ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 02 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

השפעת הסגר הייתה ניכרת, אך מוגבלת

הסגר שהוטל על המסחר בגרמניה ובהולנד השפיע כמובן על צריכת הפרחים, והשפעתו הייתה ניכרת במכרזות.
אך נראה, בדיעבד, שהנסיגה בביקוש הייתה פחות חמורה ממה שחששו המגדלים והסוחרים; וגם פחות חמורה מזו שהייתה בסגר הראשון בחודש מרץ.

הנחיות הסגר בגרמניה לא היו אחידות; בחלק מהאזורים המשיכו חנויות הפרחים לעבוד, ובאחרים המסחר התאפשר רק בדוכני הרחוב. בכל-אופן, לא הצטברו עודפים בהיקף שהצריך נקיטת צעדים כמו הגבלות על ההספקה למכרזות.

היו ירידות חדות במחיר בימים מסוימים. אך לאורך התקופה, בחודש דצמבר כולו, המחיר הממוצע לפרחי-קטיף בשעונים היה נמוך רק ב-4%- מזה של התקופה המקבילה אשתקד, בעוד הכמות הייתה גבוהה ב-5%+.

המקורות: Greenity 11/12/2020 + HortiPoint 15/12/2020

פורסמו תעריפי השירותים לשנת 2021

תעריפי השרות ודמי השימוש בשירותים ובציוד של רויאל פלורהולנד בשנת 2021 פורסמו לאחרונה. השינויים לעומת תעריפי 2020 הם מזעריים:

ההיטל על שימוש בעגלת-מכרזה בשעון עלה מ-10.71 € לכדי 10.92 €; עבור עגלה במכירה ישירה – מ-2.78 לכדי 2.84 €; וההיטל עבור אצווה/קבוצת-מכירה עלה מ-2.78 € לכדי 2.84 €.

החברים קִבְּלו מידע ותשובות לשאלות בדוא"ל.
ניתן ללמוד על תעריפי השרות ודמי-השימוש מן הטבלה המאוירת המצורפת כאן.
גישה לרשימת התעריפים באתר רויאל פלורהולנד דרך קישור זה.

נמסר ע"י ירון כוכבי

ועוד משהו באשר לתמונה 'נאמנה למקור'

בהקשר למידע שהבאנו בשבוע שעבר בידיעון מס' 1-2021 אודות אמינות התמונה המצורפת לתוצרת המוגשת לשעון, מעיר ירון כוכבי כי המגדל יכול לבדוק בקלות את איכות התמונה שהעלה הפורק שלו, בכדי לוודא שהתמונה היא אכן ברמה נאותה.

זאת דרך כניסה (בחינם) למערכת Floriday. בדיקה כזאת מאפשרת למגדל לראות האם הפורק משתמש בתמונה נכונה, ובמקרה הצורך לדרוש ממנו להשתמש רק בתמונות העונות על הקריטריונים.

נמסר ע"י ירון כוכבי

יריד מסחרי מקוון של רויאל פלורהולנד

בימים הקרובים, מהיום יום שני 11 בינואר ועד שבת 16 בחודש, מקיימת רויאל פלורהולנד, בשיתוף עם חב' Flower Factor את היריד השנתי המסורתי של אלסמיר. אלא שמתוקף הנסיבות היריד מתקיים השנה באופן מקוון בלבד.

המציגים זמינים לקהל הצופים ברשתות החברתיות [פייסבוק Facebook, אינסטגרם Instagram, ולינקד-אין LinkedIn] אשר להן כ-900,000 עוקבים.

חב' Flower Factor הציעה למגדלי פרחים וצמחים המעוניינים להכין עבורם סרטון-תדמית אשר יוצג בתערוכה הווירטואלית.

כמובן שכל מציג יכול להציג סרטון שהכין בעצמו.

הגישה לתערוכה המקוונת היא דרך הקישור: https://tradefairaalsmeer.com

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבועות מס' 52/53 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 25 סנט לגבעול, 23.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 51. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-36%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-7%- מאשתקד, והכמות הייתה גבוהה ב-37%+ מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-4.1%+ מזה שהיה בשבוע מס' 52 בשנת 2018.

בשבוע מס' 1-2021 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 24.3 סנט לגבעול, 2.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 52-2020. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-26%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-4%- מאשתקד, והכמות הייתה כפולה (96%+) מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה נמוך ב-7.8%- מזה שהיה בשבוע מס' 1 בשנת 2019 [ראו באיור למעלה מימין].

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

לא צפויים קשיים מיוחדים עם פרישת בריטניה

כידוע, הממלכה המאוחדת פרשה מחברותה באיחוד האירופי, בפרוש השנה החדשה. לקראת סוף שנת 2020 רעשה וגעשה התקשורת הענפית בהולנד באשר להשפעת הצעד הזה על יצוא הפרחים לבריטניה. במשך כשבועיים התפרסמו ידיעות סותרות באשר להסדרים הצפויים במסחר בכלל ובמסחר הפרחים בפרט. החשש היה שבאין הסכם – יצטרכו לנהוג לפי הכללים שחלו לפני הצטרפות בריטניה לאיחוד, ולהטיל מכסות יבוא פרחים בתוספת היטל של 8% על פרחים מיובאים מהאיחוד האירופי. הסכם מסחרי הושג רק ברגע האחרון, בערב חג-המולד, ב-24 בדצמבר.

למרות שגם כיום עדיין לא ברור לחלוטין מה ישתנה במסחר בין אירופה לבריטניה, נראה שכבר ניתן לומר שלא יהיו שינויים מהותיים, ולא תהינה עלויות משמעותיות בעקבות ההפרדה. כנראה שמשלוחי היבוא של תוצרת חקלאית יחויבו בביקורת הגה"צ, מה שיכול לגרום לעיכובים וגם לעלות מסוימת. כבר ידוע שפרחים שגדלו בהולנד לא יחויבו במכס, אך טרם הובהר מה באשר לפרחים שמקורם מחוץ להולנד, והם מיוצאים משם לבריטניה. הרושם הוא שלא צפויים קשיים מיוחדים, אך עדיין אין מידע מוסמך. נקווה שלא תהינה הפתעות בשבועות הקרובים...

המקורות: BPNieuws + HortiPoint 04/01/2021 + RFHNieues 31/12/2020

יגדלו וורדים בלב סיביר

פרויקט רוסי יומרני מקים בימים אלה חממה על-פני כ-20 דונם לגידול וורדים באזור נובוסיבירסק, בלב סיביר, כ-2,800 ק"מ מזרחית למוסקבה. החממה אמורה לספק בשנת 2022 כ-7 מיליון וורדים לכל האזור המזרחי של רוסיה, "עד וולדיווסטוק" לדברי היזמים. מתכננים להקים עוד 40 ד' כבר בשנה הבאה. בתכנית לטווח הארוך להתרחב גם לגידול חרציות, גרברה, ועציצים פורחים, ולהגיע ל-160 ד' בתוך 5 שנים [כרגיל ברוסיה, מותר להטיל ספק באמינות הנתונים, שמגיעים מן היזמים בלבד]. הפרחים הם חלק ממיזם נרחב של הקמת חממות לגידול ירקות ברחבי סיביר.

מנוסח הידיעה קשה להבין אם מדובר במיזם ממשלתי או פרטי, אך ברור שהוא זוכה לתמיכה וחסות של הממסד המקומי.

רק 15% מהספקת הפרחים ברוסיה מקורה בייצור מקומי; הרוב המוחלט מיובא. כפי שכבר דיווחנו כאן בעבר [ראו בידיעון מס' 37-2019] לא ניתן למצוא פרסומים רשמיים על היקף גידול הפרחים ברוסיה. מעריכים את היקף הרכישה של פרחים ברוסיה כ-3.5 מיליארד $. מגדלים שם וורדים, ככל הנראה בשטח של כ-1,500 דונמים.

המקור: FloralDaily 23/12/2020