ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 12 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

מגפת הווירוס מכה את שוק הפרחים ואת פעילות רויאל פלורהולנד

מגפת וירוס הקורונה COVID-19 הִכּתה לאחרונה בהולנד באופן נרחב למדי, ומשפיעה כמובן גם על הסחר בפרחים. הביקוש לפרחים באיטליה, וגם ברחבי אירופה נפגע, כמובן, ובשבוע מס' 11 (9-13 במרץ) כבר ירד המחיר הממוצע לפרחי קטיף במכרזות ב-24%- לעומת השבוע הקודם [ראו פרטים בהמשך ידיעון זה] ביום שישי האחרון ירדו המחירים לרמה של 50% מהממוצע הרב-שנתי. אך קשה מכך: כ-20% מהפרחים שהגיעו לשעונים לא נמכרו כלל, והועברו להשמדה [ראו המחשה של הכמות שנשלחה להשמדה באלסמיר בסרטון שהועלה לרשת]. מחזור המכירות השבועי בפרחי קטיף היה נמוך בשיעור 16%- מזה של אשתקד. לא זכורה תמונת-מצב כזו בכל ההיסטוריה בת יותר ממאה השנים של המכרזות בהולנד. הפגיעה קשה במיוחד מאחר והמשבר פרץ בתקופת שיא של מכירות פרחים - מיום האישה ועד יום האם.

קואופרטיב רויאל פלורהולנד פעיל במישור הלאומי, יחד עם ארגוני-מגדלים, כדי להבטיח תמיכה וסיוע ממשלתי למגדלים שנפגעים במשבר. אתמול, יום ראשון, יצא הארגון בפנייה פומבית לממשלת הולנד להתגייס ולהציל משקים וחברות מסחר בענף, העומדים בפני פשיטת רגל מיידית. המנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה ציין כי היקף המסחר בפרחים וצמחים בהולנד הוא כ-7 מיליארד €, מזה 6.2 מיליארד ליצוא. הענף מעסיק, ישירות ובעקיפין, כ-150,000 עובדים בהולנד. הולנד אחראית לכשליש מהיקף המסחר הבינלאומי בפרחים. עכשיו עומד הענף במשבר דרמטי, שמאיים על עצם קיומו, לדברי המנכ"ל.

במכרזות עצמן מנסים להפעיל את כל השירותים, למרות המגבלות, ולכן מתאימים אותם ככל האפשר למצב, בהתאם להוראות הרשויות בהולנד [שהן, בעיקרון, דומות לאלה שנקבעו בישראל].

קניינים רבים כבר נמנעים להגיע לאולמות השעונים, ועוברים לבצע רכישות דרך 'קניה מרחוק' בשעונים. במכרזות דאגו להבטיח שלא ישהו יותר מ-100 אנשים בחלל אחד בו-זמנית, ונערכו למצב שבו יאלצו לסגור לחלוטין את אולמות המכירה. לשם-כך מעודדים את כל הקניינים שטרם התחברו למערכת Floriday לעשות כך מיד, כדי שיוכלו לבצע קניות מרחוק. בו-בזמן דואגים לכך שהמערכות תוכלנה לעמוד בעומס של מעבר גורף לקניה מקוונת.

ברויאל פלורהולנד הוקם צוות לניהול המשבר. הצוות נערך להגיב לכל מצב ולאפשר המשך הפעילות תוך הבטחת בריאותם של כל המעורבים. לאחרונה נאסרה כניסתם של תושבי מחוז צפון-ברבנט ההולנדי אל המכרזות, אם הם מגלים סימני הצטננות, בגלל נגיעות גבוהה בווירוס באזור זה.

מכרזת ריין-מאס בגרמניה המשיכה בשבוע שעבר לעבוד כרגיל, אך גם שם נרשמה עלייה חדה בשיעור הקניות מרחוק. המכרזה נוקטת אמצעים לשמירת מרחק בין השוהים במכרזה.

מפגשי המגדלים בהולנד, שתוכננו לחודש מרץ, נדחו בינתיים, למועד לא ידוע. גם 'הימים הפתוחים' בחממות בהולנד, בהם מוזמן הציבור לבקר בחממות בכל שנה – בוטלו בינתיים.

[וכל האמור לעיל נכון למועד כתיבת הידיעון, ביום א'; כמובן שבכל יום ייתכנו שינויים והחמרה באופן קיצוני. על המגדלים לעקוב אחר התפתחות המכירות ולנהוג בהתאם]

גם באסיה ובמזרח ישנה עצירה מוחשית של המסחר בפרחים. בטאיוון וביפן מספרים על ירידה של 20-30%- בהיקף המכירות בהשוואה לשנים קודמות בימים אלה. בשתי המדינות התגייסו הממשלות לתמוך: בטאיוון פרסמה הממשלה הודעות הקוראות לציבור לקנות פרחים, וביפן הקפידו לקשט את הכניסות למשרדי הממשלה בשזירות פרחים.

ברגע האחרון:

רויאל פלורהולנד מגבילה כמויות היום, יום שני, בבוקר נשלחה הודעה לכל המגדלים המספקים תוצרת למכרזות. לפי ההודעה על המגדלים להגביל את הכמות שהם שולחים החל מחר [לא הייתה עד כה התייחסות למגדלים ששולחים מחוץ להולנד; מומלץ למגדלים להיות בקשר עם הפורקים שלהם]

מגדל פרחי קטיף ישלח לכל היותר כמות שלא תעלה על 30% ממה ששלח ביום שלישי שעבר.

מגדלי צמחי-בית ישלחו לכל היותר 50% מהכמות של יום שלישי שעבר,

מגדלי צמחי-גן ישלחו לכל היותר 75% מהכמות של יום שלישי שעבר,

אין לשלוח איכות 2A ולא איכות B.

לא תוגש לשעונים תוצרת מעבר למגבלות אלה

המקורות: הודעה לעיתונות 13/03/2020 + Vakblad vd Bloemisterij 12/03/2020 + RFH Nieuws 11+13/03/2020

הובלת מטעני יצוא מישראל בימי קורונה

לאחרונה התקיימה בישראל ישיבה גדולה בהשתתפות משרדי הכלכלה והחקלאות, וכל הגופים העוסקים בנושא התובלה האווירית. סוכם כי ההובלה האווירית תמשיך לפעול ורשות התעופה האזרחית תנסה להקל בכל קושי. על פי הצפי הנראה לעין אין בעיה של נפחים; לא ביצוא ולא ביבוא. לא בטוח שיימצא פתרון מהיר כמו שהשוק היה רגיל אליו עד היום, אולם להערכת כל הגורמים המְשָלחים יכולים ויוכלו למצוא פתרונות כמעט לכל הבעיות.

עלות ההובלה תעלה מעט יותר; הרגולטור יתערב בנושא אם המחירים יטפסו יתר על המידה.

בכל מקרה, לפי שעה אפשר לומר כי, נכון למועד מסירת הודעה זו, מדינת ישראל לא נמצאת בסגר ותנועת הסחורות תמשיך בשגרה מעט מתוחה ומשתנה, אבל ללא ספק לא משבר ולא עצירת המשלוחים.

[וכל זה לא יעזור ליצואנים אם הביקוש לתוצרת ימשיך להצטמק, והמחירים לא יצדיקו משלוח לחו"ל]

נמסר ע"י ערן שביט וחגי שניר, משרד החקלאות 11/03/2020

היריד המסחרי התקיים – בפרופיל נמוך

היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד בנאלדוויק התקיים במועדו, למרות הדאגה ממגפת הווירוס; אבל התנועה באירוע הייתה דלילה ביותר.

גם חלק מהמציגים נמנעו מלהגיע, והותירו דוכן לא מאויש... [בתמונה]

עם-זאת, התגובה מצד רבים מהמציגים הייתה מפתיעה: הם היו שבעי-רצון, משום שמעט המבקרים שהגיעו היו 'לקוחות אמיתיים', שבאו לעשות עסקים.

"מי שנותרו בבית היו 'המבקרים' שבאים רק להתבונן..." הם אמרו. מציגים רבים סיפרו כי אינם מצליחים לשווק את כל תוצרתם בזמן האחרון, בגלל ההאטה בשווקים.

המקור: BPNieuws 12/03/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 10 מחירי הפרחים בשעונים צנחו מול אלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 23 סנט לגבעול, 16.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 9. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה ב-10.3%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-16%-, והכמות הייתה גבוהה ב-7%+ מאשתקד. המחיר היה נמוך ב-9%- מזה של שבוע 10 בשנת 2018.
מחזור המכירות המצטבר של פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו דומה (0.1%+) לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 1.1%-) והוא גבוה ב-0.2%+ מזה של 2018.

בשבוע מס' 11 מחירי הפרחים בשעונים צנחו מול אלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 17.5 סנט לגבעול, כמעט 24%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 10. זאת בעוד הכמות הכללית שנמכרה הייתה נמוכה ב-9%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-29%-, והכמות הייתה גבוהה ב-4%+ מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל]. את הירידה הובילו הוורדים והצבעונים. כלניות ונוריות דווקא שמרו על מחיר, בעקבות עצירת המשלוחים מאיטליה.
המחיר היה נמוך ב-32%- מזה שהיה בשבוע מס' 11 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה הוא עכשיו נמוך ב-0.8%- מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 2.4%-) והוא נמוך ב-0.9%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

קולומביה מתכננת להכפיל את היקף יצוא הפרחים

קולומביה היא כיום יצואנית הפרחים השנייה בגודלה בעולם, אחרי הולנד. לפי נתוני ארגון יצואני הפרחים הקולומביאני Asocolflores, היקף היצא כיום מסתכם ל-1.5 מיליארד $. הוא מספק תעסוקה לכ-140,000 עובדים.

נשיא המדינה איוואן דוקה Iván Duque הכריז לאחרונה כי הוא שואף להכפיל את היקף יצוא הפרחים לכדי 3 מיליארד $ בתוך עשר שנים.

נשיא ארגון היצואנים, מר אוגוסטו סולאנו Augusto Solano [בתמונה], קיבל את ההכרזה בברכה, והצהיר שהמגדלים ישמחו להגיע ליעד הזה, בהנחה שיזכו לתמיכה ממשלתית ולהסרת חסמים מנהליים ופיננסיים.

עם-זאת, הוא העריך כי מילוי המשימה בתוך עשור הוא הישג שאפתני מדי, וייתכן שתידרשנה לכך עשרים שנה.

המקור: Hortipoint 25/02/2020

דורשים 'צמחים נקיים מווירוס קורונה'...

מגדלי הפרחים וצמחי-הנוי באיטליה עוברים ימים לא קלים בעת הזו, כשהמדינה שטופת מחלת Covid 19 / קורונה. הממשלה הקציבה 716 מיליון $ לסיוע ליצואנים אשר נפגעו בעקבות הסגר.
הסיוע מתבטא בהחזרי-מס, ובפיצוי על נזקים ישירים. בין השאר יכולים לקבל סיוע גם אלה שנפגעו מביטול היריד הבינלאומי MyPlant&Garden שפתיחתו נדחתה ברגע האחרון [ראו בידיעון מס' 10].

יצואנים איטלקים מספרים כי לקוחות שלהם בחו"ל דורשים שיספקו להם מסמכים המעידים כי הצמחים אינם נגועים בווירוס הקורונה... [עוד סממן של ההיסטריה המוחלטת המלווה את התפרצות המחלה הזאת, וגורמת לנזק כלכלי עצום, לעתים ללא הצדקה אובייקטיבית].

בהולנד נמסר כי הובלת פרחים לאיטליה הפכה ליקרה ביותר, מאחר והמשאיות נאלצות לחזור ריקות, באין יבוא מאיטליה. מה שכבר הביא לחשוב על יוזמות קודמות של רויאל פלורהולנד לנסות שוב הובלה ברכבת.

המקורות: floracultureinternational.com 03/03/2020 + Flower Handling Services 18/03/2020

ארה"ב מתגברת את הפיקוח על משלוחי צמחים בגבולות

תקנות חדשות שאושרו בקונגרס מחייבות ומאפשרות תוספת של מפקחים מטעם שירותי הגנת-הצומח בנמלי האוויר והים של ארה"ב, על-מנת להבטיח את מניעת כניסתם של מזיקים המסָכּנים את החקלאות המקומית.

תקציב של 221 מיליון $ יאפשר לשכור, במשך שלוש שנים 240 מפקחים נוספים, שיתגברו את מצבת כוח האדם הקיימת. התקציב יאפשר גם העסקה של 20 צוותי כלבי-גישוש שיתמחו בגילו צמחים מוברחים בתוך מטעני-נוסעים.

השרות העריך כי ב-2019 היה על הצוותים לפקח על כמיליון נוסעים, ו-78,000 מכולות ומשאיות. הם החרימו כ-4,700 צמחים אסורים, ומנעו כניסת 314 חרקים מזיקים בכל יום בממוצע. השרות סובל ממחסור במפקחים מקצועיים.

המקורות: FloralDaily / agalert.com 26/02/2020

סמים אוהבים פרחים

הברחת הסמים הגדולה ביותר בתולדות קוסטה-ריקה התגלתה כאשר לא פחות מ-5.8 טונות של קוקאין נמצאו במשלוח-ימי של צמחי-נוי אשר יועדו להולנד. הסמים נארזו בתוך 202 קופסאות קרטון שהתחזו להכיל צמחים.

המשלוח התגלה לאחר שהמכולה עוררה את חשדם של פקידי המכס, והם שלחו אותה לסריקה יסודית [ראו בתמונה].

גם בנמל התעופה של סאן חואן, פוארטו ריקו, נתפסו 73 ק"ג קוקאין, בשווי 1.8 מיליון $, בתוך קרטונים שהכילו כביכול פרחים, אשר הגיעו מבוגוטה, קולומביה.

אך לא הכל נתפס, כנראה: בהולנד נדונו לאחרונה שני אנשים למאסר לאחר שנתפסו מפעילים מחסן להפצת סמים בתוך חממת פרחים...

חשדם של תושבי הסביבה עלה לאחר שבחממה דלקו אורות, ומשאיות העמיסו 'תוצרת' בלילות, והם הפנו את תשומת-לב המשטרה [מסתבר אולי שחממה בכל-זאת אינה המקום האידאלי להסתיר פעילות כזו...]

המקורות: FloralDaily 17/02/2020 + 11/03/2020 + BPNieuws 25/02/2020