ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 53 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

אודות חובת ההצטיידות בתווית ייצור נאות

עם פרסום ההחלטות של רויאל פלורהולנד על חובת הצטיידות ב'תווית ייצור בר-קיימא' [ראו בידיעון מס' 52 מהשבוע שעבר] הופנו שאלות רבות ע"י מגדלים הולנדים, שדרשו להבין מדוע הונהגה חובה כזו.

הנהלת התאגיד הסבירה בפרסומיה כי ההחלטה להפוך את תווית האיכות לחובה נבעה מדרישה גוברת והולכת של הלקוחות לספק פרחים וצמחים שמיוצרים בתנאי שמירה על הסביבה ועל בריאות העובדים. משמעות החובה להצטיידות הדרגתית בתווית-מוּכֵּרֶת היא שקיפות מלאה מול קהל הקונים וציבור הצרכנים, באשר לתהליך הייצור והטיפול בתוצרת.

הרישום הדיגיטלי לתנאי התווית מאפשר לקיים פיקוח ממוחשב על תנאי הגידול, ומאפשר לארגוני המגדלים לקיים מעקב רציף ולהסיק מסקנות באשר להנחיות לשימוש נאות בחומרי הדברה, בדשנים, ובמים.

כאמור בהודעה מהשבוע שעבר, מועד החלת חובת ההצטיידות בתווית נקבע בשלבים לפי הסוגים השונים של מגדלים:

  1. מגדלים הולנדים שפדיונם השנתי גדול מ 100,000 € יחויבו להירשם עד סוף השנה הנוכחית.
  2. מגדלים מחוץ להולנד שפדיונם השנתי גדול מ 50,000 €, ומגדלים הולנדים שפדיונם בין 50,000 ל 100,000 € יחויבו להירשם עד סוף חודש יוני 2021.
  3. מגדלים שפדיונם השנתי קטן מ 50,000 € יחויבו להירשם עד סוף שנת 2021.

המקור: RFH Nieuws 08/12/20

'יום הקואופרטיב' נחשב כהצלחה

כזכור, ב-10 בדצמבר קיימה רויאל פלורהולנד את 'יום הקואופרטיב' השנתי; מתוקף הנסיבות, היה זה כמובן אירוע מקוון בלבד, ללא התכנסות בפועל. האירוע שודר מאולפני Fokker בהאג.

כ-450 חברים התחברו לשידור ב'זום'; מה שנחשב בעיני המארגנים כהצלחה. הנושא היה, כזכור, 'התחבר כדי לגדול, ביחד אנו יוצרים את העתיד'.
הושמעו מספר הרצאות בנושא [לצערנו, רק אחת מהן באנגלית], והוכרזו הזוכים בתחרויות בין המגדלים על ההשקה היצירתית ועל תואר 'צבעוני הזכוכית'.

צפייה בכל התוכן של האירוע אפשרית גם עתה דרך קישור זה.

מומלץ לצפות, ולו בכדי להתרשם אם יהיה לך מעניין להצטרף לאירוע בשנים הבאות...

המקור: RFH News 11/11/2020

מוזמנים להשתתף בדיון על סוגים חדשים של חברוּת

אנשי 'מועצת החברים' של רויאל פלורהולנד ממשיכים כנראה להתלבט ולהתדיין בשאלה העקרונית של יצירת סוגים שונים של חברוּת בארגון [ראו דיווח קודם בידיעון מס' 41] אולם לפי-שעה לא נראה שמתגבשת הצעה מעשית כלשהי.

הכוונה היא לאפשר רמות שונות של עמלות, בהתאם לסוג וההיקף של השירותים שהמגדל מקבל מרויאל פלורהולנד.

מאז הדיון האחרון במועצה בחודש אוגוסט לא פורסמו קיומם או תכנם של דיונים נוספים. לאחרונה פורסם כי נקבע סבב דיונים מקוונים נוספים. המועד לדיון המקוון לדוברי אנגלית נקבע ליום שישי, 22 בינואר בשעות 11:00 -12:30 זמן-ישראל. יש להירשם מראש דרך קישור זה. קהל החברים מוזמן לקחת חלק בדיון המקוון, ולהשמיע את עמדתו.

[הערת העורך: נציין שעד-כה לא מצאנו דיון פומבי בנושא; גם לא בהולנדית. ייתכן שהיו כאלה ברשתות חברתיות (?) לפיכך אין באפשרותנו להביא בפני קוראינו את הדעות או ההצעות השונות העומדות על הפרק.]

המקור: RFH News 16/12/2020

פורסמו תעריפי השירותים לשנת 2021

רויאל פלורהולנד פרסמה לאחרונה את תעריפי השירותים השונים לשנת 2021, החל מיום 4 בינואר, כפי שכבר אושרו ע"י 'מועצת החברים' בישיבתה ביום 10 בדצמבר [לא ברור אם החלטות אלה של ההנהלה אמנם זקוקות לאישור המועצה, אך ההנהלה בוחרת לקבל את ברכת הגוף המייצג את המגדלים].

כמה מן התעריפים ישתנו מעט מהנהוג בשנה זו, וגם בדמי השימוש באריזות ובדליים יחולו שינויים; אך אין מהפכות גדולות.

בין השאר נקבע כי עסקאות ישירות בין מגדל וקונה ששניהם פועלים מחוץ להולנד, ואשר אין אפשרות לבצע את התשלום בגינן דרך רויאל פלורהולנד – אינן חייבות בתשלום עמלה לרויאל פלורהולנד. עם-זאת הארגון פונה אל חבריו לעשות הכל כדי שכל עסקה תעבור דרך רויאל פלורהולנד, כל-עוד זה אפשרי.

כל המידע על התעריפים החדשים בכתבה מפורטת [באנגלית] בקישור זה.

המקורות: RFH News + www.nieuweoogst.nl 16/12/2020 + BPNieuws 23/12/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 51 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על פחות מ-33 סנט לגבעול, 1.8%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 50. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-15%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-14%- מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-8.2%+ מזה שהיה בשבוע מס' 51 בשנת 2018.
מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-2.7%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 6.9%-) והוא נמוך ב-0.5%- מזה של 2018.

בשבוע מס' 52 הערה אודות נתוני השבוע מס' 52: נתוני השבועות מס' 52 ו-53 מצורפים ביחד במערכת של רויאל פלורהולנד.
אי-לכך הם יהיו זמינים רק בשבוע הבא, בידיעון שיופץ ביום שני 04/01/2021.
אנו מביאים כאן אפוא שוב את נתוני השבוע שעבר.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2021

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
ינואר      
ינואר 1 ראש השנה האזרחית בכל העולם המערבי
ינואר 2 - 1 ראש השנה האזרחית אוקראינה, רומניה, שוויץ
ינואר 3 - 1 ראש השנה האזרחית יפן, סלובניה
ינואר 6 חג ההתגלות הנוצרי Epiphany ברוב מדינות אירופה
ינואר 7 חג המולד האורתודוקסי אוקראינה, רוסיה
ינואר 11 יום המתבגרים (בני 20) יפן
ינואר 14 ראש השנה האורתודוקסי אוקראינה, רוסיה
ינואר 18 יום הצבעוני הולנד
ינואר 20 יום מרטין לותר קינג ארה"ב
ינואר 21 יום הולדת הנסיכה אינגריד אלכסנדרה נורבגיה
ינואר 21 יום הסבתא פולין
ינואר 22 יום הסבא פולין
ינואר 24 יום איחוד חלק המדינה רומניה
ינואר 25 יום הסטודנט רוסיה
ינואר 28 יום האם / יום המשפחה ישראל
ינואר 28 ט"ו בשבט בישראל ובקהילות יהודיות בעולם
 פברואר      
פברואר 2 קנדלמאס, יום הטיהור, חג נוצרי צרפת
פברואר 2 יום יקיצת המרמיטה מבשרת האביב ארה"ב
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2021 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

יוזמה להקמת מכרזה למוצרים קטנים ומיוחדים

מנהל של החברה ההולנדית לסיטונאות בפרחים Barendsen, יאן דה-בּוּר Jan de Boer, יצא לאחרונה ביוזמה להקמה/פתיחה של מכרזה נוספת במערב הולנד, אשר תיוחד לגידולים קטנים ומיוחדים, 'מוצרי-גומחה' כדבריו, ותשרת בעיקר קונים קטנים, ואשר כל התוצרת שתימכר בה תוצג באופן פיזי בשעון.

הוא מציע שהמכרזה תפעל תחת הדגל של רויאל פלורהולנד, ובאופן מעשי יוקדש לה אחד מהשעונים במכרזת ריינסבורג. היזם בא בדברים עם גורמים מבין המגדלים והסוחרים, ועם הנהלת מכרזת פלנטיון Plantion העצמאית; לפי אחד הפרסומים היוזמה קוראת להקים את 'פלנטיון מערב'. היזם מציע שיוקם לצורך זה תאגיד מיוחד.

הנימוק ליוזמה זו הוא בצורך להציע לקונים קטנים מקום שמתאים לתנאי עבודתם, ולהגיש להם בצורה נוחה את המוצרים 'המיוחדים', אשר אינם נסחרים בכמויות גדולות. היזם טוען שהמסחר הדיגיטלי אינו מתאים לקונים קטנים, וכי מוצרים מיוחדים ישיגו מחיר מיטבי רק כשיוצגו בשעון. הצעד נחוץ, לטענתו, משום שהנהלת רויאל פלורהולנד נוקטת במדיניות של העדפת קונים ומגדלים גדולים.

עד-כה טרם פורסמו תגובות ליוזמה מצדם של גורמים אחרים בענף. נמשיך לעקוב.

המקורות: HortiPoint + www.nieuweoogst.nl 23/12/2020

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

מעמדו של הליזיאנטוס מתבסס בשוק

פרח הליזיאנטוס/אוסטומה/יפעה Lisianthus/Eustoma כובש לעצמו בהדרגה מקום מכובד בשוק הפרחים העולמי, ונראה כי מצפה לו עתיד מבטיח. כך מסבירה מרגוט ואן דן דולק Margot den Dulk [בתמונה] מנהלת מוצר פרחי-קטיף ברויאל פלורהולנד. לדבריה, הפרח נתפס כמסמל הבעת תודה והערכה. זהו פרח חזק ובעל חיי-אגרטל ממושכים. בשנים האחרונות הפרח נמצא בשוק בכל ימות השנה, ועכשיו הוא כבר במקום השישי בין עשרת הפרחים המובילים.

השנה סבל גם פרח זה מן הירידה בביקוש בחודש מרץ, כשפרצה מגפת הקורונה, אך הוא גם מיהר להתאושש, ונראה שיסיים את השנה בעלייה מסוימת, הן בכמות והן במחיר. צופים לו בחודשים הבאים יציבות במחיר, לתוספת קטנה בכמויות, בעקבות הרחבה צנועה בשטח הגידול בהולנד.

בגלל מבחר הצבעים המגוון שלו, הפרח משתלב יפה הן באגדים-מעורבים, הן בשזירות, וגם כזר-ייחודי רב-צבעי. פיתוח הזנים והצבעים נמשך כל הזמן, בידי מגדלים רבים. בעיקר משקיעים מאמצי פיתוח בזני הפרח 'הכפול'/מלא, ואילו הטיפוס של 'פרח-בודד' נותר בהדרגה מאחור.

לדבריה של מרגוט בריאיון לעיתון מקצועי, היא משקיעה, בשיתוף עם מגדלים, מאמצי קידום מכירות לפרח זה, והיא מאמינה שהמאמץ יישא פרי בעתיד.

המקור: Bloemenkrant 8/12/2020