ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 38 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

רויאל פלורהולנד ממשיכה במהלך של קיימות

המכרזה השלימה בימים אילו התקנה של 25,000 קולטי שמש על הגגות באתרים אלסמיר, ריינסבורג ואלדה. המהלך הוא המשך התהליך של הורדת פלטת גזי החממה מסוג 2CO. כלל הקולטים הם בעלי יכולת ייצור של 7.5 ג'יגה ואט, כמות שהיא שוות ערך לצריכת חשמל שנתית של 2,700 משקי בית.

פריזו סייברצמה (Friso Sijbertsma), מנהל הנכסים של רויאל פלורהולנד מציין: "מטרתנו היא להגיע ליעד של שימוש מלא באנרגיה מתחדשת בכלל האתרים שלנו וזה על מנת להקטין ככול שניתן פליטת גזי חממה 2CO". מטרה זו תושג לא רק על ידי השקעה בקולטים סולריים, אלא גם בשימוש באנרגיה גיאותרמית באתר בנאלדוויק. בנוסף, משנת 2020 צורכות המכרזות גם חשמל ממקורות "ירוקים "– קרי אנרגיה מתחדשת.

מהלכים משולבים אילו הביאו לירידה בפליטת גזי החממה באתרי המכרזה בשנת 2020 בשיעור של 79% בהשוואה לשנת 2019, תוצאה שמנהל הנכסים מאד גאה בה, והמכרזה בהחלט ממשיכה לחפש דרכים נוספות להקטנת "טביעת האצבע הפחמנית".

המקור: RFH Nieuws 17/09/2021

דחיה במועד חובת הצגת תעודות הבריאות בייצוא מהולנד לבריטניה

בתאריך 14 לספטמבר הודיעה בריטניה על דחיה נוספת בחובה להצגת תעודת בריאות לפרחי קטיף בייבוא מאירופה. הצורך הנ"ל בהצגת תעודת בריאות לפרחי קטיף בכניסה לבריטניה נדחה כבר פעם אחת לתאריך 01/01/2022 , ועתה נדחה שוב לתאריך 01/07/2022.
באשר לצמחי עציץ , חומרי ריבוי צמחיים , עצים ופקעות – החובה להצגה תעודת בריאות קיימת מאז 01/01/2021. לגבי מוצרים אילו, השינוי עליו הכריזו השלטונות בבריטניה הוא כי הבדיקה בפועל של המוצרים הנ"ל בנקודות הכניסה בגבול לבריטניה ומועד התחלת הביקורת בפועל נידחה אף הוא לתאריך 01/07/2022.

הסיבה לדחיות אילו, על פי הודעת הממשל בבריטניה היא בנוסף לכול, היא השפעתה המתמשכת של מגפת הקורונה על העסקים ובעיקר על רשתות השיווק שהן עיקר נקודות המכירה בבריטניה למוצרי צמחי הנוי.

ארגוני חקלאים רבים בהולנד כמו ה- VBN (ארגון הגג של המכרזות), הודיעו כי הם ממשיכים להיות מחויבים להמשך ייצוא פרחים וצמחי נוי לבריטניה, וזה במינימום הפרעה לזרימת התוצרת כמו גם חיסכון בהוצאות. הצהרה זו נמסרה גם על דעת משרד החקלאות ההולנדי.

מאחר ובתחילת יולי 2022 תהיה זו הפעם הראשונה בה יידרשו הפרחים המיוצאים מהולנד לבריטניה לבדיקה של הגנת הצומח בגבול הכניסה לאי הבריטי, יש לצפות לעליה מאד משמעותית בכמות הבדיקות.

מאחר ו "הכתובת הייתה על הקיר", החברות המעורבות בייצוא פרחי קטיף לבריטניה החלו כבר בהתארגנות לדרישה זו והזמן הנוסף בגין דחיה נוספת זו יאפשר לשפר את ההכנות.

המקור: RFH News 17/09/2021

בשוקי הפרחים באירופה

רויאל פלורהולנד – נתוני המכירות באוגוסט 2021 – מעבר לציפיות

קניני הפרחים במכרזה בהחלט שבעי רצון מתוצאות המכירה של פרחי הקטיף בחודש אוגוסט 2021. עלית המחירים לצד גידול באספקה במהלך חודש אוגוסט, הביאו לידי גידול במחזור המכירות של פרחי הקטיף בשיעור של 42% בהשוואה לנתוני חודש אוגוסט בשנה שעברה.

גם במכירות צמחי הבית נצפתה עליה בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2020. מכירות צמחי הגן לעומת זאת, נשארו ברמתם בשנה הקודמת.

העלייה בכמויות באספקת הפרחים ומחירים גבוהים יותר הם כאמור הסיבה לגידול במחזורי המכירה בהשוואה ל-2020, זאת התמונה המצטיירת מנתוני המכירה של פרחים וצמחי בית במכרזה.

הנתונים החיוביים מוסברים חלקית גם בגין מזג אוויר נוח ששרר בקיץ 2021, לעומת קיץ 2020 שהיה חם מאד. החום של אוגוסט קטע את רצף התוצאות הטובות של יוני ויולי 2020, חודשיים בהם המחירים במכרזה שברו שיאים. אוגוסט 2021 היה אם כן טוב בהרבה מאוגוסט החם של 2020.

המקור: Bloemisterij 09-09-2021

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 37 (13-17 בספטמבר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

עבודה מהבית מגדילה את הביקוש לסביבה ירוקה

מחקר שנעשה באוניברסיטת דלפט (Delft) מראה כי בתקופת משבר מגפת הקורונה חלו שינויים בגישה לתפיסה של סביבת העבודה. הגידול בעבודה מהבית הביא לגידול בביקוש ל"סביבה ירוקה". המחקר, שנעשה באוניברסיטה לטכנולוגיה בהולנד, חקרה את השינויים בתפישת "סביבת הבית" וסביבת העבודה בו. נושא המחקר היה "משבר המעורר שינויים – כיצד משבר מגפת הקורונה משפיע על ההעדפות בבחירת מקום מגורים".

המחקר הראה, כי הצורך ביותר מרחב ירוק בסביבת הבית עלה בצורה חדה. עבודה מהבית הביאה לעליה בחשיבות הרבה לגינה, רחוב משופע בירוק או פארק קרוב. בנוסף עולה כי הציבור היה רוצה גם קירבה מהירה וקלה יותר לטבע.

מאחר ובתוך הערים לא חלים בתקופת משבר הקורונה שינויים מהירים או משמעותיים, העדפות הציבור כרגע הם להתרחק דווקא ממרכזי הערים ובעיקר ניתן לראות זאת בקרב משפחות צעירות עם ילדים או תושבי מרכז העיר.

במחקר גם נשאלו הנחקרים, אם וכאשר העולם ישוב לקדמותו וכולנו נשוב ונחיה כפי שהיינו רגילים לפני פרוץ המגפה, האם ישתנו ההעדפות שלהם באשר ליותר ירוק בסביבתם. מהמחקר עולה תשובה ברורה כי במקרה זה לא יהיה שינוי במגמה וזו תישאר העדפה לעבודה מהבית ובעיקר בתוספת "סביבה ירוקה". (המחקר נעשה בקרב 1,458 נחקרים).

המקור: 13-09-2021 Horti Point