ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 04 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

מהדקים את הפיקוח על הספקה סדירה

הספקה סדירה, או יותר נכון: מניעת 'הספקה עודפת', היא חיונית ליציבות המחירים ולמניעת הפתעות לא נעימות. הבעיה בולטת במיוחד אצל מגדלים שאינם חברי המכרזה, ומספקים לה תוצרת במסגרת חוזה-הספקה. התופעה השכיחה היא 'הצפה' של כמויות עודפות בשעונים, אשר מתרחשת, באופן טבעי, דווקא בעת שהשוק רווי, וגורמת לירידת מחירים לרמה עוד יותר נמוכה מזו המתחייבת מהיחס בין היצע לביקוש בתקופה מסוימת.

רויאל פלורהולנד נאלצת לא אחת להתמודד עם תופעה של 'הספקת-יתר' כזו, כאמור מצד מגדלים שלא כל תוצרתם מופנית תמיד למכרזות, והם משתמשים במכרזות לוויסות לחץ הכמויות שלהם. בימים אלה, לקראת עליית הביקוש עבור יום-וולנטין הקרב, הדגישה המכרזה את 'כללי המשחק' מול הספקים שאינם חברים:

  • על המגדל לספק תחזית-הספקה לששת, ארבעת, ושני השבועות הקרובים.
  • על המגדל ליצור קשר עם הכרוז בכל מקרה של שינוי צפוי מהתחזית שנמסרה.
  • על הספָּק להשתדל להבטיח הספקה סדירה ולהימנע מ'הספקת-יתר'.
  • 'הספקת-יתר' נחשבת כמות יומית אשר עולה על ההספקה המצטברת בחמשת ימי ההספקה האחרונים.
  • יש לספק תוצרת במשך לפחות שלושה ימים בשבוע.

ברויאל פלורהולנד מקווים כי ע"י שמירה על כללי-משחק ברורים כאלה ניתן למנוע הפתעות מזיקות. את כללי השמירה מפני עודפי הספקה אפשר לקרוא [באנגלית] בכתבה מקישור זה.

המקור: RFH News 13/01/2021

דורשים לייעד שעון בריינסבורג למגדלים וקניינים קטנים

שני אחים מגדלי פרחי-קיץ מצפון הולנד פנו בכתב להנהלת רויאל פלורהולנד, ופרסמו את תוכנו בריאיון למגזין הענפי, בהצעה/דרישה לייעד שעון אחד בריינסבורג למגדלים קטנים ובינוניים, אשר מגדלים מוצרים מיוחדים או בהיקף קטן, בכדי לקיים זירה יעילה של 'שעון מסורתי' עבור מגזר זה של מגדלים ולקוחות.

לדעתם על רויאל פלורהולנד לרכז באלסמיר ובנאלדוויק את המסחר במוצרים העיקריים, בהיקפים גדולים, וברכישה מקוונת בעיקר, ולהפנות את המוצרים הייחודיים לשעון ייחודי בריינסבורג. הם מסבירים כי מכרזת ריינסבורג היא מאז ומתמיד מקום מפגש מועדף בין מגדלים וקניינים של מוצרי-איכות ופרחים ייחודיים.

גם המנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde התייחס לאחרונה לנושא. לדבריו, ההנהלה בודקת בימים אלה את האפשרות להפעיל 'מכרזה ייעודית' למכירת 'מוצרי גומחה/נישה', אשר תרכז סביבה את המגדלים והקניינים של מוצרים ייחודיים, בעוד המוצרים הנסחרים בהיקף גדול יימכרו בעיקר בשלושת המכרזות הגדולות.

כיום נמכרים כ-60% מהתוצרת בעסקאות ישירות בין מגדל לקניין, "וזה לא ממש יעיל עבור המגדלים ועבור הסוחרים", לדברי המנכ"ל. הוא מציין כי לרויאל פלורהולנד ניסיון לא חיובי ביותר בהפעלת מכרזה למוצרי גומחה/נישה, כמו למשל 'שעון הקמעונאים' שהופעל בנאלדוויק, אשר נכשל משום שלא הצליחו לרכז בו מספיק ביקוש. אולם אם תהיה קבוצה מספיק גדולה של קניינים ומגדלים שיעדיפו שעון ייעודי – הוא יהיה הראשון שישמח לאפשר זאת. כלומר: הגישה היא חיובית, ועכשיו בודקים את הייתכנות.

בעקבות השיח העירני ברשתות החברתיות הבהירה הנהלת רויאל פלורהולנד ביום חמישי האחרון כי נושא תפקידיה העתידיים של מכרזת ריינסבורג נלמד ונבחן בימים אלה, תוך בדיקת ההצעות השונות שהועלו ע"י מגדלים וקניינים, וכי עד אמצע השנה הנוכחית תתקבלנה החלטות ברורות. הודגש עם-זאת כי תפקודה של מכרזה זו כמרכז למסחר רגיל אינו עומד בסימן שאלה והוא נמשך ללא שינוי.

המקורות: RFH News 21/01/2021 + HortiPoint + BPNieuws 04+20/01/2021

שנת 2020 הייתה טובה למכרזת ריין-מאס

בהמשך למידע שמסרנו כאן בידיעון מס' 51-2020, נודע עכשיו כי מכרזת ריין-מאס Veiling Rhein-Maas אשר בהרונגן-שטראלן, גרמניה, מסכמת בסיפוק את שנת 2020, למרות הקשיים שגרמה מגפת הקורונה. המכירות הסתכמו לכדי 387 מיליוני €, עלייה של 11%+ לעומת שנת 2019 (זאת לעומת היעד של 400 מיליון שהציבה לעצמה הנהלת המכרזה בתחילת השנה). בגלל מגבלות המגפה גדלו מאוד הקניות המקוונות, והתשתית ל'קניה מרחוק' הורחבה. בכל-זאת נותרו הקניות בשעון מסלול עיקרי; הן גדלו ב-8%+ בהשוואה לשנה הקודמת. אי-לכך השקיעה המכרזה בהשלמת הסבת השעונים לדגם הדיגיטלי המודרני.

חלקן של הקניות-מרחוק מתוך סך-כל הקניות במכרזה הגיע ב- 2020 לכדי 37%, לעומת 30% בשנה שלפניה. מסלול 'קניה מוקדמת בשעון' והחנות המקוונת כובשים את מקומם בקרב הקניינים והמגדלים. גם ברבעון האחרון של השנה שעברה הייתה צמיחה במכירות, למרות אי-הבהירות ששררה בשוק עקב הסגר והשבתת חנויות באזורים שונים בגרמניה, אשר גרמה לסוחרים לנהוג זהירות רבה בהזמנות לקראת השנה החדשה.

המכרזה, מיזם משותף של רויאל פלורהולנד ההולנדית ולנדגארד הגרמנית, חגגה כזכור בסוף נובמבר האחרון 10 שנים להקמתה.

מתוקף התנאים לא ניתן היה לחגוג כראוי את האירוע. באכסדרה הוצב '10' ענק עשוי מפרחים [ראו בתמונה] וכך השתתפו כל באי המכרזה בציון האירוע ההיסטורי, באווירה של שביעות-רצון מן התוצאות.

המקור: HortiPoint 07/01/2021

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 2-2021 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול, 6.9%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 1. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-3.7%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-5%+ מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-4.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 2 בשנת 2019.

בשבוע מס' 3 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 25 סנט לגבעול, 3.4%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 2. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-7%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-2%+ מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-7%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-1.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 3 בשנת 2019 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו גבוה ב-12%+ מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 16.8%+) והוא גבוה ב-7%+ מזה של 2019.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

גורמים שונים ומנוגדים משפיעים על הביקוש לפרחים בזמן מגפה

המגפה והסגרים בעקבותיה משפיעים באופנים רבים ומנוגדים על הביקוש והצריכה של פרחים במערב אירופה. מצד אחד חנויות רבות נאלצו להיסגר, בחלק מהאזורים, והביקוש במגזר העסקי נפסק כמעט לחלוטין. מאידך אנשים עובדים מן הבית, כלומר שוהים יותר זמן בבית, ולכן שמחים להכניס 'קצת טבע' הביתה. המפגשים החברתיים הצטמצמו לחלוטין, אבל רבים רואים במשלוח פרחים דרך מתאימה לשמור על הקשר החברתי. סקרים שונים הראו שרוב הקהל מתכנן לקנות פרחים כרגיל; אולם עד כה טרם התפרסמו נתונים על הצריכה בפועל סביב ראש השנה האזרחית, ואילו הקניות לרגל יום וולנטין טרם החלו.

מכל-מקום, הסוחרים באירופה מהססים להזמין מראש כמויות גדולות לקראת יום וולנטין [14 בפברואר], אבל כולם יודעים שההיסוס כיום אינו מלמד על היקף המכירות שתהיינה בפועל. גם הבנקים בהולנד מפרסמים תחזיות כלכליות מהוססות וצנועות; מעריכים את שיעור הצמיחה הכלכלית בשנת 2021 לכדי 0.2%+ בלבד.

ארגונים שונים מקיימים קמפיינים לעידוד מכירות פרחים, ואחרים מחלקים פרחים לקשישים ולחולים הנמצאים בבידוד וזקוקים לעידוד. ואכן, הרושם המתקבל מהדיווחים בתקשורת עד כה הוא שהמכירות מתנהלות פחות-או-יותר כרגיל, וכך הן גם צפויות להיות. תהיה זו הפתעה גדולה אם המכירות בשבועות הקרובים תהיינה קטנות או גדולות בשיעור משמעותי לעומת השנים האחרונות. זה נראה כמו שהגורמים המפחיתים ביקוש מתקזזים עם אלה שמגדילים אותו. מסתמנת מגמה של 'עסקים כרגיל', אולם איש אינו מוכן לערוב לכך שאומנם כך יהיה.

המקורות: FloralDaily + BPNieuws + Greenity 20+21/01/2021 + HortiPoint 15+20/01/2021

תהלוכת הפרחים באביב הקרוב לא תתקיים

כמו רוב האירועים השנתיים בענף הפרחים בהולנד, גם 'תהלוכת הפרחים' Bloemencorso של אזור פרחי הפקעת לא תתקיים השנה. כך החליט הוועד הציבורי בעיר Lisse המנהל את האירוע השנתי הזה. בזמן הקרוב הם יודיעו ברשתות החברתיות על מועדים ואתרי אינטרנט בהם יעלו המגדלים שרצו להשתתף בתהלוכה את הסרטונים שהכינו כתחליף לעגלות החיות, וכך "יביאו את התהלוכה אל העולם אשר לא יכול להגיע אליה".

המארגנים מקווים לקיים את האירוע בשנת 2022, שאז יחגגו את השנה ה-75 לקיומו. הקוֺרסוֺ של אזור פרחי הפקעת, שמרכזו בעיר ליסה Lisse הוא אולי החשוב מבין עשרות אירועים מקומיים מסוג זה, והוא 'צועד' מדי שנה, באמצע אפריל, לאורך 42 ק"מ, ומושך אליו מאות אלפי צופים; בשנת 2011 הגיע מספר הצופים לכדי מיליון.

עד כה לא נמסר על קיום או ביטול של אירועי 'קורסו' אחרים, כמו למשל 'הקורסו הצף' שהוא תהלוכת סירות מקושטות הנערכת מדי שנה ביולי, אשר בוטלה אשתקד ברגע האחרון לאחר שפרצה המגפה – [ראו בידיעון מס' 20 ].

המקור: Greenity 21/01/2021