ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 36 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

ספקות באשר לעמידה בלוח הזמנים להפעלת '100% דיגיטלי'

חברים ב'מועצת החברים' העלו לאחרונה ספקות באשר ליכולתם של כל המגדלים לעמוד בלו"ז ולהיות מוכנים עד סוף שנת 2020 להתנהלות דיגיטלית מוחלטת, לפי היעד שהציבה הנהלת רויאל פלורהולנד.

בזמן המפגשים המיוחדים, ובהזדמנויות אחרות, הופנו שאלות לחברי המועצה, אשר העלו ספק ביכולת ההתארגנות של המגדל לפעילות מלאה במערכת החדשה. הועלו טענות כי לא כל הפעולות ניתנות כבר לביצוע ב-Floeriday ובמערכת-המשנה Insight. הביקורת התייחסה בעיקר לנושאים כמו ידידותיות-למשתמש, בעיות תקשורת, ואי-התאמה לתוכנות השונות של המגדלים. במיוחד התגלו קשיים למגדלים העובדים ישירות מול רשתות קמעוניות.

הביקורת הזו מצד חברים גרמה לחברי המועצה לקיים שיחות בנושא עם מנהלי המערכות המדוברות. הועלו הבעיות הדורשות פתרון, ונדרש יותר סיוע אישי למגדלים, ע"י אנשי מקצוע מתוך המערכות המדוברות. במיוחד נדרשת עזרה אישית עבור מגדלים קטנים. מקווים שהלחץ מצד 'מועצת החברים' יביא לשיפור הביצועים ולעמידה בלוח-הזמנים.

המקור: RFH Nieuws 24/08/2020

ממחזרים כדי לחדש

ברויאל פלורהולנד משתדלים לנהוג לפי הכלל 'נאה דורש – נאה מקיים'. עם ההחלפה ההדרגתית של הדליים הסטנדרטיים מהדגם הישן Fc577 לדגם החדש Fc588, מתבצעת גריסה ומִחזוּר של הדליים הישנים, כך שלפחות 35% מחומר הגלם לייצור הדליים/מכלים החדשים מקורו בחומר ממוחזר מהדליים הישנים.

בכדי למנוע הפרעות בתהליך המִחזוּר פונה רויאל פלורהולנד למגדלים להשתמש רק במדבקות מדגם Normpack אשר נשטפות במים במכונות השטיפה, ואינן מהוות בעיה בתהליך.

לאחרונה נכנסה גם קבוצת הגרברה לרשימת הפרחים החייבים להיות מוגשים בדלי מדגם Fc588. עכשיו כבר עברו לדגם החדש 31 מוצרים. ראו עוד פרטים על תהליך החלפת הדליים בכתבה קודמת בידיעון מס' 7.

[עבור המגדל הישראלי כל הסיפור נוגע, למעשה, לפורק שלו בהולנד; אבל המגדל נהנה מהתהליך מכך שנחסכים עד 10% בדמי שימוש בעגלות, כתוצאה מהייעול שהביא הדלי החדש.]

המקור: RFH Nieuws 18/08/2020

היריד המסחרי יתקיים במועדו

כפי שפרסמנו בידיעון מס' 27, אכן התקבלה בימים אלה החלטה סופית לגבי קיום היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר. האירוע יתקיים במועדו, בימים 4-6 בנובמבר 2020.

ההחלטה מבטאת את בטחונה של הנהלת רויאל פלורהולנד בכך שהענף חוזר לפעילות רגילה, ותקוותה שהוא ייצא מחוזק מהמשבר.

האירוע יתקיים על-פי כל כללי השמירה מפני המגפה, כולל שמירת 'מרחק חברתי'. עם או בלי קשר לכך, מספר המציגים ביריד הפעם יהיה כ-330, לעומת כ-600 בשנים 'רגילות'.

הביקור ביריד יהיה כרוך בהרשמה מראש, בכדי להבטיח שמספר המבקרים בו-זמנית לא יעלה על הקיבולת המיטבית. ייתכן ששעות הפתיחה תוארכנה, כדי להקל על העומס.

לפרטים מלאים אפשר לגלוש לאתר www.tradefairaalsmeer.com.

המקור: FloraCulture International 27/08/2020

עוד תזכורת: דרוש מועמד לכהן כחבר ב'וועדת הירוקים'

בעקבות פרישתו של טל לביא מכפר-ויתקין, אשר חדל לגדל ענפי קישוט, מתפנה מקום ב'וועדת המוצר לענפי קישוט ירוקים' של רויאל פלורהולנד.

חבר או חברה מבין מגדלי הירוקים בישראל מוזמנים להציע מועמדותם ולהתנדב לפעילות בפורום המייעץ להנהלת המכרזה בכל הנושאים הקשורים לענף. הזדמנות להשפיע!

המעוניינים יפנו אל:

יו"ר הוועדה אורי פרום 050-6565625 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

או אל ירון כוכבי 054-7920595 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

נמסר ע"י ירון כוכבי ואורי פרום

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 34 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 27 סנט לגבעול, 25.3%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 33. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה בכמעט 8%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-1%+ והכמות הייתה נמוכה ב-10%- מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך ב-9% מזה שהיה בשבוע מס' 34 בשנת 2018.

בשבוע מס' 35 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 30 סנט לגבעול, 10.5%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 34. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.8%+) לזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-29%+, והכמות הייתה נמוכה ב-11%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה דומה (0.8%-) לזה שהיה בשבוע מס' 35 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-4.8%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 9.6%-) והוא נמוך ב-3.1%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

גם בסין מתאושש שוק הפרחים

חג האהבה הסיני צ'י-שׁי Qixi, שחל לאחרונה, עורר לחיים את שוק הפרחים, וגרם לעליית מחירים מטאורית, במיוחד של וורדים. החג הזה, שדומה ליום וולנטין במערב, נחשב לאחד משׂיאי הביקוש לפרחים בסין, והשנה הוא סימל, יותר מכול, את היציאה ממשבר מגפת הקורונה, אשר שיתק את המסחר.

מרכז המסחר בפרחים בסין הוא עדיין בעיירה דאונן Dounan, פרבר של קונמינג, בירת מחוז יונאן בדרום-מערב סין [ראו כתבה בידיעון מס' 27-2018] שם מתקיים שוק סיטונאי מסורתי ענק [בתמונה], ולצידו מכרזה מודרנית מדגם הולנדי. מייחסים לשוק זה הספקת כ-70% מסך כל הפרחים הגדלים ונסחרים בסין, ולכן הוא משקף את המצב הכללי בשוק הסיני.

לפי ההתפתחויות בדאונן בשבועות האחרונים – נראה שהשוק חזר לגלגל את הכמויות הרגילות לעונה; זאת לאחר שבסוף מרץ דווח על ירידה של 70%- בהיקף המכירות. [לא הצלחנו למצוא נתונים כמותיים אודות מכירות אלה]

המקור: South China Morning Post 25/08/2020

למלא ביופי את המרחק

בהמשך לדיווח שהבאנו בידיעון מס' 29, מסע קידום המכירות החדש של 'מועצת הפרחים של הולנד' BBH, תחת הסיסמה 'למלא ביופי את המרחק' 'Fill the Distance with Beauty', אכן יוצא לדרך. הוא יושק ב-7 בספטמבר בהולנד, בצרפת, ובבריטניה; בגרמניה הקמפיין יתחיל ב-21 בספטמבר.

הכוונה מאחורי סיסמת המבצע היא לעודד את קהל הצרכנים להשתמש בפרחים בכדי לשמר את הקשרים האישיים בזמן הסגרים ו'המרחק החברתי' אשר כופה עלינו מגפת הקורונה. ואכן נרשמת לאחרונה באירופה עלייה משמעותית בהזמנות מקוונות של פרחים וצמחים; זאת עוד בטרם החל מסע קידום המכירות. אלא שבינתיים העלייה במסלול זה באה על-חשבון המכירות בחנויות, ולא בנוסף עליהן.

הפרסומת תופץ בארבעת המדינות דרך שלטי-חוצות, ברשתות החברתיות, כקישורים באתרים מסחריים, וכחומר כתוב שיחולק בחנויות הפרחים.

המקורות: FloralDaily 18/08/2020 + BBH

ממשלת הולנד מאריכה את תכנית הסיוע לעסקים

התוכנית של ממשלת הולנד להגשת סיוע לעסקים שנפגעו ממשבר מגפת הקורונה כבר העניקה סיוע בהיקף של כמעט 1.5 מיליארד €. אך השבוע נודע כי הממשלה עומדת לאשר את הארכת הזכאות לסיוע גם לשנת 2021.

השלב הבא, שהוא כבר השלישי בתכנית, יחמיר כנראה את תנאי הזכאות; הן בסף הנזק שמזכה בסיוע (כרגע החל מפגיעה של 20% במחזור המכירות) והן בשיעור ההשתתפות בשכר העובדים (עד כה השלמה לכדי 90% מהשכר).

לא מצאנו נתונים על היקף הסיוע שהוגש למגדלי הפרחים, או לחקלאים בכלל, מתוך סה"כ הסיוע לעסקים במדינה.

המקורות: BPNieuws / Telegraaf 26/08/2020