ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 40 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

המנכ"ל אופטימי לגבי ההתאוששות מן המשבר

מנכ"ל רויאל פלורהולנד, סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde [בתמונה] התבקש ע"י המגזין הפנימי של רויאל פלורהולנד GROW לסכם בתמצית את המשבר שנגרם ממגפת הקורונה.

המנכ"ל קובע שההתאוששות מהמשבר מתרחשת בקצב מהיר מזה שהעריכו מראש; וזאת, לדבריו, הודות לפעילות הנחושה והמשותפת של כל הגורמים המעורבים, כולל הסיוע הממשלתי. מאז אמצע מאי המגדלים נהנים ממחירים גבוהים, בעוד הכמויות הנמכרות הן נמוכות מאשתקד, והמכירות בשעונים ירדו, על-חשבון מכירה ישירה. המצב הזה מעמיד את פלורהולנד במצב של ירידה מדאיגה בהכנסות; זאת כתוצאה מכך שעוברות פחות עגלות בשעונים, וכל עגלה מחולקת ליותר קניינים.

ואן סכילפחארדה אומר שהוא אופטימי לגבי העתיד, בין השאר על-סמך הניסיון שהצטבר בזמן המשבר. העיקרון המנחה של הארגון הוא להפיק את מיטב ההכנסות עבור המגדלים, בהוצאה נמוכה ככל האפשר. לפיכך הוא נוקט באסטרטגיה שאמורה להביא אותו להיות הגורם המרכזי בשוק העולמי של הפרחים. הוא מאמין שהפלטפורמה הדיגיטלית Floriday תאפשר להשיג את היעד הזה. עכשיו עובדים על פיתוח מערכות נוחות להזמנה, תשלום, והספקה בהולנד ובשאר העולם. ריכוז ההספקה גורם לריכוז הביקושים, ולהיפך. בכדי לרכז את הביקושים חייבים גם להעשיר את המבחר, כך שכל לקוח יוכל למצוא את כל מה שדרוש לו. העשׁרָת המבחר מכתיבה גם פתיחוּת ויצירת תנאים אטרקטיביים למגדלים קטנים, שמייצרים פרחים 'מיוחדים', כאלה שאינם מעניינים את היצרנים הגדולים.

אבל גם בקהל המשתמשים בשרותי המכרזות חלים שינויים: מופיעות חברות מסחר גדולות יותר, כתוצאה ממיזוגים ורכישות, וממולן גופי הספקה גדולים יותר, שנוצרים מהתאגדויות של מגדלים לצרכי שיווק משותף.

המנכ"ל מציין, מבלי לפרט, כי בין הנושאים אותם שוקדים לפתח, במסגרת האסטרטגיה האמורה, ישנן גם שיטות לוגיסטיות חדשות, מכרזות בינלאומיות, ומסלולי מסחר חדשים.

המקור: RFH News 22/09/2020

מחפשים יועץ-מתאם זמני ליישום תווית 'ייצור בר-קיימא' בישראל

רויאל פלורהולנד החליטה, כידוע, להטיל על כל ספקי התוצרת שלה חובת הרשמה לתווית 'ייצור בר-קיימא' [ראו בכתבה בידיעון מס' 39 מן השבוע שעבר] צוות 'פיתוח ואיכות בני-קיימא'Sustainable Development and Quality יחד עם 'צוות הובלת הקיימוּת' Sustainability Leading Team (המורכב ממגדלים) עובדים על הכנת התנאים המוקדמים לקיום ההחלטה, כפי שנקבעו ע"י 'מועצת החברים'. אחד מהתנאים המוקדמים הללו הוא לאפשר לכל מגדל, בכל מדינה, נגישות לגוף שיעניק לו את התווית המתאימה, תוך קבלת סיוע מרויאל פלורהולנד.

לשם-כך רוצה הנהלת רויאל פלורהולנד להעסיק בישראל, באופן זמני, יועץ-מתאם מקומי, אשר יספק את הסיוע הדרוש למגדלים בישראל, ויקשר בין כל הגורמים שאמורים לעסוק בנושא. למעשה, 'פרוייקטור' שידאג לביצוע תקין של התהליך. זה חייב להיות אדם בלתי-תלוי, עם ניסיון וידע בחקלאות, רצוי בענף הפרחים ליצוא.

מי שמעוניין לבצע את התפקיד, או רוצה להמליץ על מישהו מתאים, מתבקש לפנות אל ירון כוכבי 054-7920595 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. בהקדם האפשרי.

נמסר ע"י ירון כוכבי וסטפני מילטנבורג

סקר שביעות-הרצון השנתי יוצא לדרך

השבוע יקבלו כל הספקים והלקוחות של רויאל פלורהולנד הפניה לשאלון מקוון, במסגרת הסקר השנתי לשביעות-רצון משירותי הארגון. השאלון נשלח מחב' MSI, המבצעת את הסקר עבור הנהלת רויאל פלורהולנד.

הסקר נערך מדי שנה [ראו גם בידיעון מס' 47-2019] ותוצאותיו משמשות את ההנהלה בהתאמת השירותים שהיא מעניקה אל צרכיהם ורצונותיהם של המשתמשים השונים. מילוי השאלון אמור לקחת כ-10 דקות.

חשוב מאוד לכל אחד ממקבלי השרות להשתתף בסקר, ולהשפיע על אופי השירותים שיקבל בעתיד מן הארגון.

המקור: RFH Nieuws 24/09/2020

מוזמנים להתמודד על 'פרס היצירתיות הירוקה'

למרות שהיריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר לא יתקיים השנה, בגלל מגבלות ההתקהלות בעת משבר הקורונה [ראו בידיעון מס' 37] התחרות על 'פרס היצירתיות הירוקה' Greenovation Award מתקיימת כרגיל. וזאת בכדי לתת אפשרות לחידושים בענף, בתחום ייצור בר-קיימא, להיחשף בפני הציבור.

כל אחד יכול להירשם לתחרות עד 1 באוקטובר. עד סוף השנה יושלם תהליך שיפוט, שיהיה שילוב של הצבעת-המונים ושל צוות מומחים. ואז יוכרזו הזוכים ויוענקו פרסים. השיפוט ישקול מקוריות של הרעיון, ותרומתו לסביבה בת-קיימא של המוצר או הרעיון שהשתתף בתחרות.

פרטים על התחרות, מידע על הזוכים בשנים קודמות, וקישור לטופס הרשמה ניתן למצוא בדף www.tradefairaalsmeer.com/en/info/greenovation .

המקור: RFH Nieuws 16/09/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 38 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-35 סנט לגבעול, 8.7%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 37. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-1.9%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-29%+, והכמות הייתה נמוכה ב-11%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-41%+ מזה שהיה בשבוע מס' 38 בשנת 2018.

בשבוע מס' 39 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 34 סנט לגבעול, 2.9%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 38. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-2.3%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-29%+, והכמות הייתה נמוכה ב-11%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-39.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 39 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-3.1%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 7.2%-) והוא נמוך ב-1.5%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'וועידה מקוונת' סקרה את אתגרי הענף

ב-15 בספטמבר התקיימה, ביוזמת ארגון מגדלי הפרחים הבינלאומי AIPH, וועידה מקוונת, בה נשמעו הרצאות מפי שורה של דמויות מרכזיות מעולם הפרחים הבינלאומי, שבאו מ-17 מדינות שונות, סביב נושא התמודדות הענף עם משבר הקורונה [ראו פרטים בידיעון מס' 32]. הייתה זו גם הזדמנות נדירה לקבל תמונה רחבה על פעילות ענף הפרחים ברחבי העולם. חברוּ ליוזמה ארגון מטפחי הפרחים CIOPORA, והארגון הבינלאומי של סוחרי פרחים Union Fleurs.

חלק מהדוברים תיארו את גודל המשבר שנגרם למגדלים ולסוחרי הפרחים בארצותיהם, כאשר בבת-אחת, ב'יום שני השחור', ב-16 במרץ, נאסרה התנועה הבינלאומית של סחורות, וכמויות עצומות של פרחים הושמדו; בעיקר באקוודור, בקולומביה, ובקניה. השוק החל להתאושש במאי, אולם טרם הגיע להיקף הפעילות שהיה טרם המשבר.

חלק מהדוברים סקרו את המגמות שהשתנו בקרב הצרכנים בעקבות המגפה והסגר, כמו ההעדפה של קנייה מקוונת, 'חזרה לטבע', תשומת-לב גדולה לבריאות, העדפה של ייצור בר-קיימא, ושהות ממושכת יותר בגינה.

החלק המעניין בתוכן ההרצאות שהושמעו נוגע להערכה באשר לעתיד, ולקצב ההתאוששות הצפוי לענף. נראה שכל הדוברים היו אופטימיים באשר לעתיד שוק הפרחים העולמי, בעוד כל אחד מנקודת מבטו וממקום המצאו הדגיש את החשיבות שבשיתוף-פעולה בין הגורמים השונים – מן המטפחים, המגדלים, דרך הסיטונאים, ועד לקמעונאים – תוך כיבוד הדדי של האינטרסים. כולם טרחו להדגיש את התלות-ההדדית שבין השותפים השונים לאורך שרשרת-המוצר, ולהסביר שאף גורם לא יוכל להשתקם בנפרד, ללא שיתוף-פעולה עם עמיתיו. בכל ההרצאות בלטו המילים 'ביחד' וגם 'שיתוף-פעולה', שחזרו על עצמן שוב ושוב.

הגורם העיקרי לאופטימיות, לפי הפרשנויות של הדוברים השונים, הוא ההערכה שציבור הצרכנים הושפע מן הבידוד לכדי רצון לגוון את האווירה בבית ע"י פרחים; כלומר: עלייה מוחשית בביקוש לפרחים לשימוש-עצמי, יותר מאשר הביקוש שבא מאירועים. ומכאן גם העדפת הסיסמה 'למלא ביופי את המרחק' שנבחרה להוביל את הקמפיין הנוכחי, כאשר 'המרחק' מרמז על ה'ריחוק החברתי' שנגזר על הקהל. דוברים שונים קראו להחדיר את הסיסמה הזאת לכל אמצעי התקשורת החברתיים.

עם-זאת, מעריכים גם שמספר החתונות בשנה הבאה יעלה מאוד, מאחר ורבים נאלצו לדחות את החתונה 'לרגל המצב'. כלומר גם הביקוש למגזר האירועים עומד לגדול, לפחות בטווח הקצר. מסקירת ההרצאות השונות מעניין להיווכח עד כמה הבעיות בענף משותפות לכל המדינות, מקולומביה ועד יפן, מבריטניה ועד רוסיה, ומטאיוואן ועד ברזיל; כולם מתמודדים עם בעיות דומות, וגם מנסים להתגבר עליהן בצורה דומה.

את כל ההרצאות, הן בכתב והן בסרטוני-וידאו, אפשר למצוא באתר AIPH בכתובת aiph.org/conference-2020

המקורות: FloralDaily / AIPH 16+17/09/2020