ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 10 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

בניין המשרדים החדש באלסמיר נכנס רשמית לפעילות

בניין המשרדים החדש שנבנה בתחום מכרזת אלסמיר [ראו בידיעון מס' 10-2020] הושלם והושק רשמית בשבוע שעבר, ב-2 במרץ. הבניין, שנקרא Floradôme, בעל המבנה העגול הייחודי, הוא גם 'המילה האחרונה' בתחומי הקיימוּת, האוורור הטבעי, והשמירה על בריאות העובדים.

המנכ"ל, סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde [מימין בתמונה] אמר בטקס השקת המבנה כי המשרד נחנך דווקא בעת שהארגון משתדל להגביר את העבודה מהבית, למניעת הדבקה בקורונה, וכי הוא מקווה שעם המעבר הזה לעבודה מן הבית – המבנה ישמש מקום מפגש לעובדים לדיונים משותפים ומגבשים, אשר ישמשו בסיס למפגשים המקוונים.

מנהל הכספים דויד ואן מכלן David van Mechelen [משמאל בתמונה] סיפר כי בניין המשרדים הוותיק ישופץ עכשיו, וכי יותקנו בו מתקני אנרגיה מתחדשת כמו פנלים סולאריים, זכוכיות כפולות, ועוד, אשר יביאו להקטנה משמעותית של פליטת CO2.

המבנה החדש, Floradôme, תוכנן בשיטת BREEAM החדשנית, והוא אמור להיות 'המילה האחרונה' בתחום השמירה על הסביבה ועל בריאות ונוחיות העובדים בו. 'מראה הגליל' שלו וודאי ישמש מעתה 'הפנים החדשות' של מכרזת אלסמיר.

המקור: RFH Persbericht 03/03/2021

הניסוי של 'שעון ארצי' לא סיפק מסקנה חד-משמעית

רויאל פלורהולנד קיימה לאחרונה ניסוי / פיילוט של מכירת פרחי אנטוריום ב'שעון ארצי'; כלומר התחברות בו-זמנית, באמצעות 'קניה מרחוק' KOA של קניינים משלוש המכרזות הגדולות אל מכירה בשעון אחד, בעוד התוצרת נמצאת במכרזה הנוחה לכל מגדל [ראו הסבר מלא בכתבה בידיעון מס' 38-2020].

בהערכת תוצאות הניסוי לא ניתן להגיע למסקנה חד-משמעית האם הדרך הזו אכן מביאה למחיר גבוה יותר למוצר, בהשוואה למכירה מפוצלת בין המכרזות. אולם התברר כי המגדלים דווקא אהבו את המסלול הזה, ולכן המסקנה של מי שליווה את הפרויקט מטעם רויאל פלורהולנד היא שיש להמשיך ולפתח אותו.

אולם להבטחת ההצלחה של מסלול כזה יש עדיין צורך לפתור לא מעט בעיות, בעיקר לוגיסטיות. דוח מפורט על הניסוי ומסקנותיו פורסם לאחרונה, ומן-הסתם יוביל לדיונים, ואולי להמשך הניסויים ב'מכירה ארצית'.

[הערת העורך: נראה כי חשיבות תוצאות הניסויים ב'מכירה ארצית' עבור המגדל, הולנדי כמו-גם ישראלי, היא בידיעה שאין בהכרח יתרון בפיצול התוצרת בין מכרזות שונות בכדי להשיג חשיפה לכל הביקוש הפוטנציאלי עבור המוצר שלך. אך יש להיזהר מהסקת מסקנה גורפת מתוצאות של ניסוי אחד, במוצר אחד בלבד]

המקור: HortiPoint 04/03/2021

חותמי העצומה הוזמנו למפגש

יו"ר 'מועצת החברים', מרסל ואן טול Marcel van Tol, ממשיך את הטיפול הרשמי בעצומה שהוגשה לו ע"י קבוצת חברים בשם FloriNEE, כפי שדיווחנו כאן בידיעון מס' 8, בדרישה לכינוס המועצה לדיון בהקמה ופעילות של מערכת Floriday.

השבוע הוא הסביר שהוא בודק אם ההחתמה על העצומה אכן עמדה בתנאים המחייבים את המועצה לדון בה – לפחות 250 חותמים המייצגים לפחות 5% מכוח ההצבעה בארגון – ולשם-כך העביר מספר שאלות לנציגי החותמים.

לדברי היו"ר, זוהי הפעם הראשונה שעצומה מוגשת למועצה, והוא מתכוון לפעול על-פי הנוהל המחייב. אולם באופן בלתי-רשמי הוא עמד להזמין את החותמים לפגישה, בה יוכלו להסביר מה בדיוק מטריד אותם.

המקור: FloralDaily 02/03/2021

בשוקי הפרחים באירופה

שיא חדש במחזור מכירות שבועי

בשבוע מס' 8 – השבוע האחרון בחודש פברואר 2021 – הסתכמו המכירות של רויאל פלורהולנד לכדי כמעט 153 מיליוני €; הגבוה מעולם.

בכך נשבר השיא הקודם, שהיה 142 מיליון €, בשבוע 18 בשנת 2018.

הסכום הזה היה גבוה ב-30%+ מזה שהיה בשבוע המקביל אשתקד.

פדיון-השיא הזה הושג בעיקר בזכות מחיר ממוצע גבוה ב-22%+ מזה שהיה בשבוע זה אשתקד [פרחי-הקטיף השיגו בשעונים מחיר גבוה ב-30%+ מאשתקד].

המקור: 02/03/2021 BPNieuws

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 8 (22-26 בפברואר) עם השוואה לאשתקד.

אנו מביאים שוב גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

המסחר בגרמניה ובהולנד חוזר בהדרגה לשגרה

חנויות הפרחים באזורים השונים בגרמניה, כמו-גם בהולנד, חזרו לעבודה בהדרגה, החל מ-1 במרץ. למען האמת, לא קל לעקוב אחרי הידיעות, לעתים סותרות, אודות סיום הסגרים המסחריים באזורים השונים; אולם בשבוע האחרון התמונה הכללית החלה להתבהר, ונראה שהמסחר הקמעונאי חוזר לשגרה.

כפי שכבר צוין כאן בידיעון מס' 6, הביקוש לפרחים חזר לקדמותו בשבועות האחרונים, ובגלל הצווים השונים שהותירו חנויות סגורות – גדלו המכירות הישירות המקוונות, והצרכנים רכשו ושלחו פרחים מבלי לבקר בחנויות. אך בינתיים חוזרות כאמור גם החנויות להשתתף במשחק; וכך גם המשתלות ומרכזי-הגינון למיניהם.

כפי שניתן ללמוד משפע הכתבות והדיווחים בתקשורת הענפית בהולנד, וגם מהדיווחים הקודמים שלנו כאן, היקף המכירות של פרחים במערב אירופה לא ממש נפגע במשבר הקורונה, להוציא תקופה קצרה מאוד עם פרוץ המגפה. נראה שהמכירות אף גדלו לעומת השנה הקודמת. זאת בניגוד לתחזיות של גופים מסחריים ושל בנקים, אשר עוד בדצמבר האחרון צפו נסיגה בהיקף המכירות בשנת 2020 [ראו כדוגמה כתבה בידיעון מס' 48-2020].

[הערת העורך: נראה שמותר כבר להעריך כי שוק הפרחים הבינלאומי 'עבר בשלום' את משבר מגפת הקורונה. צריך לקוות שלא צפויות לנו הפתעות חדשות...]

המקורות: BPNieuws 01/03/2021 + HortiPoint 04/03/2021 + FloralDaily 19/02/2021

האם צפויים שינויים במבנה השוק הקמעונאי?

הסגרים השונים שהוטלו בעקבות התפשטות מגפת הקורונה הביאו גם לשינויים בחלקם היחסי של צינורות השיווק השונים לפרחים. ברוב המדינות במערב נאלצו חנויות הפרחים להיסגר, מאחר והן מוגדרות כמוכרות "לא מזון". מאחר והביקוש לפרחים לא פחת, אולי אפילו גדל [ראו כתבה בנושא במדור 'בשוקי הפרחים באירופה' בידיעון זה] גדל חלקם של המרכולים בשיווק הקמעוני של פרחים וצמחי-נוי. אצל אלה היקף המכירות גדל, הן באופן יחסי, והן באופן מוחלט.

עכשיו תוהים בחוגי המסחר בענף אם המגמה הזו תשָמר גם לאחר שהמשבר יחלוף והשוק יחזור לשגרה. רבים סבורים שאמנם כן; צרכנים יתרגלו לרכוש פרחים בסופרמרקט, ויאמינו שזה נוח וזול יותר מאשר במנויות הפרחים המקצועיות. אולם אנשי המקצוע גם מעריכים שהנחה זו נכונה רק לגבי הקניה לשימוש עצמי, וכי הזמנת פרחים כמתנה לאחרים תמשיך להתבצע ברובה דרך החנויות המקצועיות.

[ולנו נראה סביר להניח כי אמנם המרכולים ירוויחו משהו מהמצב, וחלקם במכירת פרחים יגדל, אך לא סביר לצפות שיהיה זה שינוי דרמטי אשר 'יחלק את העוגה מחדש' בין צינורות השיווק השונים]

המקור: HortiPoint 24/02/2021