ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 34 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

המלצה של בעל-ניסיון: כדאי לנסות להיבחר ל'מועצת החברים'

במסגרת המאמץ ההסברתי לעידוד חברים להתנדב לפעול במוסדות הנבחרים של הארגון, התפרסם בשבוע שעבר ריאיון קצר עם אבנר שיר, חבר 'מועצת החברים' של רויאל פלורהולנד. אבנר, מגדל חמניות ומנכ"ל 'ערבה אופטימום', חבר במועצה מאז נובמבר 2019. הוא מסביר בריאיון כי הוא מאמין בצורך של המגדלים להיות מאוגדים ולפעול יחד, וכי הוא מרגיש מחויב לקואופרטיב ושמח לפעול במסגרתו.

אבנר [בתמונה] מאמין בתוכניות של רויאל פלורהולנד, ורואה הזדמנויות בהתפתחות העתידית של הארגון. עיקר מטרתו כחבר המועצה הוא, לתפישתו, לדאוג לכך שהתוכניות אכן תבוצענה כראוי ע"י ההנהלה, ולהבטיח את המעורבות של החברים-המגדלים בהחלטות העקרוניות. הוא גם מבין שבכדי לפעול יחד יש צורך לפעמים להתפשר.

אבנר קורא לכל חבר שעתיד הארגון יקר לו להגיש מועמדות לחברות ב'מועצת החברים', שם ימצא עניין רב, וגם יעמוד בפני אתגרים, אך יוכל להשפיע באופן יעיל על עתידו של הארגון.

[אגב: בכל הריאיון לא מוזכרת המילה 'ישראל' אפילו פעם אחת... אך זו אינה נראית התעלמות מכוונת, אלא התייחסות שוויונית לכל חברי הארגון באשר הם]

לקריאת הריאיון המלא [באנגלית] יש לגלוש מכאן.

כאמור, מי שמעוניין להיות מעורב ולהשפיע על החלטות הארגון יכול להגיש, עד 15 בספטמבר, מועמדות להיבחר ל'מועצת החברים'. ראו את כל הפרטים בידיעון מס' 23.

המקור: RFH News 11/08/2020

מעתה – אפשרות לניהול עסקאות ישירות באמצעות Floriday

מערכת Floriday של רויאל פלורהולנד מאפשרת קשירת עסקאות ישירות עם לקוחות, קשירת חוזי-הספקה, וניהול שוטף של המכירות באמצעות המערכת המקוונת, ישירות בין המגדל ללקוח. כל פרטי העסקה נשמרים לעיני המוכר והקונה בלבד, עד אשר מתבצעת מכירה, שאז עוברים הנתונים למערכת של רויאל פלורהולנד לביצוע.

אפשר גם להציע באמצעות Floriday תוצרת לקניינים העובדים דרך FloraMondo או דרך FloraXchange. עכשיו ניתן גם להכניס שינויים או לבטל עסקאות באמצעות המערכת. אפשר גם להציע תוצרת למכירה מוקדמת בשעון דרך הזירה הזו.

להסבר על האפשרויות במערכת אפשר לקרוא בדף זה; למדריך המלא לשימוש במערכת יש לגלוש מכאן.

[נעיר כי המערכת נמצאת עדיין בפיתוח, ולמיטב הבנתנו אין בה עדיין התאמות עבור ביצוע עסקאות כשהתוצרת נמצאת מחוץ להולנד. בינתיים, כל אחד יוכל למצוא את האפשרויות המתאימות לו לשימוש כבר עכשיו]

המקור: RFH Nieuws 30/07/2020

מוזמנים להירשם לתחרות 'צבעוני הזכוכית 2021'

התחרות השנתית היוקרתית של רויאל פלורהולנד 'צבעוני הזכוכית' ממשיכה למשוך תשומת לב, ולסמל את אתגר החדשנות לציבור המגדלים והסוחרים.

בראיונות עם זוכים בפרס 'צבעוני הזכוכית' לפרחים ולצמחים הם מספרים כיצד הזכייה בפרס הביאה חשיפה גדולה למוצר החדש שלהם, וכיצד היחסים עם הלקוחות הקבועים שלהם מקבלים מימד נוסף בעקבות הזכייה.

וזה מתחיל כבר בטקס הענקת הפרס, שם פוגשים את מיטב המקצוענים ו'נותני הטון' בענף.

המסר החד-משמעי של בעלי הניסיון הוא כי כל מי שיוצא עם מוצר חדש צריך להירשם לתחרות.

הסבב השני של התחרות פתוח עדיין להרשמה, עד 1 בספטמבר 2020.

למידע עדכני על התחרות, ולקישורים להרשמה לתחרות, יש לגלוש לדף הידיעות הזה.

המקור: RFH Nieuws 06/07/2020

תזכורת: דרוש מועמד לכהן כחבר ב'וועדת הירוקים'

בעקבות פרישתו של טל לביא מכפר-ויתקין, אשר חדל לגדל ענפי קישוט, מתפנה מקום ב'וועדת המוצר' FPC לענפי קישוט ירוקים של רויאל פלורהולנד.

חברים וחברות מבין מגדלי הירוקים בישראל מוזמנים להציע מועמדותם ולהתנדב לפעילות בפרום המייעץ להנהלת המכרזה בכל הנושאים הקשורים לענף.

הזדמנות להשפיע!

המעוניינים יפנו אל יו"ר הוועדה אורי פרום
050-6565625 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

או אל ירון כוכבי
054-7920595 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

נמסר ע"י ירון כוכבי ואורי פרום

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 32 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 23 סנט לגבעול, 16.6%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 31. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.9%+) לזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-11%-, והכמות הייתה נמוכה ב-5%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-5.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 32 בשנת 2018.

בשבוע מס' 33 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-22 סנט לגבעול, 6.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 32. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.9%+) לזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-19%-, והכמות הייתה נמוכה ב-10%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה נמוך בכמעט 21%- מזה שהיה בשבוע מס' 33 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-5.3%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 10.1%-) והוא נמוך ב-3.0%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

עליות מחירים בתובלה אווירית

על יצוא הפרחים מדרום-אמריקה וממזרח אפריקה מעיקה בזמן האחרון התייקרות משמעותית בתעריפי הטסת משלוחים לאירופה. התופעה נובעת משילוב של גורמים, כולם תוצאה של מגפת הקורונה העולמית. ביטול רוב טיסות הנוסעים הקטין את ההיצע של נפחי הובלה, בעוד מטוסי המטען גויסו להובלות דחופות של ציוד רפואי – מסכות ומכשירי-הנשמה – מסין. לפי ארגון ההובלה האווירית הבינלאומי IATA, מטוסי הנוסעים מספקים באופן רגיל 44% מנפח ההובלה באוויר. גם הקיטון בביקוש לפרחים לא איזן את הקיטון בנפחי ההובלה. המחסור גורם לקשיים בהטסת משלוחי הפרחים במועד, והביא כאמור גם לעלייה משמעותית בתעריפים.

בחודש יולי ירד נפח ההובלה האווירית הזמין מקניה לאירופה מ-5,000 טון בשבוע לכדי 1,300 בלבד. כך לפי 'מועצת הפרחים' הקנייתית KFC. הביקוש לנפח הובלה עמד אז על 3,500 טון שבועי. בדרום-אמריקה מעריכים שנפח ההובלה ירד ב-80%- בשיא תקופת המגפה. התעריפים עלו פי 3-4 ויותר. לא ברור מה בדיוק המצב כיום.

ביצוא הפרחים מישראל, לעומת-זאת, הפגיעה לא הייתה קשה. טיסות המטען נמשכו על-פי ההסכמים. אך נראה שהייתה התייקרות של 50-70%+ בתעריפי הטסת מטענים במטוסי נוסעים, וכמובן שלא היו מספיק טיסות כאלה.

המקורות: אבנר שיר + HortiPoint 22/07/2020 + www.joc.com/air-cargo 29/04/2020

ענף הפרחים בתורכיה מתאושש

מאז שיאו של השפל בשוק הפרחים התורכי, עליו דווחנו כאן בידיעון מס' 26, נראה שהמסחר חוזר בהדרגה למצבו הרגיל. נשיא התאחדות המגדלים התורכים, אחמט דונדר Ahmet Dundar, אמר: "בתחילת משבר הקורונה הצרכנים התמקדו בקניית מזון ותכשירי היגיינה, ונמנעו מרכישת מוצרי מותרות, ביניהם פרחים וצמחי-נוי. אולם מאז אמצע אפריל ראינו תהליך של גידול בביקוש לפרחים. דווקא השהייה הממושכת בבתים הביאה לצריכת צמחים לבית ולגינה".

עד כה הביקוש גדל בשיעור כ-50%. מחירי הצמחים והפרחים נותרו כשהיו, למרות הגידול בביקוש. בזמן האחרון נפתחו שוב הגבולות, והמגדלים מחדשים בהדרגה את המשלוחים ליצוא. למעשה חלק מהמגדלים המשיכו לייצא גם בימי המשבר, אפילו כאשר היצוא גרם להפסד כספי, בשאיפה לשמר את הקשרים בשוק, ולמנוע השמדה מסיבית של תוצרת. ארגון המגדלים דרש אז מהממשלה לתמוך במגדלים; לא נודע אם הייתה היענות מצד השלטון.

דווקא בעיצומו של המשבר נודע על התארגנות של אזור חדש יחסית לגידול פרחים. כ-60 מגדלים, רובם ככולם נשים, מייצרים ב-27 חממות, על-פני כ-300 דונמים, כ-18 מיליון פרחים בעונה. זאת במסגרת יוזמה מקומית שמטרתה העיקרית העצמת נשים. הפרויקט מופעל באזור אגם קויצגיז Koycegiz במרכז דרום תורכיה, לא הרחק מחופי הים התיכון.

המקורות: FloralDaily 06/07 + 13/08/2020

פותחים הרשמה לירידים הבינלאומיים בשנים הקרובות

, הארגון הבינלאומי של מגדלי צמחי-נוי, הכין כבר את התוכנית לירידים שנתיים בינלאומיים של הענף, תחת הכותרת הכללית International Horticultural Expos.

הם עושים זאת בשותפות עם המשרד לארגון תערוכות בינלאומיות BIE. לשנים 2021-2027 אושרו ירידים בסין, תורכיה, קטאר, הולנד, דרום-קוריאה, ויפן.

בוועידה מקוונת ב-30 בספטמבר ניתן יהיה ללמוד הכל על התוכנית הרב-שנתית הזו, ולקשור את הקשרים הדרושים במקרה שמעוניינים להשתתף כמציג באחד או יותר מאירועים אלה. הרשמה מוקדמת, במחיר 55 €, תזכה את הנרשם בקישור וסיסמה לוועידה המקוונת, תוך אפשרות להשתתף בדיון באופן אינטראקטיבי.

לפרטים אודות הירידים והוועידה המקוונת, ולהרשמה גלשו ישירות אל aiph.org/expo או דרך האתר www.aiph.org.

המקור: FloralDaily 13/08/2020