ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 49 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

זה כבר היום: מפגש מקוון של מגדלים

כזכור, במשך חודש נובמבר ארגנה 'מועצת החברים' של רויאל פלורהולנד סדרה של מפגשים מקוונים. הם עסקו בנושאים שעל הפרק: שעון 'ארצי' אחד; תפעול 100% דיגיטלי, תשלומים בינלאומיים, ועוד.

באשר לנושא '100% דיגיטלי' - מדובר בפעילות בפלטפורמה הדיגיטלית Floriday. כידוע, זו תהיה האפשרות היחידה לבצע עסקאות ישירות, החל מתחילת שנת 2021 [ראו בידיעון מס' 44].

באשר לנושא תשלומים בינלאומיים – מדובר במנגנון שיאפשר עסקאות-ישירות בין מגדלים מחוץ להולנד לקונים מחוץ להולנד, כשהתשלום מתבצע במטבע שאינו €, בעוד ההתחשבנות נערכת דרך מנגנון המכרזה [ראו בידיעון מס' 41].

המועד בו יתקיים המפגש המקוון של מגדלים מישראל: ביום שני, 30 בנובמבר, בשעה 16:00 זה כבר היום!

יש להירשם באמצעות ירון כוכבי This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 054-7920595.

המקור: RFH News 08/10/2020

האירוע הבא: 'יום הקואופרטיב' ב-10 בדצמבר

תזכורת: רויאל פלורהולנד תקיים ביום חמישי, 10 בדצמבר אחה"צ את 'יום הקואופרטיב' השנתי. בתוקף הנסיבות האירוע יתקיים השנה רק באופן דיגיטלי-מקוון, ללא התכנסות פיזית.

הנושא של יום זה השנה הוא 'התקשר לגדול' Connect to grow. כזכור, ביום זה יוכרזו הנבחרים החדשים ל'מועצת החברים', והזוכים בתחרויות 'צבעוני הזכוכית' ובפרס החדשנות Greenovation Award. כמו-כן ניתן יהיה לצפות ולהאזין לשתי הרצאות: 'מגמות בהעדפות צרכנים', ו'כוחה של הטכנולוגיה בימי קורונה'. תהיה גם אפשרות ליצור קשר ולשאול שאלות.

המעוניין להשתתף צריך להירשם מראש בקישור www.dagvandecooperatie.com ולקבל קישור וסיסמה. מומלץ!

המקור: RFH News 27/10/2020

עוד תזכורת: הדרכה לשימוש במערכת Insights

היישומון Insights החליף לאחרונה את היישומון Floranext. הוא מאפשר מעקב אחר נתוני המכירה האישיים והכלליים. השימוש כרוך בתשלום 50 € בחודש.

ירון כוכבי הכין סרטון עם הסבר מפורט בעברית, בלוויית הדגמות, כיצד להשתמש במערכת המידע Insights.

אפשר לגלוש דרך קישורית זו לצפות, להאזין, ולהתעדכן בכל החידושים האחרונים שבמערכת חשובה זו.

נמסר ע"י ירון כוכבי

רויאל פלורהולנד מגבשת 'מדיניות מידע'

ברויאל פלורהולנד החליטו 'לעשות סדר' בטיפול במידע הרב שנוצר ומצטבר במערכות השונות, להסדיר את הגישה למידע עבור מי שזקוק לו, ולמנוע גישה למידע מאלה שאינם זכאים ומורשים לקבלו. לא נלאה את קוראינו בפרטים הרבים הקשורים להסדרת המידע. את המתעניינים מבינכם נפנה אל חוברת ההדרכה למדיניות המידע [באנגלית], הניתנת להורדה מאתר האינטרנט של רויאל פלורהולנד. נביא כאן את תמצית המדיניות המתגבשת:

הארגון מקפיד לנהוג לפי כל כללי החוק ההולנדי באשר להגנה על הפרטיות בכל הקשור למידע אישי. כל עובדי רויאל פלורהולנד המטפלים במידע הכספי עוברים הכשרה מיוחדת, ומחויבים בהסכם שמירה על סודיות.

כל מידע אישי הנוגע לאדם או חברה העוסקים בגידול, בהספקה, ובמסחר – נגיש תמיד באופן מלא לאותו אדם/גוף, דרך מערכת Floriday.

המידע האישי נגיש רק לאלה מעובדי רויאל פלורהולנד הנדרשים לטפל בו במסגרת השרות למגדל או הלקוח. ואלה עוברים תהליך יסודי של זיהוי ובירור הסמכות לפני שמתאפשרת להם גישה למידע אישי.

הטיפול במידע כפוף לפיקוח הן של מח' פיקוח פנימית, והן לחברת ראיית החשבון של הארגון. כמו-כן מתקיימת 'ועדת-מידע' פנימית המפקחת על הטיפול בנושא. וועדה זו תורחב ותתמסד לקראת סוף השנה, והיא תכלול נציגי מגדלים וקניינים, וגם אנשי מקצוע בלתי-תלויים.

המקור: 3/11/2020 RFH News

בשוקי הפרחים באירופה

השוק 'חזר לעצמו' והשנה תהיה טובה מאשתקד

סקירה נרחבת של שוק הפרחים העולמי, המפרטת את המצב בכל המדינות החשובות בעולם, נכון לאמצע נובמבר, הוכנה ברויאל פלורהולנד [גם באנגלית] והיא זמינה להורדה בקישורית זו.

בשבועיים האחרונים השוק, כפי שהוא מתבטא במכירות רויאל פלורהולנד, המשיך בתהליך ההתאוששות ממשבר מגפת הקורונה, תוך כדי פיגור מסוים אחרי אשתקד, הן בכמויות והן במחירים.

על רקע זה היה מעניין לקרוא בשבוע שעבר ריאיון נרחב עם שני אחים, בעלי חברת שיווק סיטונאי של פרחים מאלסמיר, שהסבירו, בלוויית נתונים, כי השנה האחרונה היא הטובה מכל השנים שהיו להם, מאז קם העסק המשפחתי לפני 53 שנים...

נתון חיובי נוסף הוא העובדה שהתמיכה הממשלתית ההולנדית לענף הפרחים לא נוצלה במלואה, מאחר ולא היו הפסדים בהיקף המזכה בסיוע.

גם הבנק Rabobank מדווח שלא נזקק לדחות החזרי הלוואות למגדלי פרחים בכל ההיקף שתוכנן. ללמדך שגם אם השוק סובל מהאטה זמנית – אין זה אומר בהכרח שהוא נחלש.

המקור: 09/11/2020 FloralDaily

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 47 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 30 סנט לגבעול, 10.7%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 46. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-3.8%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע זהה, והכמות הייתה נמוכה ב-6%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-11.5%+ מזה שהיה בשבוע מס' 47 בשנת 2018.

בשבוע מס' 48 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 31 סנט לגבעול, 3.8%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 47. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-1.1%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה בשיעור 7%+ מאשתקד, והכמות הייתה נמוכה ב-7%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-12.6%+ מזה שהיה בשבוע מס' 48 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-3.0%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 7.2%-) והוא נמוך ב-1.0%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

באקוודור מנסים להיות לא 'רק וורדים'

ייצור הפרחים באקוודור התמקד כל השנים בעיקר בוורדים. השילוב של אזור קו-המשווה עם טופוגרפיה הררית יוצר להם יתרון מובהק באיכות פרחי הוורדים, אלה מהזנים הגדולים. הוורד מאקוודור מצטיין בפקע גדול במיוחד ומבוקש לכן בארה"ב וברוסיה, וכמעט שאין לו מתחרים בעולם.

עכשיו מנסים המגדלים שם להתרחב לייצור פרחים מסוגים נוספים. מייצרים שם ומייצאים כמויות לא מבוטלות של גיפסנית, ציפורן, חמנית, לימוניום, נורית, סקביוזה, קרספדיה, ועוד. אין בנמצא נתונים על היקף המעבר ל'פרחי-קיץ', וגם לא על פרטי המִבחר והמִגוון. ניתן ללמוד על המגמה רק מתוך סיפורים של מגדלים ספציפיים, המתפרסמים מדי פעם.

אפשר להתרשם כי מגדלי הוורדים שמתחילים להציע מוצרים נוספים נהנים מקשריהם הטובים עם הלקוחות, אשר גם מנחים אותם לאילו מוצרים נוספים הם זקוקים. אין ספק שנוכחותם בשוק הוורדים מעניקה להם יתרון בהחדרת פרחים נוספים לשוק. לכן אפשר להניח שבזמן הקרוב נשמע על יותר ויותר נוכחות אקוודורית בשוק הפרחים 'השונים'.

המקור: FloralDaily 17/11/2020

פרח הפרג התקבע בתרבות המערב כסמל לזכר הנופלים במערכות

פרחי פרג משמשים ברוב ארצות המערב, אך במיוחד בבריטניה, בארה"ב, ובקנדה, כפרח המסמל את האבל על הנופלים במערכות. כמעט בכל טקס ממלכתי לאזכרת הנופלים בקרב מופיע זר גדול של פרחי פרג אדומים עם הלב השחור. בהרבה טקסים, גם במזרח-אירופה, נהוג לענוד סיכה בדמות פרג אדום בעת טקסי אזכרה לחללי מלחמה. המגזין הענפי Flower Power Daily ניסה להתחקות אחרי מקור המנהג הזה, ולהבין כיצד קבלו פרחי הפרג את מעמדם המכובד הזה.

מסתבר שההסבר לתופעה הוא מורכב ביותר. שורשיו נמצאים כבר בתרבויות יוון ורומא; אז נהגו להציע פרחי פרג למתים. מימים ימימה היה הפרג סמל לשינה, לשלום, ולמוות. אבל הנוהג והקשר לנופלים בקרבות התגבש בעיקר בימי המלחמות הגדולות במאה העשרים. הפרח מסמל את הנופלים, ואת התקווה לשלום.

בכל-אופן, ישנו יותר מהסבר אחד להתגבשות הנוהג הבינלאומי סביב הפרח הזה.

לפופולריות של הפרג כסמל לזכר הנופלים תרם כנראה שיר שכתב משורר קנדי בעצם ימי מלחמת-העולם הראשונה, ב-1915, אודות פרחי הפרג שפרחו בין גוויות החללים בשדה הקרב של פלנדריה. ככל הנראה, אין קשר בין המנהג הזה לבין היותו של הפרג גם המקור לסם האופיום...

נראה שהפרג הוא אכן דוגמה לכך שפרח יכול להפוך לסמל תרבותי נפוץ. אנו מפנים את קוראינו המתעניינים לכתבה הנרחבת במגזין הנ"ל flowerpowerdaily.com.

המקור: FloralDaily 12/11/2020