ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 13 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

'כללי משחק' חדשים יונהגו ברויאל פלורהולנד ממחר

ביום שישי יצאה הנהלת רויאל פלורהולנד בהודעה כי החל ממחר, יום שלישי 24 במרץ, יונהגו כללים להגבלת הכמויות אשר המגדל יוכל להביא למכירה, במטרה להתאים את היצע הפרחים והצמחים לביקוש, שהצטמצם באופן דרסטי בעקבות משבר וירוס הקורונה.

הנוסחה קצת מסובכת, ואינה מתייחסת (בינתיים) באופן ספציפי למגדלים מחוץ להולנד; אך בעיקרון מדובר על הגבלת ההספקה, על בסיס יומי, אותה יקבעו הכרוזים, על סמך נתוני ההספקה של כל מגדל בשנת 2019. ההנהלה מעריכה שהשוק לא 'יחזור לעצמו' במשך לפחות כמה חודשים, והיא נערכת בהתאם.

ה'מכסָה' היומית תקָבע לכל קבוצת פרחים בנפרד, מדי יום. המכסה האישית תתייחס להספקה ישירה ולשעונים. לקביעת המגבלה האישית ייקחו בחשבון את הכמות השנתית שסיפק המגדל מפרח מסוים ב-2019, מחולקת במספר ימי ההספקה, כך שהספקה עונתית קצרה לא תפגע בכמות לה הוא זכאי למכור כיום. במסגרת המכסָה היומית יתאפשר 'לעגל' את הכמות כלפי מעלה בכדי להגיש עגלות מלאות.

מגדלים שאינם חברים יהיו זכאים גם הם למכור כמות יומית על-פי החישוב הנ"ל, אבל הכמות שתוּתר להם תהיה מחצית מזו שהוקצבה למגדל שהוא חבר. מי שיביא למכירה כמות שתעלה על ההקצבה שלו – התוצרת שלו תורחק מהמכירה. לא ניתן להגיש למכירה איכויות נמוכות.

את הכמות שמותר לכל מגדל להגיש למכירה אפשר יהיה למצוא במערכת Floriday, החל מהערב, בשעה 18:00.

מעתה ניתן להגיש ל'מכירה מוקדמת בשעון' עד 75% מסך הכמות שהופנתה לשעון בכל יום.

המידע הזה הוא כללי. מידע מפורט יועבר למגדלים במשך היום, ובכל מקרה הוא יימצא בידי הפורקים בהולנד.

את פירוט הכללים הנ"ל, בשפה האנגלית, אפשר למצוא בקישור זה. עדכון שוטף בשפה האנגלית לכל הקשור למכירות בצל וירוס הקורונה אפשר למצוא בדף המיוחד באתר רויאל פלורהולנד.

המקור: RFH News 20/03/2020

הווירוס מנחית מכה אנושה (גם) על ענף הפרחים בהולנד

כמו כל כלכלת העולם, גם ענף הפרחים ספג מכה אנושה בעקבות מגפת ווירוס הקורונה COVID-19. בהמשך למה שמסרנו כאן בשבוע שעבר [ידיעון מס' 12] ממשיכות להגיע ידיעות על הנזקים וההפסדים הנגרמים למגדלים ולחברות המסחר בהולנד בעקבות מגפת הווירוס, כתוצאה מירידה חדה בביקוש לפרחים.

רויאל פלורהולנד מובילה, יחד עם הארגונים הענפיים, את הפעילות מול הפרלמנט ומוסדות הממשלה להבטחת סיוע למגדלים. שם קיים חשש מוחשי לפשיטות-רגל מיידיות. בימים האחרונים נראה שהשתדלנות מביאה לתוצאות, וכבר הוכרז על סיוע ממשלתי. בשלב זה ע"י הענקת אשראי שיאפשר המשך קיום המשקים והחברות, תוך הבטחת תוכניות סיוע כספי בהמשך. נראה שמאבקם של מגדלי הפרחים בהולנד הוא קל, יחסית, משום שעמיתיהם בענפי החקלאות האחרים, כיצרני מזון, אינם סובלים מחוסר ביקוש לתוצרתם, לפחות כל-עוד לא נסגר הגבול עם גרמניה להעברת תוצרת, והם אינם מעיקים על קופת המדינה. נראה שהסיוע המיידי עוסק בעיקר בהבטחת האפשרות להמשיך ולשלם שכר לעובדים.

גם ארגון רויאל פלורהולנד עצמו סובל מירידה דרסטית בהכנסותיו מעמלות ומהיטלים, וכבר נרמז כי "אולי גם רויאל פלורהולנד תזדקק לפנות אל הבנקים". בינתיים נשלחו הביתה כל העובדים הזמניים.

מנכ"ל רויאל פלורהולנד, סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde [בתמונה] הופיע בתקשורת, וגם הקליט סרטון וידאו הפונה למגדלים [לצפייה מקישור זה עם תרגום לעברית]. הוא מתאר את המצב כ'אסון', ומונה את המאמצים שהוא ועמיתיו עושים מול השלטונות, להשגת סיוע. הוא מספר שנפגש השבוע עם שרת החקלאות, והוא מאמין שהסיוע אכן יינתן בקרוב. הוא מציע למגדלים להכין היטב את ספרי החשבונות שלהם לצורך ביסוס התביעות לסיוע. הוא מסביר שעל המגדל לפנות לבנק שלו, וכי אין סיכוי שהוא יוכל לקבל סיוע מקרן הלוואות-המגדלים של המכרזות.

המנכ"ל מעריך שהמשבר יימשך עוד זמן לא קצר, ומסביר כי יש להיערך בהתאם. הוא מספר גם שהיה בקשר עם ארגונים בקניה ובאתיופיה, אך אינו מפרט מה היה טיב הקשר.

בינתיים בוטל/נדחה גם הניסוי למכירה ב'שעון ארצי' בפרחי אנטוריום. גם יריד האביב באלסמיר בוטל, לפי שעה.

במכרזת ריין-מאס שבגרמניה נוהגים כמו במכרזות רויאל פלורהולנד; כך לפחות כל עוד אין מגבלות מנהליות על מסחר קמעוני בפרחים בגרמניה ובהולנד (ובשבת כבר נפוצו שמועות על צו צפוי לסגירת חנויות בגרמניה). לא נמסרו פרטים על היקף הירידה במכירות עד כה, ולא על שיעור הפרחים שלא נמכרו ויצאו להשמדה, אם היו כאלה.

מכרזת פלנטיון העצמאית בעיר אידה בהולנד נוהגת במדיניות של תיאום אישי עם המגדלים לגבי הפחתת הכמויות שיציעו למכירה. עד יום שישי היה שיעור זניח של השמדת פרחים שלא נרכשו בשעונים. רמת המחירים שהושגו דומה לזו שבשאר המכרזות.

הנזק למגדלים בישראל שונה ממגדל למגדל. יש מי שנמצאים בשולי העונה ולא יספגו נזק גדול, וישנם כאלה שאמורים לשווק את רוב תוצרתם בשבועות הקרובים, ויינזקו קשות. מאידך ישנם סוגי פרחים שעשויים לשמור גם עתה על מחיר סביר. הנושא דורש התייחסות ייחודית לכל מוצר, ואין טעם לתת עצה גורפת לכולם, מלבד: זהירות !!

המקורות: RFH Nieuws + FloralDaily + BPNieuws + Vakblad vd Bloemisterij 17-20/03/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 11 מחירי הפרחים בשעונים צנחו מול אלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 17.5 סנט לגבעול, כמעט 24%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 10. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-9%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-29%-, והכמות הייתה גבוהה ב-4%+ מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך ב-32%- מזה שהיה בשבוע מס' 11 בשנת 2018.

בשבוע מס' 12 מחירי הפרחים בשעונים צללו לרמה שלא הייתה אי-פעם. הממוצע עמד על כ-9 סנט לגבעול, 49%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 11. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-52%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-62%-, והכמות הייתה נמוכה ב-50%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה נמוך ב-63%- מזה שהיה בשבוע מס' 12 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-5.5%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 6.9%-) והוא נמוך ב-5.5%- גם מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מכה אנושה לענף הפרחים העולמי

כמו כל כלכלת העולם, גם ענף הפרחים ספג מכה אנושה בעקבות מגפת ווירוס הקורונה COVID-19. בהמשך למה שמסרנו כאן בשבוע שעבר [ידיעון מס' 12] ממשיכות להגיע ידיעות על הנזקים וההפסדים הנגרמים למגדלים ולחברות המסחר בכל רחבי העולם, כתוצאה מירידה חדה בביקוש לפרחים.

נוסף לביקוש הנמוך ישנן גם מגבלות של תובלה, יבשתית ואווירית, שאינה עובדת כסדרה בימים אלה, וגם מתייקרת, בגלל חוסר במטענים-חוזרים. מדברים גם על איסור צפוי של מעברי סחורות בין מדינות, ועל איסור הפעלת חנויות שאינן למזון. הכל נזיל ומשתנה יום-יום.

נראה שיבשת אמריקה מאחרת בצעד אחד אחר קצב התקדמות האסון באירופה ואסיה, אך התהליך שם מתקדם בכיוון דומה. רק בסין החלו כבר להופיע סימני התאוששות, לאחר ההשבתה הכללית של המסחר שם; נמסר כי היקף המסחר בדאונן/קונמינג חזר בשבוע שעבר לכדי 60-70% מזה שהיה בזמן המקביל אשתקד. מה שנותן תקווה כי אכן יגיע גם 'היום שאחרי'...

בקניה מתקיימים דיונים בממשלה על סיוע למשקים שאינם מצליחים לייצא את רוב תוצרתם. מדובר על ירידה בהיקף יצוא הפרחים לכדי מחצית ממה שהיה לפני המשבר. ביום חמישי הושמדו בשעונים כמחצית מהוורדים הקנייתים שהוגשו למכירה, ואלה שנמכרו השיגו פחות מ-8 סנט לגבעול. הבעיה הלאומית היא אלפי הפועלים השובתים מעבודה. עד כה לא נמסרו פרטים על תכנית הסיוע הממשלתית. אין פרטים גם על מצבם של המגדלים באתיופיה; יש להניח כי הממשלה שם תתקשה לסייע באופן משמעותי.

מאקוודור מוסרים שהביקוש לפרחיהם הצטמצם ב-60%-. לפי שעה יש עדיין דרישה לפרחים בארה"ב וקנדה, אך היצוא לאירופה ולסין ירד כמעט לאפס. המגדלים מתמקדים בטיפול נכון בשטחים. הם פונים לקונגרס בקריאה לסיוע ממשלתי. לא נמסרו נתונים מקולומביה; יש להניח שהתמונה דומה לזו של אקוודור השכנה, רק בהיקף נרחב יותר.

יצוא הפרחים מספרד, שהסתכם אשתקד ב-61 מיליון €, מושבת עתה לחלוטין; אך הם מתנחמים בכך שיצוא הפירות והירקות לא נפגע כמעט בכלל.

ובכל-זאת, בין כל הכאוס, גם פיסת-מידע חיובי: מבריטניה מדווחים על 'עסקים כרגיל' בשוק הפרחים לקראת יום האם האנגליה (22 במרץ). בהולנד התגייסו ארגונים חברתיים שונים, יחד עם ארגוני מגדלים, לחלק פרחים בחינם לבתי-חולים ולבתי-אבות, ובהמשך גם העניקו זרי פרחים לצוותים הרפואיים הנושאים בנטל המלחמה במגיפה.

המקור: Hortipoint + FloraDaily + BPNieuws 17+18/03/2020

הוחרמו פרחים מ'ריבוי לא חוקי'

פרחי ציפורן שהגיעו מאקוודור לנמל-התעופה סכיפהול בהולנד הוחרמו ע"י שלטונות המכס ונשלחו להשמדה, משום שנמצא שמקורם בריבוי לא מורשה, תוך עקיפת זכויות המטפחים.

חב' HilverdaFlorist ההולנדית עקבה אחרי מגדלים באזור העיר לטקונגה באקוודור, ומצאה שהם מרבים זני ציפורן שהחברה טיפחה, מבלי לשלם תמלוגים.

החברה הפעילה את שלטונות המכס ההולנדי, שכאמור בדקו את המשלוח והחרימו את הפרחים.

החברה הבהירה שתמשיך לחפש ולאתר פרחים שגדלים תוך עקיפת זכויותיה, ותדאג להרחקתם מן השוק.

לא נמסר מה הייתה הכמות שהוחרמה.

המקור: FloralDaily 17/03/2020

תיבות לשמירת טריות הפרח באחסון

החברה הצרפתית Janny MT, המתמחה בתיבות-אחסון לירקות ופירות, מציעה עכשיו גם למגדלי פרחים להשתמש בתיבות הפלסטיק המיוחדות שלה לאחסון פרחים.

התיבות מצוידות במכסה הגורם להורדת רמת החמצן בחלל התיבה ומאפשר אחסון תוצרת טרייה בחדר-הקירור תוך שמירה משופרת על טריותה. החברה טוענת לתוצאות טובות בשמירת פרחי אדמונית עד 50 יום, וורדים עד 20 ימים.

הפרטים מצויים באתר החברה www.jannymt.com .

המקור: BPNieuws 03/03/12/2017