ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 46 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

שקיפות מלאה בשעונים, וחובת הצטיידות בתווית 'ייצור בתנאים בני-קיימא'

רויאל פלורהולנד הנהיגה, החל ב-16 באוקטובר, הצגת הלוגו של FSI על-פני השעון, כאשר התוצרת הנמכרת עומדת בתנאי התווית של 'ייצור בר-קיימא'. בדרך זו יכול הקניין להעדיף תוצרת כזו, אם הוא מעוניין בכך. המגדל הזכאי לשאת את התווית גם ניתן לזיהוי מוקדם ע"י הקונה. המכרזה נענתה בכך לדרישה מפורשת של ציבור הקונים.

עד כה, מאז דצמבר 2019, צוין בתעודת המכרזה EAB ובחזית השעון אם המגדל הצטייד באחת התוויות המעידות על סטנדרטים שונים, ואילו Floricode מאחד את כל המדדים ומעיד על עמידה בדרישות שהעמיד ארגון FSI, המשותף ליצרנים, לסוחרים, ולנציגי הצרכנים.

האחראי על פיתוח נושא הקיימות ברויאל פלורהולנד, מרטן בנקי Maarten Bánki [בתמונה], הבהיר כי הארגון שואף לכך שכל התוצרת הנמכרת במכרזות תהיה מייצור בר-קיימא. כל המגדלים המספקים למכרזות יחויבו לקבל הסמכה לתווית המעידה על ייצור בסטנדרטים שנקבעו ע"י FSI.

עם-זאת, עדיין קבוצה של 263 מגדלים מקיימת 'קבוצת-ווטסאפ' אשר מביעה התנגדות להפוך את תווית הקיימות לחובה, וטוענת שיש להשאיר אותה לבחירה חופשית של כל מגדל. הם טוענים כי כיום עדיין 1,200 מתוך כ-2,000 מגדלים 'קטנים' אינם מצוידים בתווית, וכי באמצע יולי רק 44% מחברי רויאל פלורהולנד הצטיידו בתווית; אך אלה אחראים להספקת כ-80% מהתוצרת הנמכרת במכרזות.

סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde, מנכ"ל רויאל פלורהולנד, הבהיר בריאיון לכתב-העת הענפי כי עם כל ההבנה לקשיים בהם נתקלים מגדלים קטנים מסוימים – הארגון נחוש בדעתו להפוך את תווית הקיימוּת לחובה. הארגון מסייע, וימשיך לסייע למגדלים המתקשים בתהליך.

ואכן, ב-23 באוקטובר אשרה הנהלת רויאל פלורהולנד את המלצת 'מועצת החברים' מ-8 באוקטובר, להפוך את ההסמכה לתווית-קיימות לצעד-חובה לכל המספקים תוצרת לארגון, ולהפעיל צעדי אכיפה, כולל הפעלת עיצומים, לקיום החובה הזאת. ההנהלה הבהירה שהאכיפה תיושׂם בשלבים, בהדרגה.

מסתבר אפוא כי רויאל פלורהולנד עוברת בנחישות לעידן בו 'ייצור בתנאים בני-קיימא' מאפיין את כל התוצרת במכרזות.

המקורות: RFH News 16+23/10/2020 + HortiPoint 27+29/10/2020 + V vd Bloemisterij 05/11/2020

צפי להמשך הגידול במכירות רויאל פלורהולנד בשנה הבאה

המנהל המסחרי הראשי של רויאל פלורהולנד, רוּד קנוֺר Ruud Knorr [בתמונה], צופה כי בשנת 2021 יגיעו המכירות של רויאל פלורהולנד לכדי 5 מיליארד €; זה אומר תוספת של כ-200 מיליון €, שהם כ-4%+, למכירות השנה הנוכחית. כך הוא אמר בריאיון למגזין הענפי 'בלומיסטריי'.

ההערכה היא כי כ-100 מיליון € יתוספו למכירות תוצרת הולנדית, ועוד כ-100 מיליון יבואו ממדינות אחרות, בראשן קניה, וגם מאיטליה ומספרד.

קנור זוקף את הגידול הצפוי לזכות גורמים כמו הדיגיטליזציה שמפשטת את הקניה עבור חברות חיצוניות, וכמו האפשרות לשלם במטבע הדולר בעסקאות בינלאומיות שנעשות באמצעות רויאל פלורהולנד.

לדבריו, יש ביקוש רב בקניה ובאתיופיה לביצוע מכירות בדולרים למדינות שלישיות.

המקור: HortiPoint 13/10/2020

מי יותר קטן?

מכרזת אלסמיר טוענת לתואר הבניין ששטחו הגדול בעולם. המבנה משתרע על-פני 490 דונמים (ולפי גרסה אחרת 520 ד').

מסתבר שזהו שטח גדול משטחה של המדינה הקטנה בעולם – הוותיקן, שתופס רק 440 דונמים...

הנתונים מתפרסמים במסגרת 'נחמד לדעת'. אין לנו אישור רשמי באשר לדירוג העולמי.

שטח ה'רצפה' הכולל של אולמות המכרזה (בשתי הקומות) מגיע ל-990,000 מ"ר; זאת עוד לפני השלמת מבנה המשרדים החדש.

[בתמונה: שטח הוותיקן מצויר באדום על-פני צילום אוויר של מכרזת אלסמיר]

המקור: BPNieuws 23/10/2020

תזכורת: הדרכה לשימוש במערכת Insight

היישומון Insights החליף לאחרונה את היישומון Floranext. הוא מאפשר מעקב אחר נתוני המכירה האישיים והכלליים. השימוש כרוך בתשלום 50 € בחודש.

ירון כוכבי הכין סרט וידיאו עם הסבר מפורט בעברית, בלוויית הדגמות, כיצד להשתמש במערכת המידע Insights.

אפשר לגלוש לקישור לצפות, להאזין, ולהתעדכן בכל החידושים האחרונים שבמערכת חשובה זו. כמו כן לסרטוני הדרכה בקישור www.youtube.com/c/Floriday .

נמסר ע"י ירון כוכבי

תזכורת: מפגש מקוון של מגדלים בסוף נובמבר

במשך חודש נובמבר תארגן 'מועצת החברים' של רויאל פלורהולנד סדרה נוספת של מפגשים מקוונים.

הם יעסקו בנושאים שעל הפרק. פרטים על נושאי הדיון, והנחיות להרשמה ולהתחברות למערכת יפורסמו בקרוב.

שריינו לכם את המועד בו יתקיים המפגש המקוון של מגדלים מישראל:

ביום שני, 30 בנובמבר, בשעה 15:00

המקור: RFH Nieuws 08/10/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 44 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 28 סנט לגבעול, 11.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 43. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.6%-) לזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-6%-, וגם הכמות הייתה נמוגה ב-6%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-8.6%+ מזה שהיה בשבוע מס' 44 בשנת 2018.

בשבוע מס' 45 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 23.5 סנט לגבעול, 15.9%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 44. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-12.7%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך בשיעור 17%-, והכמות הייתה נמוכה ב-12%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה נמוך ב-20.4%- מזה שהיה בשבוע מס' 45 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-2.8%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 7.0%-) והוא נמוך ב-0.9%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מתריעים מפני מפולת בענף הפרחים ליצוא בישראל

מזכיר ארגון מגדלי הפרחים, חיים חדד [בתמונה], צוטט ב'מעריב' כמי שאמר כי "כל ההזמנות מאירופה בוטלו. הענף לא יוכל לעבור טלטלה נוספת והוא ייסגר".

מזכ"ל תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, פנה לשר החקלאות אלון שוסטר בבקשה להיפגש בדחיפות לאחר כניסת אירופה לסגר שני, והנזק שנגרם לענפי הפרחים והתבלינים ליצוא, במטרה לתת לחקלאים ודאות ולדאוג לפיצוי.

יפרח אמר: "אנו חוששים מאוד שסגירת המשקים תביא להתמוטטות כלכלית של המגדלים". במכתב לשר נאמר: "בעקבות גל נוסף של מגפת הקורונה הודיעו ממשלות באירופה על כניסה לסגר שני, מלא או חלקי.

מדינות נוספות ביבשת מודיעות בימים אלו על כניסה לסגר שני". והוא הוסיף: "ענף התבלינים וענף הפרחים ליצוא נפגעו אנושות כבר בגל הראשון. חקלאים התבשרו לאחרונה על הפסקה מלאה של ההזמנות ועצירה מוחלטת של ביקושים".

נמסר כי ב-2019 הסתכם יצוא הפרחים מישראל ב-350 מיליון שקל.

המקור: Ynet 03/11/2020

הפולנים גילו סולידריות וקנו פרחים

בפולין, כמדינה קתולית, מציינים תמיד את 'יום כל הנשמות'/'יום כל הקדושים', היום הראשון בחודש נובמבר, בביקור בקברי בני-המשפחה והנחת פרחים או עציץ פורח על קבריהם.

קמעונאי הפרחים נוהגים להציע את מרכולתם בשערי בתי-הקברות ביום זה.

ואילו השנה, בצל מגפת הקורונה, הודיעו השלטונות, ברגע האחרון, על סגירת בתי-הקברות ביום זה, בכדי למנוע התקהלויות.

סוחרי הפרחים הציעו למכירה במרכזי הערים את התוצרת שהכינו, והקהל הרחב, כאות סולידריות, וכתמיכה בסוחרים, אמנם הרבה לרכוש מהם פרחים, למרות שלא יכלו להניחם על קברי יקיריהם. רבים הניחו את הפרחים לפני השער הסגור של בית-העלמין [ראו בתמונה].

כוחה של מסורת, ואולי גם של סולידריות...

המקור: FloralDaily 03/11/2020

ארה"ב ביטלה את המכס על וורדים מאקוודור

החל ב-1 בנובמבר בוטל המכס על יבוא וורדים מאקוודור, בסך 6.8% מערך היבוא. זהו צעד שישפר כמובן את כושר התחרות של הוורדים מאקוודור בשוק היצוא העיקרי שלהם. השינוי הזה כמובן יקשה על מגדלי הוורדים בארה"ב, ועל הוורדים הקולומביאנים, שעליהם לא הוטל מכס בארה"ב. זה גם יפחית את הכדאיות היחסית של יצוא וורדים מאקוודור לאירופה ולרוסיה.

יצוא הפרחים מאקוודור הסתכם ב-2019 לכדי 874 מיליוני $; מזה כ-75%, 649 מיליון $, יצוא וורדים. ארה"ב קלטה כ-45% מסך היצוא הזה.

ההקלה הזו באה בזמן למגדלים באקוודור. הם עדיין לא התאוששו לחלוטין מנזקי המהומות שאירעו במדינה לפני כשנה; ואז באה מגפת הקורונה והכתה קשות בכלכלת המדינה. המגפה הזיקה למכירות פרחי אקוודור יותר משהכתה בקולומביה, משום שהאקוודורים, בניגוד לשכניהם הקולומביאנים, מתבססים יותר על אירועים וחתונות, ופחות על מכירה שוטפת במרכולים.

גם השוק המקומי באקוודור סובל עכשיו מירידה במכירות עקב מגבלות על תנועת מכוניות במדינה [בעיה סבוכה שלא ניכנס כאן לפרטיה]. מעריכים כי עסקי הפרחים במדינה פחתו ב-2020 עד כה בשיעור 17%- לעומת אשתקד.

המקורות: BPNieuws 28/10/2020 + Floribusiness 03/11/2020

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

מחקר על תנאים מיטביים לאחסון פרחי אדמונית

לפרח האדמונית חיי-מדף קצרים, יחסית, וגם עונת הפריחה שלו קצרה. לכן ישנה חשיבות מסחרית גבוהה לאחסון פרחים קטופים של אדמונית בקירור.

מחקר רחב ומעמיק הגדיר את הטמפרטורה המיטבית שבה עדיף לאחסן פרחי אדמונית למשך תקופה של עד 16 שבועות. נמצאו התנאים הרצויים לאחסון, אשר יביאו לאיכות מיטבית, לאורך זמן מירבי.

בניסוי נוסף נבדקה ההשפעה של חומרים שונים על הארכת חיי-המדף, ועל איכות הפרחים לאחר האחסון.

מפאת ריבוי הנתונים ורגישותם אנו מעדיפים שלא לצטט כאן ממצאים, אלא להפנות את קוראינו המתעניינים בנושא אל שני המחקרים: www.mdpi.com/1694 וגם www.mdpi.com/1631 .

המקורות: FloralDaily 28/10 + 03/11/2020