ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 41 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

ההכנות ליריד המסחרי באלסמיר בעיצומן

לאחר שנה בה לא התקיים היריד המסורתי בצורה חיה, צוות ההקמה עמל במרץ על ההכנות ליריד המסחרי באלסמיר שיתקיים בימים רביעי עד שישי, בין התאריכים 03-05/11/2021.
ביריד הקרוב מתוכננים יותר מ 600 דוכני תצוגה עם החידושים האחרונים בתחום פרחי הקטיף והצמחים. המארגנים מצפים לאלפי מבקרים – אחרי הכול כולם מצפים שוב לאפשרות לבקר ביריד פיזי אמיתי. היריד הקרוב אמור להציג את כול ההתפתחויות החשובות האחרונות בסקטור צמחי הנוי.

במשך שנות קיומו של היריד, הדגישו מציגים ביריד כמו גם מבקרים מכל העולם את אופיו הבין לאומי של מגזר צמחי הנוי כפי שבא לידי ביטוי ביריד זה. היריד המסחרי מציע שפע של הזדמנויות ליצירת קשרים חדשים, מפגשים והזדמנויות לעשיית עסקים.

הביתן של רויאל פלורהולנד:
הביתן של רויאל פלורהולנד מהווה את מרכז היריד והוא ממוקם באולם 2. בסיומו של היום הראשון של היריד (03/11/2021) יוגש בביתן זה פרס החדשנות הירוקה . במשך כול שלושת ימי היריד ניתן יהיה לראות בביתן זה מצגות של כול הצעות החדשנות שהגישו כלל המועמדים לפרס. בנוסף, ביתן רויאל פלורהולנד יהווה במה להצגת חידושים בתחום.
בין היתר תוצג עבודתם של הפלוריסטים הנק ויאן, אשר הגיעו למעמד הגמר בסדרה של נטפליקס - "קרב הפרחים הגדול".
ניתן יהיה גם לקבל עדכונים על הפיתוחים האחרונים במערכת FLORIDAY, כמו גם עדכונים על התפתחויות אחרונות בנושאי מסחר בין לאומי, אסטרטגיה, מידע באמצעות INSIGHT, מסחר בשעון, קיימות ועוד.
יתאפשר גם לתת משוב לגבי השרות של FLORIDAY, להציג בעיות או השגות.

צוות המכרזה ישמח לארח אותך במהלך היריד בין התאריכים 03-05/11/2021.
גם למחלקה למחלקה לטיפול בפרחים (מט"פ) יהיה ביתן ביריד (A-6) וכולם מוזמנים לבקר.

המקור: RFH Nieuws 04-10-21 + ניצן מוקסיי

יותר מידע על המוצר שלך ועל השוק בו הוא נמכר

האם את/ה מעודכן/ת בתהליכים הקורים בשוק בו נמכר המוצר שלך?

רויאל פלורהולנד עם מחלקת סקירת השווקים עומדת לרשותך לקבלת מידע רב ככל האפשר על השוק בו נמכר המוצר שלך. כאן גם ניתן לקבל סקירה של מנהל המוצר של המכרזה באשר להתפתחויות האחרונות הנוגעות לשוק הרלוונטי עבורך.

מעט יותר על המשמעות של סקירת שוק המוצר:
מנהל המוצר בקבוצת המוצר בה נמצא המוצר אותו אתה מגדל ומבקש לשווק – מנהל המוצר הוא השותף שלך. כמומחה לנושא השוק הוא/היא מרכזים מידע רב על השוק שאמור לעניין אותך. הם יתמצתו מידע זה, כולל את נתוני השוק ואת המתרחש בתוך קבוצת המוצר אליה אתה משויך, לריכוז נתונים שמעניינים אלה. למנהל/ת המוצר יש גם נתונים על השחקנים בשוק, מטפחים, מגדלים וקניינים.

ניתן לקבל דו"ח שיכלול את המידע שהוזכר לעייל, ובנוסף גם מידע על קבוצת המוצר כולה, מעגל החיים של המוצר כפי שמראים הנתונים, ניתוח של יתרונות וחולשות – מידע שבוודאות יכול לשפר את הכיוון אליו ניתן להתפתח.

למידע נוסף לגבי סקירה של מנהל מוצר ניתן לגלוש דרך קישור זה.

המקור: RFH Nieuws 06-10-21

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 40 (8-4 אוקטובר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

דחיה במועד האחרון להגשת מועמדות למגדל השנה של AIPH

המועד האחרון להגשת מועמדות לפרס "מגדל השנה" של ארגון AIPH הארגון הבין לאומי של מגדלי צמחי הנוי נדחה עד ליום ראשון, 31/10/2021. הסיבה, בקשות רבות שהוגשו לארגון. הפרס, המחולק החל משנת 2009, נחשב למה שמוגדר בענף צמחי הנוי The best of the best – הפרס היוקרתי ביותר. טקס הענקת הפרס יהיה במהלך התערוכה החקלאית IPM הנערכת בעיר אסן בגרמניה (אחת הגדולות ביותר בענף החקלאות העולמי), ויתקיים בתאריך 25/01/2022.

התחרות מתקיימת ב 5 קטגוריות:

  • צמחים ועצים מוגמרים – מוכנים למכירה סופית.
  • חומרי ריבוי – ייחורים, שתילים, קני שורש וכו' – לגידול.
  • פרחי קטיף וענפים ירוקים – לשימוש דקורטיבי.
  • קיימות – שימוש מירבי בנושאי קיימות וחדשנות.
  • עסקים מתפתחים – עסקים עם פחות מ10 מועסקים המציגים חדשנות ואיכות ייחודית.

לכול אחת מחמש הקטגוריות 3 פרסים - פרסי ארד, כסף וזהב.
למגדל השנה ייבחר מגדל אחד מתוך כלל הקטגוריות שלעייל, ויזכה בתואר מגדל השנה של ההתאחדות העולמית ובפסלון ורד הזהב, הפרס הנחשב בתעשייה.

להצגת מועמדות ניתן להתחבר לאתר IGOTY Award 2022 . בפאנל השופטים נציגים מתחומי התעשייה של ענף צמחי הנוי, והמועמדות תיבחן בקריטריונים של כלכלה, חדשנות, שיווק, קיימות ומשאבי אנוש.

תחום שנוסף השנה – ה"מגדל הצעיר של השנה". במסגרת קורס בן 14 יום, לפיתוח מנהלים צעירים בתחום ההורטיקולטורה, המתקיים בהולנד בין התאריכים 24/01-04/02/2022. המטרה – לשלב צעירים מרחבי העולם ולהפגיש אותם עם המומחים המובילים בתעשיית צמחי הנוי. הסמינר כולל סיורים בהולנד ובגרמניה ומפגשים עם מנהלי החברות המובילים בתחום. בנוסף, ייצפו המשתתפים בשיפוט של המועמדים לזכייה בתחרות "מגדל השנה", ואולי אף יזכו בתואר המגדל הצעיר.

ניתן להירשם לסמינר זה עד ליום שישי, 22/10/2021. למידע נוסף בנושא מגדל השנה ניתן לגלוש דרך קישור זה.
למידע נוסף על הסמינר ניתן לגלוש דרך קישור זה.

המקור: AIPH 27-09-21

מחירי הגז לחימום בהולנד שוברים שיאים

יותר ויותר מידע מתפרסם על השפעת משבר האנרגיה על ענף החקלאות בהולנד. ביום האחרון של הרבעון, חדשים יולי-ספטמבר, טיפס מחיר הגז לרבעון הבא לשיא של 95.4 סנט למטר מעוקב. בועה מתנפחת שאין יודעים מתי תיעצר.
מומחה מחברת AgroEnergy מגדיר את שוק האנרגיה הנוכחי "מצב שניתן לראות רק במקרים בהם שריפה או הוריקן פוגעים בפתאומיות באזורי קידוח הגז".
רק גידול משמעותי בהיצע אספקת הגז יכול לשים קץ לעליה זו. לדוגמא – תוספת לקו אספקת הגז המגיע מרוסיה למערב אירופה. אפשרות אחרת – גידול מידי באספקה מנורווגיה שהיא ספקית הגז המשמעותית ביחד עם רוסיה.

בטווח הקצר, השאלה היא כמה קר יהיה החורף הקרב. מאגרי הגז בהולנד מלאים פחות מאשר מקובל בתחילת הסתיו. האם זה יספיק כדי לעבור את החורף? מספר ממשלות באירופה מנסות לסייע לחברות הגז לשמירת מחיר דרך הקלות בתשלומי המע"מ.
יש לציין כי גם מחיר החשמל עלה אף הוא במהירות. כך גם מחירי הגז העתידיים לשנת 2022.

בראם ברנרד, מגדל צמחי נוי, - " מעולם לא ראיתי תופעה שכזו. אני מגדל משנת 1992, מחירי גז גבוהים כאילו לא ראיתי מעולם".

ומוסיף קייס רוהה, יושב ראש אזורי של יצרני צמחי נוי בחממות באזור גרונינגן – " כמובן שנאלץ לשלם הרבה יותר עבור האנרגיה והוצאות הייצור של גידול בחממות של פרחים עציצים וירקות. גידול בחממות עם עלויות כבדות במיוחד ומחירי מכירה נמוכים לתוצרת לא יכול להמשך לאורך זמן. אחרי הכול , אם למגדל אין רווח מהשקעתו הוא לא יוכל לשרוד".

המקורות: BP Nieuws 29-09-2021 + 30-09-2021 Bloemisterij

נזקים כבדים בשטחי גידול האדמוניות באלסקה, ארצות הברית

מגדלי אדמוניות רבים בארצות הברית סבלו מהפסדים בעונה האחרונה שלא נראו דוגמתם זה 15 שנה.

מה חושבים החקלאים והחוקרים גורם לתופעה זו? ישנם הסברים רבים לנזקים אלה, אולם גם חוקרים מהאוניברסיטה שהיו שותפים לבדיקה אינם יכולים להצביע במדויק מה הגורם לנזק שחוו המגדלים בעונה האחרונה. ריטה יו שולץ, בעלים של חברה לגידול אדמוניות, אחת מחברות גידול אדמוניות רבות באלסקה, חוותה עונת גידול מאכזבת במיוחד, שלא נראתה דוגמתה זה 15 שנה.
בחווה 4 חלקות גידול, כל אחת נשתלה במועד שונה. חלקה ראשונה נשתלה לפני 15 שנה, והייתה הראשונה לגידול אדמוניות באלסקה. החלקה הראשונה הייתה על קרקע לא במיטבה, ניקוז גרוע, אי אחידות בדישון, ובכול זאת חלקה זו לא סבלה העונה. יתרה מכך- הפקעות הינן בעלות שורשים עמוקים, שהניקוז הגרוע יכול היה לגרום להם לריקבון – אך גם זה לא קרה. מדוע ? – לא ברור.
לדברי שולץ, החלקה השנייה סבלה במרכז השטח. דבר שגם כן ניתן היה לקשור לניקוז גרוע, אולם כאן ניתן לראות מצב לא ברור: חלק מהשתילים במצב מעולה, חלק מתים, חלק סבלו עם יציאת הפקע, ושוב חלק במצב טוב. לדבריה, ייצרן הפקעות סבור שכיסוי החול מעל לפקעות לא היה אחיד וזו הסיבה לנזק. ואולם ייתכן שגם השונות בגודל השורש הייתה הסיבה לנזק הוסיפה שולץ.

סיבה אחרת לנזקי הגידול באדמוניות נזקפת לחובת מזג האוויר.

כל החוות באזור קו הגובה בו אנו נמצאים חוו הפסדים כבדים. חלקם איבדו את החלקות לחלוטין. כיסוי השלג היה העונה בהתאם לממוצע הסביר, אבל פקעי הפרחים של כלל החוות היו קטנים מהממוצע. בעיה נוספת שנוצרה – הטמפרטורה הגבוהה (והחריגה) של 18 מעלות צלסיוס בזמן המשלוחים הביאה להתפרצות בוטריטיס. לדבריה, נראה כאילו הנבגים פשוט המתינו בקרטון להתפרצות עקב הלחות והטמפרטורה הגבוהה החריגה.

מהמסקנות הראשונות (אם כי לא סופיות) של אוניברסיטת אלסקה עולה כי המוות של הפקעות לא נגרם ממחלה. ניצפה גם כי "העיניים השניות" לא ניזוקו. תפקידם של עיניים משניות אלו, להתעורר במקרה ונגרם נזק לעיניים הראשוניות. מאחר והפקע לא סבל ממזיק ולא מת לחלוטין ניתן להשאירו בקרקע.
מסקנת החוקרים – לאדמוניות 2 זוגות עיניים. השני יופיע רק אם הראשי מסיבה כל שהיא לא מתפתח. עם התקדמות העונה, יש לצפות כי פקעות רבות שנחשבו מתות יתפתחו מתוך זוג העיניים המשני. לשאלה האם הפקעת עם העיניים המשניות תשרוד חורף קשה והאם הפקעת תתפתח לצמח מלא בעונה הקרובה - לכך עדיין אין תשובה במחקר.

המקור: Floral Daily 29-09-2021