ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 38 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

מתקדמים לקראת 'מכרז ארצי'

לאחרונה הריצו ברויאל פלורהולנד ניסוי/פיילוט של מכירת פרחי אנטוריום ב'שעון ארצי' [ראו ידיעון מס' 11]. הפרחים מוגשים למכירה במכרזות השונות, לפי נוחיות המגדל, אך המכירה בשעון מתבצעת במרוכז, מכל המלאי, באמצעות 'קניה מרחוק' KOA. כלומר: הקונה יכול להשתתף במכרז מכל מקום; מאחת המכרזות או ממשרדו. בעת הניסוי הנוכחי המכרזה אחראית להוביל את הפרחים שנרכשו אל הקונה, במחסן שלו, גם כאשר זה נמצא במכרזה אחרת [לא נמסר בינתיים האם הסדר זה יחול גם בהמשך, בהפעלה שגרתית]. המסלול הזה מתוכנן במטרה לייעל את מערכת המכירות, לרכז ביקוש מול היצע באופן אופטימלי, ולהוזיל את ההוצאות הלוגיסטיות למגדל.

כאמור, העבודה במסלול כזה מותנית בכך שהקונה מחובר ומאורגן ל'קניה מרחוק' KOA; עכשיו נקבע כי על כל הלקוחות להשלים את ההיערכות הזו עד ל-2 בנובמבר הקרוב. שמאז תתקיימנה כל המכירות אך ורק דרך מערכת זו, שהיא חלק מ-Floriday. בימים אלה מקיימים שיחות עם הקניינים, בכדי להבין את ההעדפות שלהם לגבי המקום ממנו יבצעו את הרכישות, וכיצד הם מעדיפים לקבל את השרות שהמכרזה מעניקה להם לצורך בצוע קנייה בשעונים.

תנאי נוסף להצלחת מסלול רכישה זה הוא אמינות התיאור האיכותי של המוצר. זאת משום שלא תמיד הקניין יכול לבחון באופן פיזי את התוצרת לפני המכירה (אם התוצרת נמצאת במכרזה שונה מזו שהוא נמצא בה). הנושא הזה יטופל באופן נמרץ בתקופה הקרובה תוך קשר הדוק עם המגדלים והקניינים, במטרה להגיע לרמת אמינות מיטבית.

התקשורת מכל הסוגים תתרכז במערכת Floriday שדרכה תתבצענה כל המכירות, הכל באופן דיגיטלי מלא.

המקורות: RFH News 03+09/09/2020

מגָדל יכול מעתה להקים 'חנות עצמית' במערכת Floriday

המגָדלים מוזמנים מעתה לפתוח חנות וירטואלית אישית על-גבי מערכת Floriday, שם יכול כל מגָדל להציג בפני הלקוחות את מבחר התוצרת שלו, באופן ישיר ובלתי-אמצעי, תחת הכותרת 'החנות שלי' My Shop / Mjin Winkel.

המגָדל קובע את המחיר לתוצרתו; הוא יכול להוסיף תמונות של המוצר לפי בחירתו, והוא קובע באופן בלעדי אילו נתונים יהיו חשופים לקונים. המגָדל יכול לקבוע דמי-הובלה שיתווספו לרכישה, עבור כל הזמנה. הוא גם יכול להציע שירותים נוספים כמו תוספת מדבקות, אגידה מיוחדת, וכיו"ב. המגָדל יכול לראות בבירור מי מהקניינים 'ביקר' בחנות שלו. אפשרות נוספת היא משלוח הודעה קצרה ללקוחות אודות הרשימה שעומדת להיות מוצעת בקרוב, ולהפנות את תשׂומת-ליבם לכך.

הפעלת 'החנות שלי' נעשית דרך כניסה למערכת Floriday - https://app.floriday.io ומשם – בחירה והפעלה בתפריט My Shop / Mjin Winkel, ומעקב אחר הוראות ההפעלה.

כל המידע על 'החנות שלי' מרוכז בכתובת www.floriday.io/nl/mijn-winkel אלא שבינתיים המידע מופיע רק בהולנדית; נוסח באנגלית יופיע בקרוב. אפשר להפנות שאלות לצוות התמיכה בדוא"ל בכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. או, כמובן, להיעזר בירון כוכבי 054-7920595 .

המקור: RFH Nieuws 20/08/2020

תוספת שטח קירור באלסמיר

רויאל פלורהולנד בנתה עוד חדר קירור, ששטחו כ-3,000 מ"ר, מעל חדר-קירור קיים. התוספת, שתוכננה כבר ב-2012 לקום שם, יכולה להכיל עד 850 עגלות-מכרזה. מערכת הקירור מבוססת כולה על טכנולוגיות ידידותיות לסביבה, בהתאם למדיניות ה'קיימוּת' של הארגון. הטמפרטורה באולם הקירור מכוונת ל-4° בלילה, ו-8° במשך היום.

גם המסלול להסעה אוטומטית של עגלות, לצורך פיזורן לקונים, הוארך עד לחדר הקירור החדש.

הדרישה לתוספת שטחי קירור ממשיכה לגדול, עם השילוב של מסלול fulfilment (מכירה מהמלאי) [מסתבר אפוא שהגידול היחסי במכירות ישירות, ע"ח מכירות בשעון, אינו מקטין את הצורך בשטח בנוי של המכרזות; אדרבא, הוא אפילו מגדיל את השטח הדרוש].

המקור: RFH Nieuws 28/08/2020

בשוקי הפרחים באירופה

ענף הפרחים בהולנד מתאושש בהדרגה

ענף הפרחים בהולנד חוזר בהדרגה למצב ששרר בו לפני פרוץ מגפת הקורונה; כך לפי סקר שנערך ע"י בנק רבובנק Rabobank, אשר מפרסם את 'הבָּרומטר של ענף הפרחים' מדי רבעון.

הברומטר/המדד עמד ברבעון הקודם על 4.6 נקודות מתוך 10, וברבעון השלישי הוא עומד על 6.5 נקודות. זאת לאחר שברבעון הראשון של 2020 עמד המדד על כמעט 7 נקודות.

בשלושת החודשים מרץ-מאי היה היקף יצוא הפרחים מהולנד נמוך בכ-500 מיליון € ממה שהיה בשנה הקודמת.
אצל רוב החברות זו הייתה ירידה של פחות מ-30%-, שהיא הרמה הנדרשת לזכאות לסיוע ממשלתי בהולנד; ולכן החברות האלה ספגו בעצמן את הירידה במכירות.

והקרן הממשלתית לסיוע אכן נותרה עם מיליארדים 'בלתי מנוצלים'.

המקור: Greenity 01/09/20

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 36 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 36 סנט לגבעול, 19.7%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 35. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-5.6%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-30%+, והכמות הייתה נמוכה ב-15%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-9.4%+ מזה שהיה בשבוע מס' 36 בשנת 2018.

בשבוע מס' 37 מחירי הפרחים בשעונים היו מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על סנט לגבעול מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 36. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע והכמות הייתה מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה מזה שהיה בשבוע מס' 37 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-4.4%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 9.0%-) והוא נמוך ב-2.9%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

קשיים בהגשת בקשה לסיוע ממשלתי בישראל

למרות הקצאת התמיכה הכספית הממשלתית למגדלי הפרחים שנפגעו ממגפת הקורונה, עליה דיווחנו כאן בשבוע שעבר בידיעון מס' 37, מסתבר כי מגדלים נתקלים בקשיים טכניים בהגשת הבקשה לסיוע.

מזכ"ל תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח [בתמונה], פנה בנושא אל מנהל רשות המיסים ערן יעקב, והסביר כי חקלאים רבים, ביניהם מגדלי פרחים, חווים קשיים טכניים רבים במימוש זכאותם לפיצוי, ואינם מצליחים אף להקליד את בקשתם במערכות המחשוב של רשות המיסים.

כמו-כן ישנם חסמים מנהליים הקשורים להשתייכות החקלאי הבודד ל'איחוד עוסקים'. הוא פנה אל המנהל בבקשה לטפל מיד בהסרת החסמים הללו, ולסייע לחקלאים שנפגעו לקבל את הסיוע עוד לפני ימי החגים, ולקראת העונה החקלאית הקרבה.

המקור: קו-למושב 10/09/2020

נפגעים רבים מבין קמעונאי הפרחים בהולנד

אחד מכל עשרה קמעונאי פרחים המתמחים בקישוט אירועים כנראה יאלץ לסגור את העסק שלו. כך עולה מסקר שנערך ע"י כלכלני רבו-בנק Rabobank ההולנדי. גם מגדלים של הפרחים הפופולריים ביותר בחתונות – כמו וורדים לבנים, סחלבי-צימבידיום, והורטנסיה – פודים כעת מחירים שאינם מכסים את הוצאות הגידול.

השוק המתאושש, לאחר העצירה במרץ-אפריל, אשר הורידה את היקף המכירות בשיעור 75-80%-, מתאפיין בעלייה גדולה במכירות מקוונות, כתוצאה ישירה מן המגבלות על ביקור בחנויות; וזאת על-חשבון המכירות בחנויות עצמן. ברור שקמעונאים המתבססים בעיקר על אירועים – אינם יכולים ליהנות כראוי ממכירה מקוונת. מה-גם שאירועים גדולים עדיין לא חזרו להיקפים הרגילים שלהם.

גם החברות ההולנדיות שהתבססו באפריקה, לגידול ייחורים או פרחי-קטיף, סובלות עדיין מהפסדים מעיקים, לפי הסקר של הבנק.

הבנק מעורב, יחד עם ארגוני המגדלים ההולנדים ו'מועצת הפרחים' BBH, בפרויקט קידום המכירות 'למלא ביופי את המרחק' Fill the distance with beauty המעודד את הקהל להחליף את החיבוק והנשיקה, מהם יש להימנע עכשיו, בהענקת פרח יפה. הקמפיין רץ בו-זמנית בהולנד, בגרמניה, בצרפת ובבריטניה [ראו גם כתבה בידיעון מס' 36]. הגופים האלה, יחד עם ארגונים נוספים, פנו לרשויות האיחוד האירופי להקציב מימון לקידום מכירת פרחים.

העסקים עצמם – מגָדלים וסוחרי פרחים – זוכים לתמיכת ממשלת הולנד, שהקציבה כבר 12.5 מיליארד € לקרן הסיוע לכלכלה, אשר מממנת למעסיקים את רוב הוצאות השכר שלהם [ראו פרטים בידיעון מס' 36].

המקורות: BPNieuws 07/09/2020 + Greenity 28/08/2020

רוסיה: שוק מתפתח ומבטיח

תערוכת הפרחים הבינלאומית השנתית FlowersExpo 2020 התקיימה במוסקבה בימים שלישי ורביעי 8+9 בספטמבר, בשבוע שעבר. כ-200 חברות משמונה מדינות הציגו בתערוכה. חלק מהחברות הזרות הציגו למרות שנציגיהן לא יכלו להגיע לתערוכה. מטבע הדברים רוב המבקרים צפו בתצוגות דרך האינטרנט [טרם נודע כמה מבקרים הגיעו בפועל; נמסר רק כי 10,000 הזמינו כרטיסי-כניסה מראש] מפגשים ודיונים מקוונים במסגרת האירוע אמורים להימשך עד ה-15 בחודש. אפשר להתרשם, ולקבל מידע על התערוכה באתר www.flowers-expo.ru.

מגדלי הפרחים ברוסיה זכו לאחרונה לעסקים גואים, בעקבות המגבלות והאיסורים על יבוא מחו"ל. מסתבר שהביקושים בשוק החלו לעלות יפה כבר בחודש מאי, לאחר הסגר. אלא שהיבוא נתקל בקשיים, בעיקר עקב מחסור באמצעי תובלה. התוצרת שהגיעה מיבוא הייתה יקרה, מה שנתן למגדלים המקומיים יתרון. אחד משיאי הביקוש ברוסיה הוא בתקופה שלקראת תחילת הלימודים, ב-1 בספטמבר, הנקרא גם 'יום הידע', שאז נהוג להביא פרחים למורים. השנה עברה תקופה זו, כאמור, תוך מחסור בפרחי יבוא.

לקראת התערוכה הבינלאומית הופיעו בתקשורת הענפית במערב לא מעט כתבות. התקיים גם סמינר-אינטרנטי עם מומחים רוסים בענף. אולם גם אחרי עיון במידע שהתפרסם – קשה לקבל תמונה ברורה על ההתפתחות הצפויה בענף ברוסיה... נראה שרוב העוסקים בענף מתקשים לגבש הערכות. בין השאר גם בגלל היחסים הפוליטיים הלא יציבים של רוסיה עם מדינות המערב.

גם תוכניות הפיתוח של מגדלי הפרחים המקומיים אינן ברורות כרגע. ברור שהשטחים יתרחבו, אך אין מידע לאיזה היקף. איש עסקים הולנדי העובד ברוסיה טוען ששטח גידול הוורדים ברוסיה כבר גדול מזה של הולנד; אבל אין לכך אישור ממקורות רשמיים.

אך דבר אחד ברור: הרוסים הם אוהבי פרחים, והם ימשיכו לקנות פרחים, ככל שמצבם הכלכלי האישי יאפשר להם.

המקורות: BPNieuws + FloralDaily 02+08+09/09/2020 + V vd Bloemisterij 09/09/2020