ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 05 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

השינויים מעוררים תסיסה

הרוחות סוערות בקרב חברי רויאל פלורהולנד בהולנד, בעקבות כמה שינויים וחידושים שיוזמת ההנהלה. המעבר למערכת דיגיטלית, והחובה להתנהל באופן מקוון מול לקוחות בעסקאות ישירות, מעוררים חששות והתנגדות בקרב לא מעט מגדלים. ככל הנראה אין התנגדות לעצם התהליך, אלא לקצב שבו עומדת ההנהלה ליישם את השינויים.

כל התקשורת הפנימית [בינתיים רק בשפה ההולנדית] ברשתות החברתיות גועשת ורועשת. קמה כבר קבוצה שמחתימה מגדלים וקניינים על עצומה הדורשת מ'מועצת החברים' להאט את קצב המעבר ל'שעון אחד ארצי' ואת הפעלת השעון המיוחד בריינסבורג למגדלים קטנים ולפרחים מיוחדים [ראו כתבה בידיעון מס' 4 מהשבוע שעבר] הם יוצאים נגד החובה המתוכננת להירשם ולקבל הסמכה ל'תווית האיכות' עד סוף השנה הנוכחית.

מבלי להיכנס לפירוט מספרי המשיבים מבין חברי רויאל פלורהולנד, אפשר לומר שרובם דורשים שלא לבטל לחלוטין את 'השעון הפיזי', ומצפים מ'מועצת החברים' לעמוד על המשמר ולמנוע שינויים קיצוניים או מהירים מדי.

קמה קבוצה משותפת למגדלים ולקניינים בשם Flora Futura המחתימה על עצומה בשם 'בלם-החירום', ופועלת מול הנהלת הארגון. קבוצה נוספת בשם FloriNEE פועלת לכינוס מיוחד של 'מועצת החברים' לקבלת החלטות נגד Floriday ונגד החובה לקבל הסמכה לתווית.

המנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde [בתמונה] הבהיר כי הוא קשוב לכל הביקורת שנשמעת מצד מגדלים וקניינים, ומתחייב לפעול באופן שיקל על כולם להסתגל לשינויים, אך הוא נחוש בדעתו להתקדם לעידן הדיגיטלי, כי "העולם אינו עומד במקום", כדבריו.

יש לציין כי חלק נכבד מהמחאה עוסק בניסיון של רויאל פלורהולנד להשתלט על ההובלה מהמשק למכרזות ע"י הקמת חב' Floriway יחד עם חברות הובלה; נושא אשר כמובן אינו נוגע כלל למגדלים בישראל.

[הערת העורך: למרות שפע של ידיעות וכתבות בנושא, ומכתבים שנשלחו אל חברי רויאל פלורהולנד, קשה עדיין להתרשם מה באמת היקף התמיכה ביוזמות האלה, ומה תהיה השפעתן על קצב הפעילוּת בפועל]

המקורות: bpnieuws.nl + Greenity + Bloemenkrant + Bloemisterij 26/01/2021 + HortiPoint 20/01/2021

הצלחה בלתי-צפויה למכירה מוקדמת בשעון

בשנת 2020 גדלו המכירות במסלול 'מכירה מוקדמת בשעון' Klokvoorverkoop דרך זירת FloraMondo בשיעור גדול ממה שצפו ותכננו מראש; מה שהפתיע את כל העוסקים בנושא. היקף המכירות הללו היה ב-31%+ גבוה מזה של שנת 2019; הוא הגיע לכדי 161 מיליוני €. הכמות שנמכרה במכירה מוקדמת בשעון גדלה ב-25%+ יותר מאשתקד והגיעה ל-375 מיליון יח'. הגידול נובע כמובן מן ההגבלות שחייבו מעבָר לעבודה מהבית, כהגנה מפני מחלת הקורונה. קניינים רבים גילו, מתוקף הנסיבות, את הנוחות שבשימוש במסחר מקוון.

סוחרים רבים נתנו ללקוחות שלהם גישה ישירה למערכת FloraMondo, תוך שהם עושים שימוש בהגבלות השונות שהם יכולים לקבוע ללקוחות כמו: מחזור יומי מרבי, תקופת הרשאה, רשימת המוצרים הזמינים לכל לקוח, וכיו"ב. השימוש בפונקציות הללו שילש את עצמו בשנת 2020.

מערכת FloraMondo ממשיכה להשתפר ולהשתכלל, ונוספות לה אפשרויות חדשות כל הזמן.
האפשרות של הקונה לכתוב היזון-חוזר במערכת עצמה הביאה לכך שהשיפורים במערכת מבוססים ברובם על בקשות והצעות של לקוחות. זה גם הביא לכך שכל הזמן מתקבלות תגובות חיוביות מצד הקונים. עכשיו עסוקים בהטמעה ומיזוג של המערכת עם Floriday.

המקור: RFH Nieuws 27/01/2021

ושוב נזכיר: הדרכה לשימוש במערכת Insights

בהמשך לידיעה בידיעון מס' 52-2020 נזכיר כי היישומון Insights החליף לאחרונה את היישומון Floranext. הוא מאפשר מעקב אחר נתוני המכירה האישיים והכלליים. השימוש כרוך בתשלום 50 € בחודש.

ירון כוכבי הכין סרט וידיאו עם הסבר מפורט בעברית, בלוויית הדגמות, כיצד להשתמש במערכת המידע Insights.

אפשר וכדאי לגלוש דרך קישור זה, לצפות, להאזין, ולהתעדכן בכל החידושים האחרונים שבמערכת חשובה זו.

נמסר ע"י ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

בשבוע מס' 3 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 25 סנט לגבעול, 3.4%- פחות מהממוצע של השבוע מס' 2. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-7%+ מזו של השבוע שעבר. בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-2%+ מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-7%- מזו של אשתקד. המחיר היה גבוה ב-1.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 3 בשנת 2019.

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו גבוה ב-12%+ מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 16.8%+) והוא גבוה ב-7%+ מזה של 2019.

באשר להמשך פרסום הנתונים השבועיים:
רויאל פלורהולנד חדלה להפיץ את טבלת המחירים השבועית, ממנה הפקנו את הדוח המתורגם עבור קוראי הידיעון. אנו פועלים כעת להפקת בסיס נתונים שיאפשר פרסום דוח שבועי ומקווים לחדש את הפרסומים החל מן השבוע הבא.

מערכת הידיעון

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

לרוב משקי הפרחים בהולנד אין בן-ממשיך

ליותר ממחצית (59%) מהמשקים החקלאיים בהולנד שמופעלים בידי בני 55 ומעלה - אין בן-ממשיך. זה נכון במיוחד למשקים הקטנים.
מתוך 27,000 משקים חקלאיים כאלה, רק ל-11,000 היה אשתקד בן ממשיך.
אולם בין משקי החממות המצב היה גרוע עוד יותר: רק ל-22% ממשקי הפרחים המופעלים ע"י בני 55 ומעלה יש בן ממשיך. כך על-פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של הולנד, שערכה סקר לאחרונה. הנתון הזה למשקי פרחים לא השתנה לעומת הסקר הקודם ב-2016.

נתון זה בולט במיוחד מול ענף משקי החלב, שם נמצאו ממשיכים בשני-שלישים מהמשקים שבידי בני 55 ומעלה.
מאפיין בולט הוא הנתון המראה שככל שהמשק גדול יותר – סיכוייו לבן-ממשיך טובים יותר.

המקורות: HortiPoint 13/01/2021 + FloralDaily 19/01/2021

חוששים ממחסור בנפחי תובלה אווירית מאפריקה לאירופה

יצואני הפרחים במזרח אפריקה חוששים מהיצע נמוך מדי של נפחי תובלה אווירית עבור תוצרתם. חברות התעופה עמוסות מאוד במשלוחים אוויריים של החיסון נגד מגפת הקורונה, וחייבות לתת לכך עדיפות ראשונה.

עם-זאת נראה שמשלוחי הפרחים סובלים פחות ממוצרים אחרים, משום שהובלתם מאפריקה לאירופה מבוססת, רובה ככולה, על מטוסי מטען, וכמעט שאינה עושה שימוש בטיסות הנוסעים, שהצטמצמו כמעט לחלוטין.

נציין כי מלבד הבעת הדאגה הזו לא נמסר בינתיים על קשיים בפועל בהגעת פרחים מאפריקה לאירופה, ונראה שלא נגרם (עדיין?) נזק למסחר בפרחים.

גם ההובלה של פרחים מאירופה לארה"ב, כמו-גם מדרום-אמריקה לאירופה, לא נפגעה בינתיים.
נראה שהדאגה למחסור בנפח-הובלה היא מוחשית ביותר, אולם עד-כה לא נגרמו מכך הפרעות של ממש במסחר הבינלאומי של פרחים.

המקור: FloralDaily 25/01/2021

זן חדש של עדעד יצא לשוק

חב' Royal van Zanten יצאה לאחרונה לשוק עם זן חדש של עדעד Apricot Sun Birds.

כרגע הפרחים גדלים במשק של החברה באתיופיה, ובקרוב יספקו פרחים גם מהמשק שלהם בהולנד.

ההספקה תתרחב במשך השנה.

הזן מתאפיין בצבע מִשמש/אפרסק, פרחים גדולים וגבעול חזק. כמו שאר זני העדעד גם הזן הזה מתאים להצגה ולשימוש כמיובש.

לפרטים ולקשר עם המטפח אפשר לגלוש אל דרך קישור זה.

המקור: BPNieuws 20/01/2021