ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 27 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת אחרונה: מפגש מקוון עם מנהלי רויאל פלורהולנד

כפי שנמסר כאן [ראו פרטים בידיעון מס' 25], יתקיים ביום חמישי 02.07.20, בשעה 16:00 מפגש מגדלים ישראליים, באמצעות Zoom, עם מנכ"ל רויאל פלורהולנד סטיוון ואן סכילפחארדה ,Steven van Schilfgaarde והיו"ר ג'ק חוסנס Jack Goosens.

מטרת המפגש היא החלפת מידע ודעות עם 'מועצת החברים' ועם ההנהלה, והוא המשך ותחליף למפגשים המוחשיים שהתקיימו בארץ בשרון ובנגב המערבי. החברים קבלו בדוא"ל הזמנה מקורית.

אפשר להעלות נושאים שונים במהלך המפגש; אך עדיף להעביר את השאלות מראש, על מנת לקבל תשובות כבר במהלך המפגש. את השאלות נא להעביר בדוא"ל או ב- WhatsApp,

לירון כוכבי This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 054-7920595

או לאבנר שיר This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 054-4581312

מספר המשתתפים בכל מפגש הוא מוגבל. לכן יש להירשם מראש. נא להירשם אצל ירון כוכבי.

נמסר ע"י אבנר שיר וירון כוכבי

היריד המסחרי באלסמיר יתקיים במועדו

היריד המסחרי השנתי של רויאל פלורהולנד באלסמיר, בשבוע הראשון בנובמבר, כבר הפך לאירוע המרכזי של ענף הפרחים הבינלאומי. עם ההקלות במגבלות מגפת וירוס הקורונה, הוחלט כי היריד יתקיים השנה, בימים 4 עד 6 בנובמבר.

האירוע יאורגן על-פי כללי הזהירות, תוך שמירה על כלל הריחוק החברתי [באירופה – 1.5 מ' בין אדם לאדם] ולשם-כך כבר נקבעו מספר מגבלות; ביניהן: כניסה רק לנרשמים מראש, שיקבלו אישור למועד מסוים; יישמרו מסלולי-הליכה קבועים, ויתבצעו פעולות ניקיון תכופות; לכל דוכן יותר להכיל בו-זמנית רק מספר מוגבל של אנשים, בהתאם לגודלו; לא תורשה חלוקת כיבוד בדוכנים, אלא במסעדה וקפה מרכזיים בלבד, וכיו"ב.

בסוף חודש אוגוסט תתקבלנה החלטות סופיות באשר לקיום היריד, בהתאם למצב התחלואה, ולמספר המציגים שיתחייבו לשכור דוכנים. עד 15 ביולי יכול מי שהזמין דוכן לבטל את בקשתו ללא תשלום קנס. נמסר כי כרגע נרשמו כ-600 מציגים, מספר שימלא את כל הקיבולת האפשרית של האתר.

לפרטים ומעקב – בקרו באתר www.tradefairaalsmeer.com.

המקור: RFH Nieuws 25/06/2020

רויאל פלורהולנד מכינה למגָדל 'דוח נזקים'

מגדלי הפרחים בהולנד זכאים, כידוע, לסיוע ממשלתי בגין נזקי משבר הקורונה. הממשלה מכסה 70% מהפסד ההכנסה שנגרם להם בשלושת חודשי השבתת המשק.
על המגדל התובע סיוע כזה להכין דוח מאושר ע"י רו"ח, המראה בכמה היה הפדיון שלו נמוך ממה שהיה בממוצע בשלושת השנים שקדמו למשבר.

רויאל פלורהולנד נערכה לספק למגדלים דוח מוכן, המראה את הפדיון שהיה למגדל מ-12 במרץ עד 11 ביוני 2020, בהשוואה למה שהיה בשנים 2017-2019 בתקופה זו. ממשלת הולנד מכירה במסמך זה כאישור רשמי לממדי הנזק. הדוח ניתן להורדה ע"י כניסה (כמנוי) למערכת Floriday, ביישומון Insights.

המגדל הישראלי, למרבה הצער, אינו זכאי לסיוע מממשלת הולנד, ו(עדיין?) גם לא מממשלת ישראל; אך הדוח האמור עומד לרשותו, ויכול לשמש מסמך רשמי לכל צורך אפשרי. הדרכה לכניסה למערכת ניתן לקבל מירון כוכבי.

המקור: RFH News 24/06/20

להזכירכם: ניתן להגיש מועמדות לחברוּת ב'מועצת החברים'

מי שמעוניין יכול להגיש מועמדות להיבחר ל'מועצת החברים'.

ראו את כל הפרטים בידיעון מס' 23.

כמדי שנה, יתבצעו בסוף השנה חילופי-גברי בקרב חברי 'מועצת החברים' של רויאל פלורהולנד. ייבחרו חברים חדשים, שיחליפו את אלה שתקופת כהונתם מסתיימת בסוף השנה.

השנה ייבחרו 5 חברים חדשים. במועצה 42 חברות וחברים.

פרטים נוספים אפשר למצוא בדף המיוחד באתר רויאל פלורהולנד.

 

בשוקי הפרחים באירופה

יצוא הפרחים מהולנד ירד ברבעון השני ב-500 מיליון €

בשבועות האחרונים מסתמנת חזרה הדרגתית להיקף היצוא הרגיל; אולם בחודשים מרץ-אפריל-מאי פיגר היצוא ההולנדי של פרחים וצמחים בהיקף 500 מיליון € לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כך על-פי ארגון סיטונאי הפרחים ההולנדים VGB. ומח' הסטטיסטיקה שלו Floridata.

בפרחי קטיף התבטאה הנסיגה בחודש מרץ ב-32%-, באפריל 38%-, ובמאי 19%-.

המקור: 21/06/2020 VGB / Floridata

מחירי החרציות הרקיעו שחקים, בגלל מחסור

המחיר הממוצע לחרציות ברויאל פלורהולנד הגיע בשבוע מס' 25 לכדי 56 סנט לגבעול; פי ארבע מזה שהיה אשתקד בשבוע זה, ופי שתיים מזה של 2018.

הסיבה היא פשוטה וברורה: הכמות הכללית שסופקה הייתה קטנה ב-36%- מזו של השנתיים הקודמות.

המחסור נגרם בגלל הימנעות של מגדלים הולנדים לשתול בימי הקורונה היקף מלא של השטחים, מחשש לעודפים.

היקף השתילה במרץ משתקף בהספקה ביוני... כל הספקת החרציות ברויאל פלורהולנד בקיץ מקורה בהולנד.

כמובן שמחיר החרציות משפיע בעקיפין גם על מחירי פרחים אחרים.טיף התבטאה הנסיגה בחודש מרץ ב-32%-, באפריל 38%-, ובמאי 19%-.

המקור: 21/06/2020 VGB / Floridata

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 25 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 32.5 סנט לגבעול, 8.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 24. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-9.3%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-36%+, והכמות הייתה נמוכה ב-11%- מאשתקד. המחיר היה גבוה ב-4.5%+ מזה שהיה בשבוע מס' 25 בשנת 2018.

בשבוע מס' 26 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 30 סנט לגבעול, 7.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 25. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-5.5%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-54%+ (!) והכמות הייתה קטנה ב-13%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-10%+ מזה שהיה בשבוע מס' 26 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-9.4%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 14.4%-) והוא נמוך ב-7.8%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'למלא ביופי את המרחק'

המוסד ההולנדי לקידום מכירות פרחים BBH קיים שורה של התייעצויות, עם 30 גורמים שונים בענף, והחליט לצאת בספטמבר במסע קידום-מכירות חדש תחת הסיסמה 'למלא ביופי את המרחק' Fill the distance with beauty.

הכוונה היא לפרוט על רגשות הצרכנים בנקודה הלוחצת של בידוד ושמירת מרחק פיזי בין אנשים; אך גם על מילוי 'המרחק הרגשי' הנובע מכך. הארגון הגיע למסקנה שזה יהיה התוכן היעיל ביותר בתקופה הקרובה לעידוד צרכנים לרכוש פרחים. הקמפיין יתקיים, בהתאמות לֽשוֺניוֺת, במדינות אירופה שונות. טרם נקבע מועד להתחלת הקמפיין, וטרם נקבעו הפרטים הטכניים.

[הידיעה אינה מסבירה אם יש או אין קשר לקמפיין המתמשך 'תנו לתקווה לפרוח' Let Hope Bloom, עליו דיווחנו כאן בידיעון מס' 24, המתבצע בהובלת 'מועצת הפרחים של הולנד Flower Council of Holland וכמה גופים מובילים, ביניהם רויאל פלורהולנד, המתוכנן לסתיו הקרוב. מן הסתם תהיינה הבהרות בקרוב].

המקורות: Greenity + V vd Bloemisterij 25/06/2020

נאבקים להגנת אוכלוסיית החרקים באירופה

הארגונים 'הירוקים' באירופה, ובראשם ארגון 'ידידי כדור הארץ' Friends of the Earth Europe, לוחצים על הרשויות באיחוד האירופי לנקוט צעדים מעשיים להגבלת השימוש בחומרי הדברה בחקלאות, לשם הגנה על אוכלוסיית החרקים, ההולכת ונעלמת בקצב מדאיג. הארגון טוען כי 1 מתוך 10 דבורים וסוגי פרפרים נמצאים בסיכון גבוה; בעוד נתוני הפרלמנט האירופי קבעו כי 84% מהגידולים החקלאיים, ו-78% ממיני צמחי-הבר באירופה תלויים, במידה זו או אחרת, בהאבקה ע"י בעלי-חיים. וועדה באיחוד האירופי המליצה על קביעת יעד של צמצום השימוש בחומרי הדברה כימיים ב-50% עד לשנת 2030. כמו-כן יוצב יעד של גידולים אורגניים בהיקף של 25% מסך כל השטח החקלאי באירופה (לעומת 8% בלבד כיום). אולם הארגונים טוענים שהצעדים אינם מספיקים, והם דורשים להעמיד יעד של צמצום של 80%- בשימוש בחומרי הדברה עד 2030. הם מציינים כי השימוש בחומרי הדברה בעולם עלה פי חמש ב-70 השנים האחרונות. האיחוד, מצדו, טוען שהוא כבר נוקט צעדים משמעותיים ויעילים להפחתת השימוש ברעלים מסוכנים, וכי כמה מהם כבר נאסרו לשימוש. [הידיעה מתייחסת להגנה על חרקים, ואינה מתייחסת לנושא שאריות חומרי הדברה על תוצרת שנמכרת לצרכנים; אך ברור שיהיה קשר באכיפה גם בתחום זה] .

המקורות: HortiBiz / Ag News 11/06/2020

ענף החממות ברוסיה מתפתח מהר, אך בעיקר לירקות

המח' למידע חקלאי בינלאומי במשרד החקלאות ההולנדי יזמה סקר נרחב אודות ענף החממות ברוסיה, והפוטנציאל שהוא מציע לגורמים הולנדים. הממצאים מעניינים, אפילו מפתיעים, משום שהם מראים על התקדמות מהירה מאוד של החממות ברוסיה, הן ברמה הטכנולוגית והן בהיקף ההתרחבות.

שטחי החממות ברוסיה גדלו בשנתיים האחרונות בקצב של כ-2,000 ד' בשנה, והתחזית לשנים הקרובות מצביעה על האטה בקצב התרחבות. הסקר קובע כי רוסיה מסוגלת כיום להגיע בהקדם להספקה-עצמית מלאה של ירקות חממה. מדובר בעיקר בגידול מלפפונים, עגבניות, פלפל, וחצילים.

אך מסתבר שבענף הפרחים וצמחי הנוי התמונה קצת שונה. המגדלים ברוסיה מתקשים להתחרות במחיר ובאיכות של פרחים מיובאים. הסקר מספר שכיום 80% מהפרחים בשוק הרוסי מקורם ביבוא, אך הוא אינו מפרט את היקף הגידול הקיים, או את תחזית ההתרחבות הצפויה.

עוד על הסיוע החקלאי ההולנדי לרוסיה ראו בידיעון מס' 19; שם תמצאו גם קישור לכתבה על גידול וורדים ברוסיה.

המקורות: FloralDaily / www.agroberichtenbuitenland.nl 18/06/2020