ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 35 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת: כדאי להשתתף בדיון המקוון אודות סוגי-חברוּת שונים

כפי שפרסמנו כבר בידיעון מס' 33, מזה זמן השתרשה בקרב חברי רויאל פלורהולנד התובנה כי עם השינויים בשוק ובדרכי השיווק יש היגיון לקיים בקואופרטיב יותר מדגם אחד של חברוּת. [על הרקע ראו בידיעון מס' 9] כזכור, הוקם צוות-משימה שתפקידו להכין הצעות לדיון, והוחלט לקיים שורה של דיונים אזוריים, במטרה לשתף כמה שיותר חברים בדיונים לגיבוש הצעות החלטה. הדיונים האזוריים הוקפאו לרגל משבר הקורונה והסגר, ועתה הוחלט לחדשם ולקיים את המפגשים; ברובם כמפגש-מקוון, וכמה מהם בהולנד גם כמפגש פיזי. הדיון המקוון שמתאים למגדלי ישראל יתקיים, כאמור, בשפה האנגלית, עם סיוע-הנחייה של אבנר בעברית באמצעות מערכת 'זום 'ביום שישי, 28 באוגוסט, בשעה 11:00 שעון ישראל (10:00 שעון הולנד).

כל החברים קִבּלו הזמנה בכתב בדוא"ל. השתתפות מחייבת הרשמה מראש.
זאת יש לעשות בהקדם דרך קישור זה. קישור וסיסמה לדיון עצמו יישלחו לנרשמים. את כל המידע [באנגלית] אודות הדיונים, כולל סרטון-הסברה ושמות חברי צוות-המשימה ניתן למצוא בדף המיוחד www.rfh-ledensessie.nl.

[נעיר כי עד כה לא פורסמו הצעות או רעיונות ספציפיים לדגמים אפשריים של חברוּת. ההנהלה משאירה את היוזמה להצעות כאלה בידי החברים, המוזמנים להעלותם במפגשים. סביר שלמגדלים בישראל תהיינה הצעות לתנאי-חברוּת ייחודיים; כגון שחרור רשמי מן החובה למכור לשוק המקומי דרך מערכת המכרזות, וכיו"ב]

 

ניסוי ראשון ב'מכירה ארצית' יחל בקרוב

ביום חמישי 3 בספטמבר יחלו ברויאל פלורהולנד בהרצת ניסוי-שטח / פיילוט במכירת מוצר בו-זמנית בשלוש המכרזות הגדולות; מה שנקרא 'מכירה ארצית'. כלומר: קניינים בשלושת המכרזות הגדולות יכולים להשתתף, בו-זמנית, בקניית מוצר מסוים, בלי קשר למיקום שבו המוצר נמצא בשעת המכרז.

הפרח שנבחר לפיילוט הוא אנטוריום, וכל מגדלי האנטוריום ייקחו חלק בניסוי. הפיילוט ירוץ בעזרת התוכנות הנוכחיות, ועדיין לא בתוכנה האחידה המתוכננת לצורך זה. המשמעות היא שאין זו הרצה של השיטה כפי שתיראה בעתיד; אבל ניתן יהיה ללמוד ממנה המון. השתתפות בקנייה במסגרת הפיילוט מתוך מכרזת ריינסבורג תתאפשר רק דרך 'קניה מרחוק' KOA; שם לא יפעל בינתיים שעון המקושר לשתי המכרזות האחרות.

ייבחנו האספקטים העיקריים הנובעים משיטת העבודה העתידית הזו, כמו תיאום הזמנים בין המכרזות השונות, ותוספת השרות הלוגיסטי, המחייב להעביר אל הקונה את התוצרת שקנה, גם כאשר היא הוצעה למכירה במכרזה אחרת. מעקב צמוד ורישום כל הנתונים אצל המגדלים ואצל הקניינים המעורבים יאפשרו הפקת לקחים לצורך יישום השיטה בעתיד.

[נעיר כי עבור המגדל, ובמיוחד עבור המגדל שמחוץ להולנד, משמעות המכירה הארצית היא שאין יותר חשיבות מסחרית לאיזו מכרזה מופנית התוצרת; זה שיקול שהופך להיות לוגיסטי בלבד. וודאי שלא יהיה עוד טעם וצורך לחלק את ההספקה בין מספר מכרזות. לכן יהיה מעניין לעקוב אחר תוצאות הניסוי בפיילוט המתוכנן]

הכל על ה'מכירה הארצית' ועל הפיילוט המתוכנן תמצאו בדף השאלות-ותשובות המיוחד [באנגלית].

המקור: RFH Nieuws 19/08/2020

ישנם מגדלים שכבר למדו להפיק תועלת ממערכת Floriday

הנהלת רויאל פלורהולנד אינה חוסכת מאמצים לשכנוע מגדלים ולקוחות לעבור לעבודה באמצעות מערכת Floriday המתחדשת ומשתכללת כל הזמן. לאחרונה פורסם ריאיון מפורט עם מגדל גרמני, אשר מנה את היתרונות שהוא מוצא בעבודה דרך ה'פלטפורמה'/זירה הזו.

יורגן ורבק Jorgen Verbeek [בתמונה] הוא מגדל גרמני, מאזור שטראלן, שבו שוכנת מכרזת ריין-מאס. הוא ואשתו, בעזרת 4 פועלים קבועים, מעבדים 15 דונם חממות, בהן הם מגדלים פרחי קיץ: הורטנסיה/הידרנג'אה, ציפורן-סיני/דיאנטוס-ברבאטוס, זיכריני/'אל-תשכחני'/ מיוסוטיס Myosotis, וכן הם מעבדים גם כ-20 ד' בשטח פתוח, בהם הם מגדלים עציצים פורחים רב-שנתיים, ייחורי ציפורן-סיני, ופירות-נוי.
המגדל מספר כי הוא חבר ברויאל פלורהולנד, ומשווק כ-70% מתוצרתו במכרזת ריין-מאס, והשאר במכרזות האחרות בהולנד. הוא מפנה הכל לשעונים, וכ-20% מהמכירות נעשות ב'מכירה מוקדמת בשעון'. הוא מתכנן להתחיל בהדרגה גם לבצע מכירה ישירה מול לקוחות, אבל עד כה לא עשה כך.
הוא החל לפעול באמצעות מערכת Floriday, לאחר שקבל הסבר אודותיה בביתן רויאל פלורהולנד בתערוכת IPM באֶסן. לדבריו, לאחר תקופה קצרה של ניסיון והיכרות עם המערכת הוא החל להעביר את כל הפעילות דרך מערכת זו. זאת למרות שלפי-שעה המערכת במכרזת ריין-מאס עדיין אינה מאפשרת שינוי והתאמת מחירים לתוצרת שכבר הוצעה למכירה.
יורגן מתלהב במיוחד מן האפשרות להוסיף תמונות בזמן אמת: הוא מצלם את התוצרת בעזרת הטלפון הסלולארי שלו כשהיא מוכנה למסירה, ומוסיף את התמונות לנתוני האצווה המסוימת המוצעת למכירה. לדבריו, המעבר לשימוש במערכת, והמעבר למערכת-נתונים '100% דיגיטלית' חוסכת לו המון זמן, ומאפשרת לו וללקוחות שלו להיות מתואמים באופן מיטבי. גם שכיחות השגיאות ירדה באופן ניכר. הקשר למערכת באמצעות הטלפון הנייד מקל ומייעל את העבודה השוטפת, אותה הוא יכול לנהל מכל מקום ובכל זמן.
המערכת יצרה לו קשרים שוטפים עם יותר לקוחות. עם-זאת, השינוי לא הוביל לפחות קשר אישי עם הלקוחות. הוא נוכח כי ככל שירבה להציע את תוצרתו ב-Floriday, כך יקל על יותר קניינים לקבל גישה נוחה לתוצרת שהוא מציע, וכך הוא מגדיל את הביקוש לתוצרת שלו. הוא קורא לעמיתיו המגדלים להתחיל ללא דיחוי להשתמש במערכת, שתביא להם אך ורק יתרונות.

המקור: RFH Nieuws 28/07/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 33 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-22 סנט לגבעול, 6.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 32. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.9%+) לזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-19%-, והכמות הייתה נמוכה ב-10%- מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך בכמעט 21%- מזה שהיה בשבוע מס' 33 בשנת 2018.

בשבוע מס' 34 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 27 סנט לגבעול, 25.3%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 33. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה בכמעט 8%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-1%+ והכמות הייתה נמוכה ב-10%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה נמוך ב-9% מזה שהיה בשבוע מס' 34 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-5.3%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 10.1%-) והוא נמוך ב-3.2%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

יצוא הפרחים מקניה מתאושש בהדרגה

ענף הפרחים בקניה סבל מכה קשה ממגפת הקורונה [ראו פרטים בכתבה בידיעון מס' 23] ונראה שבימים אלה הוא מתאושש; אולי כבר 'חזר אל עצמו'. למרות ההכבדה של עליית תעריפי ההובלה האווירית [ראו בידיעון מס' 34 מהשבוע שעבר] מדווחים כי היקף היצוא של פרחים מתקרב כיום לרמה שהייתה לפני פרוץ המגיפה.

מנהל 'מועצת הפרחים של קניה' KFC, מר קלמנט טולזי Clement Tulezi[בתמונה] נשמע לאחרונה קצת יותר אופטימי, בהשוואה לתמונה העגומה שתיאר בחודש יוני [ראו כתבה בידיעון מס' 25], אז קרא לממשלה להציל את הענף מקריסה כללית. הוא ציין כי תעריפי ההובלה עדיין גבוהים משהיו, וזה הופך יצוא של מוצרים מסוימים לבלתי כדאי; אך נפח ההובלה מספיק כעת בכדי לייצא את כל הכמות הזמינה.

בתחילת אוגוסט הטיסו, לדברי טולזי, כ-500 טונות מדי יום לאירופה [טרם פורסמו נתונים מאוחרים יותר]. המועצה מעריכה כי הפסדי הענף בקניה בארבעת חודשי המשבר הסתכמו לכדי כ-100 מיליון $. אבל עכשיו מורגש שיפור אמיתי, שכבר הביא לכך שרוב העובדים בענף כבר חזרו לעבוד בהיקף מלא.

[נציין כי הנתונים על הירידה בהיקף היצוא מקניה, ועל היקפם הנוכחי, הם שונים ומגוונים, בהתאם למקורותיהם, וקשה להעריך את אמינותם. אולם ברור שהפגיעה ביצוא הייתה קשה ביותר]

המקור: Xinhua News Agency 06/08/2020

הצרכנים נוטים להקטין בהוצאות

סקר עולמי מעמיק של חב' PWC שנערך לאחרונה מאפיין את השינויים בהתנהגות הצרכנים במדינות המערב בתקופה שלאחר מגפת הקורונה. השינויים העיקריים הם: יותר רכישות מקוונות, יותר תשומת-לב לנושאי בריאות ורווחה, ונטייה לבזבז פחות כסף.

המגמה לייחס חשיבות לבריאות ורווחה כוללת בהחלט גם את נושאי התזונה הנכונה, הקיימּות, והדאגה לסביבה. ישנה ותהיה העדפה ברורה לתוצרת שמגיעה מתהליכי ייצור ידידותיים לסביבה, תוך דאגה לרווחת העובדים.

כשליש מכלל הנשאלים ציינו שייאלצו בעתיד הנראה לעין לצמצם באופן ניכר את הוצאותיהם, בגלל פגיעה בהכנסותיהם.

המסקנה המתבקשת מתוצאות הסקר היא כי תתכן בהחלט ירידה בביקוש לפרחים, הנחשבים כ'מוצרי מותרות'. כמו-כן ניתן להסיק כי תוויות-איכות-וקיימוּת יעניקו יתרון הולך וגובר למי שיצטייד בהן.

המקור: Gondola 12/08/2020

גם היצוא מתאילנד התכווץ

במחצית הראשונה של 2020 הצטמק יצוא הפרחים מתאילנד בשיעור 31%- לעומת 2019, והסתכם לכדי 46.8 מיליון $. כך על-פי המחלקה למו"מ מסחרי של ממשלת הממלכה. הנסיגה מיוחסת כולה להשפעת מגפת הקורונה, שגרמה לביטול של אירועים חברתיים למיניהם, מחתונות ועד כנסים וועידות.

היצוא לארה"ב קטן בשיעור 46%-, וזה ליפן נסוג ב-17%-. המשלוחים לאירופה ירדו ב-40%-, ולקוריאה ב-31%-. אבל, באופן מוזר, הביקוש במדינות האזור דווקא גדל: ללאוס נמכרו 16%+ יותר, ולמינאמר 46%+. מסבירים זאת בכך שבמדינות השכנות הפרחים מתאילנד משמשים בעיקר לטקסים דתיים, ואלה לא הצטמצמו בעת המגיפה, אולי אפילו נעשו תכופים ונפוצים יותר.

בשנת 2019 הסתכם יצוא הפרחים מתאילנד, ברובו סחלבים, ל-132.7 מיליון $, כשארה"ב מובילה בין יעדי היצוא.

המקורות: FloralDaily/Pattaya Mail 17/08/2020