ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 11 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

תמיכה בעסקאות ישירות מחוץ להולנד

כפי שסיפרנו כאן בידיעון מס' 1 בתחילת שנה זו, בשנים האחרונות מתבצעות יותר ויותר עסקאות בין מגדלים מחוץ להולנד לבין לקוחות מחוץ להולנד, כאשר התשלום נעשה דרך מערכת רויאל פלורהולנד. מערכת Floriday מאפשרת בצוע עסקאות כאלה, גם במטבע $ ארה"ב. ולשם-כך התקשרה רויאל פלורהולנד עם בנק CITI, שלו סניפים בכ-100 מדינות, ביניהן גם בישראל. הארגון מָפנה את תשומת-ליבם של מגדלים בישראל לאפשרות זו, ומעודד אותם להשתמש במסלול מכירה כזה, תוך הבטחת הנאמנות וקבלת החסות מרויאל פלורהולנד.

בנוסף להסדר הכספי הטכני, כאמור, מספק הארגון לחבריו גם תמיכה של ייעוץ משפטי ועסקי בכל הקשור לכריתת הסכם בין מגדל ללקוח. לאחרונה פועל גם שרות זה, הנקרא Order and Risk Advisers או בקיצור ORA דרך פלטפורמת Floriday.

היועץ והיועצת הפועלים במסגרת ORA התראיינו לאחרונה לכתב-העת הענפי, והסבירו כי הם מסייעים למי שמעוניין לנסח את ההסכם, או מנסחים ומספקים טופס למילוי תנאי העִסקה, ובהטמעת ההסכם במערכת Floriday. המערכת בנויה כך שעסקה-מתמשכת מתבצעת על-פי ההסכם שהוטמע במערכת, וקניין מזין את ההזמנות השוטפות, בתנאים שנקבעו, באופן מתמשך. שרות הייעוץ ORA מקיים גם שרות שאלות-ותשובות מקוון. ישנו גם מדריך-מקוון המספק הנחיות להשתלבות במערכת, צעד-אחר-צעד.

אפשר לפנות אל היועצים בדוא"ל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., ואפשר ומומלץ, כמובן, לפנות מראש ולהיעזר בירון כוכבי 054-7920595 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

המקור: RFH News 09/03/2021

בודקים את ייתכנות שעון מיוחד בריינסבורג

כפי שנמסר כאן בידיעון מס' 4, הועלתה הצעה ע"י מגדלים לייעד שעון אחד בריינסבורג להמשך פעילות מסורתית, כשהתוצרת מוגשת כולה לשעון, עבור פרחים מיוחדים, ועבור קניינים קטנים. בתגובה לשאלות שהופנו אליו בנושא הבהיר המנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde כי הוא תומך ברעיון ורואה בו פתרון הולם, וכי הארגון בודק את הנושא ברצינות.

המנכ"ל התרעם על-כך שעדיין מופצות שמועות כאילו הוחלט לסגור את מכרזת ריינסבורג, ואמר שזה פשוט לא נכון [ולנו בישראל נודע על השמועות רק מתוך ההכחשה הזו של המנכ"ל...]

הנושא נבדק לעומק בימים אלה. לדברי המנכ"ל הוא בהחלט בעד קיום שעון מיוחד כזה, ובלבד שהפעלתו 'תשלם את עצמה'. הוא הזכיר שלרויאל פלורהולנד כבר היו ניסיונות לא מוצלחים עם 'שעון מיוחד', כמו 'השעון לקמעונאים' שפעל בנאלדוויק, אך לא צלח משום שלא היו לו מספיק לקוחות. "אך אם נצליח לרכז ביקוש שיאפשר הפעלה כלכלית של שעון מיוחד כזה – אהיה הראשון לתמוך בהפעלתו". הוא הסביר גם שצריך לוודא ששעון כזה יהיה מסוגל לבנות מחיר ראוי לתוצרת.

שעון כזה יצטרך כמובן לפעול לצד הפעילות של 'שעון ארצי', אשר ריינסבורג תהיה חלק ממנו; דברי המנכ"ל.

המקור: HortiPoint 27/01/2021

תזכורת: תו איכות - Global GAP או MPS

כפי שפרסמנו בידיעון מס' 9 , לאחרונה החלו ירון כוכבי ורם בן-ארי לעבור בין המגדלים ולהסביר את החשיבות והצורך להצטייד בתו האיכות. את ההמשך הביקורים רם אמור לבצע לבדו, במטרה להעביר את המגדלים לשלב הבא בהסמכת המשק לתו-איכות.

התהליך מתחלק לשני שלבים: בתחילה רם יבקר את המגדלים בעלי פדיון שנתי הגדול מ 50,000 €. ובשלב השני את המגדלים עם פדיון של פחות מ-50,000 € בשנה.

רם התמנה מטעם רויאל פלורהולנד לבצוע משימה זו. יש לו ניסיון רב בתקני איכות חקלאיים, למשקים ולבתי-אריזה. הוא יהיה זמין בכדי לעזור ולסייע לכל אחד מהמגדלים לעבור בהצלחה את תהליך הרישום.

רם בן-ארי ישמח לתת מענה בכל שאלה או בעיה. אפשר להתקשר בטלפון מס' 050-9242438.

פרטים בעברית על הגישה לתקן Global GAP בישראל אפשר למצוא בקישור www.iqc.co.il/globalgap-ifa וכל המידע על המותג בעולם [באנגלית] בקישור www.globalgap.org/uk_en.

נמסר ע"י ירון כוכבי 19/02/2021

בשוקי הפרחים באירופה

השנה ההזמנות נמסרו ברגע האחרון

אי-הוודאות בשוק, בגלל מגפת הקורונה והסגרים המרובים באירופה, גרמה לכך שהסוחרים חששו להתחייב מראש לכמויות לקראת יום האישה הבינלאומי, וההזמנות נכנסו ברובן ברגע האחרון.
וזה מה שהגביר את הלחץ בקרב הקונים, ואף גרם לעליית מחירים. מכך נהנו כמובן המגדלים; אך נגרמו בעיות לוגיסטיות מסובכות מהרגיל.

רויאל פלורהולנד רשמה שיאים במחזור המכירות. בשבוע מס' 9 הסתכמו המכירות לכדי 164 מיליוני €.

במדינות השונות היו הגבלות שונות; בהונגריה למשל קבלו חנויות הפרחים רשות לפתוח ליום אחד, בזמן העוצר הכללי, בכדי לאפשר לקהל לרכוש פרחים ליום האישה הבינלאומי... הפתעות כאלה הגבירו אפוא את אי-הוודאות בשוק.

המקורות: 08/03/2021 FloralDaily 10/03/2021 + BPNieuws

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 10 (08-12 מרץ) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים שוב גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

יצוא הפרחים מהולנד למזרח אסיה לא נפגע

היצוא של פרחים מהולנד לשווקים במזרח אסיה ולאוסטרליה גדל משנה לשנה. גם שנת 2020, עם כל הקשיים שנוצרו בגין מגפת הקורונה, הסתיימה בסימן גידול.

אמנם שיעור הגידול נבלם קצת, אך היצואנים חשים שהוא יחזור לעצמו לקראת סוף השנה הנוכחית. הם צופים שאירועים חגיגיים יחזרו להתקיים, ואתם כמובן הביקוש לפרחים.

יצואנים הולנדים המתמחים בשוקי יפן ואוסטרליה התראיינו למגזין הענפי, ואמרו ששנת 2020 הייתה עבורם רווחית ביותר.
הם מאמינים שהביקוש יגדל שוב, מאחר שהולנד מציעה מבחר פרחים שחלקם אינם ניתנים להשגה מגידול מקומי במזרח.

[נציין כי ידיעה זו לא לוותה בנתונים על היקף היצוא ההולנדי לאוסטרלי ולמזרח אסיה]

המקור: V vd Bloemisterij 22/01/2021

יצואן פרחים הולנדי תומך כספית במגדלים

תופעה חדשה בענף הפרחים ההולנדי מתרחשת לאחרונה: חברת-מסחר מובילה, Dutch Flower Group (DFG), יוצרת קשרים-מתמשכים עם מספר מגדלים, ובין השאר היא גם תספק להם מימון, או תמיכה כספית.

למעשה החברה כבר נקשרה בהסכמים ארוכי-טווח עם מגדלים בעבר, אך עכשיו מדובר במדיניות-מוצהרת, שאמורה לקשור בין החברה למגדלים מובילים באופן מבוסס. החברה הצהירה שאין בכוונתה לעסוק בעצמה בגידול.

ההסכם החדש הזה מעורר עניין רב בענף בהולנד. יש התוהים אם יש כאן מגמה חדשה, שתנסה לשנות את ההפרדה הגמורה בין יצרנים למשווקים הקיימת בהולנד בזכות המכרזות. כדאי לעקוב...

המקור: HortiPoint 11/02/2021

כנס למגדלי אדמונית

הכנס ה-25 של מגדלי האדמונית בישראל, יתקיים באופן מקוון ב'זום' ביום רביעי, ד' בניסן תשפ"א, 17 במרס 2021.

הכנס יתחיל בשעה 09:30, ובתוכנית מגוון הרצאות בנושאים שונים, ביניהן גם על השיווק, מפיו של ירון כוכבי.

הכנס יסתיים בסביבות השעה 14:00. את הכנס מארגנים יחיאל שטיינמץ ובת-שבע בדוח משה"מ.

להרשמה – דרך קישור זה

המקור: שה"מ 07/03/2021