ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 47 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

'יום הקואופרטיב' ב-10 בדצמבר

רויאל פלורהולנד תקיים ביום חמישי, 10 בדצמבר אחה"צ את 'יום הקואופרטיב' השנתי. בתוקף הנסיבות האירוע יתקיים השנה רק באופן דיגיטלי-מקוון, ללא התכנסות פיזית.

הנושא של יום זה השנה הוא 'התקשר לגדול' Connect to grow. כזכור, ביום זה יוכרזו הנבחרים החדשים ל'מועצת החברים', והזוכים בתחרויות 'צבעוני הזכוכית' ובפרס החדשנות Greenovation Award. כמו-כן ניתן יהיה לצפות ולהאזין לשתי הרצאות: 'מגמות בהעדפות צרכנים', ו'כוחה של הטכנולוגיה בימי קורונה'. תהיה גם אפשרות ליצור קשר ולשאול שאלות.

על המעוניינים להשתתף בהרצאות להירשם מראש בקישור www.dagvandecooperatie.com ולקבל קישור וסיסמה. מומלץ!

להזכירכם: עוד לפני-כן, ביום שני, 30 בנובמבר, בשעה 15:00, יתקיים מפגש מקוון של מגדלים ישראלים; ראו פרטים בידיעון מס' 42.

שימו לב: ההרשמה באמצעות ירון כוכבי This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

המקור: RFH News 27/10/2020

יש מתנגדים להטלת חובה של תוויות איכות

לאחרונה נשמעים קולות בקרב חברי רויאל פלורהולנד המתנגדים להפיכת ההצטיידות בתווית-איכות לחובה עבור כל מספקי התוצרת למכרזות. כזכור [ראו בידיעון מס' 46 מן השבוע שעבר] ההנהלה אמצה את המלצת 'מועצת החברים' להפוך את ההסמכה לתווית-קיימוּת לצעד-חובה לכל המספקים תוצרת לארגון, ולהפעיל צעדי אכיפה, כולל הפעלת עיצומים, לקיום החובה הזאת. קבוצת חברים המתנגדים לצעד קיצוני כזה הקימה קבוצת פייסבוק בשם 'מגדלים נגד חובת תוויות', שם הם מביעים התנגדות לצעדי אכיפה, במיוחד כנגד מגדלים קטנים, אשר מתקשים בהשגת התווית.

המתנגדים מבקשים להימנע מהתוכנית המתגבשת בהנהלה להתחיל באכיפה ברבעון השני של 2021, ע"י מכירה בסוף התור של הפרחים שלא צוידו בתווית, והטלת קנסות, שיעלו בהדרגה ויגיעו לכדי 700 € ביוני 2022. הם מבקשים למתן את התגובה, ובכל-מקרה להקדים אזהרות לפני הטלת קנסות.

גם המנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde התייחס לנושא בריאיון למגזין הענפי, והבהיר כי נושא תוצרת בת-קיימא עומד בראש סדר העדיפויות של הארגון. הוא הבהיר כי יישום המדיניות ייעשה בשקיפות מלאה, ותוך שיתוף-פעולה עם המגדלים ועם הקניינים. הוא סיפר כי הוקם צוות-תמיכה מיוחד לסייע למגדלים במילוי חובת ההצטיידות בתווית. הוא גם מסר כי ארגון GLOBALG.A.P יציג בקרוב מודל חדש של הדרישות המזכות בתווית.

[נציין כי טרם מצאנו התייחסות ישירה של הנהלת רויאל פלורהולנד לדרישות של אותה קבוצת 'מגדלים נגד חובת תוויות']

המקורות: RFH News + HortiPoint 23+27/10/2020

ויש המבקרים גם את יישומון Insights

מספר מגדלים הביעו אי-שביעות-רצון ממערכת Insights החדשה; הם מעדיפים את מערכת FloraneXt הישנה. במיוחד חסרים להם נתוני ההספקה היומית לשעון. הם העלו את הסתייגויותיהם במדיה החברתית בשבוע שעבר.

במערכת החדשה אין נתוני הספקה לשעון; רק מחירים. גם נתונים על מוצר שמספקים אותו פחות מ-3 מגדלים אינם בנמצא. כך גם מחירי מכירה מוקדמת בשעון. לכן, לדבריהם, המגדל אינו מקבל תמונה מלאה על המוצר בו הוא מתעניין.

מערכת FloraneXt אינה זמינה יותר, מאז 2 בנובמבר. נציג רויאל פלורהולנד מסביר שהמידע במערכת הישנה לא תאם את מדיניות המידע של הארגון. בין השאר נמנעים מלפרסם נתונים שיאפשרו מידע על מצבו הכלכלי של המגדל.

כזכור, היישומון Insights החליף לאחרונה את היישומון Floranext. השימוש כרוך בתשלום 50 € בחודש. ירון כוכבי הכין סרט וידיאו עם הסבר מפורט בעברית, בלוויית הדגמות, כיצד להשתמש במערכת המידע Insights.

אפשר לגלוש דרך קישור זה לצפות, להאזין, ולהתעדכן בכל החידושים האחרונים שבמערכת חשובה זו.

המקור: HortiPoint 04/11/2020

בשוקי הפרחים באירופה

צופים עלייה במכירות חג המולד בארה"ב

בסקר שנערך מטעם ארגון קמעונאי הפרחים האמריקאים SAF נמצא כי למעלה משני-שלישים מבין קמעונאי הפרחים מעריכים כי המכירות לקראת חג-המולד הקרוב תהיינה גבוהות מאשתקד; רובם מדברים על גידול של עד 10%+.

עוד 22% סברו כי המכירות תהיינה דומות לאשתקד.

עד כה לא מצאנו מידע על הערכות דומות לגבי השוק באירופה.

המקור: 29/10/2020 FloralDaily

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 45 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 23.5 סנט לגבעול, 15.9%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 44. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-12.7%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך בשיעור 17%-, והכמות הייתה נמוכה ב-12%- מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך ב-20.4%- מזה שהיה בשבוע מס' 45 בשנת 2018.

בשבוע מס' 46 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 27.3 סנט לגבעול, 16.1%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 45. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.7%+) לזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-11%-, והכמות הייתה נמוכה ב-12%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה נמוך ב-8%- מזה שהיה בשבוע מס' 46 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-3.1%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 7.3%-) והוא נמוך ב-1.2%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

קניה: מתרחב ייצור 'פרחי קיץ'

יצוא הפרחים מקניה כבר אינו 'רק וורדים' כפי שהיה בעבר. יותר ויותר מגדלים מגוונים את הייצור ומוסיפים מגוון של 'פרחי קיץ'. אחת החברות הגדולות והוותיקות בין יצואני הפרחים, סיאן Sian, הגישה לשעון באוקטובר את ראשוני הפרחים מחוות פרחי הקיץ החדשה שלה, משק סולולו Sololo Agriculture Ltd [בתמונה], המשתרע על-פני 1,360 דונמים באזור העיר אלדורט Eldoret, כ-260 ק"מ צפונית-מערבית לבירה נירובי, וכ-130 ק"מ צפונית-מערבית לאגם נאיוושה, המרכז החשוב של משקי-הוורדים.

הפריקה של הפרחים לשעונים נעשית דרך המחלקה לטיפול בפרחים (מט"פ) של רויאל פלורהולנד.

המשק נמצא בגובה 2,250 מ' מעל פני-הים, ונהנה מלילות קרירים. המיקום על קו-המשווה מביא ל-12 שעות שמש ביום, במשך כל השנה. ואכן המשק מתוכנן לספק את תוצרתו במשך כל השנה, באיכות גבוהה.

החווה החדשה מציעה 19 סוגים וזנים שונים של פרחים, ביניהם גיפסנית, קרספדיה/מקל-התוף, וורוניקה, ועוד... בשנים האחרונות, מאז שהחברה החלה לגדל גם פרחי-קיץ, הם החלו גם להכין זרים-מעורבים ולייצא אותם.

לא הצלחנו למצוא נתונים כמותיים על מגוון הפרחים המיוצרים בקניה כיום, אבל המידע על משק סיאן מבטא את המגמה. הפרסומים הרשמיים כוללים אמנם רשימה של לא פחות מ-42 מיני פרחים, אך אין לדעת כמה מהם גדלים בהיקף מסחרי משמעותי.

לאחרונה החלה יוזמה, מטעם הסוכנות הממשלתית לקידום היצוא, לפעול במשותף להרחבת שוקי היצוא של פרחים מקניה, ולהגדלת היקף היצוא בקצב של 10% בשנה. עם-זאת, טרם נודע על פעילות ממשית בשטח למטרה זו, ובינתיים נשמעות הצהרות-כוונה יפות בלבד.

המקורות: FloralDaily 26/10/2020 + Hortibiz 05/11/2020

נמשכים הקשיים בתובלה אווירית מדרום-אמריקה ומקניה

בהמשך לדיווח הקודם שלנו, בידיעון מס' 34 ,המחסור בנפח הובלה ותעריפי ההובלה האווירית של פרחים, במיוחד לארה"ב, ממשיכים להעיק על יצואני הפרחים בקולומביה ובאקוודור. גם בקניה קיים עדיין מחסור בנפח הובלה.

"דחיית משלוחים ב-24 עד 48 שעות חדלה להיות הפתעה, וכבר הפכה להרגל" מספר יצואן קולומביאני גדול. "הבעיה כיום אינה מגפת הקורונה, ולא ההפגנות המשבשות את החיים במדינה, אלא השאלה אם נצליח להביא את הפרחים ליעדם בזמן" הוא הוסיף.

הסיבה היא פשוטה ומובנת: בגלל האטת הפעילות הכלכלית לרגל המגפה, אין מספיק מטענים מארה"ב אל מדינות דרום היבשת; וכך גם באשר משלוחים מאירופה למזרח אפריקה. טיסה ריקה לאחד הכיוונים מייקרת כמובן את עלות ההובלה באופן דרמטי. זאת בשונה מהמצב בחודש יולי, שאז נגרם המחסור בנפח הובלה מהפניית מטוסים להובלת ציוד רפואי מסין למערב [ראו בכתבה הקודמת הנ"ל].

היצואנים מנסים להתגבר על המגבלה הזאת ע"י התייעלות של האריזה: להכניס יותר פרחים בכל קרטון ועל כל משטח. הם מציינים הצלחה לא מבוטלת בתחום זה. יש הטוענים כי הצליחו להגדיל ב-20%+ את מספר הפרחים למשטח. כמו-כן מפנים יותר משלוחים להובלה ימית, במסלולים שזה מתאפשר.

המקורות : FloralDaily / www.stattimes.com 06/11/2020 + HortiPoint 09/11/2020

בתי הקברות נסגרו לקהל – ואלפי מגדלי פרחים מתרוששים...

אחד מהמאפיינים הנפוצים למגבלות המוטלות בעקבות מגפת הקורונה הוא איסור על התקהלויות. במדינות רבות נאסר לחלוטין לקיים הלוויות רבות משתתפים.

נאסר גם להתקהל בבתי-העלמין לרגל 'יום-כל-הנשמות' ב-1 בנובמבר. מסתבר כי בתרבויות מסוימות הדבר הביא מכה אנושה על שוק הפרחים.

במקסיקו מצאו את עצמם אלפי מגדלי פרחים במצב שלא היה שימוש לתוצרתם, במיוחד פרחי קלנדולה/ציפורני-חתול, אותם הם מגדלים מדי שנה במיוחד לקראת יום אזכרת המתים.

המגדלים המקסיקנים נמצאים במצב נואש, לאחר שזו המכה השנייה שהם סופגים השנה, לאחר יום-האם האחרון. 90% מהפרחים הגדלים במקסיקו מיועדים לשוק המקומי.

סיפורם הוא רק אחד מתרחישים דומים הקורים ברחבי העולם, ומתווספים למה שאנו יודעים אודות יצואני-פרחים.

המקורות: FloralDaily / www.pri.org/stories/mexico 03/11/2020