ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 41 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

עובדים על אפשרות לסחור במטבעות שונים דרך רויאל פלורהולנד

בימים אלה עמלים ברויאל פלורהולנד להקים מנגנון שיאפשר עסקאות-ישירות בין מגדלים מחוץ להולנד לקונים מחוץ להולנד, כשהתשלום מתבצע במטבע שאינו €, בעוד ההתחשבנות נערכת דרך מנגנון המכרזה.

ההסדר, שנראה על-פניו כפעולה פשוטה, הוא למעשה מנגנון מורכב, משום שהתוצרת אינה עוברת בשום שלב לבעלותה של רויאל פלורהולנד. מדובר לכן בשימוש ב'חשבון נאמנות' בשליטת רויאל פלורהולנד. בכך יובטח למגדל התשלום, ויובטח ללקוח שהתשלום יתבצע רק לאחר שהתוצרת תסופק לו.

כצעד ניסיוני ראשון עובדים עתה על הסדר שיאפשר מכירה של פרחים מקניה לערב-הסעודית, במטבע $ ארה"ב. בימי הסתיו הנוכחי אמורים כבר להריץ את המסלול הניסיוני הזה.

ברויאל פלורהולנד הציבו מנהלת-פרויקט ל'פתרונות לתשלומים בינלאומיים', אנקה ואן בֵּיק Anneke van Beek [בתמונה], והיא מסבירה שהחל מסוף השנה הנוכחית אפשר יהיה לבצע עסקאות מכירה ישירה בדולרים, באמצעות מערכת Floriday; מה שיאפשר גם לכל המגדלים להיחשף אל לקוחות המעוניינים בתוצרת עבור מדינות מחוץ לאירופה. זה גם יעודד קניינים כאלה להירשם למערכת Floriday.

המקור: RFH News 30/09/2020

מעלים הצעות לגבי 'סוגים שונים של חברוּת'

בהמשך למידע שפרסמנו כאן [ראו בידיעון מס' 39] פורסמו בשבוע שעבר עמדות שהביעו מגדלים החברים ב'מועצת החברים' אודות הצורך והאפשרויות לקבוע סוגים שונים של חברוּת בארגון. הידיעה אינה מפרטת האם נשמעו הצעות נוספות לאלה.

מגדל סחלבים גדול, הנס ווילמסן Hans Willemsen, העלה סרטון וידאו לאתר האינטרנט של רויאל פלורהולנד, בו הוא מציע [בהולנדית בלבד] לקבוע תנאי חברוּת מיוחדים למגדלים גדולים אשר מוכרים את רוב תוצרתם באופן ישיר, תנאים שיאפשרו להם להישאר חברים במכרזה, מבלי שהדבר יגרום להם הוצאה מיותרת [זה נראה כמו ניסוח אלגנטי לקביעת עמלה מופחתת עבור מכירה ישירה בהיקף גדול...]

לעומתו צוטט מגדל הציפורן יאן הלדרמן Jan Helderman, שטוען כי אין להמציא תנאים מיוחדים עבור "מגדלים שרוצים להרוויח מהמכרזה מתי שנוח להם". הוא מתנגד לריבוי סוגים של תנאי-חברוּת.

[נציין שהפרסום אינו עוסק בניתוח ההצעות השונות, אלא מסתפק בהצגת עצם קיומן. לא נמסר בינתיים אם הועלו הצעות נוספות]

המקור: HortiPoint 23/09/2020

אפשר להצביע לתחרות 'צבעוני הזכוכית'

לא מזמן הצענו כאן [בידיעון מס' 34] להירשם לתחרות 'צבעוני הזכוכית', הפרס היוקרתי עבור השקת מוצר או זן חדש.

אם נרשמתם ואם לא – עכשיו יכול כל חבר להצביע עבור אחד מאלה שנרשמו, ולבחור במוצר או הזן המוצלח לדעתכם, הראוי לפרס היוקרתי הזה.

הסבב הראשון של הצבעה נערך במאי. עכשיו אפשר להצביע למועמדים המועדפים בסבב השני, מתוך אלה שנבחרו ע"י הקהל וע"י 'צוות המושבעים' המקצועי בסבב הראשון.

אין ספק שהתחרות והחשיפה שהיא נותנת למוצרים חדשים בשוק תורמת הרבה לחדשנות בענף.

למידע על התחרות ועל המועמדים שעלו לגמר, וגם לקישור לטופס ההצבעה - גלשו לדף המיוחד לצבעוני הזכוכית .

המקור: RFH Nieuws 18/09/2020

מהדקים את הפיקוח על מספר המדפים לעגלה

והנה עוד נושא אשר נוגע, לכאורה, רק לסוכני-הפריקה בהולנד, אך יש לו השפעה על כיסו של המגדל בישראל, ולכן כדאי להיות מודעים לו:

עגלות-המכרזה מצוידות, באופן סטנדרטי, בשלושה מדפים כל-אחת. בעת העמסת העגלה בפרחים למכירה נוצר לעתים הצורך להשתמש בפחות או ביותר מדפים לעגלה. עובדה זו גורמת להפרעות לא מעטות במערכת הלוגיסטית, ולפיכך הוחלט ברויאל פלורהולנד כי החל מראשית השנה הבאה יהודק הפיקוח על מספר המדפים בכל עגלה.

המגדל יהיה אחראי לכך שהעגלה שנמסרה עם תוצרת שלו תכלול תמיד שלושה מדפים. חריגות יגררו סנקציות וקנסות. מומלץ לכן למגדל לוודא שהסוכן שלו נוהג בהתאם, ומונע חריגות.

כל המידע אודות כללי השימוש במדפים, והסנקציות שננקטות בגין חריגה נמצא בדף המיוחד אודות עגלות ומדפים .

המקור: RFH Nieuws 22/09/2020

בשוקי הפרחים באירופה

מחירים גבוהים בספטמבר

בחודש ספטמבר היו מחירי התוצרת ברויאל פלורהולנד גבוהים בהשוואה לאשתקד. פרחי-קטיף פדו מחיר ממוצע גבוה בשיעור 21%+, עבור כמות קטנה מזו של החודש המקביל אשתקד. מחזור המכירות החודשי של פרחים היה גבוה ב-18%+. מחירי הצמחים היו גבוהים ב-23%+.

עד סוף אוגוסט עוד היה פיגור של כ-8%- בהיקף המצטבר של המכירות מראשית השנה, וכיום המצב התייצב, והשוק 'החזיר לעצמו' את רוב מה שנגרע ממנו בעת משבר הקורונה בחודשים מרץ ואפריל. בסוף מאי עוד חסרו 19%- למחזור המכירות של אשתקד, ובסוף ספטמבר כבר רק כ-3%-.

המקור: Het Nieuwsblad

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 39 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 34 סנט לגבעול, 2.9%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 38. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-2.3%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-29%+, והכמות הייתה נמוכה ב-11%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-39.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 39 בשנת 2018.

בשבוע מס' 40 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-31 סנט לגבעול, 8.3%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 39. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.8%+) לזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-19%+ והכמות הייתה נמוכה ב-8%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-18%+ מזה שהיה בשבוע מס' 40 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-2.7%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 6.8%-) והוא נמוך ב-1.2%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מספר משקי פרחים 'ביו-אורגניים' בהולנד גדל לאט

מספר משקי צמחי-נוי הולנדים המתמחים בגידול בתנאים 'ביו-אורגניים' הולך וגדל בהתמדה, אם-כי לא בקצב מהיר במיוחד. מספרם גדל מ-94 בשנת 2018, לכדי 102 ב-2019. שיעור גידול שנתי של 9%+, שהוא שיעור גבוה מזה של משקים כאלה מקרב כלל המשקים החקלאיים במדינה.

אולם מתוך הנ"ל רק 5 משקים עוסקים בגידול פרחי-קטיף בחממות.

לא נמסרו נתונים על היקף הדונמים של המשקים הללו. כך נמסר מטעם ארגון Bionext המאגד את המשקים העוסקים בגידול צמחי-נוי ביו-אורגניים בהולנד.

מספר הסיטונאים המתמחים בפרחים וצמחי-נוי אורגניים בהולנד עמד בסוף 2019 על 59. מספר זה אינו יציב.

ממעט הנתונים המתפרסמים עולה אפוא כי המסלול הביו-אורגני בגידול פרחים בהולנד הוא עדיין בראשית דרכו, וכי התרחבות מסלול זה היא עדיין איטית, במיוחד בפרחי-קטיף.

המקור: Greenity 25/09/2020

רוסיה: גידול וורדים עבור יפן

חב' השקעות רוסית, שבסיסה במוסקבה, הודיע לאחרונה על הקמת פרויקט חממות לגידול וורדים בדרום האי סחאלין, השוכן בים-יפן צפונית לאיי יפן.

דוברת החברה הסבירה שהמיזם מתבסס על הביקוש הגדול לוורדים ביפן.

לדבריה יפן מייבאת וורדים בהיקף שנתי של כמעט 140 מיליון €, רובם מיובאים ממדינות מרוחקות, כמו קניה ואקוודור.

בו-בזמן, שטחי גידול הוורדים ביפן מצטמצמים בקצב של 200 ד' בכל שנה, בעיקר בגלל מחסור בקרקעות לבנייה למגורים.

בשלב ראשון תשקיע החברה כ-22 מיליון € בבניית חממות לוורדים, ותעסיק כ-150 עובדים. בהמשך הם שוקלים גם גידול ירקות עבור השוק היפני.

המקור: FloralDaily 25/09/2020

'פרחים נגד בדידות' ביום הסבתא והסבא

גורמים שונים בענף הפרחים מנסים להפיח רוח חיים ב'יום הסבתא והסבא', אשר אותו מציינים בבריטניה, באיטליה, ובהולנד ביום ראשון הראשון בחודש אוקטובר (שחל אתמול) ונראה שמנסים לקיימו בעוד כמה מדינות.

בעקבות המגפה והסגר ניסו השנה לעודד את הקהל להשתתף באירועים באופן פעיל ע"י חלוקת פרחים לזקנים הבודדים בבתי-האבות, תחת הסיסמה 'פרחים נגד בדידות'.

אלפי ילדים גויסו למטרה זו. כמה חברות מסחריות ניסו השנה להוסיף ליום החג הזה משמעות נוספת – הגנה על סביבה בת-קיימא.

טרם התפרסמו נתונים על היקף הפעילות, ועד כמה מצליח המנהג היפה להתפשט בקרב הציבור באירופה.

המקורות: FloralDaily 01+02/10/2020 + www.marginpar.com + www.chrysal.com