ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 09 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

סוגים שונים של חבר-קואופרטיב – הנושא הבא לדיון

בחודשים האחרונים מתגבשת בקרב הנהלת רויאל פלורהולנד, ועוד יותר בין חברי 'מועצת החברים', הדעה/גישה לפיה יש ליצור מעמדות שונים של חברי אגודה. זאת בכדי להתאים את מעמדו של כל חבר-ספק בהתאם לצרכיו, ובהתאם לסוגי השירותים שהוא מקבל מן האגודה [ראו הסבר ראשוני בידיעון מס' 7].

הנושא הזה יהיה המרכזי בדיוני המפגשים האזוריים הבאים, בהולנד, בלגיה, ובגרמניה בחודש מרץ, ובשאר המדינות בחודש מאי. את המפגשים יובילו נציגי 'מועצת החברים'. מתוכנן גם המשך הדיון בקבוצות-דיון בקיץ, וסבב נוסף של מפגשים אזוריים בנובמבר, שאז כבר יובאו בפני המשתתפים הצעות שיתגבשו בהנהלה. החלטה מיועדת להתקבל ב'מועצת החברים' בדצמבר 2020, לקראת יישום ההחלטה בשנת 2021.

'מועצת החברים' הקימה צוות-היגוי, שהחל לדון ולהכין הצעות. הצוות מורכב מ-12 חברים, ביניהם גם ספקים-שאינם חברים, חברים-לשעבר, וחברים מחוץ להולנד. הם ינסו גם לאתר את הסיבות לכך שספקים מסוימים בוחרים שלא להיות חברים, ואת הגורמים שהביאו אחרים להפסיק את חברותם, למרות שלא חדלו לגדל.

נציגי צוות-ההיגוי מבהירים כי מטרת המפגשים האזוריים היא לשתף כמה שיותר חברים בגיבוש ההצעות. הם מצפים מכל חבר להגיע למפגשים ולהציג בהם את הפתרון שנראה לו כמייצג את האינטרסים שלו. הסבב הראשון הוא החשוב ביותר, משום שההצעות שיושמעו במהלכו ישמשו את הצוות לגיבוש הגישה הבסיסית, אשר תנסה לענות לצרכיהם של כמה-שיותר חברים.

[חשוב, לכן, שחברים בישראל ימצאו את הדרך להתייעץ ביניהם ולהכין הצעות אשר תייצגנה את האינטרסים המיוחדים שלהם, לקראת סבב הדיונים בחודש מאי הקרוב]

המקור: RFH News 18/02/2020

'מועצת החברים' סוללת את דרכה ומייצבת את מעמדה

לאחר סיכום פעילות השנה הראשונה לקיומה של 'מועצת החברים' [אותו הבאנו כאן בידיעון מס' 1-2020] קיימה המועצה, בפעם השלישית, מפגש-דיונים בן יומיים, בימים 23-24 בינואר. כמה מחברי המועצה, ביניהם גם חבר חדש שזה לו המפגש הראשון, התראיינו לתקשורת הפנימית של פלורהולנד, וחלקוּ את רשמיהם ממהלך המפגש, ומהתקדמות ההתבססות של המועצה בחיי הארגון.

נראה כי המוסד החדש הזה, שהוקם כדי להחליף את האספה הכללית, ולשמש מנגנון יעיל ממנה לקשר בין 'העם' להנהלה, אכן מצליח למלא את תפקידו. בראש-וראשונה המועצה אכן זוכה להתייחסות ראויה מצד מוסדות הארגון – צוות הניהול ומועצת-הפיקוח – ומתבקשת על-ידם להביע עמדה בסוגיות עקרוניות שעל הפרק. בו-בזמן המועצה לומדת לקבוע לעצמה סדרי עדיפויות, ולכוון את הדיונים לנושאים העקרוניים, מבלי לגלוש לסוגיות תפעוליות-שוטפות.

מישור חשוב ומעניין הוא שילוב 'צוותי ההיגוי' שהוקמו לנושאים השונים, ובהם ייצוג לחברים ולמנגנון, לגיבוש הצעות בנושאים עקרוניים. לדברי חברי המועצה שהתראיינו, הצוותים משתלבים יפה בדיוני המועצה, ומשמשים לה כלי חשוב לגיבוש עמדה בנושאים בהם עוסקים הצוותים. לשם-כך נקבעו נהלי התיאום אשר יבטיחו כי חברי המועצה מיודעים באשר לכיווני-המחשבה המתגבשים בצוותים אלה.

בדיוני המועצה מורגש בהחלט השוני והגיוון באינטרסים של החברים השונים; לעתים הבדלים משמעותיים. אחד הדוברים הגדיר זאת יפה: "אבל אנו איננו שוכחים כי לכולנו מטרה משותפת". וזהו, למעשה, הסיפור כולו. אם אכן חברי המועצה מרגישים שכולם שותפים למטרות – המשמעות היא שהגוף הזה נמצא בדרך הנכונה.

בסבב הדיונים האחרון הוקדש זמן לנושאים שיעמדו במרכז המפגשים האזוריים: המעבר לתפעול דיגיטלי מלא, עבודה בתנאי קיימוּת, ודגמי-חברוּת שונים.

חברי המועצה יוצאים בקריאה לציבור החברים להשתתף במפגשים האזוריים ולהשמיע בהם את דעותיהם, על-מנת להנחות את המועצה בדיוניה.

המקור: RFH News 20/02/2020

נפתחה ההרשמה לתחרות 'צבעוני הזכוכית' לשנת 2020/21

לאחרונה דיווחנו על חלוקת הפרסים לזוכים בתחרות היוקרתית 'צבעוני הזכוכית' של רויאל פלורהולנד, והבאנו קישורים לתולדות התחרות בשנים קודמות [ראו בידיעון מס' 4] התחרות בוחרת בהשקה המוצלחת ביותר של מוצר/זן חדש, בחמש קטגוריות שונות, ביניהן פרחי-קטיף. כעת נפתחה ההרשמה להתמודדות בתחרות לשנת 2020/21.

בשלב הראשון מוצגים כל המוצרים שנרשמו לתחרות בכל הירידים והתערוכות הענפיים בהם מיוצגת רויאל פלורהולנד, וקהל המבקרים מוזמן להצביע במקום ולבחור את המוצר הטוב בעיניו. אלה שזכו במירב הקולות עוברים לשיפוט של צוות מקצועי אשר בוחר את הזוכים. ההכרזה על הזוכים תהיה בחודש דצמבר, וחלוקת הפרסים תהיה בזמן תערוכת IPM באסן, בינואר 2021.

המידע והתמונות של המוצרים המתחרים מופצים באמצעי התקשורת של רויאל פלורהולנד, ונחשפים לקהל הרלוונטי גם אם לא זכו בפרס. ואלה הזוכים מוצגים מעל כל במה באירועים בהם הארגון נוטל חלק.

יש להירשם לתחרות לפני ה-1 באפריל 2020. ההרשמה למשתתפים מחוץ להולנד היא ע"י משלוח הודעת דוא"ל לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. [ישנו טופס הרשמה אותו צריך למלא, אך עד כה הנוסח שלו באנגלית לא פורסם בתקשורת; כנראה שיש לבקשו בדוא"ל הנ"ל. אם וכאשר יפורסם – אנו נביא כאן קישור מתאים] .

המקור: RFH News 18/02/2020

בשוקי הפרחים באירופה

שער מטבע היורו ממשיך לרדת

שער המטבע האירופי יורו € ירד ביום שלישי האחרון מתחת ל-3.70 שקל, לראשונה מאז נובמבר 2001. הירידה משקפת מגמה בת יותר משנה, במהלכה איבד היורו למעלה מ-60 אגורות מערכו - מ-4.30 שקל ליורו ב-31 בדצמבר 2018 ל-3.695 היום. יחס ההמרה יורו-דולר עומד על 1.08, הנמוך ביותר מזה שלוש שנים. המשמעות עבור מגדל הפרחים הישראלי היא שבהשוואת המחיר המושג כיום במכרזה לזה של פברואר אשתקד – יש להפחית כ-10% [או להכפיל ב-0.9] בכדי להגיע לתוצאה היחסית בשקלים.

 

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 7 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 32 סנט לגבעול, 4.6%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 6. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה דומה (0.7%-) לזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-11%+, ואילו הכמות הייתה גבוהה ב-1%+ מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-25%+ מזה שהיה בשבוע מס' 7 בשנת 2019.

בשבוע מס' 8 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 29.3 סנט לגבעול, 9%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 7. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה בשיעור 1.4%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-3%- וגם הכמות הייתה נמוכה ב-3%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-5.3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 8 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה היה גבוה ב-1.4%+ מזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 0.1%+) והוא נמוך ב-0.5%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

שוק הפרחים ברומניה ובקרואטיה מתפתח במהירות

שוק הפרחים ברומניה יגדל השנה, לפי ההערכות, בשיעור של 15%+ לעומת אשתקד; זאת לאחר שבחמש השנים 2014-2019 היקף השוק כמעט הוכפל (96%+), והגיע לכדי 75 מיליון $ בשנת 2019.
לא נמסרו נתונים על היקף הייצור המקומי ועל היקף היבוא; אך נמסר כי הייצור המקומי מתפתח במהירות. הדיווח מציין גידול במספר העסקים בענף, וכן גידול מרשים במספר החנויות המקוונות המוכרות פרחים. המתעניינים יכולים ללמוד פרטים נוספים באתר www.romania-insider.com.

גם השוק בקרואטיה מתעורר ומתקדם בקצב מהיר. רוב התוצרת מגיעה מהולנד, אך יש גם ייצור מקומי של וורדים, ואפילו יצוא מסוים למדינות השכנות. הנתונים שפורסמו נראים קצת 'מבולבלים', לכן אנו נמנעים מלצטט אותם כאן.

[הנתונים הכמותיים אינם מרשימים במיוחד, אך ברור ש'הפינה' הדרום מזרחית של אירופה מתעוררת לחיים מבחינת צריכת הפרחים, וכי עדיין אין לראות את אירופה כשוק מדשדש במקום]

המקורות: 14/02/2020 + FloralDaily 18/02/2020 The Dubrovnik Times

מפתחים אזור גידול פרחים באירן

'המשרד לג'יהאד חקלאי' של אירן הודיע על הקמת מרכז לייצור ולהפצה של פרחי קטיף באזור העיר זאראנד, במחוז קֶרמן, בחלק הדרום-מזרחי של אירן. היוזמה כוללת הקמה של מסוף לפרחים בנמל התעופה המקומי.

הממשל הועיד 2,500 דונמים לפיתוח חקלאי, מתוכם כ-150 ד' לגידול פרחים, וכ-200 ד' לצמחי-בית. אלה לצד שטח נרחב יותר לגידול ירקות. הפרחים מיועדים להפצה בהיטס לכל חלקי אירן, ובחלקם גם ליצוא למדינות שכנות.
[מן הידיעה קשה להבין כמה מתוך ההיקף המתוכנן כבר קיים כיום, אך ברור שלא מדובר באזור חדש לחלוטין]

כפי שפרסמנו כאן אשתקד [ראו בידיעון מס' 7-2019] לאירן תוכניות שאפתניות לפיתוח ענף פרחי הקטיף. הם תכננו להגדיל את השטח הכולל של חממות במדינה ב-480,000 דונמים עד 2020; גידול של 600%+ לעומת השטח שהיה ב-2015.
[קשה לדעת מה מידת האמינות של נתונים אלה, ואין מידע כמה בוצע בפועל, אך הנתונים נמסרו ממקורות רשמיים]

המקור: FloralDaily 13/02/2020

גם תערוכת הפרחים הבינלאומית בבייג'ינג נדחית

בהמשך לידיעות על הקיפאון בשוק הפרחים הסיני [ראו בידיעון מס' 7] נודע עתה כי בעקבות מגפת וירוס הקורונה תערוכת Hortiflorexpo IPM Beijing שנקבעה לחודש אפריל – לא תתקיים במועד המקורי. טרם נקבע מועד חדש. קדם להחלטה זו גל של ביטולים מצד מציגים, שחששו לבריאותם.

זוהי תערוכת הפרחים הגדולה בסין. היא נערכת לסירוגין בשנחאי ובבייג'ינג. אשתקד בשנחאי השתרעה התצוגה על-פני כ-50 דונמים, וביקרו בה למעלה מ-50,000 אנשים.

התערוכה האחות בעיר גואנג'ו בדרום סין מתוכננת עתה לחודש מאי, לאחר שנדחתה מחודש מרץ, כפי שדווח כאן בשבוע שעבר, בידיעון מס' 8.

המקור: FloralDaily 17/02/2020