ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 42 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת – היריד המסחרי השנתי באלסמיר בפתח

היריד המסחרי השנתי באלסמיר חוזר, והוא יתקיים בתאריכים 3,4,5/11/2021.
רויאל פלורהולנד תשמח לארח אותך במסגרת יריד זה.

מזה שנים, מהווה היריד המסחרי באלסמיר מקום מרכזי להצגת החדשנות ו"המילה האחרונה" בתחום פרחי הקטיף וצמחי הנוי. זה הוא המקום המועדף בענף צמחי הנוי ליצירת תקשורת בין אישית וקשרים עסקיים בין כל העוסקים בתחום. הנהלת היריד צופה כי השנה יהיו ביריד למעלה מ- 600 ביתנים בכול התחומים.

המעוניינים להגיע נדרשים לרישום מוקדם ורישום זה הינו חובה.
ברישום המוקדם תידרש גם לתת את מועד הביקור הצפוי שלך ביריד.
בנוסף לרישום מוקדם יש להציג בכניסה:
• תעודת מתחסן או תעודת מחלים או בדיקה שלילית בתוקף.
• מסמך מזהה.

הנהלת היריד מציינת כי ממשלת הולנד אמנם ביטלה חובת עטית המסכה, ואולם הנהלת היריד ממליצה על עטית מסכה ושמירה על 1.5 מטר מרחק אחד מהשני בעת הביקור.

לקישור לרישום מוקדם יש להקיש כאן.

המקור: RFH Nieuws 15-10-21

רויאל פלורהולנד בדרך לשיא מכירות בשנת 2021 – 5 מיליארד €

תוצאות מכירה מצוינות לפרחי קטיף, צמחי בית וגינה ממשיכים גם לאורך חודש ספטמבר 2021. מחירים טובים במיוחד בחודש זה היו בעיקר לחרציות ולענפי מונסטרה.
במידה ומגמה זו תמשך – מחזור המכירות ממנו ייהנו הספקים באמצעות המכרזה יגיע השנה, 2021, למחזור שיא של 5.0 מיליארד €.

פרחי קטיף נהנו בשנה שעברה 2020, ממחירים ממוצעים גבוהים יותר מאילו ששולמו עבורם בכול שנת 2019. ואולם, חודש ספטמבר 2020 היה קרוב לממוצע.

במהלך ספטמבר שילמו הקניינים יותר עבור מרבית קבוצות המוצר; פרחי קטיף וצמחים, דבר שהיה חשוב למגדלים כמו "אוויר לנשימה", שכן בהולנד המגדלים מתמודדים כעת עם מחירי אנרגיה גבוהים במיוחד.

עד עתה, 2021 מצטיירת כשנה טובה באופן כללי, והצפי הוא למחזור שנתי של 5.0 מיליארד € לעומת 4.6 מיליארד € בשנה שעברה.

המקור: 06-10-2021 Bloemisterij

משבר הגז ממשיך לעשות כותרות בתעשיית צמחי הנוי בהולנד

הזינוק לשמיים של מחירי הגז לחימום בהולנד מביא רבים מהיצרנים בתחום הצומח – פרחים, עציצים וירקות לתכנן צמצום משמעותי בתכנית הייצור.

ביום 06/10/2021 התפרסם ב- RFH News ראיון עם מנכ"ל הבורסה, מר סטיוון ואן סכילפחארדה (Steven van Schifgaarde) בנושא משבר הגז הנוכחי בהולנד והשפעתו על מגדלי צמחי הנוי.

מתוך דבריו - "במרץ 2020 הוכה העולם במשבר הקורונה. סקטור צמחי הנוי ייצא מהמשבר בצורה טובה. למגפה עדיין השפעה שלילית על מספר מגדלים, אבל כאמור הסקטור למעשה חזר לעצמו. משבר הגז מהווה איום על כלכלת אירופה והעולם. ממחיר של 20 סנט ליחידת נפח, התחזית היא כי במקרה של חורף קר יגיע מחיר היחידה ל 1.0 €. במקביל עלה גם מחיר החשמל לחממות. זה הוא מצב בהחלט קיצוני. הוקם בהולנד צוות חירום, דומה לזה שהוקם לטיפול במגפת הקורונה, בו חברים ארגוני המגדלים בחממות, המכרזה והבנקים למציאת פתרונות. עדיין אין פתרון קסם באופק, אך בכוונת המכרזה לפעול בצוות זה בטובת המגדלים. יש לזכור כי חלקם הם משתמשים "עתירי שימוש באנרגיה", עבורם החשש מפשיטת רגל גדול ביותר.
עוד מוסיף המנכ"ל "גם רויאל פלורהולנד הינה גוף עתיר שימוש באנרגיה, בעיקר בגין חדרי הקירור הגדולים שבשימוש המכרזה." "יש גם לזכור כי מגזר צמחי הנוי עשה פעילויות רבות בתחום האנרגיה המתחדשת, ואני מקווה כי הממשלה החדשה העומדת לקום בהולנד בקרוב תעשה צעדים נוספים להחלפת השימוש בנפט ובגז." המנכ"ל ממליץ למגדלים לבצע ניתוח תזרים ההוצאות הצפויות ולהסתייע בבנקים לשיפור התזרים. ולסיום מקווה המנכ"ל כי המשבר יהיה קצר ככול שאפשר והשפיות תחזור.

לפי פרסום ב- Horti Daily - הולנד הינה הספק השני בגודלו בעולם באספקת מזון ופרחים המיוצרים בחממות זכוכית – כ 100,000 דונם - שטח השווה בגודלו לגודלה של העיר פריז. על מנת לקיים ייצור שוטף בשטח כזה של חממות משתמשים היצרנים ב 3 מיליארד מטרים מעוקבים של גז טבעי בשנה, 8.2% מסך צריכת האנרגיה כולה של הולנד. התייקרות זו דוחפת מגדלים רבים לצמצם השימוש בתאורה בחממות, לסיים עונת גידול מוקדם מהרגיל או לתכנן התחלת עונה מאוחר מהמקובל באביב הבא. לתהליכים אילו השפעה משמעותית שתביא להקטנת היבולים וכתוצאה מכך לנזק כלכלי למגדלים. אין לדעת האם לקוחת הקצה יסכימו לשלם מחיר שיביא לידי ביטוי את ההתייקרות הנובעת מעלית מחיר הגז.

מרסל ואן דר לוכט Marcel van der Licht, מגדל ליזיאנטוס, פרח שמשפחתו מגדלת זה עשרות שנים אומר – "התייקרות הגז של פי ארבע מול אשתקד, מביאה לעליה בתשומות הייצור של כ 25%." פרח הליזיאנטוס שהוא מגדל מיוצא ברובו לרוסיה, צרפת וגרמניה. מרסל בהחלט צופה קשיים משמעותיים לרווחיות בעונה הקרובה.
תמונה דומה מתקבלת גם משיחות עם מגדלי ירקות.

המקורות:Horti Daily 04-10-2021 + RFH Nieuws 06-10-2021

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 41 (11-15 אוקטובר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ערוץ שיווק חדש לפרח השעווה – תעשיית האלכוהול

כידוע לכם, שתילי פרח השעווה הראשונים הובאו לישראל מאוסטרליה.
והינה מהיבשת הרחוקה אנו מתבשרים על אפיק חדש לשיווק פרח השעווה – ייצור המשקה האלכוהולי ג'ין.

משקה הג'ין, או כפי שהוא נקרא בהולנד Jenever, אשר ייוצר במקור על ידי כימאי הולנדי, נוצר מתסיסה של דגנים והינו בעל טעם יבש, לכן מוסיפים לו טעמים של תבלינים כמו ערער, כוסברה קינמון ועוד.

בימים אילו מודיעה חברה אוסטרלית לטיפוח זני פרח שעווה- Helix Australia, כי החלה לשווק פרח שעווה לתעשיית האלכוהול כתוספת למשקה הג'ין.

חברת Archie Rose, יצרנית משקאות אלכוהול באוסטרליה, אשר זכתה כבר בעבר במדליות על משקה הג'ין שהיא מייצרת הן באוסטרליה והן בעולם, מוסרת כי השימוש בפרח שעווה איפשר לה להמעיט השימוש במרכיבים האחרים במשקה ל-8 במקום 14 בעבר, עקב הטעם המשובח שמוסיף העירוב עם פרח השעווה.

מחברת Helix Australis נמסר עוד כי החברה שוקדת על פיצוחים נוספים בתחום המשקאות והמזון שיתבססו על פרחי שעווה.

לחיים!

המקור: Floral Daily 04-10-2021

גיפסנית צבועה – מגמה חדשה בשיווק הגיפסנית מאקוודור

מגדלי הגיפסנית באקוודור מזהים מגמה חדשה של ביקוש לפרח הגיפסנית – פרח צבוע בכמה צבעים.
ביקוש מיוחד מזהים המגדלים לגיפסנית בצבעי הקשת – 4 צבעים בכול ענף.

בראיון עם דוד מרטינז David Martinez, מנהל חווה של חברת MALIMA לגידול גיפסנית בשטח של 200 דונם ובגובה 2,230 מטר מעל פני הים באקוודור, אומר מרטינז כי תהליך הצביעה אינו פוגע ברעננות הפרח ובאורך חיי המדף שלו.
התהליך הוא ייחודי מוסר מרטינז. אנו עוסקים בגבעולים העבים והחזקים בלבד, שכן רק אותם ניתן לחתוך בתחתית הגבעול ל 4 חלקים לספיגת 4 סוגי צבע שונים תוך שמירה על איכות הפרח.

פרחי הגיפסנית המגוונת משווקים הן במכירה ישירה של החברה והן דרך מערכות רויאל פלורהולנד.
כרגע, עסוק הצוות בחווה בהכנות לחג "כול הקדושים" All Saints, חג קתולי הנחוג בעיקר בארצות דרום אירופה בתאריך 01/11/2021.
בחג זה נהוג לפקוד את בתי הקברות ולהניח זרי פרחים במקום.

לדברי מרטינז, מזג האוויר באירופה עדיין חם יחסית ולכן הוא צופה שהביקוש להכנת זרים מפרחים טריים יימשך.

המקור: Floral Daily 11-10-2021

הצצה לשוק הפרחים בסין – על קצה המזלג

סין היא הכלכלה מספר שתיים בעולם, לאחר ארצות הברית.

על פי נתונים שהתפרסמו ב- Floral Daily סין היא גם מעצמה בתחום המסחר בפרחים.

בשנת 1998 הוקמה בדונן (Dounan) אשר בסין חברה בשם Dounan Flower Market שמטרתה הייתה לפתח את גידול הפרחים באזור, לקדם מכירות לפלוריסטים ובאופן כללי לפתח את תעשיית הפרחים.
שטח התפעול בשנת 1999 עמד על 37.3 דונם. וסך הנכסים שלה עמדו על 1 מיליון יואן סיני שהוא כחצי מיליון שקל (שער החליפין הוא כ- 1.0 יואן = 0.5 ₪).
בשנת 2021, עד עתה, הגיע השטח התפעולי ל 330 דונם, וסך הנכסים ל- 2 מיליארד יואן, 1.0 מיליארד שקל – וזה במהלך 23 שנים.

במערך הקיים כיום ישנם 40,000 מועסקים, 46 חברות לוגיסטיקה ומשלוחים, 1,000 חברות שילוח, כמה אלפי קניינים.
למערך זה מספקים פרחים 80,000 מגדלי פרחי קטיף המחוברים ל 12,000 קואופרטיבים המגדלים פרחי קטיף במחוז זה ובמחוזות סמוכים.

חברת Douan Flower Market הפכה להיות מרכז המסחר מספר אחד למכירת צמחי הנוי באסיה, והשני בעולם. סך העסקאות הנעשות במרכז בשנה עובר את הסכום של 10.0 מיליארד יואן – כ 5 מיליארד שקל.
בנתונים של פרחי קטיף טריים, נסחרים במקום פרחים ב 117 קטגוריות שונות ובהן למעלה מ 1,600 זנים שונים של פרחי קטיף הנכנסים למכירה מידי יום.
המשלוחים היומיים לייצוא נעשים לכ- 50 מחוזות ומדינות שונות ומהווים 50% מהמסחר הכולל בפרחי קטיף בסין.

המקור: Floral Daily 12-10-2021