ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 03 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

סבב נוסף של רב-שיח אודות סוגי חָברוּת שונים

מאז הדיווח האחרון שלנו אודות ההצעות המתגבשות לסוגים שונים של חברוּת בקואופרטיב [בידיעון מס' 41-2020] המשיך כנראה הצוות המיוחד לנושא זה את דיוניו, במטרה לגבש הצעות למדיניות חדשה. מאחר ולא פורסמו כל דיווחים מדיוני הצוות במשך ארבעת החודשים האחרונים, ניתן לשער אם-כך שטרם הצליחו לגבש הצעות.

עכשיו הודיעו על סבב נוסף של מפגשים מקוונים, שיתקיימו בחודש ינואר. הרב-שיח המקוון שמיועד למגדלים מישראל, בשפה האנגלית, יתקיים ביום שישי, 22 בינואר, החל מהשעה 11:00 זמן ישראל (10:00 זמן הולנד).

יידונו הנושאים: מחויבות החברים לארגון, מטרות החברוּת, זכויות וחובות הכרוכות בחברות, והנגישות של חברים לשרותי הארגון. בעת ההרשמה לדיון אפשר לציין אילו מהנושאים הללו מועדפים עבורך.

ההשתתפות מחייבת הרשמה מראש. הגישה להרשמה דרך הקישור portal.royalfloraholland.com/consultatie.

המקור: RFH News 13/01/2021

תובעת את רויאל פלורהולנד על הפרת זכויות באריזה להובלה ימית

הגב' סוזנה בלאנש-ג'ונס Susanna Blanche Jones, שותפה ומנהלת בחב' Floration Europe ההולנדית ליצוא פרחים, תובעת לדין את רויאל פלורהולנד על הפרת זכויות-פטנט שלה. התובעת טוענת שרשמה פטנט בשנת 2007 על שיטת אריזת פרחים לתובלה ימית, וכי רויאל פלורהולנד העתיקה את השיטה ומשתמשת בה ללא קבלת רשות.

התביעה דורשת פיצוי של 100,000 € על כל יום של הפרת הזכויות מאז 2012, כלומר כמה מאות מיליוני €... לדברי התובעת היא ניסתה להגיע להסכם עם רויאל פלורהולנד במשך שנים, אך זכתה להתעלמות. היא הציגה את השיטה שלה בפני אנשי רויאל פלורהולנד כבר ב-2007, ואלה החלו במשלוחים ימיים של פרחים לארה"ב מספר חודשים אח"כ, בשיתוף עם ארגון הסיטונאים VGB, תוך התעלמות מוחלטת מזכויותיה. זאת לאחר שהציעו לקנות ממנה את זכויות הפטנט "תמורת סכום מגוחך" של 25,000 €, והיא סירבה להצעה.

דובר רויאל פלורהולנד מסר שהארגון משתמש בשיטה שונה מזו של התובעת, והוא דוחה את התביעה. הוא גם הסביר שהארגון לא עסק כמעט בהובלה ימית עד לאחרונה, כשמגפת הקורונה גרמה לביטול רוב טיסות הנוסעים הסדירות.

התובעת מסרה לכתבים כי בכוונתה לתבוע, בהמשך, גופים נוספים שמובילים פרחים בים, כולל יצואנים הולנדים וקולומביאנים. [הערת העורך: ניתן להבין 'בין השורות' כי היא לא תוכל לאיים על ישראל מאחר והפטנט נרשם כנראה על הובלת וורדים וחרציות בלבד]

המקורות: HortiPoint 13/01/2021 + De Telegraaf 11/01/2021

נמשך המעבר לדלי החדש Fc588

המעבר לשימוש בדלי-המכרזה החדש, מסוג Fc588, נמשך. כפי שנמסר כאן [ראו בידיעון מס' 36] הדלי הזה מחליף בהדרגה את הדגם הקודם Fc577 ומביא לחיסכון בכך שניתן להעמיס באמצעותו יותר גבעולים על כל עגלת-מכרזה.

החל מ-11 בינואר אושר השימוש בדגם זה עבור עוד 25 סוגי פרחים, ביניהם ציפורן לסוגיה, איריס, כף-הקנגורו, פרוטיאה, אקליפטוס, אספרגוס, בוורדיה, ועוד. מעתה משתמשים בו אפוא כבר ל-45 מוצרים.

כאמור, עבור המגָדל הישראלי כל הסיפור נוגע, למעשה, לפורק שלו בהולנד; אבל המגדל נהנה מהתהליך בכך שנחסכים עד 10% בדמי שימוש בעגלות, מאחר שנכנסים 10 דליים בקומה במקום 9. אבל יש לחשב את הכמות לעגלה בהתאם לכל גידול וגובה הפרחים. ברוב הגידולים אין שינוי בכמות הגבעולים בדלי, אבל כדאי לבדוק עם הפורק אם השינוי גרם לירידה בכמות הפרחים בדלי, לגבי כל מוצר.

הכל על הדלי החדש ניתן לקרוא [באנגלית] באתר רויאל פלורהולנד בקישור זה .

המקור: RFH Nieuws 05/01/2021

בשוקי הפרחים באירופה

יצוא הפרחים מהולנד בשנת 2020 היה נמוך משהיה ב-2019

בסיכום השנה שחלפה מסתבר כי היצוא ההולנדי של צמחים ופרחים הסתכם לכדי כמעט 6 מיליארד €; כ-4%- פחות משהיה ב-2019. זוהי תוצאה של עליה של2%+ ביצוא הצמחים, וירידה של 8%- בפרחי קטיף, שהיצוא שלהם הסתכם לכדי 3.5 מיליארד €.
זאת כמובן כתוצאה של הסגר הממושך במדינות אירופה, שהקטין את הצריכה.

אולם התוצאה הייתה יכולה להיות גרועה הרבה יותר, מה שנמנע בזכות המבצעים לקידום מכירות – 'תנו לתקווה לפרוח' Let Hope Bloom, ו'מלאו ביופי את המרחק' Fill the Distance with Beauty; מבצעים שהוביל המוסד לקידום מכירות פרחים ההולנדי BBH.

כך נמסר מארגון סיטונאי הפרחים ההולנדים VGB. כעת שוררת אי-בהירות באשר למכירות הצפויות בשנה זו; הכל תלוי בסגרים ובהתפשטות המגפה.

המקורות: 05+07/01/2021 VGB/Floridata

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 1-2021 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 24.3 סנט לגבעול, 2.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 52-2020. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-26%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-4%- מאשתקד, והכמות הייתה כפולה (96%+) מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך ב-7.8%- מזה שהיה בשבוע מס' 1 בשנת 2019.

בשבוע מס' 2-2021 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול, 6.9%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 1. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-3.7%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-5%+ מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-4.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 2 בשנת 2019 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו גבוה ב-30%+ מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 33%+) והוא גבוה ב-14%+ מזה של 2019.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2021

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
ינואר      
ינואר 21 יום הולדת הנסיכה אינגריד אלכסנדרה נורבגיה
ינואר 21 יום הסבתא פולין
ינואר 22 יום הסבא פולין
ינואר 24 יום איחוד חלק המדינה רומניה
ינואר 25 יום הסטודנט רוסיה
ינואר 28 יום האם / יום המשפחה ישראל
ינואר 28 ט"ו בשבט בישראל ובקהילות יהודיות בעולם
 פברואר      
פברואר 2 קנדלמאס, יום הטיהור, חג נוצרי צרפת
פברואר 2 יום יקיצת המרמיטה מבשרת האביב ארה"ב
פברואר 5 יום נסיכת הכתר מארי דנמרק
פברואר 6 יום העם הסאמי נורבגיה
פברואר 8 יום התרבות סלובניה
פברואר 11 יום יסוד האומה יפן
פברואר 12 ראש השנה הסיני סין וקהילות סיניות ברחבי העולם
פברואר 12 יום הולדת לינקולן ארה"ב
פברואר 13-15 ימי הקרנבל והטקסים הקשורים אוסטריה, גרמניה, דנמרק, הולנד, יוון, נורבגיה, פורטוגל, פינלנד, צרפת, שוויץ
פברואר 14 יום האם נורבגיה
פברואר 14 יום וולנטין נחוג ברוב מדינות העולם
פברואר 15 יופ הפלירט/אהבהבים הלאומי בריטניה
פברואר 15 יום הנשיא / יום הולדת ג'ורג' וושינגטון ארה"ב
פברואר 15 יום הדגל + יום המשפחה קנדה
פברואר 16 יום שלישי השמן Mardi Gras צרפת
פברואר 16 יום טרום האביב Shrovetide בריטניה, שוויץ
פברואר 17 יום רביעי של האפר אוסטריה, ארה"ב, בריטניה, גרמניה, פולין, שוויץ
פברואר 21 יום הולדת המלך הראלד החמישי נורבגיה
פברואר 23 יום מגיני המולדת/ יום הגבר רוסיה
פברואר 23 יום הולדת הקיסר יפן
פברואר 28 יום אנדלוסיה ספרד
מרץ      
מרץ 1 יום דויד הקדוש בריטניה
מרץ 3 פסטיבל הבובות/פסטיבל הנערות יפן
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2021 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מגדלי הפרחים בקניה מוחים נגד היטל חדש

'מועצת הפרחים של קניה' KFC, המייצגת את רוב יצרני הפרחים פנתה במחאה לממשלה, בדרישה לבטל היטל חדש שנכנס לתוקפו בתחילת השנה. ההיטל הזה על יצוא תוצרת טרייה גובה 0.25% מערך הפו"ב של משלוחי היצוא, בתשלום מראש. זאת לעומת היטל של 30 סנט לק"ג שהיה נהוג עד כה. המשמעות היא תשלום של לפחות פי 4 מן ההיטל שהיה עד עתה. המגדלים מוחים על-כך שהצעד נעשה ללא כל התייעצות עם נציגיהם, וללא הודעה מוקדמת. הם מזהירים שהתייקרות הזאת תגרום "מכת-מוות" לענף, הנאבק בקושי על הישרדותו, בעקבות הקשיים שנגרמו ממגפת הקורונה. הם דורשים מהממשלה לדחות את ביצוע ההיטל החדש לפחות עד סוף השנה הנוכחית.

עוד קודם לכן הודיע שר האוצר כי בקרוב יסתיימו ההקלות שניתנות כיום במיסוי; מע"מ יחזור להיות 16% במקום 14% כיום, ומס החברות יחזור להיות 30%, במקום 25% כיום.

נראה שיצואני התוצרת הטריה בקניה נמצאים בעימות לא קל עם ממשלתם. לא מצאנו עדכונים בימים האחרונים.

המקורות: FloralDaily 16/12/2020 + 05/01/2021

מגדלי הפרחים בתורכיה בתנופת פיתוח, למרות משבר במכירות

בהמשך למידע על ענף הפרחים בתורכיה אשר הבאנו כאן בידיעון מס' 52-2020, אנו למדים כי מגדלי פרחים באזורים השונים של תורכיה מציבים לעצמם יעדים יומרניים, ומנסים להגדיל את המכירות בשוק המקומי וביצוא. בשנת 2020 ייצאו התורכים פרחים וצמחי-נוי בשווי של 107 מיליוני $, ל-83 מדינות; בראשן רוסיה, הולנד, איטליה, ומדינות הבלקן. היצוא כלל 505 מיליון גבעולי פרחים; רובם ציפורן, אך גם לא מעט גרברה ואדמונית. היה זה גידול של 55%+ מהיקף היצוא בשנת 2019. בחודשיים הראשונים של 2021 היה קצב הגידול 20%+ לעומת אשתקד. כל זאת למרות הקשיים שנוצרו במדינות היעד, בעקבות מגפת הקורונה.

רוב שטחי הגידול הם כאמור באזור אנטליה, בדרום-מרכז המדינה; אך לאחרונה החל פיתוח מואץ באזור ארבָּה Erbaa, במחוז טוקאט Tokat, מצפון-מזרח לאנקרה הבירה. שם נשתלו לאחרונה 120 דונם של פרחים, בשטח המיועד לפיתוח הענף שגודלו כ-2,000 דונמים. ממשלת תורכיה מייעדת את האזור להפוך למרכז חשוב לגידול פרחים בעתיד הקרוב.

ענף צמחי-הנוי זכה לאחרונה לסיוע ממשלתי בצורת הפחתת שיעור המע"מ מ-18% לכדי 8%, בעקבות קריסה נרחבת של משקי גידול. הצעד הזה היה יעיל, ומכירות הענף בשוק המקומי אכן התאוששו. תקופת 'הנחה' זו אמורה להסתיים בינואר הנוכחי, וארגון המגדלים נאבק למען הארכתה.

[נציין כי התקשורת הענפית הבינלאומית משופעת לאחרונה בידיעות אודות פיתוח ענף הפרחים בתורכיה; מה שמעיד על מדיניות ממשלתית לעודד את הענף. אולם עד כה קשה להעריך מה מידת ההצלחה של מדיניות זו בשטח]

ראו כתבה נרחבת [באנגלית] על פיתוח ענף הפרחים בתורכיה, בקישור www.xinhuanet.com.

המקורות: FloralDaily 24/12/2020 + 04+11/01/2021