ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 12 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

נמשך המאבק המשפטי סביב הובלה ימית של פרחים

בהמשך להתרחשות עליה דיווחנו בידיעון מס' 3, ממשיכה הגב' סוזנה ג'ונס Susanna Jones [בתמונה] מחב' Floration Europe לטעון בבית הדין כי רויאל פלורהולנד הפרה את זכויות הפטנט שלה, שנרשם ב-2007, להובלת וורדים וחרציות בים.

כזכור, התביעה דורשת פיצוי של 100,000 € על כל יום של הפרת הזכויות מאז 2012, כלומר כמה מאות מיליוני €. רויאל פלורהולנד, מצדה, טוענת כי השתמשה בשיטות שונות מזו של התובעת, ודוחה את הטענה מכל וכל.

לאחרונה הוציאה שופטת בהאג צו-מניעה זמני, אשר חייב את הצדדים לנסות ולהגיע להבנות בנושא; אך זה לא הביא לתוצאות. רויאל פלורהולנד מסרבת להטיל על עצמה מגבלות כלשהן, למרות שאין כל בטחון כי היא תהיה מעורבת בעתיד בהובלה ימית. עם-זאת, נושא הובלה בים של פרחים הפך להיות אקטואלי לאחרונה, עם הצמצום בטיסות מאפריקה לאירופה, בגלל מגפת הקורונה.

נודע כי רויאל פלורהולנד הביעה נכונות לרכוש את זכויות הפטנט, אך כנראה שהצדדים לא הצליחו להסכים על המחיר.

המקור: HortiPoint 08/03/2021

מטפלים בעצומה שהוגשה; בינתיים בצד המנהלי בלבד

הנהלת רויאל פלורהולנד מטפלת בעצומה שנחתמה ע"י יותר מ-400 חברים [ראו בידיעון מס' 8], הדורשת כינוס אספה של 'מועצת החברים' לדון בריסון קצב יישום השינויים שמנהיגה ההנהלה, ובראשם מערכת Floriday. בינתיים, ככל שניתן להבין מהפרסומים בתקשורת הפנימית, הטיפול מתמקד בנהלים המתחייבים מעצומה כזו, ועדיין לא בדרישות העולות מן העצומה, שהוגדרה ע"י יוזמיה 'בלם-חירום', וזכתה לשם FloriNEE [nee = 'לא' בהולנדית].

למגָדל מן השורה [וגם לנו...] קצת קשה לעקוב אחר ההתפלפלות סביב הנוהל המחייב טיפול על-פי התקנון של הארגון, אך 'השורה התחתונה' היא שהנושא יגיע לדיון ב'מועצת החברים' בסוף מאי, לאחר שיחות בין ההנהלה ונציגי החותמים.

[נותר לקוות שעד אז יובהר בתקשורת הפנימית איזה "שינוי אסטרטגיה" דורשת העצומה; כי בינתיים, כאמור, קשה להבין על מה בעצם הוויכוח, מלבד הדרישה להאט את קצב יישום השינויים]

המקורות: RFH News 08+12/03/2021 + Bloemenkrant 09/03/2021

ושוב נזכיר: הדרכה לשימוש במערכת Insights

בהמשך לידיעה בידיעון מס' 52-2020 נזכיר כי היישומון Insights החליף לאחרונה את היישומון Floranext. הוא מאפשר מעקב אחר נתוני המכירה האישיים והכלליים. השימוש כרוך בתשלום 50 € בחודש.

ירון כוכבי הכין סרט וידיאו עם הסבר מפורט בעברית, בלוויית הדגמות, כיצד להשתמש במערכת המידע Insights.

אפשר וכדאי לגלוש דרך קישור זה, לצפות, להאזין, ולהתעדכן בכל החידושים האחרונים שבמערכת חשובה זו.

נמסר ע"י ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

מחסור בפרחים גם ברוסיה ובסין

בהשפעת מגפת הקורונה פחתו מאוד כמויות הפרחים שהגיעו לשווקים בכל העולם.

אם בגלל צמצום בשטחי גידול מקומיים, ואם בגלל קשיים במסלולי היבוא הרגילים.

דיווחים על מחסור מגיעים כל הזמן, וכמובן על עליית מחירים בהתאם.

מהשוק המרכזי לפרחים בקונמינג, בירת מחוז יונאן שבסין, מדווחים על עלייה של פי 2-3 במחיר לעומת הרמה הרגילה [לא נמסרה השוואה לשנים קודמות בתקופה זו].

ואילו מרוסיה מדווחים על עלייה של 30-50%+ במחירים בהשוואה לרמתם אשתקד בתאריכים אלה. כלומר: אין בידינו נתונים סטטיסטיים משווקים אלה, אבל ישנן אינדיקציות ברורות למחירי-שיא; כנראה בשיעור גבוה מזה ששרר במערב.

המקור: FloralDaily 12/03/2021

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 11 (15-19 מרץ) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים שוב גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

ימי פרחים בשנת 2021

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
מרץ      
מרץ 28 פסח - עד 3 באפריל ישראל, ארה"ב
אפריל      
אפריל 2 יום שישי הטוב נחוג ברוב המדינות בעולם הנוצרי (להוציא אורתודכסים)
אפריל 4-5 פסחא בכל העולם הנוצרי (להוציא האורתודוקסים)
אפריל 5 פסטיבל צ'ינג-מינג/אזכרת המתים סין
אפריל 8 יום חמישי הקדוש / הסעודה האחרונה אוסטריה, דנמרק, נורבגיה, ספרד, פולין
אפריל 10 יום השבת הקדוש נורבגיה, פולין
אפריל 13 תחילת חודש הרמדאן הקהילות המוסלמיות בעולם
אפריל 14 יום העצמאות ישראל
אפריל 16 יום המזכירה בלגיה, הולנד, לוקסמבורג, צרפת
אפריל 16 יום הולדת המלכה מרגרט השניה דנמרק
אפריל 19 יום שישי הטוב האורתודוקסי יוון, רומניה
אפריל 19-20 פסחא האורתודוקסי יוון, רומניה, רוסיה
אפריל 21 יום עובדי המנהלה / יום המזכירה ארה"ב, בריטניה
אפריל 23 יום ג'ורג' הקדוש בריטניה, יוון, ספרד, רומניה
אפריל 25 יום עובדי המנהלה / יום המזכירה פולין
אפריל 25 יום השחרור איטליה, פורטוגל
אפריל 27 יום המלך הולנד
אפריל 27 יום השחרור / יום ההתקוממות סלובניה
אפריל 29 חג לאומי / יום הולדת הקיסר הרוהיטו יפן 
אפריל 30 יום שישי הטוב האורתודוקסי יוון, סרביה, רומניה ועוד
מאי      
מאי 1 יום העבודה הבינלאומי בכל העולם
מאי 2 יום האם הונגריה, ליטא, ספרד, פורטוגל, רומניה
מאי 2-3 פסחא האורתודוקסי אוקראינה, סרביה, רומניה, רוסיה ועוד
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2021 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מגדלי פרחים תורכים מקיימים 'מסע פרסום מקוון'

ניסוי מעניין היה אמור להתקיים בימים אלה ע"י ארגון יצואני הפרחים של תורכיה, בתמיכת ארגון מגדלי הפרחים הבינלאומי AIPH וכתב-העת הענפי FloraCulture International. המארגנים קבעו פגישות מקוונות ל-15 מגדלי פרחים מתורכיה עם קונים פוטנציאליים בהולנד ובגרמניה. מטרת המפגשים המקוונים הללו הייתה לגלות במשותף הזדמנויות עסקיות ולמסד קשרים מסחריים בין הסוחרים באירופה למגדלים בתורכיה, אשר אמורים להיות מסוגלים לספק פרחים מחוץ לעונת הגידול באירופה. המפגשים התקיימו במשך 3 ימים בשבוע שעבר, ולקחו בהן חלק 11 מגדלים מובילים מתורכיה. טרם נודעה מידת ההצלחה של יוזמה זו, אך היא סימנה תחילתה של התארגנות לקידום היצוא של פרחים מתורכיה.

לקראת יום וולנטין האחרון ייצאו מתורכיה כ-70 מיליון פרחים, ל-22 מדינות, בערך של כ-7 מיליון $. היה זה גידול משמעותי בהשוואה לאשתקד. אולם הגידול ביצוא למעשה מוגבל ע"י הגידול בביקוש בשוק המקומי. בשלב זה נראה שהמגדלים בתורכיה מתקשים לספק את הביקוש, למרות שהמכירות ליום וולנטין השנה היו נמוכות מאשתקד.

כפי שכבר מסרנו כאן בידיעון מס' 3 רוב ייצור הפרחים בתורכיה מרוכז באזור אנטליה; לאחרונה מתפתחים אזורי ייצור גם בצפון המדינה. הגידול המוביל הוא ציפורן, אך לאחרונה מרחיבים את הייצור של פרחים אחרים, בראשם כנראה אדמונית. וורדים גדלים על-פני כ-2,000 ד', אולם אינם מספקים את כל הצריכה המקומית, ויש צורך ביבוא משלים, מהולנד ומקניה. המגדלים מתקשים להתחרות בשוק העולמי, כשהוצאות הגידול מתייקרות כל הזמן, בעיקר בגלל שינויים בשערי המטבע.

המסחר הסיטונאי מתנהל דרך 18 מכרזות פרחים ברחבי המדינה. המכרזות מאופיינות ע"י סרט-נע שעליו עוברים אגדי הפרחים, כשהלקוחות צופים עליהם מטריבונות לצדי הסרט [ראו בתמונה] הבעלות על המכרזות היא של קואופרטיב של מגדלים SS Flora Growers’ Cooperative.

[הערת העורך: משפע הפרסומים בתקשורת הענפית לא ניתן לסכם נתונים אמינים על היקף הייצור, המסחר, והיצוא של פרחים מתורכיה; אבל ניתן בהחלט להתרשם כי הענף הוא דינמי ומתפתח, וכי הממשלה מנסה לעודד אותו]

מיטב הפרטים על הענף ועל המסע לקידום מכירות ניתן למצוא באתר האינטרנט דרך קישור זה.

המקורות: FloralDaily 8+10/02 + 1+2+16+17/03/2021

בהולנד ימנעו התקהלויות לפחות עד סוף מרץ

השלטונות בהולנד הודיעו כי האיסור על התקהלויות, הכולל מניעת פתיחתם של מוסדות ציבוריים, יימשכו לפחות עד 30 במרץ, כדי למנוע הדבקה והתפשטות המגפה. זאת בנוסף לעוצר הכללי שמוטל במדינה בשעות הלילה.

עבור מוסדות עונתיים, כמו למשל גן הפרחים קייקנהוף Keukenhof שליד העיר ליסה Lisse, המשמעות היא הפסד של חלק ניכר מהעונה הקצרה שבה הם פתוחים. ב-23 במרץ (מחר) אמורה להתקבל החלטה לגבי המשך הסגר.

קייקנהוף [בתמונה], המשתרע על-פני 320 דונמים, ושתולים בו כ-7 מיליוני פרחי-פקעת, היה אמור לפתוח את שעריו לציבור ב-20 במרץ, ולהישאר פתוח עד 9 במאי.

כאמור, עדיין לא ידוע מתי ייפתח לציבור. הסגר הכללי עליו החליטה ממשלת הולנד כולל איסור התקהלות במופעים, קונצרטים, תיאטראות, ומוזיאונים.

המקור: HortiPoint 10/03/2021

תהלוכות הפרחים השנתיות תתקיימנה (רק) באופן מקוון

כפי שנמסר כאן בידיעון מס' 4 תהלוכת הפרחים השנתית, ה- Bloemencorso של אזור גידול הפקעות [סביבת העיר ליסה Lisse] לא תתקיים השנה, בגלל מגבלות הקורונה.

אולם המארגנים מתכננים 'תהלוכה' וירטואלית-מקוונת, בתקווה להגיע אל קהל הצופים עם תצוגות של ענף הפרחים.

ב-17 באפריל מתוכנן 'אירוע' מקוון ב'זום'; מגדלי פרחים מוזמנים להכין תמונות או סרטונים בהם יציגו את המוצר שלהם. טרם פורסמו כל הפרטים. המארגנים מבטיחים 'הפתעות'.

בינתיים הודיעו גם המארגנים של התהלוכה המושטת / 'הקורסו הצף' שהאירוע לא יתקיים השנה, כדי למנוע התקהלויות של צופים לאורך המסלול.

המקורות: Greenity 12/02/2021 + BPNieuws 08/02/2021