ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 21 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

החזר מוקדם של 'הלוואת המגדלים' מ-2012

כפי שנמסר כאן בידיעון מס' 19, הוחלט ברויאל פלורהולנד לאשר החזר 'הלוואת המגדלים' משנת 2012 [החזר המותנה, כידוע, ביציבות פיננסית] ההנהלה בדקה כמה תרחישים לגבי השפעת הקורונה על החוסן הכספי של הקואופרטיב, ומצאה שהוא חסון מספיק. ההחזר אמור היה להתבצע בימים אלה ממש, בזיכוי לחשבונות המגדלים.

זאת, כאמור, לאחר שההנהלה דחתה פניות של חברים, בהם במיוחד חברים מחוץ להולנד, לשחרר סיוע כפיצוי על נזקי מגפת הקורונה מתוך כספי ההון העצמי של הארגון. בהקשר זה מסר המנכ"ל בשיחתו המוקלטת בווידאו כי הוא פנה לשר ההולנדי לענייני סיוע ושת"פ בינלאומי בבקשה להגיש סיוע כספי למגדלים בקניה ובאתיופיה, במסגרת תכנית ממשלתית לסיוע-חוץ. עד כה לא נודע על תוצאה מעשית למאמצים אלה.

בינתיים, עומד לרשות המגדלים המבקשים סיוע מאגר מידע, ממנו הם יכולים לשאוב נתונים על הפדיון שלהם, ועל ממדי הירידה בפדיון האישי במרץ-אפריל, בהשוואה לשלוש השנים הקודמות [שזה הנתון עליו מתבסס הסיוע הממשלתי ההולנדי]. בסיס נתונים זה עומד, כמובן, לרשות כל המגדלים, היכולים להפיק ממנו את חישוב ההפסד האישי, לכל צורך. לשם-כך יש להיכנס ליישום Insights אליו מגיעים דרך מערכת Floriday. המנוי במערכת Floriday כרוך בתשלום של 50 € בחודש, אך לנרשמים חדשים החודש הראשון ניתן בחינם. הגישה למערכת אפשרית דרך הקישור insights.floriday.com. ההסבר אודות שרות זה נמצא בקישור זה, לפי-שעה בהולנדית בלבד... אך אפשר גם לפנות לירון כוכבי בשאלות ולקבלת הסברים.

המקורות: RFH Nieuws 13/05/2020 + Vakblad vd Bloemisterij 11/05/2020

המכירות והתפעול חוזרים בהדרגה לקצב 'נורמלי'

הכמויות הנמכרות במכרזות חוזרות בהדרגה לרמה הרגילה שלהן, לאחר הירידה החדה שנגרמה ממגפת הקורונה.
אי-לכך שָׁבה גם ההיערכות הלוגיסטית לתנאים 'נורמליים'. זאת תוך המגבלות שמכתיב עדיין 'משטר הקורונה', המחייב שמירת מרחק בין אדם לאדם, ומניעת התקהלויות.

בימי שיא נוקטים בצעד של התחלת המכירה בשעונים בשעה מוקדם מהרגיל, ב-05:00.
כך יקרה ביום שני הבא, 25/05, וכך גם ביום שלישי בשבוע אחריו, 2 ביוני.
למגדל בישראל אין נגיעה להקדמה זו, אך הפורקים, כמו המגדלים בהולנד, חייבים לספק את התוצרת עד השעה 03:00, ו'קניות לפני השעון' יכולות להתבצע רק עד השעה 04:55, לפי שעון הולנד.

הקדמה זו גורמת גם להעברת התוצרת ללקוחות בשעה מוקדם מהרגיל. לפרטים - התחברו כאן.

המקור: RFH News 11/05/2020

יום-האֵם מוצלח במכרזת ריין-מאס

בעוד המכירות לקראת יום-האֵם הסתכמו במכרזות ההולנדיות במכירות נמוכות מעט (5%-) מאשתקד [למרות שעלו יפה לעומת השבועות הקודמים], הרי שבמכרזה הגרמנית ריין-מאס Veiling Rhein-Maas [בתמונה] היו המכירות טובות מן המצופה, וגבוהות מאשתקד, למרות שמשבר הקורונה טרם חלף לחלוטין. זאת כחלק ממגמה כוללת המסתמנת במכרזה זו מתחילת הרבעון השני, באפריל.

הגידול בכמות הנמכרת, והעלייה במחירים, מתרחשים בערוצי המכירה הישירה והדיגיטלית, בעוד המכירות בשעונים נסוגו מעט, בגלל מגבלות הנוכחות באולם המכירות. נראה שהפתיחה המחודשת של חנויות הפרחים ומרכזי הגינון באזורים המערביים של גרמניה הביאה לגידול של ממש בביקוש, ממנו נהנים המגדלים המספקים לריין-מאס.

המקורות: BPNieuws / Veiling Rhein-Maas 13/05/2020

בשוקי הפרחים באירופה

יום האם העיר את השוק

המכירות לקראת יום האם היו טובות; בארה"ב אפילו "מצוינות", והן סימנו כנראה את החזרה לביקושים 'נורמליים' לפרחים וצמחים. עם-זאת, היקף המכירות והמחירים ברויאל פלורהולנד נמצאים עדיין בפיגור מסוים בהשוואה לאשתקד; ברמה של כ-5%- פחות.

הידיעות מכל קצווי העולם מספרות על התאוששות הדרגתית, עם הבדלים קלים בין המדינות והאזורים השונים.

בסין חזרו היקפי המכירות לרמתם הרגילה לחלוטין. בהודו התעורר הביקוש, אולם מגבלות על התחבורה גורמות לכך שלא כל המגדלים מצליחים למכור את כל הפרחים.

גם בקניה ישנה עדיין בעיה של נפחי הובלה לאירופה; הם מטיסים פרחים אפילו בתאי הנוסעים... [ראו בתמונה] כך נגרם אפילו מחסור בוורדים קניתים במכרזות ערב יום-האם. ההפסדים העצומים שם ממשיכים אפוא להצטבר.

בקולומביה נראה שהעסקים בענף חזרו למסלולם, ואילו באקוודור השכנה עדיין מתלוננים על הצטברות עודפים [לא הצלחנו להבין מה הסיבה לכך]

 

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 19 מחירי הפרחים בשעונים עלו, כצפוי, לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 31 סנט לגבעול, 12%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 18. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה גבוהה ב-25%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-12%-, והכמות נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד. המחיר היה נמוך בכמעט 2%- מזה שהיה בשבוע מס' 19 בשנת 2018.

בשבוע מס' 20 מחירי הפרחים בשעונים היו דומים לאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 31 סנט לגבעול, 0.8%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 19. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-12.5%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-16%-, והכמות קטנה ב-11%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-1.8%+ מזה שהיה בשבוע מס' 20 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-16.6%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 18.7%-) והוא נמוך ב-15.0%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מנסים להשיג תמיכה ממשלתית בישראל

ממשלת הולנד תומכת במגדלי הפרחים במדינה, כפי שפרסמנו כאן בידיעון מס' 20 בשבוע שעבר. אך בישראל טרם נודע על נכונות כלשהי לתמיכה ממשלתית ייעודית לענף. מאז נשלחו מכתבים לשר החקלאות מטעם הארגונים החקלאיים במשותף, ומטעם ארגון מגדלי הפרחים [ראו בידיעון מס' 17] – לא שמענו על תגובה ממשלתית.

בשבוע שעבר נפגש מזכ״ל תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח, ב'זום' עם יו״ר ועדת הכספים בכנסת, ח״כ עודד פורר בנושא פיצוי ותמיכה בחקלאים בזמן הקורונה: במהלך הפגישה העלה יפרח שלוש נקודות עקרוניות שיש לקדם ולטפל באופן המיידי:
האחת הסדרי פיצוי להפסדים עבור חקלאים בעקבות משבר הקורונה.
השני פטור מארנונה למבנים חקלאיים שלא הופעלו בשל סגירת השמיים כפי שהוחלט במגזר העירוני.
והשלישי - שינוי החקיקה ומדיניות הייבוא אשר פוגע בייצור המקומי. הוא ציין כי הענפים שנפגעו בעת משבר הקורונה הם ענפים מוטֵי ייצוא, שבשל סגירת השמיים והגבולות הבינלאומיים נתקעו עם סחורה חקלאית רבה, כמו ענפי התבלינים והפרחים, אשר נאלצו להשמיד תוצרת חקלאית ואף לייבש שטחים חקלאיים שלמים ולסגור משקים.

נודע כי היצוא החקלאי הסתכם בינואר-אפריל 2020 ב-1.7 מיליארד שקל לעומת 2.1 מיליארד שקל, בחודשים המקבילים בשנת 2019. באותה תקופה ירד יצוא הפרחים ב-42%.

לאחרונה הובעה תקווה שעם כינון ממשלה חדשה ומינוי שׂר חקלאות חדש [ושׂר אוצר שהוא גם חבר מושב וגם היה שׂר חקלאות בעצמו...] – אולי תחול תזוזה באשר לתמיכה בגין נזקי המשבר.

המקורות: 14/05/2020 Port to Port + ידיעות תנועת המושבים +13/05/2020

'יום האחיות הבינלאומי' נחוג השנה בפרחים

'יום האחיות הבינלאומי', שהוכרז ע"י ארגון הבריאות העולמי, נקבע ליום 12 במאי [יום הולדתה של פלורנס נייטינגייל, מייסדת הסיעוד המודרני]. השנה הוא חל, אפוא, בשולי תקופת הסגר לרגל מגפת הקורונה. ביום זה היו עדיין ברחבי העולם הרבה מאוד פרחים שלא היה להם קונה. מגדלי הפרחים ברחבי העולם יזמו מבצעי הענקת פרחים לאחיות ולצוותי הרפואה, כהערכה על עבודתם המסורה במאבק במגפה. מבצעים כאלה נערכו ממש בכל רחבי העולם, במדינות המייצרות פרחים, ובשבוע האחרון הייתה הרשת מוצפת מידיעות וכתבות מצולמות, שהראו את טקסי הענקת הפרחים. ללא ספק – מבצע יחסי-צבור יעיל ונרחב, הן לעובדי הרפואה, והן לענף הפרחים...

[לא מצאנו עדות למבצע כזה בישראל; אם אתם יודעים על יוזמה כזו – אנא ספרו לנו, ונשמח לדווח עליה כאן]

המקור: FloralDaily 13/05/2020

מיליוני אנשים 'בִּקרוּ' השנה בקייקנהוף

לסגר העולמי ישנן השלכות בלתי-צפויות; לא כולן שליליות. הגן הבוטני ההולנדי המפורסם קייקנהוף Keukenhof, שפתוח לקהל מדי שנה כשהוא בשיא פריחתו בחודשים מרץ – מאי, לא יכול היה לפתוח שעריו לקהל בשנה זו, לרגל הסגר הכללי. אבל הפרחים בכל רחבי הגן המרהיב המשיכו כמובן לפרוח.

הנהלת הגן גילתה יוזמה והפיקה לא פחות מ-23 סרטוני ווידאו, בהם הוצגה הפריחה המרהיבה מכל זווית אפשרית, ולכל אורך עונת הפריחה. מומחי הגן ליוו את התמונות בהסברים על הפרחים שהוצגו בהן. הסרטים הופצו, כמנהג ימינו אלה, בכל דרך אפשרית, ברשתות החברתיות, תחת הסלוגן: "אינכם יכולים לבקר בגן, אז אנו מביאים את הגן אליכם". ההצלחה הייתה גדולה. כנראה גם בגלל העובדה שמיליוני אנשים היו רתוקים לבתיהם והירבו להשתמש ברשתות החברתיות. מעריכים כי סרטים אלה זכו ללא פחות מ-22 מיליון צפיות, מכל רחבי העולם. וכך, יחסי-הציבור של ענף הפרחים ההולנדי זכו לחשיפה חסרת-תקדים, דווקא בימי הסגר.

גם אתם מוזמנים, כמובן, לצפות בסרטונים וליהנות ממראות הפריחה המופלאה.

המקור: Hortipoint 13/05/2020

פרחים מיובשים חוזרים לאופנה

הכמויות האדירות של פרחים שלא נמכרו בשבועות האחרונים הפנו את תשומת-הלב של מגדלים רבים למסלול הפרחים המיובשים, אליו אפשר אולי להפנות חלק מהתוצרת שאמורה להיות מושמדת.

פרחים יבשים היו בשיא הפופולריות שלהם משנת 1997 למשך מספר שנים, ואח"כ יצאו מהאופנה, ולא זכו לביקוש גדול. מסתבר כי בשנה האחרונה החלה להתעורר התעניינות מחודשת, והיה מי שידע לנצל עובדה זו.

רודי טוינמן Rudi Tuinman ופסקל קולמן Pascal Koelemanבעלי חב' Fabelicious בהולנד, שעוסקים בשזירה ועיצוב פרחים, ביססו בזמנו את העסק שלהם על פרחים מיובשים, ונאלצו לחפש תחומים אחרים כשהביקוש דעך. עכשיו הם זיהו את העניין המחודש בשוק, והחלו לעודד מגדלים לספק להם תוצרת יבשה. הם מתמקדים בוורדים מיובשים, והחלו לייבא אותם מאפריקה, במבחר עשיר של זנים. לטענתם, גם פרחים מיובשים אחרים זוכים שוב לביקוש טוב, והם מעודדים מגדלים שנאלצו להשמיד פרחים – לפנות לאפיק זה.

הם מסבירים שלא ניתן פשוט לאסוף פרחים שלא נמכרו בשעון ולייבש אותם. הם בד"כ נגועים בבוטריטיס או משהו אחר. זהו תהליך שיש להתחיל אותו במשק, עם הקטיף. הם עומדים בקשר גם עם יצואנים הולנדים, ומלמדים אותם כי אפשר להוסיף גם פרחים יבשים לסל היצוא שלהם. הם גם מפתחים קו של פרחים שגדלו בתנאי קיימוּת, מאחר וזיהו ביקוש גובר לתוצרת כזו.

אפשר ללמוד עוד על החברה ופעילותה, וגם ליצור עמה קשר דרך אתר האינטרנט שלה fabelicious.com .

המקור: BPNieuws 06/05/2020