ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 37 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

100% דיגיטלי למגָדל הישראלי

ירון כוכבי מסביר את דרך ההשתלבות של מגָדל ישראלי במערכת Floriday:

בדרך כלל לסיסמה '100% דיגיטלי' לא הייתה משמעות מעשית עבור המגדל הישראלי, כי כל מה שהוא עושה כיום מגיע ועובר דרך הפורק ו/או היצואן שלו, שהם בקשר ישיר עם המערכות השונות של המכרזה, כמו הכנת תעודת מכרזה, שהיא באחריות הפורק, והעברת הכסף לחשבון הבנק של המגדל, באחריות היצואן.

אבל בכדי שהפורק שלך יוכל להכין עבורך תעודת מכרזה (EAB) הוא יידרש להכין את התעודה באמצעות הפלורידיי Floriday שלך, ולכך הוא חייב לקבל את האישור שלך. תוכל לאפשר זאת על ידי כך שתעשה אותו "חבר" = Colleague שלך. כל מגָדל אחראי לנהל את רשימת החברים שלו, כי רק למגָדל ישנה הגישה לכך. מגָדל שרוצה להוסיף או לשנות את רשימת החברים שלו יכול לעשות זאת באמצעות ה-Settings שנמצא בתוך סימון שלוש הנקודות שנמצא בחלק השמאלי העליון של הצג. אפשר גם להיעזר בהסבר שלי כאן הכולל הדגמה.

מגָדל שעדיין לא רשום לפלורידיי או מבקש לקבל הסבר נוסף מתבקש להתקשר אלי לקבלת העזרה הנחוצה: ירון כוכבי 054-7920595

נמסר ע"י ירון כוכבי

מכרזת אילדה תריץ ותדגים את כל החידושים

החל מ-21 בספטמבר תהפוך מכרזת אילדה Eelde הקטנה, השוכנת בצפון-מזרח הולנד, ומשרתת בעיקר קמעונאים באזור, ובאזור הסמוך בגרמניה, לשדה-הניסוי וההדגמה לכל שיטות המכירה החדשות והמודרניות ביותר. מעתה המכרזה גם מפעילה מערכת ממוחשבת התואמת לאחיותיה המכרזות הגדולות. הכל תחת הסיסמה 'העתיד מתחיל באילדה'.

השירותים החדשים כוללים מכרז לפי תמונה, שליפת הזמנה, וכל שירותי מערכת Floriday, כולל 'מכירה מוקדמת בשעון'. למגדל ישנה אפשרות לקבוע מחיר מינימלי לתוצרת שלו המוצגת בשעון. הכוונה היא להתחיל את השימוש בכל החידושים העתידיים קודם-כל במכרזה זו.

גם תעריפי השימוש בשירותים השונים לקניינים הושוו לאלה הנהוגים בשאר המכרזות. הכל על השירותים שמציעה מכרזת אילדה אפשר למצוא באתר www.royalfloraholland.com/Eelde - בינתיים עדיין רק בהולנדית.

המקור: RFH Nieuws 25/08/2020

היריד המסחרי בכל-זאת בוטל

למרות הודעות קודמות, שעליהן התבסס הדיווח שלנו בשבוע שעבר [ידיעון מס' 36], הודיעה הנהלת רויאל פלורהולנד, לאחר התייעצות עם מוסדות הממשל, על ביטול היריד המסחרי באלסמיר.
האירוע לא יתקיים השנה, בגלל מגבלות מגפת וירוס הקורונה, והסיכונים לבריאות הציבור הכרוכים בכך. גם המגבלות על טיסות בינלאומיות מעמידות בספק את מספר המבקרים מחו"ל שיוכלו לבקר ביריד, ולכן מטילים ספק בכדאיות הכלכלית של האירוע.

מעתה יחלו במאמץ לתכנן יריד 'מיוחד במינו' בנובמבר 2021. עדכונים באשר ליריד אמורים להתפרסם באתר www.tradefairaalsmeer.com.

התערוכה הפרטית, IFTF בעיירה פייפהויזן, של ספקי השירותים לענף הפרחים, המתקיימת בד"כ בו-זמנית עם היריד המסחרי באלסמיר, נדחתה גם היא לשנה הבאה; כך הודיעה הנהלת החברה המארגנת HPP ביום רביעי האחרון, בעקבות מסיבת עיתונאים של ראש ממשלת הולנד, אשר הבהיר כי אין כוונה להסיר את מגבלות הכניסה על אזרחי מדינות שנחסמו בעקבות תחלואה בווירוס הקורונה.

המקורות: RFH News + BPNieuws + Greenity + HortiPoint 01+02/09/2020

בשוקי הפרחים באירופה

מחירים טובים, עבור פחות פרחים, בחודש אוגוסט

בחודש אוגוסט נמכרו במכרזות רויאל פלורהולנד פחות פרחים וצמחים מאשר באוגוסט אשתקד, ואילו המחירים היו גבוהים יותר השנה.

10%- פחות פרחי-קטיף נמכרו, בהשוואה לאשתקד, והמחיר הממוצע הכולל לפרחים היה גבוה ב-4.4%+. בשעונים בלבד הייתה הכמות נמוכה ב-14%-, והמחיר הממוצע גבוה ב-3%+ לעומת אשתקד.

התופעה הבולטת הייתה כמויות נמוכות יחסית של וורדים מקניה ומאתיופיה, בעקבות מזג אוויר גשום, וגם התייקרות בתעריפי התובלה האווירית משם.

בלטו במחיר גבוה במיוחד לעומת אשתקד: אסטר (28%+), בוורדיה (24%+), וורדים קטנים (35%+), וורדים בתפרחת (20%+), חרציות (20%+), פיטוספורום (29%+), קלרקיה (65%+), ועוד.

בצמחי-בית הייתה הכמות נמוכה בשיעור 6.6%-, והמחיר גבוה ב-10.3%+.

המקורות: RFH + Greenity 01/09/20

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 35 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 30 סנט לגבעול, 10.5%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 34. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.8%+) לזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-29%+, והכמות הייתה נמוכה ב-11%- מזו של אשתקד.
המחיר היה דומה (0.8%-) לזה שהיה בשבוע מס' 35 בשנת 2018.

בשבוע מס' 36 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 36 סנט לגבעול, 19.7%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 35. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-5.6%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-30%+, והכמות הייתה נמוכה ב-15%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-9.4%+ מזה שהיה בשבוע מס' 36 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-4.4%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 9.0%-) והוא נמוך ב-2.9%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ממשלת ישראל מסייעת למגדלי הפרחים שנפגעו

בשבוע שעבר פורסם בתקשורת הישראלית כי משרד החקלאות ופיתוח הכפר מעמיד קרן בהיקף 30 מיליוני ₪ לטובת פיצוי למגדלי פרחים ותבלינים אשר נפגעו מקריסת השוק בגין מגפת וירוס הקורונה. והמשרד מסביר, בשם השר, אלון שוסטר [בתמונה]:
"בניגוד לענפי החקלאות האחרים המספקים מזון לאוכלוסייה, הרי שענף הפרחים מקביל לענף הבידור והפנאי, ונחשב ל'מותרות', ולכן הצרכן הישראלי אינו קונה פרחים בתקופה זו. כל אלו באים לידי ביטוי הן ביצוא והן בשוק המקומי. שני השווקים הללו, ספגו מכה קשה ביותר כתוצאה ממגפת הקורונה. שוק הפרחים פרח ושׂגשׂג בשנים האחרונות, אך עם הגעת הקורונה שוק הפרחים באירופה קרס בין מרס למאי, וגם בהולנד הושמדו מאות מיליוני פרחים. למרות חזרה הדרגתית של בורסות הפרחים בהולנד לתפקוד, הנזק שנגרם לתעשיית הפרחים הישראלית, נראה לחקלאים רבים כנקודת אל חזור, במיוחד אחרי הגל השני. במשרד מציינים כי ענף הפרחים בישראל עבר בשל הקורונה את המשבר הגדול שידע מימיו. לטובת ענף הפרחים המקומי ולייצוא וענף התבלינים לייצוא יזם משרד החקלאות ופיתוח הכפר תוכנית סיוע בהיקף של 30 מיליון שקל לחקלאים מענפים אלו אשר נפגעו עקב הקורונה. גודל המענק יחסי לחקלאי, ובהתאם להיקף הנזק. סיוע זה הוא בנוסף למענקי הסיוע הממשלתיים בשל משבר הקורונה." את הנוהל המלא להגשת בקשה לסיוע בענפי הפרחים והתבלינים תמצאו דרך קישור זה.

לפי משרד החקלאות, יצוא הפרחים השנתי מישראל מסתכם לכדי 450 מיליון יח' פרחים, ולפדיון של כ-100 מיליון €.

המקורות: News1 31/08/2020 + HortiPoint 02/09/2020

הענף בקניה כבר חזר כמעט לקצב הרגיל

בהמשך לדיווח שהבאנו בידיעון מס' 31, הייצור והיצוא של פרחים בקניה חוזרים להיקפם שלפני פרוץ מגפת וירוס הקורונה. זה לא הולך בקלות, אך בהדרגה, ובתמיכה ממשלתית.

ראש 'מועצת הפרחים של קניה KFC, מר קלמנט טולזי Clement Tulezi, מסר כי בחודשים מרץ-אפריל ירד היקף היצוא ב-80%-, ועתה הוא משתקם בהדרגה. לדבריו, החזרה להיקף היצוא הקודם מתרחשת מהר במכירות הישירות, ואילו במכרזות בהולנד ההתאוששות איטית יותר. המגבלה העיקרית היא עדיין נפח התובלה הזמין, ועלות ההובלה הגבוהה, בעוד הביקושים כבר חזרו לקדמותם. זמינות הטיסות עדיין סובלת מכך שמטוסי-המטען נדרשים להוביל אמצעים רפואיים למלחמה במגפת הקורונה. [ועדיין, גם עכשיו המועצה אינה מספקת נתונים על היקף היצוא הנוכחי, ומסתפקת בציון שיעורי הפגיעה לעומת התקופה שלפני המגפה...]

ממשלת קניה הקצתה 100 מיליון € כסיוע לענף, והחלה להחזיר למגדלים את חובה רב-השנים עבור החזרי מע"מ. המגדלים מבקשים גם הקלות במיסים השוטפים, או לפחות דחיית תשלום שלהם. הממשלה מסייעת גם בהקלות מיוחדות ברישוי-תנועה לעובדי החממות, ובאישור טיסות מטען בעת הקפאת התנועה האווירית.

המועצה ארגנה מבצע ארצי להספקת חבילות מזון ל-6,000 עובדים במשקי הפרחים אשר אִבְּדו (זמנית) את מקום עבודתם; זאת כדי לשמור אותם קשורים למשקים. צופים שמספר משקים לא יצליחו להמשיך להתקיים, אך מאמינים שכל אלה יירכשו ע"י משקים גדולים ויציבים יותר, וכי לא תהיה ירידה בהיקף שטחי הגידול.

טולזי מעריך ומקווה שעד אמצע שנת 2021 ישוב הענף להיקפו המלא – יצוא של כ-1 מיליארד €, וישוב להעסיק כ-200,000 עובדים.

המקור: FloralDaily 25/08/2020

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

שמירה על טריות הפרחים במשלוח

חב' 'קריסל' Chrysal, המייצרת ומשווקת חומרים להארכת חיי הפרח, מספקת ערכָּה למשלוח אגדי פרחים לצרכן הסופי תוך שמירה על טריות, ע"י שמירה על רטיבות הגבעולים.

הערכָּה, הנמכרת תחת השם Chrysal Arrive Alive, מורכבת מספוג מיוחד שפותח בחברה, ושקית חיצונית העוטפת אותו ומונעת דליפה. את הספוג טובלים בתמיסה מיוחדת, ועוטפים בו את תחתית הגבעולים.

משתמשים מעידים כי טריות הפרחים נשמרת היטב למשך 2-5 ימים, עד שהאגד זוכה להיות מוצב באגרטל. השיטה יעילה במיוחד לשרשרת ההספקה של הזמנות מקוונות של פרחים, שנעשו פופולריות לאחרונה, בעקבות הסגרים והגבלות התנועה בגין מגפת הקורונה.

פרטים אפשר למצוא באתר החברה www.chrysal.com.

המקור: FloralDaily 27/08/2020