ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 51 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

אינסייטס – Insights - עדכון לגבי הMarket view -

הפילטר השתנה והוא הפך להיות פילטר אקטיבי (כמו Daily report בדוח היומי).

הכוונה היא שמה שמופיע בפילטר זה מה שמשווק כלומר: אם בפילטר מופיעים אורכים 50 – 60 – 80 זאת אומרת שרק אורכים אלו נמכרו.

וכך גם עם כל שאר המדדים: מה שלא מופיע לא נמכר.

למי שחשוב לדעת מהן המדינות שמהם הגיעו הפרחים: מעכשיו יופיעו רק הארצות שסיפקו פרחים בפועל, גם ברמה יומית (לא רק יבוא או הולנד כמו בפלורהנקסט).

נמסר ע"י ירון כוכבי

שינויים בדף הבית

205102ירון מוסר: מעתה, כשאתם נכנסים לדף (האישי) באתר רויאל פלורהולנד עם סיסמה, מצפה לכם נוסח חדש:

נמסר ע"י ירון כוכבי

מכרזת ריין-מאס חוגגת 10 שנים להקמתה

מכרזת ריין-מאס Veiling Rhein-Maas בשטראלן-הרונגן שבגרמניה, חגגה בימים אלה עשר שנים להקמתה. המכרזה הוקמה, כזכור, כמפעל משותף joint-venture של מכרזת וונלו מקבוצת רויאל פלורהולנד, ומכרזת שטראלן של הארגון הגרמני לנדגארד Landgard. המכרזה חגגה את האירוע בכמה מופעים סמליים.

בשנת 2020 יסתכמו מכירות המכרזה בהיקף של כ-400 מיליון €, לעומת 350 מיליון ב-2019. זאת למרות העצירה במכירות בחודש מרץ, שנגרמה מהתפרצות מגפת הקורונה והשבתת המסחר בגרמניה למשך מספר שבועות. הנהלת המכרזה נקטה אז צעדים שונים מול הקונים ומול המגדלים, לעידוד המשך המסחר.

כפי שדיווחנו בידיעון מס' 39, המכרזה השלימה לאחרונה את החלפת השעונים לדגם הדיגיטלי המודרני.

בשונה ממכרזות רויאל פלורהולנד האחרות, עדיין קניינים רבים כאן מעדיפים את הדרך המסורתית של קנייה בשעון, תוך נוכחות באולם המכרזים; אם-כי קנייה מרחוק KOA אפשרית גם כאן, כמובן. עד סוף ספטמבר כבר נרשמה עלייה של 36%+ בהיקף הקניות מרחוק. עכשיו נערכים להפעלת האפשרות של רכישה 'היום עבור מחר', המאפשרת מכירה בשעון כאשר התוצרת עדיין נמצאת במשק המגדל.

החל מ-1 בינואר 2021 מתאימה מכרזת ריין-מאס את התעריפים עבור שירותיה, בעיקר לקניינים. את פירוט התעריפים העדכניים ניתן למצוא באתר האינטרנט של המכרזה.

הכל על מכרזת ריין-מאס אפשר לקרוא [באנגלית] בריאיון נרחב עם צמד מנהליה באתר digital.floribusiness.com .

המקורות: FloralDaily + HortiPoint + Greenity 11/2020

הקמעונאים לא ממש אוהבים את מדיניות 'הכל דיגיטלי'

נציג קמעונאי הפרחים ההולנדים, ה'פלוריסטים', מר מרקו מאסה Marco Maasse, העומד בראש ארגון הקמעונאים VBW, מותח, בריאיון ארוך לעיתון הענפי, ביקורת חריפה על מדיניות רויאל פלורהולנד שזכתה לכינוי '100% דיגיטלי', אשר תאפשר קניה בשעונים רק באמצעות תקשורת מקוונת. "זה נראה כאילו פלורהולנד מוותרת על השתתפותם של קניינים קטנים בשעון", מה שיוביל לדבריו לפגיעה ברמת המחירים בשעונים.

לטענתו, הרחקת הקניינים הקטנים, שהם למעשה הקמעונאים הגדולים, מקניות ישירות בשעון, תפגע לא רק ברמת המחירים, אלא גם בתדמית ובמעמד של הולנד כגורם מוביל בשוק הפרחים העולמי. [הערת העורך: האמת היא שהדיווח אינו כולל הסבר מדוע תחול לדעתו השפעה כזו...]

בין השאר, מציע נציג הקמעונאים לייחד את מכרזת ריינסבורג לרכישה פיזית בשעון בלבד, בכדי לתת מענה לאותם קמעונאים המעוניינים לרכוש בעצמם בשעונים.

עם-זאת, נציג הקמעונאים רואה במגפת הקורונה גורם שדווקא מעודד את הביקוש לפרחים [ראו כתבה כאן בהמשך].

המקור: Bloemenkrant 10/11/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 49 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 32 סנט לגבעול, 2.3%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 48. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-1.8%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-12%+ מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-3%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-20.4%+ מזה שהיה בשבוע מס' 48 בשנת 2018.

בשבוע מס' 50 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 33 סנט לגבעול, 3.5%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 49. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.6%+) לזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-9%+ מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-6%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה בכמעט 18%+ מזה שהיה בשבוע מס' 50 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-2.5%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 6.6%-) והוא נמוך ב-0.5%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

"מגפת הקורונה מגבירה את הביקוש לפרחים"

נציג קמעונאי הפרחים ההולנדים, מר מרקו מאסה Marco Maasse [בתמונה], העומד בראש ארגון הקמעונאים VBW, אמר בריאיון עיתונאי כי הענף כולו הופתע לטובה מהשפעת המגפה על הביקוש לפרחים, שהתבררה כחיובית. מסתבר שהפרחים הם דרך מושלמת לשמור על אינטימיות בין בני-האדם במגבלה של שמירת מרחק חברתי; הם משמשים גורם מגָשר.

המגבלות בתנועה גרמו לצרכנים להדק קשר עם החנויות, לביצוע משלוחים דרך הזמנה טלפונית או דרך האינטרנט. הוא אינו צופה שהרגלים אלה ייעלמו לאחר שהמגפה תחלוף. בעלי החנויות מציינים עלייה במספר הלקוחות שלהם בימים אלה; במיוחד בולטת עלייה בשיעור הלקוחות הצעירים. בימי הסגר והבידוד גוברת תשומת הלב וההכרה בערכו של ה'ירוק' בכלל, ושל צמחי-הנוי והפרחים בפרט. ארגון הפלוריסטים ההולנדים מנסה בדרכים שונות ומגוונות בימים אלה להעלות את המודעוּת ליתרונות הבריאותיים הטמונים בצמחים ובפרחים, "ארון התרופות הירוק" כדבריו.

ארגון VBW מאגד 1,250 בעלי חנויות פרחים (מתוך 3,000 הקיימות בהולנד) וחבריו אחראים ל-62% ממכירות הפרחים במדינה, המסתכמות למיליארד € בשנה. 65% מהמכירות הן של פרחי-קטיף, ו-35% של צמחים. פער התיווך של חנויות הפרחים בהולנד הוא 10-15% מהמכירות.

[על יחס הקמעונאים לרכישה ישירה בשעונים – ראו כתבה קודמת בידיעון זה].

המקורות: Bloemenkrant 10/11/2020

ירידה של 20% בייצוא הפרחים מישראל

10 מיליון פרחים וענפי קישוט ייָצאו בטיסות מטען מישראל ומהערבה התיכונה לאירופה עד ערב חג המולד; ירידה של 20% לעומת היצוא משנה שעברה; בעיקר בגלל הקורונה. עם זאת, המגדלים בערבה מדווחים על עלייה ברווחיות בעקבות עלייה במחירי הפרחים בשוק המרכזי באירופה.

מעיָן קיטרון [בתמונה], מנהלת תחום פרחים במו"פ ערבה תיכונה וצפונית, אומרת כי "לצערנו, השנה הצטמצם יצוא הפרחים גם עקב החזרת מובלעת צופר לירדן, שבה גידלו חממות רבות של פרחים ליצוא". לדבריה, "בשני גלי הקורונה הופסק היצוא. זו הייתה מכה כלכלית קשה למגדלים, מאחר שעיקר קטיף הפרחים מתרכז במרץ ובאפריל. בהמשך נערכו השווקים מחדש וחזרו לפעילות. אנו מקווים, כי בחג המולד יהיה מזג אוויר טוב ואנשים יצאו לרכוש פרחים. לקראת ראש השנה האזרחי, מתוכנן ייצוא פרחים מהערבה התיכונה".

לדברי חביב האזה, מומחה ויועץ בענף הפרחים, "הביקוש וההיצע בשוק הפרחים רגיל ביחס לשנים שעברו, אך בעולם קיימת בעיה של סדירוּת הטיסות ונפחי התובלה, שהצטמצמו בעקבות הקורונה, ומשפיעים בעיקר על השוק התחרותי של ישראל; במיוחד פרחים המיוצאים לאירופה מאפריקה המזרחית; הם נמכרים בעלות גבוהה יותר מהפרחים מישראל, אבל לנו יש הרבה פחות פרחים ליצוא, ויכולת הפצתם בשוק האירופי לנוכח מגבלות הקורונה לוט בערפל בגלל החנויות ומרכזי המסחר הסגורים". לדבריו, "הירידה בהיקף הענף בארץ נמשכת כמה שנים ומשבר הקורונה החריף את המצב. שנת 2020 מאופיינת במחסור במגדלים פעילים ובידיים עובדות לחקלאות, ובעיקר לענף הפרחים. רק בסוף שנת 2021 נוכל לדעת עד כמה עמוקה הפגיעה בענף הפרחים עקב משבר הקורונה בארץ ובעולם".

[ירון כוכבי מעיר כי היצוא לרויאל פלורהולנד לא הופסק ולו ליום אחד; אך הכמויות לכל משלוח/קבוצת-מכירה הוגבלו בהתאם לרמת הביקוש]

המקור: ידיעות אחרונות 10/12/2020