ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 33 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

תוצרת מייצור בר-קיימא כובשת את השוק

בשנתיים האחרונות חלה בהולנד עליה חדה בשיעור התוצרת מ'ייצור בר-קיימא' המגיעה לשוק. תוויות האיכות השונות הולכות וכובשות את ההספקה למכרזות רויאל פלורהולנד ולשוק בכללותו.

לדברי ירוּן אָודהויזדן Jeroen Oudheusden [בתמונה], האחראי לתוכנית הקיימוּת בארגון FSI2020, נתוני סוף 2019 הראו כי 75% מהפרחים, ו-80% מהצמחים כבר היו בעלי תוויות ייצור בן-קיימא. בפועל, 44% מהמגדלים סיפקו לרויאל פלורהולנד תוצרת עם תווית קיימות, והתוצרת שלהם מהווה כ-85% מסך-כל מחזור המכירות. זוהי, בעיניו, התקדמות מבטיחה לקראת השגת היעד שהציגה התארגנות FSI, להגיע לכדי 90% מהתוצרת מצוידת בתוויות-קיימות עד סוף 2020. [על היוזמה וההחלטות של FSI ראו בידיעון מס' 16-2019].

עם ההתקדמות בצעדים אלה הופכת גם רויאל פלורהולנד בהדרגה מזירה פתוחה לכל-אחד, לזירת-מסחר לפרחים וצמחים בני-קיימא. זהו סימון ברור למגדלים שעליהם להתמקד בייצור תוך רישום אמין ומלא של תנאי הגידול. כי רישום אמין הוא אכן הבסיס לייצור על-פי תנאי קיימוּת.

על ההיערכות ברויאל פלורהולנד ליישום ואכיפה של חובת תו-הקיימוּת ראו בידיעון מס' 32 מן השבוע שעבר.

המקור: HortiPoint 31/07/2020

מתחדשים הדיונים אודות סוגי-חברוּת שונים

מזה זמן השתרשה בקרב חברי רויאל פלורהולנד התובנה כי עם השינויים בשוק ובדרכי השיווק יש היגיון לקיים בקואופרטיב יותר מדגם אחד של חברוּת. [על הרקע ראו בידיעון מס' 9] כזכור, הוקם צוות-משימה שתפקידו להכין הצעות לדיון, והוחלט לקיים שורה של דיונים אזוריים, במטרה לשתף כמה שיותר חברים בדיונים לגיבוש הצעות החלטה. הדיונים האזוריים הוקפאו לרגל משבר הקורונה והסגר, ועתה הוחלט לחדש את התוכנית ולקיים את המפגשים; ברובם כמפגש-מקוון, וכמה מהם בהולנד גם כמפגש פיזי.

הדיון הווירטואלי-המקוון, באמצעות מערכת 'זום', שמתאים למגדלי ישראל יתקיים בשפה האנגלית ביום שישי, 28 באוגוסט, בשעה 11:00 שעון ישראל (10:00 שעון הולנד). יותר מאוחר באותו היום, ב-13:00, יתקיים גם דיון בגרמנית.

כל החברים אמורים לקבל הזמנה בכתב בדוא"ל. השתתפות מחייבת הרשמה מראש. זאת יש לעשות בהקדם דרך קישור זה. קישור וסיסמה לדיון עצמו יישלחו לנרשמים.

את כל המידע [באנגלית] אודות הדיונים, כולל סרטון-הסברה ושמות חברי צוות המשימה ניתן למצוא בדף המיוחד www.rfh-ledensessie.nl.

המקור: RFH Nieuws 06/08/2020

דרוש מועמד לכהן כחבר ב'וועדת הירוקים'

בעקבות פרישתו של טל לביא מכפר-ויתקין, אשר חדל לגדל ענפי קישוט, מתפנה מקום ב'וועדת המוצר' FPC לענפי קישוט ירוקים של רויאל פלורהולנד.

חברים וחברות מבין מגדלי הירוקים בישראל מוזמנים להציע מועמדותם ולהתנדב לפעילות בפרום המייעץ להנהלת המכרזה בכל הנושאים הקשורים לענף.

הזדמנות להשפיע!

המעוניינים יפנו אל יו"ר הוועדה אורי פרום
050-6565625 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

או אל ירון כוכבי
054-7920595 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

נמסר ע"י ירון כוכבי ואורי פרום

בשוקי הפרחים באירופה

מחירים טובים בחודש יולי

בחודש יולי חל זינוק משמעותי במחירי כל המוצרים ברויאל פלורהולנד. מחזור המכירות של פרחי-קטיף היה גבוה ב-28%+ מזה שהיה ביולי אשתקד, וזאת בזכות המחירים, שהיו גבוהים בממוצע בשיעור 39%+ [בשעונים בלבד = 48%+].

הכמות שנמכרה הייתה נמוכה ב-8%- מיולי 2019.

מחירי צמחי-העציץ היו גבוהים ב-25%+, והכמות גבוהה קצת יותר מזו של אשתקד.

את העלייה במחירים הובילו החרציות (180%+) והוורדים הגדולים (20%+). בלטו במחירים גבוהים בהרבה מאשתקד גם אדמונית (79%+), בוורדיה (60%+), גיפסנית (85%+), גרברה מיני (93%+), ליזיאנטוס (51%+), סיפן (59%+), קאלה (58%+), ושושן (134%+).

המקור: HortiPoint 03/08/20

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 31 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-28 סנט לגבעול, 5.7%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 30. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (1.4%+) לזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-37%+, והכמות נמוכה ב-5%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-65%+ מזה שהיה בשבוע מס' 31 בשנת 2018.

בשבוע מס' 32 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 23 סנט לגבעול, 16.6%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 31. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (0.9%+) לזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-11%-, והכמות הייתה נמוכה ב-5%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-5.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 32 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-5.1%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 9.8%-) והוא נמוך ב-2.8%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הכלכלה הגרמנית התכווצה

ברבעון השני של שנת 2020 חלה נסיגה בכלכלת גרמניה בשיעור כ-10%- בהשוואה לרבעון הראשון, מה שמבטא נסיגה של 11.7%- בהשוואה לרבעון השני של שנת 2019.

לנתון זה ישנה משמעות קריטית עבור ענף הפרחים ההולנדי, מאחר וגרמניה היא השוק המוביל ליצוא הענפי ההולנדי.

לפי נתוני המח' הסטטיסטית של ארגון סיטונאי הפרחים Floridata היה חלקה של גרמניה כ-27% מסך כל היצוא ההולנדי של פרחים וצמחים בשנת 2017.

השוק השני בחשיבותו, בריטניה, קלט 14% בלבד.

בהולנד עוקבים אפוא בדאגה אחר התפתחות הכלכלה הגרמנית בימים אלה.
לפי שעה לא נודעו נתוני יצוא הפרחים לגרמניה במחצית הראשונה של השנה הנוכחית.

המקור: Hortibiz 30/07/2020

מזהירים מפני ריבוי מותגי-תוויות ייצור בר-קיימא

'הרשות לצרכנות ושוק' ההולנדית ACM יצאה לאחרונה בקריאה ליצרנים בהולנד (לאו-דווקא ליצרני פרחים, אבל גם להם) לשנות את המגמה המתגברת של ריבוי סוגי תוויות של 'ייצור בתנאי קיימוּת'.
ככל שמתרבים המותגים והסימנים המסחריים – הצרכן מתבלבל ואינו יכול יותר להבחין ביתרון הייחודי של כל יצרן.

הארגון קורא לרשות המחוקקת להציב תנאי-סף גבוהים יותר לרישוי של תווית-איכות. לדעת ACM ההגדרות הנהוגות כיום אינן תמיד מעידות על רמת הדרישות בהן חייב בעל התווית לעמוד.
הארגון גם יוצא בקריאה לציבור היצרנים והמשווקים להימנע מתמונות וסימני-לוגו פרטיים, ולהתאחד מול מספר מוגבל של תוויות מוכָּרות.

לפי נתוני הארגון פעילים כיום בהולנד כ-250 מותגים לייצור בר-קיימא [לא נמסר כמה מהם פעילים בענף הפרחים].

באותו עניין – ראו גם כתבה במדור 'חדשות רויאל פלורהולנד' בגיליון זה.

המקור: Greenity 29/07/2020

היצוא מהולנד לבריטניה יתייקר

עד כה לא ידוע אם לבריטניה ולאיחוד האירופי יהיה הסכם סחר כאשר האנגלים יפרשו מהאיחוד, ב-1 בינואר 2021. באשר ליצוא פרחים מהולנד לבריטניה המשמעות היא שללא הסכם יוטל מכס בשיעור 8% על היבוא; מה שיוריד כמובן את כושר התחרות של הפרח ההולנדי בשוק הבריטי, וגם יפגע בכדאיות של מגדלים באפריקה לייצא לבריטניה דרך המכרזות ההולנדיות. זאת מלבד חובת בדיקת התוצרת בכניסתה לאנגליה, שכרוכה בהוצאה, בנוסף להכבדה בתהליך. חובת הבדיקה תאריך מאוד את התורים, הארוכים כבר כיום, בהם ממתינות המשאיות בדרכן מהולנד לבריטניה.

קושי נוסף ביבוא הפרחים לבריטניה נובע מן המגמה הגוברת בקרב הקמעונאים והצרכנים להעדיף תוצרת מקומית בגלל העובדה שתוצרת מיובאת מגיעה בתובלה אווירית המזהמת את הסביבה [ולך תסביר להם שגידול ורד באנגליה דורש יותר אנרגיה מן ההטסה שלו מקניה...] בהקשר זה יזמה ממשלת בריטניה מענק מיוחד לכל מי שמגדל תוצרת חקלאית תוך שימוש באנרגיה ממקור מתחדש [רוח, שמש, גיאותרמי, וכיו"ב]

המקורות: HortiPoint 29/07/2020 + FloralDaily 24/07/2020