ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 44 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

נערכים לעידן הדיגיטלי

לקראת סוף השנה, מגדלים וסוחרים נערכים לפעילות בפלטפורמה הדיגיטלית Floriday של רויאל פלורהולנד. כידוע, זו תהיה האפשרות היחידה לבצע עסקאות ישירות, החל מתחילת שנת 2021 [ראו הסבר של ירון כוכבי על המשמעות עבור מגדלים מישראל בידיעון מס' 37, שם תמצאו גם קישור למדריך מפורט להתחברות למערכת]. ההיערכות זכתה לכינוי '100% דיגיטלי' 100% Digital בכל הפרסומים הפנימיים של הארגון.

היתרון הגדול של 'זירת הפעילות' הזו הוא בכך שכל התקשורת, העברת המידע, והעברת הכספים בין היצרנים לקניינים נמצאים בפלטפורמה אחת מרכזית. מעתה – הרבה פחות טרחה, והרבה פחות זמן נדרשים מהמגדל, והכל פשוט יותר. למעשה, כל מסלולי המכירה והתשלום של רויאל פלורהולנד זמינים מתוך נקודת קישור אחת.

כזכור [ראו בידיעון מס' 43 מן השבוע שעבר], בשבוע הבא, בימים ד' ו-ה', 4 ו-5 בנובמבר, תתקיימנה סדנאות מקוונות להדרכת המגדלים בשימוש במערכת Floriday, תחת הכותרת Flori2days. כל סדנא תימשך כ-30 דקות. בכניסה למערכת www.floriday.io ניתן לראות את התוכנית המפורטת, ואת רשימת המרצים ותפקידיהם, ולהירשם מראש, בנפרד לכל סדנא מבוקשת. מומלץ להיכנס, לבחור סדנא, ולהירשם מראש. הנרשמים יקבלו קישורית וסיסמה לקראת מועד תחילת הסדנא אליה נרשמו. כעת ניתן לקבל מידע ולהירשם גם בקישור www.royalfloraholland.com/flori2days-register

ונזכיר: כל מגדל חייב להתחבר למערכת Floriday, משום שרק כך תתאפשר לפורק שלו גישה למערכת, לצורך הנפקת תעודת-מכרזה וכיו"ב.

המקורות: RFH Nieuws 05/10/2020 + Flori2days + RFH News 12/10/2020 + HortiPoint 15/10/2020

שרות ייעוץ למכירה עומד לרשות המגדלים

רויאל פלורהולנד מקיימת שרות-ייעוץ למגדלים בכל הקשור למכירות ישירות - Sales Advice service. המומחים של רויאל פלורהולנד יוצרים קשר אישי עם המגדל, מספקים לו מידע על השוק למוצר הספציפי שלו, מכינים לו סקר-שוק מפורט, ומדריכים אותו בניהול המכירות הישירות שלו.

זהו שרות ייעוץ ותמיכה המומלץ לכל מי שמעוניין לפתח את המכירות הישירות של תוצרתו, לאתר שווקים חדשים, ולחדור אליהם.

המעוניינים יכולים למצוא את המידע המלא על השרות, וליצור קשר עם הצוות דרך הקישור commercial-services

המקור: RFH News 09/10/2020

תזכורת: אפשר להצביע לתחרות 'צבעוני הזכוכית'

כפי שהסברנו כאן בידיעון מס' 41, עכשיו יכול כל חבר להצביע עבור אחד מאלה שנרשמו לתחרות 'צבעוני הזכוכית', ולבחור במוצר או הזן המוצלח לדעתו, הראוי לפרס היוקרתי הזה.

הסבב הראשון של ההצבעה נערך במאי. עכשיו אפשר להצביע למועמדים המועדפים בסבב השני, מתוך אלה שנבחרו ע"י הקהל וע"י 'צוות המושבעים' המקצועי בסבב הראשון.

אין ספק שהתחרות והחשיפה שהיא נותנת למוצרים חדשים בשוק תורמת הרבה לחדשנות בענף.

למידע על התחרות ועל המועמדים שעלו לגמר, וגם לקישור לטופס ההצבעה - גלשו לדף המיוחד לצבעוני הזכוכית .

המקור: RFH Nieuws 18/09/2020

תזכורת: הדרכה לשימוש במערכת Insight

לאחרונה הכין ירון כוכבי סרט וידיאו עם הסבר מפורט בעברית, בלוויית הדגמות, כיצד להשתמש במערכת המידע Insight.

אפשר לגלוש דרק קישור זה לצפות, להאזין, ולהתעדכן בכל החידושים האחרונים שבמערכת חשובה זו.

נמסר ע"י ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

יצוא הפרחים מישראל השנה הצטמצם בשליש (?)

היצוא החקלאי, ייעור ודיג הסתכם בינואר - ספטמבר 2020 ב-2.8 מיליארד שקל לעומת 3.1 מיליארד שקל, בחודשים המקבילים בשנת 2019. באותה תקופה ירד יצוא הפרחים ב-32.1%, בהשוואה לאשתקד. כך על-פי הלמ"ס.

[למרות מאמצינו, לא הצלחנו למצוא נתון ישראלי רשמי של ההיקף הכספי או הכמותי של יצוא פרחים מישראל... עם זאת, נתוני רויאל פלורהולנד מראים מכירת פרחים מישראל בינואר-ספטמבר בהיקף של כ-35.5 מיליון €, שהם ירידה של 24%- לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זאת תוך ירידה כמותית של כ-20%-, לכדי כ-143.5 מיליון יח'. מן-הסתם הנתון משקף את רוב-רובו של יצוא הענף מישראל; כך שישנה כאן סתירה לא זניחה בנתונים.]

המקורות: Port2Port 21/10/2020 + RFH

יצוא הפרחים מהולנד מתאושש

בחודש ספטמבר הסתכם יצוא הפרחים הקטופים מהולנד לכדי 2.7 מיליארד €; עליה של 8%+ לעומת ספטמבר אשתקד. יצוא הצמחים גדל ב-2%+, לכדי 1.9 מיליארד €. כך על-פי נתוני Floridata של ארגון היצואנים.

ועדיין, היקף היצוא מתחילת השנה מפגר ב-200 מיליון € אחר היקפו אשתקד. נציגי ארגון היצואנים VGB נמנעו מלהעריך את הסיכוי לסגירת פער זה עד סוף השנה, בגלל מידה רבה של אי-וודאות שעדיין שוררת בשוק.

המקור: 16/10/2020 Greenity/VGB

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 42 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 30 סנט לגבעול, 1.9%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 41. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-3.4%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-2%-, והכמות הייתה נמוכה ב-10%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-19%+ מזה שהיה בשבוע מס' 42 בשנת 2018.

בשבוע מס' 43 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 31.6 סנט לגבעול, 4.2%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 42. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-5.6%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-8%-, והכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-7.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 43 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-2.5%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 6.7%-) והוא נמוך ב-0.8%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

"ירוק משחרר מלחץ" – עכשיו זה מדעי

ידוע ומקובל להאמין כי סביבה ירוקה וגינון משפיעים לטובה כנגד לחצים ומועקה נפשית. 'החברה המלכותית לבוסתנאות' Royal Horticultural Society (RHS) הבריטית, יחד עם שלוש אוניברסיטאות, השלימה מחקר בן ארבע שנים על השפעת הסביבה הירוקה על לחץ-נפשי.

המחקר התקיים באזור מגורים גדול באזור מנצ'סטר, כאשר לעשרות רבות של נבדקים חולקו צמחים שונים לקישוט הבית, במועדים שונים על-פני משך המחקר. החוקרים מדדו אצל משתתפי הניסוי את רמת הורמון הקורטיזול, לאורך נקודות זמן, לכל משך הניסוי. כמו-כן הנבדקים נשאלו לגבי הרגשתם הכללית בנקודות הזמן השונות. הממצאים נשמעים קצת מוזרים לאוזן הבלתי-מקצועית, אך החוקרים הסיקו מסקנה ברורה שהצמחים משפיעים לטובה על מצבם הנפשי של הנבדקים, והוציאו המלצה גורפת להרבות בגינון ציבורי בסביבות המגורים.

את הממצאים ידע לנצל יפה המוסד ההולנדי לקידום מכירות פרחים BBH אשר יצא בקמפיין של 'תרפיה צמחית' המעודד גינון וקישוט הבית בצמחים.

המקור: Greenity 14/10/2020

גם תערוכת IPM לא תתקיים השנה

היריד הבינלאומי IPM ESSEN בעיר אסן בגרמניה, שתוכנן להתקיים בימים 26-29 בינואר 2021, לא יתקיים הפעם.

כמו אירועים רבים אחרים, גם האירוע הפופולרי הזה אינו יכול להתקיים תוך ההגבלות על נסיעות בכל העולם, לרגל מגפת הקורונה.

המועד לקיומו נדחה לינואר 2022.

ההנהלה מתכננת קיום חלקי של התצוגות באופן מקוון / וירטואלי במועד שתוכנן ליריד, יחד עם דיון נרחב, גם הוא מקוון, בין מקבלי-החלטות בענף אודות עתידו של ענף הפרחים וצמחי-נוי העולמי.

המקור: Hortibiz 22/10/2020

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

צמחים מסוגלים גם להריח...

לפני שבועיים סִפָּרנו כאן, בידיעון מס' 42, על-כך שפרחים יכולים ללמוד ולזכור. מסתבר שהצמחים יכולים גם להריח...

מדענים באוניברסיטת ווכנינגן ההולנדית טוענים כי שורשי צמחים יכולים להגיב לריח של עובש ובקטריות. הם מצאו במחקרים של הזמן האחרון כי שורש הצמח מגיב לריחם של חיידקים ועובש בקרקע, באופן שמשפיע על כיוון ואורך גידולו של השורש. הם טוענים שהוכיחו זאת לראשונה, באופן מדעי.

החוקרים מאמינים שתגלית זו תסייע בפיתוח אמצעים טבעיים להגנת-הצומח, במניעת מזיקי-שורש. הם אינם מפרטים כיצד בדיוק זה אמור לעבוד.

התגלית גם מניחה יסוד להמשך מחקר, שאולי יגלה דרכים להשפעה על גידול שורשי הצמח.

המקור: Greenity 16/10/2020