ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 22 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

בוחנים את האפשרות של המשך קיום 'שעון חי'

צוות מיוחד של מגדלים וקניינים פועל כ'תיבת תהודה' לבחינת האפשרות של קיום והפעלה של שעון אחד 'אמיתי' אשר ימשיך לפעול בריינסבורג גם לאחר שהמערכת כולה תעבור לתפקד עם 'שעון ארצי מקוון'. כלומר: המערכת, רובה ככולה, תעבוד דרך 'קניה מרחוק' KOA, אבל מי שמעוניין יוכל גם לרכוש פרחים 'בדרך הישנה', בשעון שימשיך לפעול בדרך המסורתית.

הצוות, המורכב ממגדלים ומקניינים, בוחן כאמור את הייתכנות של שעון 'פיזי' כזה לצד 'המכרז הארצי' המקוון. זאת בכדי להיענות לרצונם של לא מעט מגדלים וקניינים אשר הביעו רצון להמשיך ולפעול בדרך המסורתית, כפי שפעלה במשך כמאה שנים.

המכרזה אפשרה לכל המעוניין להצטרף ביוזמתו לניסוי, עד יום רביעי שעבר. בחודשים הבאים יתקיימו מספר דיונים פומביים מקוונים, בהם יוכלו חברים להשתתף ולהביע דעתם באשר להמשך קיום 'שעון פיזי' בעתיד.

קדם לכך, כזכור [ראו כתבה בידיעון מס' 10] ניסוי של מכירה-ארצית של פרחי אנטוריום, אשר לא סיפק מסקנה חד-משמעית, אבל זכה לתמיכה של המגדלים שהשתתפו בו.

את יתרונות השעון מונה המנהל המסחרי הראשי ברויאל פלורהולנד, רוד קנור Ruud Knorr [בתמונה] בטור שפרסם לאחרונה. הוא מספר שכיום 93% מהמגדלים מספקים תוצרת לשעונים, אשר מעבירים עדיין 54% מכמות הפרחים, ומפיקים 60% מהפדיון. כ-1,500 קניינים, שהם כ-84% מכלל הלקוחות, מחזיקים כ-6,300 קשרי 'קניה מרחוק' KOA בשעון.

בינתיים, וכל-עוד הקנייה המסורתית בשעונים ממשיכה עדיין לתפקד במכרזות, מאחדים עכשיו את שיטות העבודה בין המכרזות השונות. זה מתבטא בעיקר באופן שבו מודיע הקונה על הכמות שהוא מעוניין לרכוש, לאחר שזכה במכרז כשהציע את המחיר הגבוה ביותר. כיום הקונה עושה זאת ע"י הודעה בקולו לאזניו של הכרוז, ועכשיו פועלים לשנות זאת להודעה דרך הקָשַת הכמות המבוקשת, כפי שזה כבר עובד בנאלדוויק. לא משהו שיש לו חשיבות עבור המגדל, אך משפיע על הרגלי העבודה של הקניינים.

המקורות: RFH Nieuws 12/05/2021 + Hortipoint 27/05/2021 + Ruud Knorr 21/05/2021

בודקים אם רויאל פלורהולנד אינה מהווה מונופול בתחום ההובלה

הרשות ההולנדית להבטחת תחרות חופשית ACM בוחנת ובודקת 'בשבע עיניים' את התנהלות רויאל פלורהולנד בכדי להבטיח שזו אינה יכולה לנצל את מעמדה ליצירת מונופול המונע תחרות. זאת בעקבות פנייה של רויאל פלורהולנד לרשות לקבלת אישור להקים חב' בת בבעלותה בתחום ההובלה.

מדובר בהקמת התארגנות Floriway להובלת פרחים ממשק המגדל אל המכרזות; זאת מאחר ורויאל פלורהולנד יצרה שת"פ מלא עם המובילים הפרטיים הפעילים בתחום, לשם הקמת גוף משותף שיסדיר את כל נושא ההובלה הזו. על-פניו אמנם נראה כי בפני המגדל ההולנדי לא קיימת חלופה מתחרה, מלבד, כמובן, האפשרות שלו להוביל בעצמו את התוצרת אל המכרזה [או אל מחסן הלקוח שרכש את הפרחים בשער המשק]

אם הרשות תמצא כי, לכאורה, קיים כאן מונופול, היא אמורה לקיים פיקוח על מחירי השרות שהארגון מספק, במטרה להגן על זכויות המגדלים.

בו-בזמן מתנהל בבית הדין בהאג דיון בתביעה של חב' Floration Europe נגד רויאל פלורהולנד על הפרה, כביכול, של זכויות יוצרים בתחום ההובלה הימית של פרחים [ראו בידיעון מס' 12] למרות שהתביעה טרם התבררה במלואה, לא נראה שקיימת סבירוּת להרשעה של רויאל פלורהולנד בנושא זה, או לחיובה בתשלום פיצוי לתובעת.

המקורות: RFH News + BPNieuws + Hortipoint + FloralDaily 9+13+14/04/2021

תזכורת: נרשמים ליריד המסחרי בנובמבר

להזכירכם: כפי שפורסם בידיעון מס' 19, בימים אלה מתנהלת ההתארגנות וההרשמה ליריד המסחרי באלסמיר, שיתקיים, כמו בכל שנה, בשבוע הראשון של חודש נובמבר (03-05/11/2021). מניחים ומקווים כי האירוע יוכל להתקיים כרגיל באופן פיזי, ולא רק באופן מקוון כמו שנאלצו לקיימו אשתקד.

ישנה שאיפה חזקה בקרב הפעילים בענף לחזור שוב למפגשים פנים-אל-פנים, ולא רק בתקשורת דיגיטלית.

האירוע הזה הביא בעבר, מדי שנה, כ-600 מציגים, שזכו לכ-17,000 מבקרים, מהולנד ומכל העולם. כיום עדיין ניתן להזמין מקום לדוכן. המארגנים דנים בימים אלה כיצד לארגן את האירוע באופן הבטוח ביותר האפשרי למניעת הדבקה במגפה.

לפרטים והרשמה יש לגלוש אל www.tradefairaalsmeer.com. ניתן להירשם עד מחר, 1 ביוני.

המקורות: RFH News 19/05/2021 + RFH Nieuws 09/04/2021 + Greenity 12/04/2021

ושוב נזכיר: הדרכה לשימוש במערכת Insights

בהמשך לידיעה בידיעון מס' 12 נזכיר שוב כי היישומון Insights החליף לאחרונה את היישומון FloraneXt. הוא מאפשר מעקב אחר נתוני המכירה האישיים והכלליים. השימוש כרוך בתשלום 50 € בחודש.

ירון כוכבי הכין סרט וידיאו עם הסבר מפורט בעברית, בלוויית הדגמות, כיצד להשתמש במערכת המידע Insights.

אפשר וכדאי לגלוש דרך קישור זה לצפות, להאזין, ולהתעדכן בכל החידושים האחרונים שבמערכת חשובה זו.

נמסר ע"י ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

כלניות ברויאל פלורהולנד התפלגות כמות ומחיר לפי שנים

תחילת עונת הכלניות השנה הייתה בסתיו חם יחסית, שאינו מבשר טובות, אך הפכה עד מהרה לעונה הטובה בעשור האחרון מבחינה שיווקית.
חייבים להזכיר שאנחנו התחלנו את העונה עם טעם מר של סוף העונה הקודמת בה פרצה מגפת הקורונה (שבוע 13) עם השמדות הפרחים הגדולות והגבלות המשלוחים לשעונים, אבל זה מה שמוסיף טעם מעודן לעונה זו.
מה שמעיב על השיווק השנה הוא המשך מגמת הירידה בכמויות הפרחים הנמכרות ברויאל פלורהולנד המתמשכת בעשור האחרון, ובמקביל עליה במחירים שהמשיכה גם בחלקה הראשון של שנת 2021.

עונת 2019/20 היא בעייתית בניתוח הנתונים (בגלל השפעת הקורונה) ולכן נתייחס אליה בזהירות ובחלק מהבדיקות השווינו את העונה הנוכחית לעונה אחת לפני כן לעונת 2018/19.

למצגת המלאה באתר הידיעון הכוללת גם נתונים על השיווק מישראל, יש להקיש כאן.

נמסר ע"י ירון כוכבי

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 21 (24-28 במאי) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

"הפרחים הוסיפו ערך לשירי האירוויזיון"

התחרות הבינלאומית 'אירוויזיון' לשירים נערכה השנה ברוטרדם, הולנד. זו הייתה הזדמנות מצוינת להולנדים להציג גם פרחים על במה בינלאומית זו, ולהמחיש למיליוני צופים ברחבי העולם כי הולנד היא בעיקר 'ארץ הפרחים'.

הגופים והחברות שהשתתפו בהספקה ובהצגה של פרחים לאירוע הטלוויזיוני הזה הביעו שביעות-רצון רבה, והגדירו את האירוע "הצלחה גדולה" מבחינת ענף הפרחים.

זה היה אתגר לא פשוט, והוא חייב שיתוף פעולה מלא בין המארגנים, השוזרים, והמגדלים. במרכז המופע הועמדו השנה פרחי גרברה, שזכו להבלטה מיוחדת, בין השאר בקישוט הסטודיו וסביבתו בשלל צבעים [ראו תמונה].

המקור: FloralDaily 28/05/2021

ארה"ב - הביקוש לפרחים עולה על ההיצע

משורה של דיווחים מארה"ב אפשר ללמוד כי לאחרונה הביקוש עולה על ההיצע, ומורגש מחסור של ממש בפרחים. תמונה כזו מצטיירת ממגוון רחב של מקומות, במערב כמו גם במזרח; אך קשה לקבוע את ההיקף האמתי של הבעיה.

סוחרים מנוסים מעידים כי הם חשים בשינוי בהרגלי הצריכה. כבר לא רק ביקוש לאירועים ולמתנות, אלא גם צריכה שוטפת לשימוש אישי. כאמור, עדיין לא ניתן להביא נתונים, אך הסיטונאים והקמעונאים בהחלט מצביעים על מגמה. כולם מדברים על עליה מוחשית בביקוש וברכישות של פרחים וצמחי-נוי.

אשתקד הִכְּתה מגפת הקורונה בענף. אך השבתת המסחר הייתה לזמן קצר בלבד, עד כדי כך ששנת 2020 כולה נחשבת לטובה בעיני הסוחרים בענף. אולם מגדלים רבים החליטו אז לצמצם את היקף השטחים, ועכשיו כבר מורגש מחסור.

ואילו מקולומביה, אשר רוב יבול הפרחים שלה מופנה לארה"ב, נמסר כי המשלוחים נמשכו ונמשכים עתה כמעט כרגיל, למרות המהומות והשביתות במדינה. זאת כתוצאה של הידברות בין בעלי המשקים ומנהיגי העובדים שלהם עם מנהיגי השובתים, אשר השתדלו למנוע נזקים מהענף, המעסיק פועלים רבים. מדווחים כי היקף משלוחי הפרחים מהמדינה מתחילת השנה גדל ב-18%+ לעומת אשתקד.

גם מאירופה מגיעים דיווחים על ביקוש טוב ברמה הקמעונאית, אבל לא נשמעים דיבורים על ביקוש חריג. הבעיה היא כנראה בירידה בכמויות המסופקות לשוק; זאת כתוצאה מצמצום מסוים בשטחי הגידול, בעקבות המשבר אשתקד.

המקורות: FloralDaily 28/04 + 13+17+24+26+28/05/2021

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

זני אדמונית אשר משָׁנים את צבעם

חברה בדרום-מערב צרפת, בשם Fresh Marketמציעה למכירה אגדים של פרחי אדמונית אשר משנים את צבעם תוך כדי התפתחותם באגרטל.

השם המסחרי של קבוצת הזנים הוא Command Performance Peonies, והחברה טוענת שהם בלעדיים ברשותה.

הפרחים הגיעו לאחרונה לחנויות, ויהיו זמינים בשוק לתקופה קצרה בלבד.

הפרחים גדלים בעיירה Gironde, ליד בורדו, והם גדולים מאוד. עד 20 ס"מ קוטר הפרח. המגדל טוען שיש להם חיי-אגרטל ארוכים במיוחד.

פרטים על הזנים ועל החברה המפיצה אותם אפשר למצוא באתר www.yahoo.com/lifestyle/fresh-market.

המקור: 19/05/2021 FloralDaily