ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 32 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

מכירות מכרזת ריין-מאס ממשיכות לגדול

מכרזת 'ריין-מאס' הממוקמת בין העיירות שטראלן והרונגן, בגרמניה על גבול הולנד, היא, כזכור, שותפות בין הארגון הגרמני 'לנדגארד' וקואופרטיב רויאל פלורהולנד [לאחר ש'ירשה' את מכרזת וונלו Venlo הסמוכה, שפעלה בצד ההולנדי של הגבול].

המכרזה מסכמת בחיוב את המחצית הראשונה של שנת 2021, עם עלייה במחזור המכירות בהשוואה לאשתקד.

הגידול במחזור המכירות נבע מעלייה במחירי המכירה, וגם בכמויות; בכל ערוצי המכירה; הן בשעונים, והן במכירות הישירות.

נרשם גידול במכירות פרחים ובמכירות צמחים.

אשתקד הסתכמו המכירות השנתיות לכדי 387 מיליוני €, ואילו במחצית הראשונה של השנה הנוכחית כבר הגיעו ל-266 מיליון.

המקור: Hortipoint 16/07/2021

נזכיר שוב: ניתן להגיש מועמדות לחברוּת ב'מועצת החברים'

כפי שפורסם לאחרונה בידיעון מס' 28, ולראשונה בידיעון מס' 25 והוסבר בפרסום בידיעון מס' 45-2020 'מועצת החברים' נוסדה בסוף 2018 והחלה לפעול ב-1 בינואר 2019. היא מונה 40 חברים. חבר שנבחר אמור לכהן ארבע שנים, עם אפשרות להיבחר לתקופה נוספת של ארבע שנים.

בכדי למנוע החלפה של כל החברים בבת-אחת מתקיימת תכנית החלפה הדרגתית, לפיה מתפטרים כל שנה 5 חברי מועצה, ובמקומם נבחרים מחליפים ע"י כלל החברים.

מי שמעוניין להציג עצמו כמועמד להיבחר למועצה בסבב הבחירות הקרוב יכול להירשם, עד 15 בספטמבר, ע"י משלוח הודעת דוא"ל לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. הנבחרים יחלו לכהן בינואר 2022.

על הנדרש מחבר מועצה אפשר לקרוא בקישור זה, שם גם מוסבר כל תהליך הבחירה, שראשיתו ב'וועדת מינויים' הבוחרת באוקטובר מועמדים לבחירה ע"י כלל החברים, שתיערך בתחילת דצמבר. אפשר גם למצוא שם קישור לרשימת חברי המועצה.

כיום מכהנים במועצה הישראלים רותם דביר מכפר הס, ואורי ברוק ממושב לכיש.

המקור: RFH News 11/06/2021

בשוקי הפרחים באירופה

זרקור על מוצר: פיטוספורום

מוצאו של הפיטוספורום במזרח הרחוק וישנם כ- 200 מינים שונים.
במסחר בענפי קישוט מוכרים לנו שני מינים, ה-Pittosporum tobira שמוכר לנו כפיטוספורום הישראלי (מגוון וירוק( וה Pittosporum tenuifolium - שמוכר לנו כפיטוספורום האיטלקי.
בארץ מגדלים את שני המינים, בעיקר את המין הישראלי. ישנם ארבעה זנים שמיוצאים: אילן, נורית, טל ונעמי.
בין ענפי הקישוט, הפיטוספורום הוא השני בכמות המיוצאת מישראל ובמקום הראשון עומד הרוסקוס .

למצגת המלאה באתר הידיעון, יש להקיש כאן.

הוכן ע"י ירון כוכבי ותמר להב

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 31 (2-6 באוגוסט) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

האפיפיור מקדם את 'יום הזקנים' כחג קתולי

'יום הסבים והזקנים', ביום ראשון הרביעי שבחודש יולי, יהיה מעתה חג קתולי רשמי; כך קבע בתחילת השנה האפיפיור פרנציסקוס. הוא קרא לתת ביום זה כבוד "לאלה שבזכותם באנו לעולם".

כנסיית פטר הקדוש בוותיקן קושטה ביום החג בפרחים בצבעים בהירים לכבוד האירוע; וכך גם פסל מרים הקדושה

. הזקנים אשר נכחו בחגיגה זכו לפרח מיני-גרברה, מתנת קרן פילנטרופית הולנדית. האירוע כולו נתמך ע"י שורת חברות הולנדיות מענף הפרחים. הטקס נערך הפעם ע"י אחד הבישופים, מאחר והאפיפיור עצמו מחלים מניתוח.

אך כרגיל, הטקס הועבר בשידור ישיר לכל רחבי העולם, וכך צפו מיליוני מאמינים בשלל הפרחים שהוצגו בו. במשך השנים הפך הטקס לאירוע יעיל של קידום מכירת פרחים. ההולנדים מייחסים לו חשיבות, משום שהוא חל בשיא תקופת החופשות, כאשר הקהל אינו מרבה להתעניין בפרחים...

לא ברור עד כמה תשפיע הכרזת האפיפיור על היום הזה כחג דתי רשמי על צריכת הפרחים העולמית, אך נראה שהמסחר ההולנדי תולה בכך תקוות.

המקורות: RFH News + Hortipoint 28/07/2021

הלך לעולמו יאן ואן דוסבורג

ב-29 ביולי נפטר באלסמיר, בגיל 89, יאן ואן דוסבורג Jan van Doesburg [בתמונה], מראשי ענף הפרחים בהולנד.

הוא זכור לוותיקי הענף בישראל כמי שעמד, במשך שנים רבות, בראש תחנת המחקר והניסיונות באלסמיר, ודלתו הייתה פתוחה לישראלים שחיפשו ידע.

מאז פרש לגמלאות ב-1985 שימש ואן דוסבורג יו"ר בארגונים ענפיים שונים, ביניהם ארגון המכרזות VBN, הארגון לקידום מכירות פרחים BBH, יריד הפלוריאדה, ועוד.

יהי זכרו ברוך.

המקור: Hortipoint 02/08/2021

עוד תזכורת: תערוכה מקוונת זמינה ברשת

כפי שפורסם לאחרונה בידיעון מס' 27 תערוכה של צמחים ופרחים זמינה באופן מקוון דרך קישור זה.

לחיצה על הקישורית מובילה ישירות לדף הבית של התערוכה. כל ריבוע מייצג מגָדל. לחיצה על כל אחד מהריבועים ובהמשך על -More info – מעבירה אל מגָדל או חברה שמציגה. גלילה למטה מאפשרת לראות תמונת הפריט (פרח/צמח/שזירה) המבוקש, ובהמשך יש גם סרטון הסבר.

שווה לצפות, ללמוד, ולהנות.

[הערה: כרגע ניתן לחפש רק לפי שם המגָדל; אך בקרוב יתאפשר חיפוש גם לפי שם הפרח]

המקורות: ירון כוכבי + BPNieuws 24/03/2021

תזכורת: ניתן להירשם לתחרות 'המגדל של השנה' IGOTY

כפי שמסרנו לאחרונה בידיעון מס' 27, לא מזמן נפתחה ההרשמה לתחרות 'פְּרָס המגָדל הבינלאומי של השנה' - The International Grower of the Year (IGOTY) Awards 2022, שמארגנת 'התאחדות יצרני הגננות הבינלאומי' AIPH. הפרסים לזוכים יוענקו בעת התערוכה הבינלאומית IPM למוצרי גננות בעיר אסן IPM Essen בגרמניה בינואר 2022.

זוהי תחרות בינלאומית, הנתמכת ע"י רויאל פלורהולנד. מוענקים בה פרסים בחמש קטגוריות, לפרחים וצמחי-נוי. לזוכה בתואר 'מגדל השנה' מוענק פרס 'ורד-הזהב' היוקרתי.

ההרשמה המקוונת אפשרית עד 10 בספטמבר 2021 ואז יבחָר צוות מומחים את הזוכים. לפרטים ולהרשמה יש לגלוש דרך הקישור הזה וניתן גם לתקשר עם המארגנים בדוא"ל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

המקור: FloralDaily 13/05/2021