי הפרחים ועובדי הענף התחלתי למעשה בעת השרות באלסמיר, בשנים 1973-75, כאשר הפצתי דף ידיעות שבועי, בכתב-יד, למגדלים ששלחו פרחים למכרזה...
יותר מאוחר, בראשית שנות האלפיים, ערכתי עבור 'אביב' דף קשר למגדלים.
עם התאחדותן של המכרזות ההולנדיות לארגון משותף, הפך הדף, ביוזמתו של חביב האזה, להיות ערוץ הקשר בעברית של המכרזות עם מגדלי ישראל. וכך הוא ממשיך לפעול גם כיום.

הידיעון מביא לידיעת המגדלים את נתוני המכירות ואת המידע על מה שקורה בארגון המכרזות, בתוספת של ידיעות נבחרות מן הנעשה בענף. השתדלנו לשמור על מסגרת צנועה של עד 4 עמודים, במטרה שהפרסום ימשיך להיות 'דף-ידיעות' ולא יהפוך להיות 'עלון' או 'ביטאון'. הניסיון מלמד כי 'דף' נקרא עם קבלתו, אפילו בבית האריזה, בעוד חוברת ממתינה לזמן פנוי לקריאה, וכך נשכחת לעתים...

אני ממליץ לממשיכי הדרך לשמור על מסגרת כזו גם בעתיד. כאשר התחלנו להפיץ דף ידיעות, קהל הקוראים שלנו כלל כמה אלפי מגדלים. כיום הצטמצם מספר המגדלים הפעילים לכדי כמאתיים בלבד, ומספר הקוראים את הידיעון הוא כ-100 בממוצע שבועי. ואילו כמות הפרחים המיוצאת מישראל כיום פחתה, כמובן, בשיעור מתון בהרבה מצמצום מספר המגדלים: מ-1.5 מיליארד לכדי כ-300 מיליון גבעולי פרחים.

תקוותי היא שענף גידול הפרחים בישראל ימשיך לשגשג ולהתרחב, ויביא פרנסה מכובדת למגדלים, גם כאשר מספרם ימשיך לקטון. באיחולי הצלחה למגדלים כולם, ולעורכי הידיעון בפרט.

חומי ינאי

בשם צוות הידיעון (ירון כוכבי + ניצן מוקסיי) אני רוצה להודות לחומי על 12 שנות עבודה ושיתוף פעולה פורה. עשית ככל האפשר לשמור שמגדלי/ות הפרחים בישראל וכן כל העוסקים בענף, יהיו מעודכנים על מה שקורה בעולם הפרחים.
מפעם לפעם הוספת הודעת עורך שכללה גם עקיצה לכיוון זה או אחר, אבל תמיד בצורה מכובדת ומתוך דאגה לענף.
אבי וילוז'ני נכנס לנעליים גדולות ואנחנו נעשה את הכל על מנת לעזור לו לשמור שהידעון ישאר מקום מידע מעניין לקהל הקוראים/ות.

חומי, תודה רבה

חומי ינאי מושב רם-און, אוקטובר 2021

תקציר פגישת מועצת החברים ביום 14/10/2021 עם הנהלת רויאל פלורהולנד

ביום 14/10/2021 התקיימה פגישה שהוגדרה "לא רשמית" של חברי מועצת החברים עם חברי הנהלת רויאל פלורהולנד על מצב מערכת היחסים בתוך הקואופרטיב, עם מיקוד על נושאים שאמורים לעלות על סדר היום באספת החברים הרשמית בחודש דצמבר הקרוב.
הפגישה נערכה באולם מועדון מועצת החברים החדש בקומה הרביעית בבניין הפלורידום (Floridom) החדש באלסמיר, ובין הנושאים שהועלו בפגישה – פיתוח אזור אלסמיר מזרח, נושא הגביה לעמלת BBH (עמלה לקדום מכירות) וההצעה לתעריפי הפעילויות השונים לשנת 2022.

ההשקעות באזור אלסמיר מזרח – פיתוח אזורי הנדל"ן בשטח אלסמיר מזרח (כ 160 דונם בכניסה המזרחית) הינו חלק מהאסטרטגיה לפיתוח עתידי של המכרזה. בתכנון פיתוח עתידי לצרכי המכרזה עצמה וללקוחותיה. נמסר מידע לחברים, אך החלטות לגבי מה יוגש לאסיפה בדצמבר יתקבלו רק במהלך נובמבר הקרוב. במידה ויהיה "אור ירוק" להשקעות – יימסר לחברי מועצת החברים מידע נוסף.

BBH גביה לעמלת קידום מכירות – נכון להיום רויאל פלורהולנד מבצעת את גבית העמלה עבור BBH. אין חולקים במועצת החברים על הצורך בפעילות של קידום המכירות. השאלה שהועלתה הייתה מדוע על המכרזה לבצע את הגביה עבור פעילות זו, מה עוד של- BBH ישנה הצעת גביה אלטרנטיבית. גם נושא זה יעלה באספה הקרובה.

תעריפי המכרזה לשנת 2022 - מנכ"ל הכספים של רויאל פלורהולנד דויד ואן מכלן (David van Mechelen), הסביר את מבנה ההצעה לתעריפי 2022. יהיו כ- 15 עדכוני תעריפים, ברובם עדכוני מדד. בנוסף, יושם גם דגש על עקרונות מנחים של רויאל פלורהולנד כקואופרטיב. אחד מעקרונות אילו הוא חיזוק מעמדם של חברי הקואופרטיב. כמו ההצעות הקודמות, גם נושא עדכון התעריפים יובא לאספה בדצמבר, אולם קודם לכך יהיה דיון נוסך במועצת החברים במהלך דצמבר.

תחושת החברים הייתה כי הייתה זו פגישה טובה ויעילה. לדבריהם גם הפגישות וההכנה שעשו בוועדות השונות נעשו היטב.
סיכומי הדיונים שיקפו היטב את שנאמר בהם.
כאשר יוצאים עם תחושה שמקשיבים לך, ניתן מענה טוב לשאלות שהועלו ויש הרגשה שהבעיות מטופלות – ניתן לסכם המפגש באופן חיובי.

המקור: RFH News 18-10-2021

סוף עידן לקניה בשעון בהכרזה קולית

מביקור במכרזות אנו מכירים את הקניינים היושבים ביציע, עוצרים השעון ומכריזים במיקרופון על הכמות אותה הם קונים.

לא עוד! החל מתאריך 17/11/2021 לא ניתן יהיה עוד לבצע רכישה בהכרזה קולית במיקרופון, אלא באמצעות הקלדה בלבד. תהליך זה יקרה בתאריך הנ"ל בכול המכרזות של רויאל פלורהולנד.

נכון להיום, עדיין ניתן לבצע הכרזה על הכמות הנרכשת בכמה שיטות. באלסמיר, ריינסבורג ואלדה עדיין ניתן להכריז על הכמות המבוקשת בקול באמצעות המיקרופון וגם בהקלדה. בנאלדוויק הקניה אפשרית בהקלדה בלבד.

החל מהתאריך הנ"ל, בכוונת המכרזה לאחד את שיטת ההכרזה על הקניה בכול האתרים וקניינים לא יוכלו עוד להכריז בקול על קניה בשעון אלא בהקלדה בלבד. המכרזה מאמינה שכך ניתן יהיה לצמצם את התקלות ולאפשר זרימה טובה יותר של תהליך המכירה.

רויאל פלורהולנד מעמידה לרשות הקניינים מודל בו יוכלו ללמוד ולהתאמן לרכישה בצורה זו למי שלא עשה זאת עד היום.

אכן, סופה של תקופה.

המקור: RFH Nieuws 13-10-2021

מתחזקת הדרישה בגרמניה לשמירה על קיימות בתחום צמחי הנוי

גרמניה, על 83 מיליון תושביה, היא הכלכלה החזקה באירופה, כמו גם השוק הגדול ביותר לצריכה של פרחי קטיף. גרמניה נמצאת גם במקום הראשון בנתוני הייצוא של פרחי קטיף וצמחי נוי מהולנד. זה מספר שנים שאנו עדים לכך שקנייני הפרחים הגרמנים, מעמידים יותר ויותר את הדרישה לשמירה על קיימות בתחום הגידול ושרשרת האספקה של צמחי הנוי, וזה כתנאי לקניית פרחים מהספקים השונים.

בתחילת השנה פרסמה מכרזת לאנדגארד Landgard בגרמניה מכתב ובו רשימת דרישות לשמירה על קיימות, דרישות שהן תנאי חובה לאספקת פרחים לכול אחת ואחת מרשתות המרכולים בגרמניה.

ברשימה כלולים שני נושאים מרכזיים:

  1. רשימת חומרים אסורים בשימוש בגידול ובשרשרת האספקה של הפרחים לרשת.
  2. רשימת תעודות הסמכה המקובלות על הרשת כתנאי חובה לאספקה.

מניסיון העבר אנו יודעים כי בהמשך תלכנה מדינות נוספות ושווקים נוספים בעקבות גרמניה.
את הרשימה המפורטת ניתן להשיג אצל אנשי הקשר במכרזה הגרמנית.

המקור: מכתב מחלקת האיכות במכרזת Rhein-maas, ינואר 2021

מגיעים ליריד המסחרי באלסמיר? בואו לבקר אותנו

לאחר הפסקה של שנה עקב הקורנה, בשבוע הבא שוב יתקיים היריד המסחרי באלסמיר.
וכמו בשנים הקודמות, גם למחלקה לטיפול בפרחים מט"פ, יש ביתן ביריד.

יותר מבעבר, מספר לא קטן של מגדלים, ביקשו מאיתנו לייצג אותם בקשר עם הקונים שלהם עקב חוסר יכול להגיע בעצמם לאור כללי הקורונה בארצות מוצאם.

למיטב הידוע לנו, זה גם יהיה הביתן היחיד בו מדברים עברית 😀.

אנחנו נמצאים באולם מספר 1 בביתן מספר 5.20.

כולם מוזמנים

נמסר ע"י ניצן מוקסיי

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 42 (18-22 אוקטובר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

ימי פרחים בנובמובר 2021

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
נובמבר      
נובמבר 1 יום כל הקדושים אוסטריה, ארה"ב, איטליה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הונגריה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פןרטוגל, צרפת, שוויץ
נובמבר 2 יום כל הנשמות אוסטריה, איטליה, ארה"ב, הונגריה, פולין, פינלנד, צ'כיה, צרפת, שוודיה
נובמבר 3 יום תרבות הלאומי יפן
נובמבר 3 יום הבחירות ארה"ב
נובמבר 4 יום אחדות העם רוסיה
נובמבר 5 ליל המדורות והזיקוקים בריטניה, צפון אירלנד
נובמבר 8 יום האב נורבגיה, פינלנד, שוודיה
נובמבר 8 יום ראשון של זיכרון חללי המלחמות בריטניה
נובמבר 10 יום המטפלים בחולים כרוניים הולנד
נובמבר 11 יום מרטין הקדוש אוסטריה, גרמניה
נובמבר 11 יום השחרור מלחה"ע הראשונה בריטניה, צרפת, בלגיה
נובמבר 11 יום העצמאות  פולין
נובמבר 11 יום ותיקי המלחמות והכוחות המזוינים ארה"ב
נובמבר 11 יום הזיכרון לחללי מלחמות העולם בריטניה, צפון אירלנד
נובמבר 15 יום המורשת וחג הקהילה הגרמנית בלגיה
נובמבר 15 יום הסבא והסבתא בלגיה
נובמבר 15 יום הזיכרון הלאומי גרמניה
נובמבר 17 יום המאבק לחופש ולדמוקרטיה סלובקיה, צ'כיה
נובמבר 18 יום החרטה והמחילה גרמניה
נובמבר 21 יום הכוחות המזוינים יוון
נובמבר 23 יום התודה לעבודה יפן
נובמבר 25 יום קתרין הקדושה צרפת
נובמבר 26 יום מתן תודה Thanksgiving Day ארה"ב, סין
נובמבר 27 יום הנשיא / יום הולדת לינקולן ארה"ב
נובמבר 29 יום האם רוסיה
נובמבר 28 יום ראשון הראשון של 'אדוונט' גרמניה, הונגריה, נורבגיה, פינלנד, שוודיה
נובמבר 30 יום אנדרו הקדוש בריטניה, רומניה, פולין, צ'כיה
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2021 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

התפרצות וולקנית בלה פלמה – ספרד - משמידה שטחי פרוטאה

כמויות עצומות של אפר וולקני ממשיכות להתפזר בהתפרצות הר הגעש Cumbre Vieja שבאזור לה פלמה בספרד. האפר מכסה שטחים נרחבים של שטחי הגידול של פרוטאות וגורם לנזק בלתי הפיך. שטחי הגידול של הפרוטאה הינם בבעלות של קואופרטיב ובו 8 מגדלים ספרדיים, ולהערכתם בין 65 עד 85 אחוז משטחי הגידול הושמדו.
למרות ששטח הגידול הינו מרוחק מאזור ההתפרצות ומנהרות הלבה הממשיכות לזרום זה למעלה משבועיים, הרי ענני האבק כן הגיעו לשטחי הגידול, כיסו אותם בשכבת אבק עבה וגרמו להתייבשות הצמחים.

"בתחילה, חשבנו כי אין בכיסוי האבק סכנה לגידול, ואולם ככול שהזמן עבר אנו רואים יותר ויותר התייבשות עלווה ופרחים על הצמחים. אין אנו חושבים שהסיבה היא הטמפרטורה הגבוהה של האבק, שכן בעת שקיעתו על הצמחים אין הוא חם כמו בזמן הפליטה לאטמוספרה. להערכתנו המקור לתמותת הצמחים הוא ההרכב הכימי של האפר הוולקני" אומר אחד המגדלים.

התפרצות הר הגעש הנוכחית היא החזקה ביותר באי לאורך תקופה של למעלה מ 100 שנה. אסון הטבע מוצא את המגדלים לקראת התקופה החשובה ביותר בשנה של שיווק הפרוטאה. הנזק הכספי מוערך על ידם במעל 700,000 €.

חשש המגדלים הוא כי אם האבק גורם מעבר להתייבשות העלווה והפרחים גם למוות של הצמח, הרי שתידרש נטיעה חדשה, וניתן יהיה לקבל פרחים רק בעוד 3 שנים לפחות.

המקור: Flora Culture International News 12-10-2021

מחסור קשה בעובדים בתעשיית ענפי הצומח בארצות הברית

מזה זמן שענפי הצומח בארצות הברית, פרחים וירקות, סובלים ממחסור בכוח אדם לעבודות החקלאיות. מגפת הקורונה הביאה מחסור זה בעובדים בענף החקלאות לשיאים חדשים.
הרבה השערות הועלו באשר לסיבות למחסור זה בכוח אדם. השערות החל מחוסר עניין בעבודה בשדה ובחממות, משכורות נמוכות ותנאי תעסוקה לא הולמים, עבודה פיזית קשה ועוד.

מאמר שפורסם לאחרונה בעיתון הנפוץ Washington Post מעלה מחשבה אחרת לחלוטין. אין זה חוסר בידיים עובדות אלא תהליך של "הערכה מחדש" של תהליכי עבודה בארצות הברית.
על פי המאמר בעיתון, ישנן כיום הוכחות רבות כי בעקבות המגפה העולמית, עובדים רבים מבקשים לעשות "משהו שונה ממה שהם עשו עד לפני המגפה".
לנגיף הקורונה הייתה על פי הכתוב "השפעה דרמטית" של אפקט פסיכולוגי על העובדים – הם רוצים לבצע הערכה מחודשת של מה הם רוצים לעשות ובמה הם רוצים לעבוד.

מחקר נוסף שנעשה במהלך שנת 2021 הראה כי 66% מהאנשים שחיפשו עבודה בתקופה זו ציינו כי הם "שוקלים ברצינות רבה" להחליף לחלוטין את התחום בו הם עבדו עד עתה. אחוז זה גבוה משמעותי ממה שהיה בארצות הברית אפילו בתקופת "השפל הגדול" של לפני מלחמת העולם השנייה.

ובמעבר מהיר לחודש אוקטובר 2021, ניתן לראות כי רבים אכן מהרהרים במחשבה שניה האם לחזור למקום העבודה הישן שהיה להם בתחום החקלאות. מחסור בעובדים יכול להיגרם מסיבות רבות, אך נראה כי מגפת הקורונה הביאה לשינוי משמעותי אצל מיליוני עובדים מתמחים בענפי החקלאות השוקלים כעת את שינוי מקום העבודה או כפי שעיתון מכנה "יציאה מאזור הנוחות" של העובד.
ייתכן שהעובד בדרכו למקצוע חדש יידרש להשקעה בלימודים, השקעה בקבלת תעודת מקצוע ועוד, אולם אין ספק שהמעסיקים יידרשו אף הם להשקעה נוספת בתנאי העסקת העובדים שלהם, וזה על מנת לקבל את כוח האדם הנדרש למשק.

המקור: Floral Daily 18-10-2021