ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 32 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

הקורונה לא תשנה את חובת תָּו-האיכות

בניגוד לעמדת ועד-הפעולה/קבוצת הווטסאפ 'מגדלים נגד חובת הסמכה', הבהירה לאחרונה האחראית לנושא הקיימוּת ברויאל פלורהולנד, סטפני מילטנבורג Stefanie Miltenburg [בתמונה] כי אין כוונה לשנות או לדחות את החלת חובת הרישום וההסמכה, עד סוף 2021, לתווית-איכות לכל מי שמספק תוצרת לרויאל פלורהולנד [על החובה ויישומה ראו בידיעון מס' 25, ועל ההיערכות להרשאה בישראל ראו בידיעון מס' 31 מהשבוע שעבר].

סטפני עומדת בראש צוות-משׂימה לניהול נושא הקיימוּת ברויאל פלורהולנד. הצוות כולל גם מגדלים, חלקם חברי 'מועצת החברים'. לדבריה הצוות נחוש בדעתו כי יש למהר וליישם את חובת ההרשמה, בכדי להיענות לדרישה חד-משמעית של ציבור הקונים והצרכנים, לקבל תוצרת שעומדת בתנאי-קיימוּת. הצוות סבור גם שמגפת הקורונה דווקא מחזקת את הצורך ליישם את התהליך, וגם יוצרת תנאים ליישומו.

קבוצת המתנגדים לחובת ההרשאה טוענת שמגדלים רבים, במיוחד הקטנים שבהם, יתקשו לעמוד בעלויות הכרוכות בקיום התנאים ובדיווח השוטף לגוף המספק הסמכה. גם בקרב חברי 'מועצת החברים' נשמעו ספקות באשר ליכולת של כל המגדלים לעמוד בלוח-הזמנים שמנסים להכתיב ליישום ההסמכה. גם העובדה שהשגת תווית כרוכה בהוצאה לא מבוטלת, בעוד היא אינה מביאה לתמורה ישירה במחיר - מקשה על המוטיבציה של כלל המגדלים למהר ולטפל בנושא.

בהתאם לדרישה מצד 'מועצת החברים', פועלת חב' MPS להתאים את התעריפים והדרישות באופן שיקל על מגדלים קטנים לעמוד בדרישות, וכבר מפעילה מסלול של רישום מקוון. שליש מבין 3,000 המגדלים הרשומים בחברה כבר עברו למסלול החדש. גם גופים אלטרנטיביים המורשים לספק הסמכה פועלים בשטח בהולנד, ונראה כי לא הכל ברור לכולם... אך המסר ברור: רויאל פלורהולנד נחושה בכוונתה ליישם את חובת ההרשמה עד סוף 2020, ואת חובת קבלת ההסמכה עד סוף 2021.

כאמור, את המידע על ההיערכות בישראל באשר לקבלת תו-איכות הבאנו בשבוע שעבר בידיעון מס' 31.

המקור: HortiPoint 30/07/2020

מכרזת ריין-מאס מכרה יותר מאשתקד

בהמשך לדיווח שהבאנו כאן בידיעון מס' 21, נמסר עכשיו כי הרבעון השני הסתכם במכרזת ריין-מאס הגרמנית בתוצאה טובה מאוד, בהשוואה לאשתקד. כך יצא שהמחצית הראשונה של השנה הסתיימה בעלייה במחזור המכירות בשיעור 10%+ לעומת אשתקד. תוספת הפדיון באה ברובה מעליית מחירים, הן בפרחי-קטיף, והן בצמחים.

התוצאה החיובית הזו מרשימה על רקע הקשיים מולם נאלצה המכרזה לעמוד מתחילת השנה: התכווצות הכלכלה הגרמנית בשיעור כמעט 12%- לעומת הרבעון השני אשתקד, השבתה כמעט מלאה של השוק בגלל המגפה, אשר לוותה גם בהשבתת תעופה שמנעה הובלה סדירה של פרחי יבוא במשך תקופה לא מבוטלת. אלא שמול ההכבָּדות הללו השכילה המכרזה להוסיף לעצמה לקוחות חדשים, ולשפר את השרות שהעניקה להם, במיוחד ע"י פתיחת האפשרויות לרכישה מרחוק KOA. גם מזג-האוויר הנוח תרם להיקף המכירות.

כיום המכרזה מצויה בעיצומו של תהליך החלפת השעונים לדגם הדיגיטלי, שצפוי להסתיים בספטמבר [בתמונה].

המקורות: BPNieuws / Veiling Rhein-Maas 24/07/2020

מנהל חדש ותפקודים חדשים במכרזת אילדה

ב-1 באוגוסט ייכנס תומס בוכל Thomas Bugel [בתמונה] בן 34, לתפקידו כמנהל מכרזת אילדה Eelde, בצפון-מזרח הולנד, מקבוצת רויאל פלורהולנד. בשנה האחרונה הוא היה אחראי מטעם הארגון על תכנית 'אילדה העתידית', שעל יישומה הוא יהיה אחראי מעתה. בשנים האחרונות היה אָד ואן דן אנדן Aad van den Enden אחראי לניהול המכרזה הצפונית, לצד תפקידו כמנהל התפעול המסחרי ברויאל פלורהולנד.

מינוי המנהל בא, כאמור, יחד עם שורה של שינויים שיתחוללו מעתה במכרזת אילדה. השעונים עוברים לפעול בנוהל 'מכירה לפי תמונה', ולפני השעון תוצג רק דוגמה מן האצווה המוצעת למכירה, יחד עם תמונה איכותית של המוצר שתוקרן לצד השעון. זה יאפשר, כמובן, לקניינים להשתתף במכירות גם כשהם עצמם נמצאים מחוץ לאולם השעון. ועדיין, כל התוצרת העומדת למכירה תהיה במכרזה, נגישה לקניינים לפני המכירה. בתהליך הדרגתי יעברו השעונים להקרנה על מחשבי הקניינים בלבד. הנחיות מפורטות לקניינים ולמגדלים יפורסמו בשבועות הקרובים.

עם הפעלת שיטות העבודה הנהוגות בשלושת מכרזות-היצוא, תתאפשר מעתה גם באילדה הפעלת מכירה מוקדמת בשעון, המאפשרת למגדל להציע חלק מהתוצרת המיועדת לשעון למכירה מוקדמת, במחיר שנקבע על-ידו [על מכירה מוקדמת בשעון - ראו בידיעון מס' 50-2019].

כל השינויים הנ"ל גוררים גם התאמת תעריפי השרות שמכרזת אילדה תגבה מן המשתמשים. התעריפים יושוו באופיים ובגובהם לאלה הנהוגים בשאר מכרזות רויאל פלורהולנד. נמסר כי הגבייה ממגדלים תישאר ללא שינוי, ואילו ההיטלים על הקניינים ישתנו – חלקם יבוטלו – באופן שיוזיל מעט את דמי השימוש לרוב הקניינים.

בינתיים נמסר כי למעלה מ-160 קניינים כבר השתלבו במערכת הדיגיטלית, וכי 80% מהקונים הפעילים כבר ערוכים להשתלבות מלאה בשיטות העבודה החדשות.

הנהלת המכרזה מסבירה שמכרזת אילדה היא עתה באופן מובהק 'מכרזת הפלוריסטים/הקמעונאים' בעוד שלוש האחרות הן בעיקר מכרזות המשרתות את היצואנים והסיטונאים.

המקורות: RFH News 08+10+15 +16+24+30/07/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 30 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 29.5 סנט לגבעול, 7.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 29. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-1.4%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-68%+, והכמות הייתה נמוכה ב-6%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל]. המחיר היה גבוה ב-75%+ מזה שהיה בשבוע מס' 30 בשנת 2018.
מחזור המכירות הכללי המצטבר של פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-5.9%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 10.5%-) והוא נמוך ב-4.1%- מ-2018.

בשבוע מס' 31 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-28 סנט לגבעול, 5.7%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 30. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה דומה (1.4%+) לזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-37%+, והכמות הייתה נמוכה ב-5%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-65%+ מזה שהיה בשבוע מס' 31 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-5.2%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 9.8%-) והוא נמוך ב-3.2%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2020

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
אוגוסט      
אוגוסט 6 יום הזיכרון בהירושימה יפן
אוגוסט 9 יום הזיכרון בנגסאקי יפן
אוגוסט 10 יום כל הקדושים / או-בון יפן
אוגוסט 15 חג עליית מריה השמימה אוסטריה, איטליה, בלגיה, גרמניה, הונגריה, יוון, סלובניה, ספרד, פולין, פורטוגל, צרפת, רומניה, שוויץ
אוגוסט 19 יום הולדת הנסיכה מטה מריט נורבגיה
אוגוסט 20 החג הלאומי הונגריה
אוגוסט 23 ראש השנה האיסלמי הקהילות המוסלמיות בעולם
אוגוסט 24 יום העצמאות אוקראינה
אוגוסט 25 יום האהבה הסיני (דומה ליום וולנטין) סין
אוגוסט 29 יום ההתקוממות הלאומית סלובקיה
ספטמבר      
ספטמבר 1 תחילת שנת הלימודים פולין, צ'כיה, רומניה, רוסיה
ספטמבר 1 יום החוקה סלובקיה
ספטמבר 7 יום העבודה ארה"ב
ספטמבר 8 יום הקהילות האוטונומיות ספרד
ספטמבר 11 החג הלאומי של קטלוניה ספרד
ספטמבר 11 יום הזיכרון לאסון התאומים ארה"ב
ספטמבר 13 יום האנשים החולים בלגיה, הולנד
ספטמבר 13 יום הסבתות והסבים אירלנד, ארה"ב, קנדה
ספטמבר 15 יום הקדוש המגן ספרד
ספטמבר 15 יום הבתולה מרי סלובקיה
ספטמבר 17 יום החוקה, יום האזרחות ארה"ב
ספטמבר 18 ערב ראש השנה היהודי מורגש גם בארה"ב
ספטמבר 19 יום הולדת הנסיכה מרתה-לואיז נורבגיה
ספטמבר 20 יום החרטה והתפילה שוויץ
ספטמבר 21 יום הכבוד לזקנים יפן
ספטמבר 22 היום השווה הסתווי יוון, יפן, סין
ספטמבר 24 יום רופרט הקדוש אוסטריה
ספטמבר 25 יום העמים הילידים ארה"ב
ספטמבר 26-27 סוף השבוע של הלקוחות בלגיה
ספטמבר 27 יום הקהילה הצרפתית בלגיה
ספטמבר 28 יום ייסוד המדינה צ'כיה
ספטמבר 28 יום הגבר פולין
ספטמבר 30 יום האח והאחות הולנד
אוקטובר      
אוקטובר 1 החג הלאומי ופסטיבל אמצע הסתיו סין
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2020 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ייצור ויצוא הפרחים מאקוודור נפגע קשות

מגפת הקורונה פגעה קשות באקוודור. התמונות של גוויות הנערמות ברחובות עיר הנמל גוויאקיל הדהימו את העולם. זו הייתה כנראה העיר שנפגעה באופן הכי קשה בעולם ממחלת הקורונה. הפגיעה בענף הפרחים החלה עוד קודם, בסתיו 2019, כאשר מהומות והפגנות מנעו מאלפי עובדים להגיע לעבודה באופן סדיר. ככל הנראה מספר לא מבוטל של משקי גידול פרחים הפסיקו לייצר, ולא ברור כיצד יתאושש הענף מן המשבר. ארגון יצואני הפרחים Expoflores שלח קריאות נואשות לעזרה מגופים בינלאומיים.

מאז ראשית יולי נראה שהמצב במדינה ובמשקי הייצור חזר להיות 'נורמלי', אך עדיין לא ברורה מידת הפגיעה לטווח-ארוך. מה-גם שהמגדלים סובלים עתה גם מבעיות של מזג-אוויר קשה, ומחלות שתקפו את הגידול. בינתיים המשקים מתקשים לעמוד בביקוש, למרות שהוא עדיין נמוך משהיה לפני פרוץ המשבר.

כרגע עדיין קשה לאמוד את מידת הפגיעה לטווח-הארוך בהיקף יצוא הפרחים מאקוודור, אך ברור שהוא לא ישוב במהרה להיקפו כפי שהיה אשתקד. כנראה שאקוודור איבדה משהו ממעמדה המוביל כשחקן עולמי בשוק הפרחים.

המקור: Hortibiz 24/07/2020

'ועידה וירטואלית' ענפית על היציאה מן המשבר

הארגון הבינלאומי של מגדלי הפרחים AIPH, בשיתוף עם כתב-העת הענפי FloraCulture International, ובתמיכת רויאל פלורהולנד, יוזם 'ועידה מקוונת' בינלאומית, לדיון בהשלכות מגפת הקורונה על הענף, ועל הדרכים להתאושש מן המשבר הזה, תחת הכותרת:Virtual International Conference Recovery from Crisis . שורה של ארגונים ענפיים ממדינות שונות הכריזו על תמיכה בהתארגנות ושותפות בדיונים.

הועידה תארח, במשך יומיים, שורה של 21 מרצים, מרחבי העולם - ותהיה זמינה ברשת מכל מקום בעולם. ההרצאות תשודרנה דרך פלטפורמה/זירה אינטרנטית המאפשרת תגובות והשתלבות בדיונים.

כל הפרטים בכתובת aiph.org/conference-2020, שם תמצאו גם סרטון הדרכה אודות דרכי ההתחברות למערכת.

מספר המשתתפים מוגבל, ולכן יש להירשם מראש, בתשלום, רצוי בהקדם, דרך הקישור eu.eventscloud.com .

המקור: FloraCulture International 16/07/2020

נא להכיר: כנראה מגָדל 'פרחי הקיץ' הגדול בעולם

לאחרונה התפרסמה במדיה הענפית כתבה המציגה את הפרופיל של קבוצת מרג'ינפאר Marginpar, שבסיסה באלסמיר, והיא מרכזת ייצור בהיקף עצום של 'פרחי-קיץ' ומינים מיוחדים; ככל הנראה הגוף המוביל בעולם בתחום זה.

הקבוצה, הפְּעילה מאז 2002, מגדלת יותר מ-100 זני פרחים, על-פני שטח של 3,600 דונמים ב-8 חוות בקניה ועוד 3 באתיופיה, ובנוסף, עוד כ-1,000 ד' בהסכמים עם גורמים חיצוניים בזימבבווה.

הם מייצרים כ-260 מיליון גבעולי פרחים וענפי-קישוט בשנה, הנמכרים במחיר ממוצע של 0.12 € לגבעול בשער המשק. מה שמביא למחזור מכירות בהיקף של יותר מ-31 מיליוני € בשנה. הקבוצה מעסיקה כ-4,000 עובדים באפריקה.

הקבוצה מדווחת בגאווה כי הצליחה לעבור את משבר מגפת הקורונה מבלי לפטר עובדים קבועים. בהסכמה עם העובדים הפחיתו את שעות העבודה לכולם, כדי שלכל העובדים תהיה הכנסה כלשהי. החברה גם הובילה את מבצע תרומת הפרחים לצוותי בתי החולים בקניה. בימים אלה חזרה הפעילות להיקפה המלא, פחות-או-יותר.

הכל על Marginpar, תולדותיה, מוצריה, והישׂגיה אפשר ללמוד באתר הקבוצה www.marginpar.com.

המקור: FloralDaily 30/06/2020