ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 09 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

גם הסוחרים דורשים ביצוע שינויים תוך שיתוף פעולה בין המגזרים בענף

בהמשך לפעילות מגדלים להחתמת העצומה עליה דיווחנו כאן בידיעון מס' 8 מן השבוע שעבר ובידיעונים שקדמו לו, הייתה לאחרונה גם פעילות של מזכירות ארגון סיטונאי הפרחים VGB, מול רויאל פלורהולנד. הסיטונאים פנו במכתב אל ההנהלה ואל 'מועצת החברים' וקראו להם "להקשיב היטב" למה שאומרים נציגי המגדלים שהחתימו על עצומת 'בלם-החירום', אשר דורשים להאט את קצב היישום של השינויים והחידושים שיזמה ההנהלה לאחרונה.

הסיטונאים מבהירים שהם אינם מתנגדים ליוזמות החדשות סביב הקמת המסגרת הארגונית Floriday, הם רק ממליצים ליישם את השינויים בקצב שיאפשר למגדלים וללקוחות שלהם להתאים את עצמם; כלומר להאט את קצב היישום. בעיקר הם דורשים שהשינויים ייעשו תוך הידברות והתייעצות עם נציגי המגדלים והקניינים, וקוראים להימנע מצעדים חד-צדדיים.

בתגובה לשלל המאמרים והכתבות סביב העצומה הבהירה הנהלת רויאל פלורהולנד לאחרונה כי היא מקיימת שיחות עם כל הגופים הקשורים בדרך כלשהי לעבודה עם Floriday, ועם כ-30 מפתחי תוכנה הפועלים בתחום, במטרה לשפר ככל הניתן את דרך השימוש בתוכנה והקשר שלה עם תוכנות אחרות. כלומר, ההנהלה נענתה לדרישות שקראו לפתח את הזירה המקוונת החדשה תוך שת"פ מלא עם המשתמשים.

המקורות: HortiPoint 20/02/2021 + RFH Nieuws 26/02/2021

ההפסד התפעולי של רויאל פלורהולנד היה קטן ממה שהעריכו

210902ההפסד התפעולי של רויאל פלורהולנד בשנת 2020, אשר נבע ממשבר הקורונה, יסתכם לבסוף בסדר גודל של 5-10 מיליוני €; כך עולה מדוח-ביניים שהארגון מפרסם. זהו סכום נמוך בהרבה ממה שחששו בפרוץ המשבר.

המנהל הפיננסי הראשי דויד ואן מכלן David van Mechelen [בתמונה] אמר כי בהתחשב בירידה החדה בהיקף המכירות אשתקד, זהו הפסד שהארגון יוכל לחיות אתו.

לדברי המנהל, ההפסד היה נסבל בעיקר בזכות העלייה המשמעותית במחירי המכירה, אשר קיזזה את הירידה בכמויות שנמכרו במכרזות.

המשבר בענף היה מוגבל בהיקפו בזכות העובדה שהמגדלים המשיכו לגדל ולייצר, תוך צעדים שנקטו לצמצום בהוצאות.

לפי החלטות הארגון משנת 2015 – הגירעון התפעולי לא יוטל ישירות על המגדלים, אלא יקוזז מקרן הרזרבה הכללית.

המקור: RFH News 15/02/2021

תו איכות - Global GAP או MPS

לאחרונה החלו ירון כוכבי ורם בן-ארי לעבור בין המגדלים ולהסביר את החשיבות והצורך להצטייד בתו האיכות. את המשך הביקורים רם אמור לבצע לבדו, במטרה להעביר את המגדלים לשלב הבא בהסמכת המשק לתו-איכות.

התהליך יתבצע בשני שלבים: בתחילה רם יבקר את המגדלים בעלי פדיון שנתי הגדול מ 50,000 €. ובשלב השני את המגדלים עם פדיון של פחות מ-50,000 € בשנה.

רם התמנה מטעם רויאל פלורהולנד לביצוע משימה זו. יש לו ניסיון רב בתקני איכות חקלאיים, למשקים ולבתי-אריזה. הוא יהיה זמין בכדי לעזור ולסייע לכל אחד מהמגדלים בישראל לעבור בהצלחה את תהליך הרישום.

רם בן-ארי ישמח לתת מענה לכל שאלה או בעיה.
אפשר להתקשר בטלפון מס' 050-9242438.

נמסר ע"י ירון כוכבי

לידיעת המגדלים המקבלים תשלום ישיר לחשבונם

בשנים האחרונות יותר ויותר מגדלים מייצאים באופן ישיר, מה שאומר שהם מקבלים את התשלום השבועי ישירות לחשבון הבנק שלהם. היות והמגדלים הישראלים הם 'עונתיים', קורה שהתשלום הוא שאריות של תשלומים קודמים או חובות שנוצרו לאחר סיום העונה, והתשלום מועבר לבנק או המגדל נדרש לשלם את חובו מיידית. בחלק מהמקרים עלות בצוע התשלום גבוהה מהסכום המשולם עצמו. לכן ביקשה 'מועצת החברים' מרויאל פלורהולנד לקבוע סכום מינימלי שיצדיק העברה כספית. בדיון משותף נמצא שמינימום להעברה או תשלום יהיה 500 €.

לפיכך הוחלט לאפשר למגדלים לקבל את התשלום בשיטה זו, המבצעת העברה רק כשהסכום הצטבר לכדי 500 €.

מגדל שאינו מעוניין להיות חלק משיטת תשלום זו חייב להודיע על-כך מיד במייל לירון כוכבי, אשר ידאג לכך שהתשלומים והחיובים יעברו 'כרגיל'. המגדלים שכבר עובדים עם תשלום ישיר – קבלו מכתב אישי מירון.

נמסר ע"י ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

צריכת הפרחים בגרמניה עלתה בשנת 2020

נתונים שהתפרסמו בגרמניה לאחרונה מצביעים על כך שצריכת הפרחים במדינה זו במשך שנת 2020 עלתה, למרות השבתת המסחר בחלק מחודשי השנה, בגלל הסגר שהביאה מגפת הקורונה.
שיעור העלייה בצריכה השנתית של פרחי-קטיף היה 2.8%+ לעומת השנה הקודמת.

המכירות הסתכמו לכדי 3.2 מיליארד €. מאחר וגודל האוכלוסייה בגרמניה נותר יציב בהשוואה ל-2019, הרי ששיעור זה מבטא גם את הגידול בצריכה לנפש. הגידול השנתי מוסבר בעיקר ע"י השהייה המוגברת של צרכנים בבית, לרגל הסגרים.

צריכת צמחי בית גדלה בשיעור כ-5%+, ואילו מכירות צמחי-גן עלו בשיעור 6.6%+. הגרמנים הוציאו על פרחים וצמחי-נוי כמעט 114 € לנפש בשנה שעברה.

המקורות: FloralDaily + HortiPoint 15/02/2021

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

אנו מעצבים מחדש את דוחות המכירה; זאת לאחר שרויאל פלורהולנד הפסיקה את הפצת דוח המחירים השבועי, ועלינו 'ללקט' אותם מתוך בסיס הנתונים.

בטבלה שכאן מובאים הכמויות והמחירים הממוצעים לפרחים השונים לשבוע מס' 7 (15-19 בפברואר) עם השוואה לאשתקד.

עכשיו אנו מביאים שוב גם את עקומת המחירים השבועיים, הכוללת השוואה לשנתיים הקודמות.

בהמשך – הנתונים לחודש פברואר כולו

מערכת הידיעון

דו"ח חודשי רויאל פלורהולנד - פברואר 2021

דוחות חודשיים ומצטברים מתחילת השנה מתפרסמים בתחילת כל חודש, עם פרסומם ע"י רויאל פלורהולנד.

והיום – הדוח לחודש פברואר 2021.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

נזקי מזג-אוויר רבים; עכשיו גם בטקסס

השינויים במזג-האוויר העולמי ['התחממות כדור הארץ' אם תרצו] ממשיכים לגבות מחיר בפינות שונות של העולם. הפעם נגרם נזק רב לחממות במזרח טקסס, ארה"ב, כשחממות קרסו מעומס השלג שירד עליהן. שבע מנהרות-גבוהות פשוט קרסו מעומס השלג. באורח-פלא לא נגרם נזק רב לצמחים – עלי-קישוט ירוקים ושיחי אזליאה. המגדל מעריך שיוכל לשקם את הצמחים לאחר שייבנה מחדש את המנהרות.

ואילו בהולנד, בהמשך למה שנמסר כאן בידיעון מס' 8 מן השבוע שעבר, נודע עתה כי הנזקים לחממות הסתכמו לכדי 25 מיליון € [לעומת ההערכה המוקדמת שהייתה 40 מיליון]. אחד מכל שמונה משקי חממות ניזוק מהשלג ומהרוחות. בשבועיים האחרונים עסקו המגדלים והקבלנים בתיקון הנזקים, כולל תיקוני-חירום זמניים למניעת נזק לגידולים עד אשר מזג האוויר יאפשר שיקום מלא. כולם מקווים לעבור את שארית החורף בשלום.

המקורות: BPNieuws 22/02/2021 + HortiPoint 23/02/2021

פאניקה ברוסיה לקראת יום האישה הבינלאומי

'יום האישה הבינלאומי' הוא חג פופולרי ברוסיה; בעיקר ברוסיה; למרות שמקורו בכלל בארה"ב של ימי ראשית המאה הקודמת. הרוסים חוגגים יום זה, כידוע, בהענקת פרחים לנשים. ואכן זהו האירוע החשוב בשנה בשוק הפרחים הרוסי.

השנה, בצל המגבלות שמטילה מגפת הקורונה, חוששים ברוסיה מקשיים בהספקה הסדירה של פרחים. מה-גם שלאחרונה אירעו עיכובים באחד השערים החשובים ליבוא פרחים מאירופה, בלרוס, מסיבות שאיש אינו יודע מהן. ככל הנראה סיבות פוליטיות. נוצרה אפוא סוג של היסטריה בקרב סיטונאי הפרחים, והם מיהרו להזמין ולייבא במועד מוקדם מהרגיל. רוב היבוא האווירי מגיע דרך מוסקבה, והגדלת הכמויות הבלתי-צפויה הביאה לעיכובים במכס, אשר גרמו לכך שמשלוחים עוכבו במכס גם למספר ימים. איחורים שקרו בפועל במשלוחים לקראת יום-וולנטין – הדליקו נורות אדומות אצל היבואנים הנערכים ליום-האישה, וגרמו להקדמת ההזמנות, כאמור.

גם בקרב המגדלים המקומיים ברוסיה, שרובם מרכזים את הייצור השנתי שלהם לקראת ראשית מרץ, מורגש לחץ כבד לעמידה בלוח הזמנים.

עד-כה לא נודע אם אכן יורגש ברוסיה מחסור בפרחים בשבוע הנוכחי, אבל ההיסטריה הייתה בעיצומה...

המקורות: FloralDaily 19+22/02/2021