ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 34 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

בקרוב החלטה סופית על המשך הפעלת שעון מסורתי בריינסבורג

בהמשך לידיעה בידיעון מס' 27 אודות הפעילות למען הבטחת המשך פעולת 'שעון אמיתי' בריינסבורג, לצד המכרזים המקוונים, נמסר לאחרונה כי החלטה סופית בנושא תיפול באחד השבועות הקרובים.

כאמור, אין למעשה חילוקי-דעות של ממש בין המגזרים והגורמים השונים בענף; כולם תומכים בהמשך קיום שעון מסורתי לצד המערכת המקוונת החדשה, וכולם רואים בריינסבורג את המקום המתאים להפעלת שעון מסורתי. מאחר וגם דוברי רויאל פלורהולנד הציגו תפיסה דומה – נראה שזה מה שאכן הולך לקרות.

כל מי שהתייחס לנושא בתקשורת הענפית בהולנד הדגיש את החשיבות של שעון מסורתי לשם שמירת מגוון עשיר של זנים, במיוחד עבור מוצרים ייחודיים, וגם את החשיבות שיש למתן אפשרות לקניינים קטנים להשתתף בקניות, ולהגדיל את הביקוש לזנים המצויים בכמות קטנה.

לאחרונה התקיימו ארבעה דיונים פומביים ברשת, בהשתתפות מגדלים, ונראה שקיימת הסכמה כללית כי יש מקום להמשך קיומו של שעון מסורתי. נראה, אפוא, שזה מה שאכן יקרה.

מציינים כי שיטת 'המכרז היורד/נסוג' [המחיר יורד והראשון שיעצור אותו זוכה בתוצרת] במכירת פרחים החלה בהולנד כבר לפני 134 שנים, ונראה שהוכיחה את עצמה כמכשיר למסחר הוגן בשקיפות מלאה. חשוב אפוא שהמסלול הזה ימשיך להתקיים לצד העסקאות הישירות, וישמש להן נקודת-התייחסות לקביעת מחיר.

המקורות: Hortipoint 05/08/2021 + Greenity 06/08/2021

נזכיר שוב: ניתן להגיש מועמדות לחברוּת ב'מועצת החברים'

כפי שפורסם לאחרונה בידיעון מס' 28, ולראשונה בידיעון מס' 25 והוסבר בפרסום בידיעון מס' 45-2020 'מועצת החברים' נוסדה בסוף 2018 והחלה לפעול ב-1 בינואר 2019. היא מונה 40 חברים. חבר שנבחר אמור לכהן ארבע שנים, עם אפשרות להיבחר לתקופה נוספת של ארבע שנים. בכדי למנוע החלפה של כל החברים בבת-אחת מתקיימת תכנית החלפה הדרגתית. לפי תכנית זו, מתפטרים כל שנה 5 חברי מועצה, ובמקומם נבחרים מחליפים ע"י כלל החברים.

מי שמעוניין להציג עצמו כמועמד להיבחר למועצה בסבב הבחירות הקרוב יכול להירשם, עד 15 בספטמבר, ע"י משלוח הודעת דוא"ל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. הנבחרים יחלו לכהן במועצה מתחילת ינואר 2022.

על הנדרש מחבר מועצה אפשר לקרוא בקישור זה, שם גם מוסבר כל תהליך הבחירה, שראשיתו ב'וועדת מינויים' הבוחרת באוקטובר מועמדים לבחירה ע"י כלל החברים, שתיערך בתחילת דצמבר. ישנו שם גם קישור לרשימת חברי המועצה.

כל חבר בקואופרטיב רויאל פלורהולנד יכול להיבחר למועצה. חברוּת במועצה מאפשרת השפעה על החלטות הארגון. כיום מכהנים במועצה הישראלים רותם דביר מכפר הס, ואורי ברוק ממושב לכיש.

המקור: RFH News 11/06/2021

בשוקי הפרחים באירופה

זרקור על מוצר: גיפסנית

גיפסנית היא צמח ממשפחת הציפורניים המונה כ-150 סוגים של פרחים וצמחים הנפוצים באירופה, אסיה וצפון אפריקה. שמה ניתן לה מכיוון שחלק מהזנים גדלים באדמה עשירה בגבס. הגיפסנית היא אחד הגידולים הראשונים שיוצאו מישראל תחת מכסות גידול. למעשה, הגיפסנית הכלל עולמית התפתחה בישראל עם המעבר מהזן בריסטול-פרי לזן עם פרח גדול פרפקטה ובהמשך המהפך שחולל הזן מיליון-סאטרס של המטפח דנצינגר, אשר ממשיך עד היום להוביל את השוק עם זנים חדשים.
בעשור האחרון אנו רואים ירידה בכמויות המשווקות באמצעות רויאל פלורהולנד, מיותר מ-125 מיליון לכדי כ-80 מיליון; ירידה של 40%.

למצגת המלאה באתר הידיעון, יש להקיש כאן.

הוכן ע"י ירון כוכבי ותמר להב

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 34 (16-22 באוגוסט) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מחירי התובלה האווירית נותרו גבוהים

בהשפעת משבר מגפת הקורונה הצטמצמו מאוד טיסות הנוסעים הבינלאומיות, ונראה שימשיכו כך בעתיד הקרוב.

מעריכים כי ברמה עולמית ירד מספר טיסות הנוסעים בכ-50%-.

גם הנפח הפנוי בטיסות-מטען הצטמצם מאוד לאחרונה, בגלל העומס שנוצר מהובלת החיסונים מאסיה לאירופה.

אי-לכך, נוצר מחסור תמידי בנפח פנוי לתובלה אווירית, הן בדרום-אמריקה, והן באפריקה.

תעריפי ההובלה האווירית של פרחים נותרו אפוא גבוהים, וצופים שימשיכו להיות כאלה, למרות הירידה בכמות הפרחים ליצוא. זאת משום שכמחצית מיצוא הפרחים מהמדינות הנ"ל מתבצע באמצעות טיסות נוסעים.

המקורות: Hortipoint 19+22/07/2021

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

טוענים לפריצת-דרך בהארכת חיי-אגרטל של פרחים

בתערוכה הבינלאומית CAC להגנת-הצומח שהתקיימה ביוני בשנגחאי הציגה החברה Lytone Enterprise שבסיסה בטאיוואן, טכנולוגיה חדשה להארכת חיי-האגרטל של פרחים קטופים, בשם AnsiP-Sticker.

החברה, המתמחה בטיפולים-לאחר-קטיף בענף הפרחים, הצהירה שבשיטה, המבוססת על טכנולוגיית 1-MCP שלהם, שכבר נרשמה כפטנט במספר מדינות, היא ייחודית, וחברות מתחרות לא הצליחו לייצר ולהפעיל אותה. לדבריהם, הפיתוח עורר עניין רב בין מבקרי התערוכה. מה-גם שהשיטה מתאפיינת בשמירה על הסביבה, בניגוד לפתרונות הקיימים בשוק, כמו STS.

בתערוכה הוצגה יעילות השיטה בהדגמה על פרחי לוטוס. דובר החברה טען שהביקוש לפתרונות להארכת חיי הפרח גדל מאוד לאחרונה. הידיעה אינה מרחיבה במידע טכני אודות המוצר, ורק מפנה את הקורא לאתר האינטרנט של החברה www.lytone.com [אלא שגם שם אין למצוא יותר פרטים באנגלית; לפחות בינתיים].

המקור: 07/07/2021 FloralDaily