ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 13 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

משעים את החובה להצטייד בתווית-איכות

נראה שהלחץ עבד... לאחרונה הודיע המנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde כי הוא משעה בינתיים את הטלת החובה על כל מגדל להצטייד בתווית המעידה על ייצור תוך עמידה בתנאי השמירה על הסביבה. הוחלט לקחת פסק-זמן בהפעלת החובה הזו, בעקבות פניות והגשת עצומה ע"י מגדלים רבים.

לא תופעלנה סנקציות נגד מגדלים שטרם הצליחו להתארגן לרישום דיגיטלי. ההנהלה דנה על-כך עם 'מועצת החברים', והוחלט לפעול בתיאום בקביעת לו"ז חדש ליישום המעבר למסלול דיגיטלי מחייב.

מסתבר שגם ההיערכות של ציבור הקונים לפעול באופן מלא במסלול דיגיטלי איננה מספקת, לפי שעה. הנהלת פלורהולנד נמצאת בדיון ותיאום עם ארגון הסיטונאים VGB ועם ארגון הקמעונאים VBW.

אם לסכם: ההנהלה הבינה שהיא "רצה מהר מדי" עם יישום השינויים, והיא לוקחת פסק-זמן בהחלטות המחייבות, מבלי לקבוע עדיין לוח-זמנים ליישום.

עם-זאת, אין שינוי במדיניות; ממשיכים לעודד הצטיידות בתווית-איכות, מתוך אמונה שהקונים והצרכנים מעדיפים באופן חד-משמעי תוצרת שגדלה בתנאים ידידותיים לסביבה ולאדם. לכן מניחים שהקונים יהיו מוכנים לשלם יותר עבור תוצרת הזכאית לתווית-איכות מתאימה.

בתקופה האחרונה ישנה דרישה מוגברת מלקוחות לקבל פרחים רק עם תו-איכות וזה מורגש במכירות ישירות כדרישה מוקדמת לקיום העסקה. בנוסף, עצם איסוף הנתונים מאפשר למגדל בקרה טובה יותר על תהליכי העבודה במשקו, וכך לייעל את העבודה ולהגדיל את הפריון.

גם בישראל ימשיכו ירון כוכבי ורם בן-ארי בהסברה ותמיכה בהיערכות [ראו פרטים בידיעון מס' 11] רם בן-ארי ישמח לתת מענה בכל שאלה או בעיה. אפשר להתקשר אליו בטלפון מס' 050-9242438.

פרטים בעברית על הגישה לתקן Global GAP בישראל אפשר למצוא בקישור www.iqc.co.il/globalgap-ifa וכל המידע על המותג בעולם [באנגלית] בקישור www.globalgap.org/uk_en.

המקור: HortiPoint 25/03/2021

ביקורת גוברת על השינויים המתוכננים

הנהלת רויאל פלורהולנד יוזמת, כידוע, מספר שינויים בהתנהלות הארגון. החל ממחשבה מחודשת על מבנה ההכנסות וחלוקת ההוצאות בין המשתמשים [מה שמכונה בפרסומים הפנימיים "שינוי מודל ההכנסות"], דרך חובת ההצטיידות בתווית-איכות, 'שעון ארצי', ועד ארגון ההובלה מהמשק [בהולנד] למכרזה, ושירותים פיננסיים בינלאומיים. ובו-בזמן מנותבת הפעילות דרך 'פלטפורמה' חדשה – Floriday.

באופן טבעי, שינויים גוררים אחריהם התנגדויות וביקורת. כבר דיווחנו כאן בשבוע שעבר [ראו בידיעון מס' 12] על העצומה FloriNEE שהוגדרה ע"י החותמים כ'בלם-חירום', שנחתמה והוגשה ע"י יותר מ-400 חברים-מגדלים עם דרישה לכינוס אספה-כללית. זוהי הבעת אי-שביעות-רצון ברמה שלא הייתה מעולם בקרב חברי רויאל פלורהולנד; וההנהלה כמובן מוטרדת מכך. כנראה שלא יהיה מנוס מכינוס אספה כללית. יש לציין כי נשמעות גם קריאות של מגדלים לשמור על אחדות ולמנוע פיצול בגלל חילוקי-דעות. "כוחנו באחדותנו" קרא לאחרונה מגָדל, חבר 'מועצת החברים', במגזין הענפי.

בינתיים מתקיימות שיחות-הִדָּברוּת עם נציגים של חותמי העצומה, בניסיון להבהיר וללבן את הנושאים שבמחלוקת. [ועדיין, קשה להבין ולפרט, מתוך מה שהתפרסם, על מה בעצם כל המהומה...]

המקורות: HortiPoint 18+24/03/2021 + RFHNews 23+24/03/2021 + Bloemenkrant 23/03/2021

תזכורת אחרונה: הגיע מועד המעבר המוחלט ל- '100% דיגיטלי'

כפי שפורסם בידיעון מס' 50, ובהמשך למידע שהובא כאן בידיעון מס' 44, הוחלט לבסוף לקבוע את המועד הסופי למעבר לעבודה ב-'100% דיגיטלי' שתוכנן ל-1 בינואר, ליום 31 במרץ 2021. וזאת לאחר דחיות שנועדו לאפשר למגדלים ולקונים, ובייחוד לחברות המספקות להם תוכנות-תפעול, יותר זמן להיערך לשינוי.

תעודת המשלוח המסורתית Connect-EAB תתאפשר לשימוש גם לאחר המועד הנ"ל, אך עלות השימוש בה תתייקר.

כזכור, '100% דיגיטלי' תהיה האפשרות היחידה לבצע עסקאות ישירות [ראו הסבר של ירון כוכבי על המשמעות עבור מגדלים מישראל בידיעון מס' 37 שם תמצאו גם קישור למדריך מפורט להתחברות למערכת]. ונזכיר: כל מגדל חייב להתחבר למערכת Floriday, משום שרק כך תתאפשר לפורק שלו גישה למערכת, לצורך הנפקת תעודת-מכרזה וכיו"ב.

למידע מלא ולהרשמה יש לגלוש אל www.royalfloraholland.com/members-information.

מי שמתכנן לבצע מכירות ישירות מול לקוחות, באמצעות מערכת ההתחשבנות והתשלום של רויאל פלורהולנד יכול להיעזר במידע ובהנחיות במדור שאלות ותשובות [באנגלית] ייעודי לנושא זה באתר רויאל פלורהולנד.

המקורות: HortiPoint 27/11+ 02/12/2020 + RFH News 02/12/2020

בשוקי הפרחים באירופה

צופים גידול בהיקף יצוא הפרחים ההולנדי ב-2021ן

רוב יצואני הפרחים ההולנדים צופים גידול במכירות בשנת 2021.

בממוצע מסתכמות ההערכות שלהם בגידול צפוי של 9%+ ביצוא הפרחים ההולנדי השנה.

זאת לאחר שחוו ירידה שנתית ממוצעת של 5%- אשתקד, בעקבות הקורונה.

כך עולה מסקר 'מגמות ביצוא' של מגזין כלכלי הולנדי.

הסקר מצא מגמה אופטימית בקרב רוב היצואנים לגבי הכלכלה האירופאית בכלל, וההולנדית בפרט.

המקור: BPNieuws 23/03/2021

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 12 (22-26 בפברואר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

גרמניה האריכה את הסגר

שלטונות גרמניה האריכו את הסגר שהוטל במדינה לרגל מגפת הקורונה עד ליום 18 באפריל. עם-זאת, רוב החנויות תוכלנה להיות פתוחות בין 1 ל-5 באפריל, לרגל חג הפסחא.

הקנצלרית אנגלה מרקל קראה לאזרחים להישאר בבתיהם, בכדי לבלום את התפשטות המחלה. העוצר, בדרגות שונות, שורר בגרמניה כבר מאמצע דצמבר. המדינה עוברת בימים אלה גל שלישי של המגפה.

בהולנד מוטל, כזכור עוצר-לילה; אך הוא קוצָר בשעה לאחרונה.

אולם, כפי שכבר מסרנו כאן [ראו בידיעון מס' 10] מכירות הפרחים במערב אירופה לא ממש נפגעו מן הסגרים השונים. המגפה אולי הקטינה את ההזמנות במגזר המסחרי, אך הזמנות למתנות אישיות ולצריכה-עצמית גדלו.

המקור: BPNieuws 23/03/2021

פרחי נרקיס נרקבים בשדה מחוסר פועלים

מאז פרישת בריטניה מן האיחוד האירופי, מה שנקרא Brexit, סובלת המדינה ממחסור חמור בעובדים זרים; אלה נתקלים בקשיים להגיע למדינה מן היבשת האירופית. נוסף לכך, ישנן מגבלות על הענפים בהם מותר להעסיק עובדים זרים. בניגוד לירקות ופירות – פרחים אינם נכללים בין המורשים לכך.

לכן, בימים אלה סובל ענף גידול הנרקיסים /daffodils הבריטי ממחסור חמור בעובדים, מה שמביא לכך ששדות נרחבים של גידול נרקיסים נותרים ללא קוטפים, והתוצרת נותרת להירקב בשטח. וזה קרה דווקא לקראת יום-האֵם האנגליה, שחל ב-14 במרץ. בריטניה היא הספָּק העיקרי של נרקיסים באירופה.

מנהל חברה גדולה לגידול נרקיסים סיפר שהמשק שלהם מפיק מדי שנה כ-2.5 מיליון פרחי נרקיס, ולשם-כך הוא מעסיק 150 עובדים עונתיים; ואילו השנה הוא הצליח לגייס 30 עובדים בלבד; כולם מרומניה. סיפורים דומים השמיעו מנהלי חוות נוספים.

המקורות: FloralDaily 12+23/03/2021

חוקרים אם יש קשר בין חומרי הדברה למחלת פרקינסון

הרשות ההולנדית לרישוי חומרי הדברה פנתה אל הרשות האירופאית לבטיחות המזון בדרישה לקיים מחקר מעמיק בדבר קשר אפשרי בין עבודה עם חומרי-הדברה חקלאיים והסיכון ללקות במחלת הפרקינסון.

משרדי החקלאות והבריאות של הולנד כבר החלו במחקר כזה. הבעיה היא שהשפעה לכאורה על העובד נותנת את סימניה מספר שנים לאחר החשיפה לכימיקלים חקלאיים.

נראה שאין עדיין הוכחה על קשר בין חומרי הדברה לפרקינסון; אולם העובדה שהגורמים הנוגעים בדבר מקציבים אמצעים למחקר יכולה להעיד שקיים חשש סביר לקשר כזה.

המקור: BPNieuws 24/03/2021