ידיעוני רויאל פלורהולנד 2021

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 01 2021

חדשות רויאל פלורהולנד

החשיבות העולה של תמונה 'נאמנה למקור'

עם התרחבות ה'קניה מרחוק' והמסחר המקוון – פחות ופחות קונים רואים את התוצרת אותה הם רוכשים. אי-לכך על הקונה להסתמך, במידה גדלה והולכת, על התמונה המצורפת לתעודת המכרזה, או למידע ב-Floriday, בכדי להעריך את איכות הפרחים אותם הוא רוכש. לכן התמונה המצורפת הופכת להיות גורם קריטי בשיקולי הקניין באשר למחיר אותו הוא מוכן לשלם. תמונה איכותית היא אפוא גורם ראשון במעלה במידע שהמגדל מספק לקניין.

עבור המגדל הישראלי איכות התמונה תלויה באופן מוחלט בביצועיו של הפורק בהולנד. יש להניח שכל הפורקים מודעים היטב לחשיבות התמונה, ויש בידיהם הידע והניסיון לשם הפקת תמונה ראויה. בכל-זאת חשוב למגדל להבין מה המשמעות של תמונה נכונה, ולעמוד על כך שהפורק אמנם ינפיק תמונות ראויות.

לפי ההגדרה של רויאל פלורהולנד, תמונה נכונה צריכה לספק לקניין את כל המידע:

  1. צבע או מגוון הצבעים של הפרחים המוצעים למכירה.
  2. יחידת-המכירה / האריזה.
  3. מס' היחידות ביחידת-אריזה בתמונה זהה למה שהאריזה מכילה בפועל.
  4. קבוצת-המכירה (אצווה) נראית בתמונה.
  5. התמונה ממחישה את שלב ההבשלה הנוכחי של הפרחים. בפרחים המוגשים בשלב סגור – יש להוסיף תמונה של הפרח כשהוא 'פתוח'/בשל.
  6. מותר להוסיף לתמונה לוגו או זיהוי של היצרן, ובלבד שהכללים הנ"ל נשמרים.

הפרחים שחייבים בליווי תמונה מפורטת עם הגשתם למכירה מפורטים ברשימה זו. ביניהם הפרחים 'הישראליים' כלנית, סיפן, איריס, שושן, אדמונית, ונורית.

כל הכללים להכנת תמונה נכונה נכללים בדפדפת [באנגלית] שנגישה וניתנת להורדה בקישור זה.

הכרוזים וצוות התמיכה של רויאל פלורהולנד יסייעו ברצון בעצה ובהדרכה. ירון כוכבי ישמח לסייע בעצמו או ליצור קשר אל האנשים המתאימים במכרזות. [ירון כוכבי 054-7920595 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]

המקור: www.royalfloraholland.com/rules-for-flower-photos

עסקת מכירה בדולר בוצעה לראשונה במסגרת רויאל פלורהולנד

כפי שדווח כאן בידיעון מס' 41, העסקה הראשונה במטבע $ אכן התבצעה כמתוכנן באמצעות רויאל פלורהולנד, בין מגָדל בקניה ללקוח בערב הסעודית. כעבור מספר ימים התבצע משלוח שני לאותו הלקוח, וכבר נקשרה עסקה נוספת עם לקוח נוסף בסעודיה. ברויאל פלורהולנד רואים בכך ציון-דרך חשוב, בכל הקשור לפעילותה הבינלאומית של המכרזה.

הלקוח הסעודי היה מרוצה מאוד ממהלך העסקה, והוא מעוניין להפכה להסדר מתמשך. לקוחות ממקומות נוספים בעולם הביעו עניין במסלול הרכש הזה. הם מציינים כי המבחר הגדול שמציעה רויאל פלורהולנד הוא היתרון הבולט של ההסדר הזה.

סבסטיאן הוכנדורן Sebastiaan Hoogendoorn, איש צוות המכירות הבינלאומיות וניהול לקוחות ברויאל פלורהולנד, מסביר שזהו צעד חשוב בדרך להרחבת העסקאות הבינלאומיות, בין מגדלים-חברים שאינם הולנדים ללקוחות מחוץ לאירופה. הזירה הזו תאפשר התרחבות טריטוריאלית של מכירות רויאל פלורהולנד.

למימוש המדיניות הזו פועלת רויאל פלורהולנד בשיתוף פעולה עם 'סיטי-בנק' CitiBank, שיש לו סניפים במדינות רבות, כולל במזרח-התיכון ובאפריקה.

המקור: RFH News 09/12/2020

פלוריס אולטהוף לניהול מרכז 'פלוריוורלד'

פלוריס אולטהוף Floris Olthof [בתמונה] מוותיקי צוות הניהול של רויאל פלורהולנד, התמנה כמנהל FloriWorld, המרכז לתיירים של רויאל פלורהולנד באלסמיר.

עד נובמבר 2021 ימשיך פלוריס גם בתפקידו הנוכחי כמנהל שירותי הקואופרטיב בארגון.

FloriWorld [בתמונה], סמוך למכרזת אלסמיר, משמש אטרקציה תיירותית, ומספק לתיירים הצצה לעולם הפרחים ההולנדי, ולרויאל פלורהולנד בפרט.

בבניין גם אולמות לכנסים ולאירועים. המוסד הוא בבעלות משותפת של רויאל פלורהולנד, המוסד לקידום מכירות פרחים BBH, וארגון Dutch Experience Group. המוסד נמצא עדיין בשלבי הקמה אחרונים. הכל על המוסד ועל מה שיש לו להציע – באתר האינטרנט https://floriworld.nl .

המקור: RFH News 23/12/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 51 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על פחות מ-33 סנט לגבעול, 1.8%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 50. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-15%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-14%- מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-8.2%+ מזה שהיה בשבוע מס' 51 בשנת 2018.

בשבועות מס' 53/52 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 25 סנט לגבעול, 23.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 51. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-36%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-7%- מאשתקד, והכמות הייתה גבוהה ב-37%+ מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-4.1%+ מזה שהיה בשבוע מס' 52 בשנת 2020 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-2.2%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 6.2%-) והוא גבוה ב-0.5%+ מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

נתונים מצטברים לשנת 2020

בטבלה שלפנינו מובאים המחירים והכמויות של פרחי הקטיף בשעוני רויאל פלורהולנד, המצטברים לשנת 2020 כולה.

הנתון הבולט הוא רמת מחירים כללית ברמה גבוהה מזו של אשתקד, 0.28 € בממוצע לגבעול. לעומת 0.27 אשתקד. ב-2018 הוא עמד רק על 0.26.

בין הפרחים השונים היו, כמובן הבדלים גדולים בכמות ובמחיר בהשוואה לאשתקד; לעתים באופן קיצוני.

הכמות הכללית של פרחי קטיף בשעונים הייתה כ- 5.07 מיליארד גבעולים; נמוכה ב-12%- מאשתקד. אין בידינו נתון על הכמות הכללית שנמכרה במכירות ישירות [הנתון אינו נמסר לפרסום ברויאל פלורהולנד] מן-הסתם, חלק מהירידה בכמות נובע מירידה בחלק היחסי של המכירה בשעונים מכלל המכירות. אך המגמה בשעונים ודאי מצביעה גם על מגמה כללית של נסיגה קטנה בכמויות.

מחזור המכירות הכולל של רויאל פלורהולנד בשנת 2020 הסתכם לכדי 4.462 מיליארד €; כ-2.2%- פחות מאשתקד. [אין זה עדיין הנתון הרשמי הסופי, הוא נלקח מהדוח האוטומטי השוטף] מזה, מכירות פרחי הקטיף הסתכמו לסך של 2.358 מיליארד €, שהם 6.2%- פחות מאשתקד.

מחזור המכירות הכללי מהווה עלייה של 0.5%+ לעומת מכירות שנת 2018.

המקור: RFH Markt & Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מסע לקידום מכירות פרחים יצא לדרך באירופה

תודות לשיתוף-פעולה חסר-תקדים בין 6 סוכנויות לקידום-מכירות, הבטיח האיחוד האירופי מימון לקמפיין להגברת המכירות של פרחים וצמחי-נוי לקראת עונת האביב 2021. בעקבות משבר מגפת הקורונה הקים האיחוד קרן של 10 מיליוני € לשיקום השווקים בשנה הנוכחית. השתדלנות של ארגון המכרזות VBN וארגון המגדלים והקניינים 'יוניון פליירס' Union Fleurs, הביאה לכך שענף הפרחים יהיה אחד מתוך חמשת ענפי החקלאות שיזכו לתמיכה כספית של האיחוד. וכך יצא לדרך קמפיין, בתקציב של 1.9 מיליון €, מהם 85% במימונו של האיחוד האירופי. הפעולות תתקיימנה בגרמניה, בצרפת, דנמרק, בולגריה, בלגיה, אוסטריה, והולנד. פרטים באתר www.bloemenbureauholland.nl.

התקציב החדש מבטיח את המשך הפעילות לקידום מכירות באירופה, אשר באה לידי ביטוי ברבעון האחרון של 2020 בקמפיין שזכה לכותרת 'למלא ביופי את המרחק' Fill the distance with beauty [ראו בידיעון מס' 36] אשר שם דגש על תפקידם של הפרחים בשמירת הקשר והקרבה בין אנשים. סקר שנערך לאחרונה מצא שהמסע הזה אכן השפיע על רוב קהל-המטרה באופן אפקטיבי, ועודד אותם לקנות יותר פרחים.

את הקמפיין ל-2021 נבחרה להוביל החברה Sense Marketing & More. הסיסמה לשנה הנוכחית טרם נקבעה.

המקורות: Greenity + HortiPoint + FloralDaily 17/12/2020 + BPNieuws 17+23/12/2020

בהולנד ממשיכים לקנות פרחים, ולהיות אופטימיים

מסקרים ומשאלים שונים שנעשו לאחרונה בהולנד עולה דווקא תמונה אופטימית באשר לענף הפרחים. רוב רובם של הצרכנים תכננו לקנות פרחים בחודש דצמבר [בקרוב אולי נדע אם הם אמנם עשו כך...] שיעור הצרכנים שהצהירו כי יקנו פרחים היה אמנם נמוך משיעורם במשאלים של אשתקד, אך עדיין גבוה ביותר, 65-75% במדדים השונים.
בעוד הרוב המוחלט תכנן לקנות פרחים כמתנה לאחרים, הרי שיותר מ-80% תכננו לרכוש פרחים גם לשימוש עצמי בבית או במשרד.
בגלל הסגרים וסגירת החנויות היה היקף הרכישה דרך הזמנות מקוונות יותר מכפול בהשוואה לאשתקד.

מעניינות אפילו יותר היו תוצאות המשאלים בקרב מגדלי וסוחרי הפרחים, ובקרב הקוראים של העיתונות הענפית. אלה, מסתבר, היו אופטימיים ביותר; לא פחות מאשר היו אשתקד בתחילת דצמבר. 67% מהנשאלים הביעו הערכה חיובית לגבי הצפוי להם במכירות סוף השנה.

קצת פחות אופטימיות היו ההערכות לגבי הצפוי בשנת 2021; בעיקר הובעו חששות בשל אי-הוודאות בשוק. במשאלי-עומק הביעו אנשי הענף את הערכתם כי השפעת מגפת הקורונה על צרכני הפרחים תהיה חיובית.
היא גורמת לצרכנים לדאוג יותר לקישוט הבית, שבו הם 'תקועים' מאונס.

המקורות: HortiPoint 22/12/2020 + Bloemenkrant 24/12/2020